Çanavada Bayram Şenlikleri

Çanavada Bayram Şenlikleri

Bugün Mustafa çakırın(çanavali karamağan mustafa abi) sitesini dolaşırlken bazı şeyleri hatırladım.Eskiden bizim köyde dini bayramlar ya her ikiside yada birisi yanlış hatırlamıyorsam köylü köyde belli bir yerde toplanırdı ve müthiş bir şekilde eğlenilirdi.Horonlar oynanır .Ağaçtan ağaca ipler gerilir ve salınılırdı.ama öyle böyle salıncaklar değil sanki iki dağın arasında gidip geliyorsun.O kadar yükselirdinn ki tepan dağına karşı.Yanlış hatırlamıyorsan çanava da armut dibinde daha net bir yer söylemek gerekirse yakupağan ali dayının evinin hemen yanında olurdu.Küçüklüğümden unutamayacağım eğlencelerdi.Sitede benden yaşça daha büyük çanavalılar var onlar daha iyi biirler ve anıları daha fazladır(mustafa abi,varol abi vb)
      Benim iki defa gitmişliğim var o eğlencelere fakat müthişdi..Ey gidiii hemşinn ey gidi çanava .ey gidi kültürler,,,eyy gidi anılar ,,

1993 den galiba mcakirhemsin.sitemynet.com/ alıntıı
      Resimler
      • BAYRAM ÞENLÝÐÝ 1993.jpg

62.35 kB, 230×150, 715 defa görüntülendi
      Selamlar,
      Eyyyy Gidi Günler...........
      Bir Üsküt Dağı ve Çanavalı Olmaktan ne kadr mutlu olduğmu bilemezsiniz,Rahmetli Dedim dedsi Salihoğulları Çakırlarından olup birini vurunca onu öldürmek isyenlerden uzaklaşmak için Üsküt dağının en yükseklerinden olan monor mahallesine çıkmış.
      Tüm yaylcılar bizim ordan gelir geçerlerdi....
      Onlardan PELİT KEDE isterdik.
      Yollar inek çınlaklarının şarkıları ile dinlenirdi
      Malcılar mart ayında Üsküt dağı yolunda Mal köpekleri ile yol alır ben liseye giderken her sabah selamlaşır ve konuşurduk.......
      Hele meşhur KERTELİK vardı bilmem duydunuz mu?
      Bir kerede teyzem bir Kuzu bulmuştu dağda kalmış kimden kalmış belli değil.
      Ağustosta Üsküt dağında ne insanlar vardı çeyir yükü Hemşinli Kadınlar Kızlar sıralanırdı yayladan gelecek ineklere yem getirilerdi...........Ey gidi günler 16 tane sevdaluk ettum..............
      Meğer Mustafa ile aynı kıza sevdaymışızda haberumuz yok......
      Oro mustafa eyi akluma geldi sen niye .............kıza sevdaydun ....
      Oro bende sevdaydum de......................
      Şaka bir yana ne günlerdi,koy maçlarına giderdik tum koyleri yenmiştik.
      Üskütün Gizemi galiba hep bizden çıkar Tulumcu......
      Şampiyon takımlar.....
      Oro bide bayramlarda mezarluklerden şeker toplardık,
      Ne kadar zevkliydi.......
      Hele Barışın Babası Nihat Hocamız Maç izlemye gelirdi,
      Bizde sesiz otururduk yaında.......
      Aklıma geldi kendi kardeşini bile millet bişey demesin diye sınıfta bırakmıştı,Valla şimdi oyle oğretmenlerde fazla yok,
      Neyse gene geldi akluma eski günler....
      Bir geri gelse o günler......
      Unutmadan çalı atlama meselesinde 12 çayluk atladığım belgeli .
      Resim çektirdim havada.
      Bide lisede Bayrak direğine bi ben çıkabilmiştim.
      19 Mayısta Uberşılak ve filik flak yapn ben vardum Mustafa hep duşerdi
      Ama eyi orta saha oynardı.
      Bide miginoçun golunde ilk ben yuzmuştum.
      Çanavlının eğlencesi bir başk olurdu valla..........
      Saygılar.
      ey gidi günler yaa...bizim yeniköyde de olurdu böyle eğlenceler..her iki bayramda da köyün ahalisi,özellikle de gençleri her zamanki ırmakta toplanır,yolun iki tarafındaki ağaçlara halatlarla salıncak kurarlardı..

burda sallanmak hakkaten cesaret isteyen bi işti çünkü tek başına sallanmıyodun,kenardan iki kişi başka bi iple seni savuruyodu..yaşım küçük olduğu için o kadarına cesaret edememiştim(beni az savurdular yani)ondan sonra da bi daha nasip olmadı ama o heyecanı yaşamayı gerçekten çok isterdim..yaklaşık 10 sene öncesinde kaldı bunlar malesef..

fufuuu!!! bu yazıyı okursan senden bi söz istiyorum..seneye bayramda köye gelicesiz,salincak kurup sallanicak oldi mi???
      Ne farkederki kör insan için elmas da bir,cam da
      Sana bakan bir kör ise,kendini camdan sanma..

MEVLANA
      Babam amcamı bırakmasa şimdi bu halde olurmuydu oda tartışılır. ?(.başta hemşinli ondan sonrada çanavalı olduğumla her zaman övünmüşümdür.
      Tulumcu konuşunda tartışılmaz zaten
      remzi bekar ne diyor ;baan güzel oynarsanızsa çalarım :D :D

o bayrak olayını bende biliyorum sadık amca(SADIK ARSLAN samsunda olması nedeniyle tanıyorum ve evlerinede giderim .allah razı olsun ruhan teyzeden ve sadık amcadan.çok iyi insanlar ) herzaman der.önceden de şey çıkarmış bayrağa ortaköylü belediyede çalışan bir abi var ustaoğullarından adını unuttum geç vakir olduğundan .o o zaman yokmuymuş neymiş.direğe birinin çıkması lazımmış sende demişşin ki ben çıkarım öğretmenim :Dve efsane bayrağa çıkarr :Danlatır sadık amca böyle .belliydi der beden eğitimi öğretmeni olacağı der.

gülsüm halamda der her zaman eskiden köyde durmazduk ki der yukariler üskürt daği şen idi .gelen giden hiç eksuk olmazdi der..ne kadar isterdim onun yerinde olmak vesselam yalanci dünyaaa.geri gelir mi aceba .inşallah gelirrr.geri getiririiz inşallah

ey gidi çanava ,ey gidi eski günletr,,ey gidi bekarlarr :D :D

selam olsun tüm çanavaliere ve üskürt dağınaaa

ihuhuuhuuh
      Sanırım 1992-93 yıllarıydı. Dağdaki göle balık tutmaya gidiyorduk. O zamanlar üsküt dağı eteklerinde bir sürü çayırlıklar vardı. Birol ben ve Şemsi oltasopalarımızı ve azıklarımızı alarak erkenden yola çıktık.

Epeyi bi yol almıştıkki 100-150 metre kadar önümüzde köy kızları çayırlığı gidyorladı. Bizde bir an önce göle varmak için oldukça hızlı yürüyorduk. Beş on dakka sonra kızların olduğu guruba yetiştik ve tam onları geçerken Şemsi ne dese beğenirsiniz:D

" ka kizler, ne kada hizli yuruusiz ya, azdehe yetişemeduk:D:D "

Şahsen ben bu durumdan çok mahçup oldum. Sanki kızları yetişmek için hızlı gidiyormuşuz gibi oldu. Kızları geçtikten sonra Şemşi'yi bi haşladum niye öyle dedin diye...:D

Neyse göle vardık. Birkaç balık tuttuk , hava biraz bulutluydu ara sıra güneş yüzünü gösteriyordu. Gölün yukarısında bir kayanın kenarından geçerken Şemsi'nin ayakları kaydı ve cumburlop:D diye göle düştü. Bu bahsettiğim göl büyük göl deyil yukarısındaki küçük bir göldü. Şemsi baştan aşağı ıslanmıştı. Gölün yanındaki düzlüğe geldik ve Şemsi'nin her tarafında sular akıyordu. :D

"Oro üşüdünse ateş yakalım, üstünü kurut" deduk. Şemsi erkekliğe bişe :D sürdürmek istemedi ve "yok ya ne uşumasi, ben böyle şeylerde uşumem, neler gormeşum neler" dedi.

Hafif bir yel esiyordu ve ağaç yaprakları ve kuşlar ahenkli sesler çıkartıyordu. Şemsi'nin göle düştüğü 10 dakka kadar ancak olmuştu. Bu ahenkli seslere bir ses daha eklendi sonra. Şemsi'nin çenesi takır takır ediyordu:D:D:D:D:D:D:D . Ama şemsi hala ısrarla üşümediğini söylüyordu:D:D:

hey gidi günler heyy....

Bir anıda benden olsun....

Bir anı da ben yazayım bari...
      Lise yıllarımdı sanırım,köyümüzdeki imamla aramız çok iyiydi.Hocamızda balık tutmaya çok merakti.Birgün arkadaşım Bilal le birlikte hocaya seni bir göle götürecez,orda çok balık tutarız dedik,oda kabul etti,yalnız küçük bir sorun vardı,gölün yolini bilmiyorduk:D Bir iki deneme yapmiştuk ama sonuç başarisuz :D Derken bir tarif alduk sabah 5 te yola koyilduk,tabi yoli bilmeduğumizden hocanun haberi yok :)
      Kerapten dağun puğarina,oreden etema çiktuk,katirciler duzine doğri yol alduk.Tarife göre katirciler düzüne gelmeden dağun sağinden aşaği inmemuz gerekurdi biz ufak bi hata ettuk solinden aşaği inmaya başladuk :D ( ufak hataya bakun,bilal sana ne deyim :D )
      Derken dağden aşaği inmeye başladuk,inme derkende yol falan yokte çalilerle mücadele ede ede irmaği bulduk.Tarife göre bi irmağa inmemiz lazimdi,irmaği bulince bişe sevinduk bizim Bilal le,doğri yoldeyik diye:D Ne bilelum Şuşuva nun irmağina inmişuk :D Tarife göre irmak bizi göle götiricekti.Bizde irmakle birlukte aşaği doğri yola koyilduk.Aşaği indukçe irmak boyudi baluklerde orteye çikmaya başladi.Hocamiz bi ara eyi baluk var biyez tutelum dedi.Bizde deduk hocam hele bi göla inelum gölde baluk hilima gidaa:D Ama ne gezer in in ne göl ne bişe.2 saat falan sonra deduk böyle olmiyecek bi yol gözumiza kesturduk karşiye geçup yoli takip ettuk.Bıraz gittukten sonre aşağide bi dere görduk.Dereyi Hemşin deresi zannetuk göli bulamamiştuk ama deduk en azinden yol bulduk eve gideriz.Biyez dehe yolle gidince bi çeyiluk çikti ogumiza.Çeyilukte bi adam kerendi vuru.Selam verup buyenun neresi olduğini sorduk.Adam demesunmi buyesi Çinçiva.Hocanun bu laf üzerina "çinçivaaaaa" demasi hiç aklumden çikmez :D:D:D
      Sonra adama nerden gelduğumizi anlatup hemşine nasıl döneceğumizi sorduk.Adam aşaği inup arabayolina çikup ordan,çamlihemşina,ordande bi şekilda Hemşina gidebileceğumizi söyledi.Baktukki gelduğumiz yolden geri dönmamuz imkansuz,adamun deduği yola induk,yol boyi yururken bi kamyon çıkageldi,el attuk durdi,atladuk kasaya ( meğer koyun taşıyomiş :D ) koyunlerun içinde induk çamlihemşina.Çamlıhemşinde kamyonden induk,elumizde korpiler parada yok tabi üstumizde vurduk arabayolinden aşaği.Derken hocamiz taniduk bi minibüs durdurdi,binduk minibusa doğri pazara,ordan de minibüsle Hemşina...Hemşina gelur gelmaz vurduk eski yolden köye...Hemşinden gelduğumizi gören köyliler siz göla gitmemişmiydunuz dediler,bizde deduk bi ufak yoli karişturduk :D:D:D
      Ey gidi günler eyy........
      ey gidi günler .anıları paylaşmak lazım.bizim üskürt dağı nın altında bir merzemiz var .adı kundek .çanava ırmağının yukarısnda .küçükken her zaman hafta sonları köye giderdik.yada kötü bişe ederdik evde küçükken .annem dövmesin diye köye kaçardık :D :D.babannemlerle yaza doğru odun yapmaya olsun yaz hazılıklarını yapmaya olsun kundeğe giderdik .
      kundeğe gittiğimizde babannem toprağa gömdüğü peynirleri çıkarırdı.üfff etrafı bir koku alırdı ama o peynirin tadıda hiçbir yerde olmazdı .koca hıızarlarla ağaçları amcamlar deviridi .bizde yardımcı olurduk .
      akın amcam balığa haşlaktır.zamanında dedem çanava ırmağına babam ve amcalarıma binlerce fitne tutturp ırmağın taa yukarlarına fitneleri döktürürmüşş.bizde onları tutmaya giderdikk.mesela hiç kimse çanavalılar ve tepanlılar hariçinde kimse bilmez o dere yatağı ve etrafının güzelliğini .ne kadar balık tutmuşum orda.babam gıcık ederdi.oltayı vermezdi siz küçüksiz takersiz bi yerlere sizle mi uğreşeyim derdi.bize zorla verurdi oltayii.dedemin hiç dur hali yokmuş.ağaç diktirirmiş .kesmesinler diyede bütün ağaçlara zil taktırırmış .bişe olursa duyarım ve ona göre mudahele ederim diye.tam dağ adamıymışş.doğada hayatını kazanan bir insanmış .babamlar o zorluklarda okumuşlar.acaba biz olsak ne yaparız şimdi... ?(
      usküt dağının eteklerindeki çanava mezreleri çok harikadır.eskiden köyden şenmiş buralar.karşıda hemen tepan mezreleri var .adam kendini amazonda hissediyor.daha da güzel

üskürt dağı bir tarihtir.tüm hemşinin tarihini yansıtır

ey gidi üskürt daği
      aslanarun yataği
      yarsuz geçtum üstinden
      veran kalsun topraği

çıktuk üskürt dağina
      seyrettuk yayleleri
      yazinda en çok kar
      havalıgun puharii

üskürt dagı bir destandır.üskürt dağı bir aslanlar yatağıdır ..

ihuhuhuuuu

çinçivaden aşaği
      iniş inerum iniş
      koydun beni merağe
      kendun gezersen geniş