Ablık- Bublık (Nedir)?

Ablık- Bublık (Nedir)?

ABLIK-BUBLIK
      (Abrik-Bubrik,Ebe bublik)

Bu gelenek genellikle çocuklar arasında yapılan yağmurun kesmesi ve güneşin doğması için bir nevi oyun niteliğinde ve dua özelliğinde bir gelenektir.
      Çocuklar bir grup oluştururlar içerisinde ağaç bulunan ve gelin giysileri giydirilmiş bir kukla taşırlar.
      Her kapıya uğrayarak yağ, peynir, ve un isterler.Bunları isterken:

ABLIK BUBLİK NE İSTER
      KAŞIK KAŞIK YAĞ İSTER
      VERENE BİR KOÇ OĞLAN
      VERMEYENE KÖR TOPAL KIZ

Diyerek dileklerini belirtirler.Toplanan malzemeler bir evde yada dışarda hoşmeri veya muhlama yapılır. Bunun bir veya iki kaşığı gökyüzüne, bir veya iki kaşığı ateşe atılır.
      Geri kalan da orada hep beraber yenir
      Bizim sözümüz DOSTA tatlı, DÜŞMANA kurşundur
      NAMERTE hançer, canımız DOSTA feda, DÜŞMANA beladır.

SEVDAMIZSA YÜCEDİR NE ALINIR NEDE SATILIR
      öncelikle bir şeyi düzeltmek gerikirse isim olarak yanlış telaffuz edilmektee asıl isim bablik bublik ne ister olması gerek. çünkü benim de küçükken yaylada havanın acması için yaptıgımız bir tiür davranıştı ninelerimizden hep bu şekılde duyduk ee nede olsa onlardır eskıyı bılen bız yenı etmeler değill pocarınalaettin amca acıklamıs saolsun ama gercek isim bablik bublik olması gerektirr..evet artık sizin karar bana göre bu isimde anılmasıını isterim nasıl gunumuz de devam etmekde olan kulturumuzu bu şekılde yozlastırmamamız gerektıgıne ınanmaktayım saygıalarımla mami_yzc

BABLİK BUBLİK NE İSTER
      KAŞIK KAŞIK YAĞ İSTER
      VERENE BİR KOÇ OĞLAN
      VERMEYENE KÖR TOPAL KIZZ...

mami yazıcı

Sayın yazıcı
      Bizim zamanımızda ablık-bublık denirdi zamanla her şeyin değiştiği gibi bu geleneğimizin de soyleyiş şekli değişmiştir.

Sız daha gençsınız bizim zamanımızda ablık-bublık sizin zamanınızda bablık-bublık ikiside aynı yere çıkar onemli olan boyle bir geleneği unutmamak ve bu geleneği devam ettirmek lazım.

Zaman her şeyi goturduğu gibi geleneklerimiz da unutuluyor.Yinede sizi taktır ediyorum cenç yaşta olmanıza gağmen geleneklerimizi unutmamızsınız helal olsun sizlere
      Sayın Yazıcı ben yazıcı torunu ve yazıcı eniştesiyim
      SELAMLAR
      Bizim sözümüz DOSTA tatlı, DÜŞMANA kurşundur
      NAMERTE hançer, canımız DOSTA feda, DÜŞMANA beladır.

SEVDAMIZSA YÜCEDİR NE ALINIR NEDE SATILIR
      Çocukluğunda bu geleneği defalarca yaşamış biri olarak bizim köyde şöyle söylenirdi, biz de öyle söylerdik;

Ebe Bubrik ne ister
      Kaşık kaşık yaş ister
      Verene bir koç oğlan
      Vermeyene kör topal bir kız ister,,

Selamlar..
      Kulaksız işitmek dilsiz ifade
      Canım cananındır edem iade
      Vücut bir camidir vicdan seccade
      Onun bunun çıkarına seremem