LÜTFEN OKUYUN

LÜTFEN OKUYUN

31 MAYIS DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA( SİGARA İÇMEME )GÜNÜ

Yazıma daha önce başka bir sayfada yazdığım bir yazıdan alıntı yaparak başlamak istiyorum

"herkese slm

Ne oldu kampanyamız kimsenin işine gelmedi galiba (Özellikle sigara içenlerin )

Öyle yazmakla söylemekle güzide insan olunmaz

Güzide insanlar sigara içmez

Bu kampanya sigarayı bırakma ve BIRAKTIRMA kampanyasıdır lütfen ilgi gösterelim

günde 1 paket 20 yıl sigara içen kişi sigarayı bıraktığında eğer kanser veye KOAH olmamışsa akciğerleri 2 yılda yeni doğmuş çocuk gibi temizleniyor.

kendinizi düşünmüyhorsunuz bari yanınızda yaşayan insanları düşünün

Çok duymuşsunuzdur "sigara içmiyo ama kanser oldu" diye

şimdi size Dünya Sağlık Örgütü'nün konu ile ilgili bir çalışmasını aktarayım

Diyelim ki siz sigara içiyorsunuz ve yeni bir bebek sahibi oldunuz. İçtiğiniz sigara bu çocuğu etkilemesin istiyorsunuz. Ne yapacaksınız.

Çocuğun yanında sigara içmiyorsunuz (iyi ama yetmez)
      Başka bir odadasigara içiyorsunuz (iyi ama yetmez)
      Evde sigara içmiyor sigara içmek için balkona çıkıyorsunuz (iyi ama yetmez)
      Kesinlikle ev veya balkonda sigara içmiyorsunuz sigarayı tamamen evin dışında içiyorsunuz(iyi ama yetmez)
      EĞER sigara içiyorsanız çocuğunuzu kucağınıza almak için önce banyo yapıp kıyafetlerinizi değiştirmelisinive ondan sonra çocukla ilgilenebilirsiniz
      HER DEFASINDA

aksi takdirde çocuğunuz pasif içici olacaktır."

evet 31 mayıs dünya sigarayı bırakma günü ve herkesi sigarayı bırakmaya , aslında oda yetmez; sigarayı bıraktırmaya davet ediyoruz.

Dünya sağlık örgütünün son verilerine göre dünyanın heryerinde Akciğer kanseri görülme yüzdesi artarken ABD de azalmaktadır.
      bunun sebebi 90 lı yıllarda ABD de başlatılan kampanya ile sigara tüketimini çok azaltılmasıdır. son veriler göre ABD de bigara içenlerin oranı %10-20 lere inmiştir. bu sayede Akciger kanseri görülme riski azaltılmıştır.

sigarayı bırakmanın; Akciger kanseri ve diğer kanserleri azaltmanın dışında topluma ekonomiye vs. kazandıracağı herşeyi madde madde yazmaya kalksak buna ne sayfalar yeter nede zamanımız. ama zaten bunları hepimiz biliyoruz.

o yüzden hadi

SİGARAYI BIRAKIN VE ETRAFINIZDAKİLERE BIRAKTIRIN

Pasif İçici

SİGARA İLE İLGİLİ BAZI ÇARPICI GERÇEKLER

Her gün dünyada 5.000 çocuk sigaraya başlamaktadır.

Sigara içmeyi bir kez deneyen 4 kişiden 3 tanesi sigara tiryakisi olmaktadır.

Dünyada her yıl 4 milyon insan sigaradan hayatını kaybetmektedir.

Türkiye'de her yıl 100.000 kişi erken yaşlarda sigara nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Sigaranın yol açtığı ölümler; trafik, terör, iş kazaları vb. tüm ölümlerin toplamından beş kat daha fazladır.

Günde bir paket sigara içilen evlerde çocuklar 5 sigara içmiş gibi zehirlenmektedirler.

Pilotlarda sigara kullanımı üzerine yapılan bir araştırmaya göre, uçuştan bir saat önce bir sigara içen pilotun, görme alanında ve renk algılama yeteneğinde %20 oranında azalma olmaktadır. Bu nedenle pilotlar gibi sürücülerin de sigara kullanmaması gerektiği belirtilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WH0) verdiği rakamlara göre, dünyada her 13 saniyede bir kişi sigara yüzünden hayatını kaybetmektedir.

İçilen her, sigara yaşamdan 5.5 dakika çalmaktadır.

Sigara içenler, içmeyenlere göre, daha çok sırt ve eklem ağrısı çeker.

Ağır derecede sigara içenler, sözlü anlatım sırasında hafızalarını toparlamada güçlük çekerler.

Sigara içilen ortamda maruz kalınan duman, pasif içicilerden çok çocukları ve hamile kadınları etkiler.

Pasif sigara içiciliği, ileriki yaşlarda akciğer kanserlerinin en önemli nedenlerinden biridir.

Çevresel sigara dumanı, herkes için tehlikelidir.

Türkiye'de her yıl 10.000 insan, kendi sigara içmediği halde, yanında sigara içildiği için hayatını kaybetmektedir.

Sigara, her nefeste 50.000 hücrenin ölümüne sebep olur. SİGARA VE SAĞLIK

Sigara dumanı içinde 4.000' den fazla zehirli madde bulunmaktadır.

Boya sökücü aseton, akü yapımında kullanılan kadmiyum, roket yakıtı metanol, çakmak gazı bütan, temizlik maddesi amonyak, fare zehiri arsenik, öldürücü zehir hidrojen siyanür, naftalin, bu 4000 maddeden sadece birkaç tanesidir. Nikotin ise sigarada bulunan bağımlılıktan sorumlu ana maddedir.

Sigara kullanımının risk faktörü olarak rol oynadığı hastalıkları sistematik olarak inceleyecek olursak:

Solunum Sisteminde: Kronik faranjit, larenjit, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları, ses teli nodülleri, boğaz, larenks ve akciğer kanserleri, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (kronik bronşit, amfizem), astımın ortaya çıkmasını kolaylaştırır ve atakların sıklık ve ağırlığını artırır. Sigara içenlerde akciğer kanserinden ölüm oranı 15-20 kat daha fazladır.
      Dolaşım Sisteminde: Damar sertliği gelişimi, kol ve bacak damarlarında tıkanıklık, yüksek tansiyon, kalp krizi, çarpıntı, kan akışında azalma ve pıhtı oluşması.

Santral Sinir Sisteminde: Beyin damarlarında daralma ve beyin kan akımında azalma, beyin kanaması, felç gelişimi.

Sindirim Sisteminde: Mide asidinde artma, gastrit, mide ve incebağırsak ülserleri, ağız, dudak, yemek borusu ve mide kanserleri yapabilir.

Diğer organlarda etkileri: Mesane ve böbrek kanseri, safra kesesi ve pankreas kanserleri, kemik erimesi, dişlerde sararma, ağızda kötü koku yapabilir. Erkekte impotans ve sperm anomalileri, kadınlarda erken menopoz ile ilişkilidir. Katarakt ve diğer göz sorunları yapabilir. Sigara, hamililerde erken doğum ve düşük nedenidir. Ayrıca, yüzde kırışma, saçlarda grileşme, saç kaybı ve erken yaşlanmaya yol açar.

SİGARA NASIL BIRAKILIR ?
      Sigara bırakmak için salt irade gücü yetmemektedir. Sigarayı bırakmak için bir tedavi süreci gereklidir. Sadece irade gücü ile bırakmaya çalışanların bu girişimlerinin çok büyük bir bölümü başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Doktorunuzdan tavsiye almak, sizin için doğru olan bırakma yöntemini belirlemek ve başarmanıza yardımcı olacak bir plan yapmak, başarı olasılığınızı yükseltecektir. Yapılan bir araştırmaya göre, irade gücüyle sigarayı bırakabilenler %5 oranında başarılı olurken, tıbbi yardım ile sigarayı bırakanların oranı %30 olmaktadır.
      Sigarayı bırakmaya karar vermek, başarı için en önemli malzemedir.
      Fakat, sigarayı bırakmak isteyenlerin ilk veya ikinci denemelerinde başarısız olmaları, sık rastlanılan bir durumdur.

SİGARAYI BIRAKTIKTAN SONRA NELER KAZANACAKSINIZ ?
      • 20 dakika sonra kan basıncı ve nabız normale döner.
      • 8 saat sonra vücudunuz kendi kendini tamire başlar, karbon monoksit düzeyi düşerken oksijen seviyesi normale yükselir.
      • 24 saat sonra karbon monoksit vücudunuzdan tamamen atılır. Akciğeriniz sigaranın neden olduğu mukusu temizleye başlar. Kalp krizi geçirme şansı azalır.
      ¦ 48 saat sonra tat ve koku hissinizde artış kaydedilir.
      Vücudunuzdaki nikotin tamamen temizlenir. ® 72 saat sonra akciğer kapasitesi artar ve solunum daha kolay hale gelir.
      • 2 hafta-3 ay sonra dolaşım düzelir, yürüme rahat hale gelir ve akciğer fonksiyonları %30 artar.
      • 1-9 ay sonra akciğerin kendini temizleme kabiliyeti artar. Enfeksiyon riski, öksürük, geniz akıntısı ve nefes darlığı azalırken, vücudunuzun enerjisi artar.
      • 1 yıl sonra kalp krizi riski, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yaklaşık yarısına iner.
      • 5 yıl sonra akciğer kanserinden olan ölümler %50 azalır, kalp krizi riski hiç içmeyenlerin seviyesine iner.
      • 10 yıl sonra akciğer kanserinden ölme riski, hiç içmeyenlerin seviyesine iner.
      • 15 yıl sonra felç geçirme ve kalp krizi riski, hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner.
      Tolga 8))
      Herkes Gülüşümü Görüyor
      Kimse savaşımı görmüyor.
      Herkes sesimi duyuyor
      Düşündügümü kimse bilmiyor.
      Herkes yazdiklarimi okuyor
      Gözyaşlarimi kimse görmüyor.
      Herkes beni tanidigini saniyor
      Ama kimse benim kim oldugumu bilmiyor.
      MALESEF ARKADASLAR BUNLARI DILE GETIRIYORUZ AMA DISARDA BINLERCE INSAN HALA BU PISLIYI ICIYORLAR.

SIGARA ICIMIYEN BI CIYERE BAKIN BIDE SIGARA ICEN CIYERE BAKIN FARKI GORUYOSUNUZ ARTIK SIZI DUSUNUN ;)
      Resimler
      • organ291003_ic.jpg

4.81 kB, 180×137, 670 defa görüntülendi
      • sigara.gif

49.61 kB, 272×203, 389 defa görüntülendi
      Düne ait ne varsa dünde kaldı, Bugün yeni bir gün, yeni şeyler söylemek lazım. (Hz. Mevlana)

ÖFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF.........................

Yazar: naliha Tarih: 30.05.2007 Saat: 12:31

MALESEF ARKADASLAR BUNLARI DILE GETIRIYORUZ AMA DISARDA BINLERCE INSAN HALA BU PISLIYI ICIYORLAR.

SIGARA ICIMIYEN BI CIYERE BAKIN BIDE SIGARA ICEN CIYERE BAKIN FARKI GORUYOSUNUZ ARTIK SIZI DUSUNUN ;)

;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;(EKLEYECEK BİREY YOK....
      SADECE ÜZGÜNÜM....

Bırakın

Sigara içmekle içmemek arasındaki farkı ( uzun yıllar içmiş ve şimdi yıllardır içmeyen biri olarak çok iyi biliyorum) kısaca şöyle anlatabilirim:
      ..... desem de sigara içenlerin bunu anlayamayacağı bildiğim için boşuna anlatmayayım. Klavyeye yazık, aşınıyor...
      Yahu içen arkadaşlar! Sizin hücrelerinize kadar her yeriniz aşınıyor, farkına varın artık.
      Mecburmuyuz arkanızdan ağlamaya???
      Bakın, yakalarsam perişan ederim! ( Bunu okulda çocuklara söylüyorum.)
      Ya gündüz kurtaracak, yahut gece alacak,
      Düşmanın bu toprakta ölüsü kalır ancak!
      Bir satır boş kalmasın ölümün defterinde,
      Cesaret yine sağdır vatanın siperinde...
      selamlar

Lütfen.

sigara icerek etrafinizdakileride ,konunuzla, dumaninizla rahatsiz etmeyin ..

Benim cocuklugumda, nahyeden nahyeden pazara sabahlari paslilarin bir otobus vardi o gider. Herkes dar dar otururdu. tutar öndekilerden biri sigara ictimi genelde hanimlari araba tutardi. Cikarmak zorunda kalirlar ve cok bitkin düserlerdi.. Ve cok kez sahit olmusum o kadar darlanirlardiki '' melul kalsin sigaraniz'' diye bed dua ederlerdi.

O günleri allaha sükür atlattik. otobuslerde sigara icmek yasak. Avrupada lokantalarda, hatta kahvelerde tamamen sigara icme yasagi getiriliyor. Insallah türkiyemizdede o günleri görürüz.

Halim kardes bu konuyu takip edelim. hergün gündeme getirmeye calisalim.

selamlar
      Ben kötü bir örneğim 1 sene içmedim tekrar başladım yalnız irademe güveniyorum her an bırakabilirim
      arkadaşlara tavsiyem tamamen iradeyle ilgili önce kişi istekli olmalı her hangi bir yöntemle olacak iş değil bıraktım deyip o an beyniyle olayı bitirmeli
      ben o şekilde bırakıyorum
      İnsanları yargılarsan, onları sevmeye zamanın kalmaz.
      RAHİBE TERESA.

teşekkürler

sayfayı okuyan ve cevap yazan herkese teşekkür ederim.
      Bu çok önemli bir konu
      Bu gün Türkiye'de sigara tiryakiliği her geçen gün artıyorsa bunun tek sorumlusu birtakım çıkar çevreleridir.
      İnsanımız her nekadar bu konuda bilinçli olsada alışkanlıklardan vazgeçmek kolay değildir.
      Hepiniz hatırlarsınız eskiden şehirlerarası otobüslerde sigara içmek serbest ti ve birkaç kişi tüm otobüsü zehirliyordu. Ama kanun çıktı artık kimse otobüslerde sigara içemiyor ve kimsenin kaybettiği bişey yok. Aksine birçok insan sigara dumanına katlanmak zorunda olmadan yolculuk yapabiliyor.
      Bunu ne için yazdım. Yani istersek bu sigara illetini tamamen yok edebiliriz.

herkese selam
      EY GİDİ KAAARLİ DAĞLEEEEERR
      Ebruli kardesim,

yazilarinda iradesi kuvvetli, mantikli düsünebilen, ilerisini görebilen bir kisilik ortaya koyuyorsun.. O halde sigarayi birakmadaki ikin girisimini hic geciktirmemeni tavsiye ediyorum.

Halim kardes, bu acmis oldugun konuyu sahsen cok onemli bir konu olarak görüyorum ve konuyu direk 'Sigarayi birakalim' veya 'sigara nasil birakilir' veya ' sigara birakma yöntemleri, v.s. seklinde sitaye gireceklerin daha da rahat bulabilecegi bir sekilde ve sayfada devam ettirmemizi öneriyorum. Bu mümkünmü ?

Sigara icersek tek bir yerde icelim .. Garmesarun tepesinde.. baska yerde yok..

selamlar