Akçakoca'daki Laz'lar

arkadaşlar bizde laz karadenizden gelenlere denir.fakat bunların hiçbiri türkçeden başka dil bilmezler.şiveler karadeniz oldugu için laz diyorlar bize.biz 1800 tarihlerinde gelmişiz.sülaleler kaçkar dağlarından çoruh vadisi bölgelerine yerleşmişler.ozaman hemşin ispir sancagına baglı.çamlı hemşin ispirinmiş.hatta ordan sarıkamış için asker alınmıştır.1500 tarihlerinde sancakmış.
      saın zorbey göç edenler sadece artvin kökenli değil rize kökenli lazlar ve hemşinlilerde var köy köy dür bizim oralar mesala biz hopadan gelen hemşinlilerin oluşturduğu köden sonra rizeden göçmüş olan hmşinliler vardır lazların köyü vardır gürcülerin köyü vardır bizim oralarda hep böyledir yani
      oyunlara gelince oyunlarımız aynı sayılır sadece bizimkiler sizden biraz daha hızlı ama aynı figürler tabi değişik oyunlarda var ama ben tam bir bilgi sahibi değilim bu konuda :)
      sayın elevitliemir,
      "bizde laz karadenizden gelene denir" demişsiniz,
      fakat bence bu karadenizli olmayıp da orda yaşayan tüm insanları laz olarak nitelendiren diğer bölgem insanlarınca kullanılan bi tabirdir.

karadenizde türklerden başka çeşitli milletler yaşamaktadır: lazlar , gürcüler, homşetsiler bunların başında gelir.
      laz diye tabir ettiğimiz insan aslında lazca adıyla anılan bir dile sahip olan ve kendi kültürleri olan bir millettir.

umarım yeterince açık olabilmişimdir ve umarım yanlış anlaşılmam.

saygılar....
      arkadaşlar bizim buradada dedeleri lazca konuşan kardeşlerimiz var.bizler bir bütünüz.karadenizden ne zaman göç başladı.niye göç ettik.bunları konuşalım.benim ilçemde kimle konuşuyorsam çamlıhemşinliyim,cimilliyim,pazarlıyım vb. diyorlar.bende sizi gibi artaştırıyorum.