Hazindak Yolu

Sevgili Şevki Kardeşim;

Yola karşı olmadığımı, yolun medeniyet ve zenginlik olduğuynu defalrca söyledim. ancak itiraz şerflerimi de koydum. Sebebini de defalarca açıkladım.
      Bu yolların yapımında sosyal gereklilik vardır ama yolun yapımı için bilimin öngördüğü araştırma ve incelemeler yeterli şekilde yapılmayarak yollar adeta bir oldu bittiye getirilmiştir. Yol yapımı ile neler kazandığımızı gelecekte göreceğiz ama o uğruna neleri kaybettiğimizi asla bilemeyeceğiz.
      Neden mi;
      Karadeniz Bölgesi Türkiye'de yaşlayan endemik türde canlıların yarısına yakınını barındırmaktadır. Yani İkizdere-Arhavi-İspir arasında kalan bölge (Hemşin) Türkiyedeki 5400 çeşit endemik canlı türünün 2200 tanesinin yaşadığı bir bölgedir. Bu anlamda dünyanın en önemli araştırma merkezlerinden biri olmalıdır/olması gerekir. Oysa bu anlamda bölgemizde en küçükj bir araştırma bile yoktur.
      Dünyanın en ücra köşesinde yaşayan bir canlı türünün resmini ya da filimini çekmek için bilimadamları binlerce kilometreden gidip dünyanın parasını vererek belgeseller yapıyorlar. Bu güne kadar bilinmeyen bir canlı türü bulundu mu yer yerinden oynuyor. Hemşin'de öncelikle yapılması gereken budur. Bu yapıldıktan sonra HES'de, Yol da oturulup konuşulur.
      Bu Hemşinlilerin değil bilimadamlarımızın yani devletimizin kusurudur.
      Bundan bir kaç yıl öncesine kadar mehkemelerde derelerimiz ile ilgili açılan davalarda "Deniz Alasından" başka bir endemik tür yoktu. Benim tesadüfen gördüğüm bir canlı türünü merak edip araştırmam sonucu mahkeme kayıtlarına artık Endemik bir tür olan Kafkas Semenderi de girdi. Bu benim görevim miydi? Bunu konunun uzmanı bilim adamları yapmalıydı. Bütün bu tartışmaların temelinde üzerinde durulmayan ama çok önemli olan husus budur.
      Burada daha önce yazdım. Bundan 1 yıl önce memlekette 4-5 santim boyunda bit tırtıl gördüm. O tırtılın fotoğraflarını bu siteye de astım. Tıpkı bizim keceyik gibi ama sürekli yanan yeşil bir ışık veriyordu. Araştırmalarımda böyle bir böcek türünü göremediğim gibi konunun uzmanı bazı hocalar da böyle bir şeyi ilke kez gördüklerini söylediler. Konuyu Rize'de ve Trabzonda üniversite hocalarım ile görüştüm. Resimlerini gösterdim. Ancak öylesine bir duyarsızlıkları vardı ki kahroldum.
      Eğer o böcek bu güne kadar bilinmeyen yeni bir tür idiyse (büyük ihtimal ile öyledir) bunu dünyaya duyurduğumuz takdirde bir çok bilimadamı Hemşin'e koşardı.
      Daha sonra ne oldu biliyor musun Şevki Kardeş?
      O böceği bulduğum yerden yüzlerce yıllık patika yolları da katledilerek yol yaptılar. Üstelik hiç bir planı ve projesi olmadan.
      Bu konuda yazılacak çok şey var ama öncelikle söyleyeceğim bir başka şey var.
      Yasaları herşeyin üstünde gören bir zihniyet bu ülkede yönetime gelmedikçe biz burada daha çok kavga ederiz.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      YAPICI KARDEŞİM ÇOK GÜZEL YAZMIŞSINDA BİR ŞEYE İTİRAZIM VAR

GEL SEN ŞU POKUT-HAZİNDAĞ YOLUNUN PROJE VE YAPILABİLİR İZİNLERİNİN BİRER SURETİNİ BURAYA AS.

HAA MAHKEME KARARI TEBLİĞ EDİLENEKADAR YOL BİTTİ ARTIK NE FARKEDER DİYORSUN. HAKLISIN HUKUK DEVLETİNİN HUKUĞU BU KADAR YAVAŞ OLUNCA HAKLISIN.

YOLLAR YAPILMALI AMA BÖYLE DEĞİL. ESKİ PATİKA YOLLAR TAHRİP EDİLEREK. DOĞA KATLEDİLEREK DEĞİL.

PALOVİT- SAMİSTAL YOLU GÜZERGAHINDA AĞAÇ FALAN YOK. BİLMİYORSAN SÖYLEYİM AMA AKYAMAÇLI BİRİLERİNİN KİŞİSEL BECERİLERİ SONUCU BİRİ YAPILIRKEN BİRİ DURDU.

GEÇELİM.... ALİ BAYRAKTARDAN RCAM MAHKEME KARARLINI VE BİLİRKİŞİ RAPORUNU LÜTFEN ASSIN. ASSIN Kİ BİZLER NELER YAPTIĞIMIZI DAHA BİR ANLAYALIM.

VE SAYIN HEMŞİNLİ İŞ BİTİRENLERDENE BİR RİCAN DAHA VAR. HEMŞİN DERESİNDE HES SANTRALININ KURULMA ÇALIŞMALARI YİNE GÜNDEMDE BU KONUDA DA BİRŞEYLER YAPIN. 8o 8o
      YUKAKAPİLİ
      Anlaşılan yol yapıldı..
      Benim şimdi ki korkum şu. Biri çıkarda şu hazındağ yoluyla samistal yolunu birleştirelim böylece yolları da birleştirmiş oluruz derse. Ardından da birileri iyi fikir yapalım derse.
      Hazındağdan samistala .....
      Valla ben yürüyerek gitmeyi haya ederdim. Arasıra giderdim de. Rahmetli anne anemin yaylasına. Şimdi arabayla gitmeyi hayal etmeye çalışıyorum ama aklıma benim yaylamdaki trevit yaylasından palovite geçiş geliyor birden ürperiyorum...
      Bu hayal hiçte o yara yürüyüşteki gibi olmuyor nedense.....
      Matematik YARADANIN Yeryüzündeki imzasıdır.

HAZINDAK YOLU

TRABZON İDARE MAHKEMESİNCE 1 HAZIRAN 2007 TARİHİNDE KEŞİF YAPILINCA HEMEN TRABZON KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA BÖLGE KURULU RİZE VALILIĞI BİRİMLERİNE BİR YAZI GÖNDERİYOR VE ADAMLAR AÇIKÇA BELİRTİYORLAR YOLUN YARGIYA
      İNTİKAL ETTİĞİNİ VE YARGI SONUCUNA KADAR İLGİLİ ALANDA HİÇBİR FAALİTTE BULUNULMAMASINI BİLDİRİYORLAR ÜSTELİK BU YAZI MAHKEMENİN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARINDAN ÇÖK ÖNCE ALINMIŞ BİR KARAR AMA BU KARAI TAKAN YOK HALA ADLİ TATİLİN İŞE YARAYACAĞINI BAHANE EDENLER VAR.
      Resimler
      • tara0001.jpg

533.12 kB, 0×0, 368 defa görüntülendi
      Adli tatil bitmeden birkaç kişiyi dövsem bana ceza verirler mi :D:D:D:D

Şaka bir yana burada bazı kamu görevlilerinin büyük ihmali vardır.
      Eğer bu ülkede mahkeme kararları takılmayacaksa bu kadar üniversiteye, hakime, savcıya, avukata, mübaşire, memura neden maaaş ödüyoruz????
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

HAZINDAK YOLU

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Rize Valisine bir talımat yazısı göndererek yol sorunlarının çözülmesini istiyor, ancak gelişmeleri biz tekrar Sayın Başbakanımıza şifaen iletiyoruz bunun üzerine Sayın Başbakanımız Rize Valisinden durumu sorguluyor, işte Sayın Başbakanımıza
      Sayın Rıze Valisinin yazısı bu 01.12.2006 tarihinde Sayın Rize Valisi bu şekilde bildirimde bulunuyor şimdi ben burdan soruyorum bu yazıyı yazan Rize Valisine Sayın Valim siz bu yazıyı böyle yazarken acaba yapılan yol çalışmasını gidip yerinde inceledinizmi Sal ve Poku Yaylasından yol çalışması yapıllırken neden Yukarı Kavron Samistal yazısını Başbakanlığa gönderdiniz ve dayanak olarkta burası için alınan Bakanlık izinini yazınız ekine eklediniz neden çalışmanın Sal ve Pokut Yaylasından yapıldığını yazmadınız işte bizim sıkıntımız bu.
      Çoluk çöcük bu siteye bu yol ile ilgili yazılar yazıyor gerçi biz bunları dikkate almiyoruz hatta sayın Valinin Başbakanlığa sunduğu Bakanlık izininin tarihinin geçtiğini bayatladığını bile yazabiliyor zavalı çöcuk oysa bu Bakanlık izni 49 süreli kesin izindir bu konularda bizim mahtaplarımız ilgili Kamu Kuruluşlarıdır başta sayın Valilik ve birimleridir bu kurumların bu yol konusu ile ilgili açıklama yapmaları gerekir.
      saygılarımla.
      Resimler
      • tara0002.jpg

738.91 kB, 0×0, 323 defa görüntülendi
      MERHABA ARKADAŞLAR İLK ÖNCE SİZLERDEN ÖZÜR DİLİYORUM BİR KAÇ GÜNDÜR YOKUM ÇOK YAKINIMIN AMELİYATI İÇİN İSTANBULDAYIM TEDAVİ SÜRESİNDEDE BİR SÜRE ARANIZDA OLAMIYICAM AMA ŞİMDİKİ GİBİ BAZEN AÇMIŞKEN YAZABİLİRİM
      EVET TARİHLER VE DİLEKÇELER HEP KARIŞIYOR NEDENSE HİÇ ÖRTÜŞMÜYO
      YİNE TARİH 25 06 2007 DE ÇAMLIHEMŞİN KAYMAKAMLIĞINA VERİELEN DİLEKÇENİN SONRAKİ GÜNÜNE ÇIKIYOR ASLINDA HUKUKEN BUDA ÖNEMLİ DEĞİLDİR İSTERSENİZ BİR AVUKATA SORABİLİR ELİNİZDEKİ İZİN MAHKEME YÜRÜTKEYİ DURDURUP YETKİLİ YERLERE TEBLİĞ EDENE KADAR GECERLİDİR ÇALIŞABİLİRSİNİZ YASAL OLARAK ÇOLUK ÇOCUĞA SORMAYIN BİLMEZ AVUKATA SORUN
      HARİTADA RESMİ ONAYLI PROJE YERİNE GEÇİYOR ONUDA SORUN
      BU GÜNE KADAR 3 YAZI YAZDIM BU YAZILARDA BAZI MESAJLAR VERDİM BIRAKIM BU YOLUN PEŞİNİ BURADA YASA DIŞI BİR ŞEY YOK OBUR İŞLERİDE BERABER ÇÖZELİM YARDIMCI OLALIM HEP BİRBİRİMİZİN AKRABASIYIZ ARKADAŞIYIZ KOMŞUSUYUZ BİZE BİZDEN BAŞKASININ KARI OLMAZ KİN GÜTMEYİN HASET OLMAYIN GENÇLERE(ÇOLUK ÇOCUĞA)ÖRNEK OLALIM ONLARI DOĞRU YETİŞTİRELİM DİYE OLMADI BEN İSTANBULDA BÜYÜDÜM HEMŞİN HAKKINDA BÜYÜKLERİMDEN ÇOK ÖVGÜLÜ SÖZLER HİKAYELER DUYDUM GÖNLÜMÜ HEP O HİKAYELERLE BESLEDİM KÖYÜME GELDİĞİMDE ONLARIN ETKİSİYLE HER ÖNÜME GELENİ SEVMEYE SAYMAYA ÇALIŞTIM VE HEPTE BÖYLE OLMAYA ÇALIŞACAĞİM
      PAZARDAN ARDEŞENDEN BAZI ARKADAŞLARIM OLDU İSTANBULDA ÇEŞİTLİ YERLERDE HEPSİNİN ÖZETLE DİĞER İNSANLAR İÇİNDE SÖYLEDİ ÖVÜCÜ HEMŞİNMLİNİN TARİFİNİ DİNLEDİM GURURLANDIM ATALARIMA DEDELERİMİ UTANDIRMAMAYA ÇALIŞTIM BU TARİFİ BOZMAMAYA ÇALIŞTIM
      HİKAYENİN BİR TANESİ HEMŞİNLİ İLE PAZARLI YIULLAR ÖNCE GUIRBETTE BATUMDA ÇALIŞIYORLAR PAZARLININ ÖNEMLİ BİR MİKTAR PARASI VAR HASTALANINCA PARAYI HEMŞİNLİYE EMANET EDİP KENDİSİSNE BİR ŞEY OLURSA BUNU PAZARDAKİ OĞULLKARINA VERMESİNİ SÖYLÜYOR ADAM DA BUNU GARANTİYE ALMAK İÇİN OĞULLARINA BU KADAR BİR PARA BU KİŞİYE EMANET ETTİM HEMŞİNLİ SİZE ULAŞTIRACAK DİYE BİR MEKTUBA KOYUP KAPATIP PAZARLI AKRABASINA BUNU OĞULLARINA VERMESİNİ VASİYETİMDİR DİYE VERİYOR ADAM VEFAT EDİYOR HEMŞİNLİ BİR SÜRE SONRA ÜZERİNDEKİ BU YÜKÜ ATMAK İÇİN İŞİNİ BIRAKIP PAZARA GELİYOR CEBİNDEN YOL PARASI HARCIYOR ADAMIN OGULLARINI BULUYOR BABANIZIN EMANETİ DEYİP KURUŞU KURUŞUNA TESLİM EDİYOR ÇOCUKLAR İŞTE YOIL MASRAFIN SEN İŞİNİ YARIM BIRAKMIŞIN MASRAFIN KESİNLİKLE HİÇ BİR ŞEY ALMAYIP AYRILIYOR ONUN OĞULLARINDAN BİRİSİYLE ARKADAŞ OLDUM BİR ORTAMDA İKİMİZ BİRLİKTEYKEN İKİNİZDE RİZELİSİNİZ KONUŞMALARINIZ FARKLI VE HAREKETLERİNİZ NEDEN DİYE SORULDUĞUNDA BEN HİÇ BİR ŞEY SÖYLEMEDEN ARKADAŞIM BAŞLIYO O HEMŞİNLİ HEMŞİNLİLER ŞÖYLEDİR BİZDEN ÜSTÜNDÜR ONLAR GERÇEK BİR DOST VE İÇTEN BİR ARKADAŞLDIRLAR BENİM YALNIZCA UYTANGACLIĞIM KALIYO DEVAM EDİYOR DÜKKANIMA AKRABAM GELSE VERESİYE VERMEM HEMŞLİNDEN KİM GELİRSE GELSİN GÖZÜMÜ KIRPMADAN VERİRİM DİYE
      BAŞINIZI AGRITTIM BU DUYGULARI İÇİMDE BESLERKEN 3 SENEDİR HEMŞİNDE SIK SIK VAKİT GEÇİRME FIRSATIM OLDU İNSANLARI DAHA BİR YAKINDAN TANIMAYA BAŞLADIM ACAB NESİL BOZULUYOMU DİYE DÜŞÜNÜYORUM HERKESTE BİR KİNCİLİK DÜŞMANLIK KÖYÜN İÇİNDE MAHALLEDEKİ KOMŞUSU İÇİN NİYE ONUN MALI VEYA ÇAYI VEYA İNEĞİ BENİMKİNDEN FAZLA OLMASIN BAKIYOKI İNEĞİ ÖLSÜN KOMŞU KOMŞU KÖYLER SİZLER SÖYLESİNİZ BİZLER BÖYLEYİZ YAYLALAR ALMIŞ AYNI ŞEKİL HEMŞİN GERÇEK SAHİPLERİNİ YİTİRMİŞ ARTIK HERKES BİRBİRİNİ ÇEKEMEZ OLMUŞ KİŞİLER ARASINDA HASET TOHUMLARI ATILMIŞ LÜTFEN ARKADAŞLAR ESKİDEN DUYDUĞUM HİKAYELERE GÖRE BİZİM EV YAPILIRKEN BÜTÜN KÖYLÜ SIRTIYLA BİR HAFTA MECİLİK YAPMIŞ TAŞ TAŞIMIŞ YANİ KADAR KISA ZAMANDA BİR NESİL NASIL HIZLA TAM TERSİNE DEĞİŞİYO ŞİMDİ ADAM KENDİ 1 YTL İÇİN BAŞKASININ 1000 YTLSİNİ YAKMAYA ÇALIŞIYOR YAPMAYIN ASLINIZA DÖNÜN
      NEDEN BUNLARI ANLATTIM ASLINDADA BİR YERDE STRES ATTIM RAHATLADIM
      İLK BAŞTA ALİ KIORAN BAŞKESENLER YOL YAPTI ÇETELER BUNLAR İZİNSİZ YOL YAPILDI DİYE LAFLAR ORTAYA ATILDI ÇIKTIK HAYIR BÖYLE BİR ŞEY YAPMADIM İZİNLERİMİZ VAR MAHKEME KARAI TEBLKİĞ OILANA KADAR YASAL SÜRECTE YOL BİTTİ DEDİK ANLATAMADIK BAZI ARKADAŞLARIMIZIN İZNİNMİZİ ASIN SİTEYE DİYE BİR ÇAĞRISI OLMUŞ KUSURA BAKMASIN DİZ ÜSTÜYLE YAZIŞIYORUM AMA İSPOATLIYABİLİRİM YOL 2006 DA BAŞLADI MAHKEME 2006 YOLUN İPTALİ VE DURDURULMASI İÇİN MURACAT EDİLDİ 17 01 2007 DE VATANDAŞIN DİLEKÇESİNE KANUNA AYKIRI BİRŞEY YOKTUR DİYE YURUTMEYİ DURDURMA İSTEMİNE RED VERİLİYO SONRA ÇOK YOGUN ŞİKAYETLER TEKRAR ARDI ARKASI KESİLMİYO BUNU BÜ GÜNE KADAR KİMLER NASIL ÇALIŞMIŞ ANLAMIŞSINIZDIR KEŞİF İSTENİYOT 05 07 2007 TARTIŞILIR BİR BİLİRKİŞİ RAPORUNA DAYANARAK YOLU İPTAL ETMİYO YÜRÜTMEYİ DURDURMA VERİYOR YANİ YOL İZİNSİZ OLSAYDI 2006 İİL MAHKEME DURUŞMASINMDA İŞ BİTERDİ BU KİŞİLER BU İZİNLİ YOLU DURDURMAYA ÇALIŞIRKEN YAVUZ HIRSIZ EV SAHİBİNİ BASTIRIYOR İZİNSİZ YADA ÇOK ÖNCELERİ KAVRUN SAMİSTAL ARASI BİR BELGEYLE ALAKASIZ PLOVİT ARASI ÇALİŞMA YAPIYO VEYA ALANEN DESTEK VERİYO BURDAN NE ÇIKARIYORSUNUZ AÇIK BİR HASET VE HAZİNDAK DÜŞMANLIĞI DEMEYE UTANIYORUM BAZI HAZİNDAKLI GENÇLER BELKİ KİN BESLEYİP SAMİSTALLI ARKADAŞLARI SEVMEZ SAYMAZ KÖTÜLÜK BESLER DİYE KORKUYORUM
      ASLA ÖYLE OLMAMASI LAZIM O YAYLADA BİZİM ATALARIMIZ DEDELERİMİZİN KURDUĞU AKRABALIKLAR DOSTLUKLAR VAR BELKİDE TAKIŞTIĞIMIZ BU İNSANLKARIN EKMEĞİNİ BİZİM DEDEMİZ YEMİŞ YADA BİZİM EKMEĞİMİZİ DEDEMİZ ONLARA İKRAM ETMİŞ AYNI HAVAYI SOLUMUŞ SOLUYORUZ AYNI YOLDAN GEÇMİŞ GEÇİCEĞİ BUNLAR GERÇEKTEN ÇOK VAHİM DUYGULAR LÜTFEN BIRAKIN BUNLARI DAHA NE YAPALIM İNSANIMIZI NASIL YÜKSELTELİM ÇOCUKLARIMIZI NASIL BÜYÜTELİM ONLARA DAHA FAZLA İMKANLAR TANIYALIM ONLARA TOPRAKLARINI AKRABALARINI KOMŞULARINI BAYRAĞINI VATANINI TULUMUNU GİYSİSİNİ ADETLŞERİNİ DAHA FAZLA SEVDİRELİM .BU ÇOCUKLARIN LAFINI DİNLEYİN HİÇ BİR ŞEY KAYBETMİYECEKSİNİZ BUNA EMİN OLUN HEP BERABER BÖLGE İNSANLAR AKRABALAR KOMŞULAR DAHA ÇOK KAZANACAK
      KENDİNİ GELİŞTİRME SEVGİ SAYGI İNSANLIK YAŞANTI HUZUR ANLAMINDA PARASAL ANLAMDADA ETKİSİ OLUR TABİKİ BİRAZ DA
      BU SİTEDE ŞUNU TARTIŞMAYA FIRSAT OLMADI DOĞACI ARKADAŞLARDAN BU YOL YAPILDI BUNUN KOLAYLIK VE İNSANLIK OLARAK KOLAYLIKLARI OLACAK AMA BAZI OLUMSUZ GETİRDİĞİ DÜZEN BOZUKLUKLARI OLMAYA ÇALIŞILACAK BİZ BU NASIL ENGELLERİZ BUNU NASIL BAŞARIRIZ YOL KARŞITI ÇIKARCI OLAMAYN GERÇEK DOĞACI ARKADAŞLARIN FİKİRLERİNİ
      ALARAK TARTIŞARAK BİR ŞEYLERİ BAŞARMAYI UMUYORDUM AMA MALESEF FIRSAT OLMADI
      BENİM BU YOLLA İLK ÖNCE HİÇ BİR İLGİM YOKTU İSTANBULDA İŞİMLE İLGİLENİYORDUM SONRA YOL UN İZNİNİN ALINDIĞINI YAPILACAGINI ÖĞRENDİM AKRABALARIMLA VE KÖYÜN İLERİ GELENLERİ İLE KONUŞTUM YÜZDE DOKSANI YOLU İZTİYOT ONU KARAMSAR BİR KAÇ KİŞİ İSTEMİYORDU
      BUNA KARŞI KÖYÜN İLERİ GELEN YENİ KUŞAKLA ESKİ KUŞAK ARASI YARI ÖMRÜ YAYLADA YARI ÖMRÜ ŞEHİRDE GURBETTE GEÇEN ABİLERİME BU YOLUN GELMESİYLE HAZİNDAG YAYLASININ DEĞİŞİME UĞRUYACAĞINI YOLUNDA ÇOK İSTENDİĞİNİ BUNUNJ İÇİN BİR DERNEK KURMAMIZ GEREKTİĞİNİ BURADA YAPILACAK İŞLERE VE YANLIŞLIKLARA KARŞI DERNEKLE MÜCADELE EDİLİCEĞİNİ FİKRİNİ VERDİM ÖNEMSEDİLER VE SEN KUR BİZ YANINIZDAYIZ DEDİLER 04 2007 TARİHİYLE DERNEĞİN KURULUŞUNU YAPTIK HEMŞİN AKYAMAÇ KÖYÜ VE YAYLALARI GÜZELLEŞTİRME VE YAŞATMA DERNEĞİ KURDUK VE BU YOL İLE İLGİLİ KURUMLARA KÖY HİZMETLERİ PROJE ÇİZEN MÜHENDİSLE VE ONAY VEREN KİŞİLERLE BU YOLLA İRTİBATIM VE BİLGİM OLMUŞTU YAPILAN İŞİN YASAL VE DÜZGÜN OILDUĞU İÇİ
      ME SİNDİ BENDE ARTIK KÖYLÜNÜN BU YOLU ÇOK İSTEMESİ BU YOL İÇİN PROJE ÇİZDİRİP GEÇEN SENE 3 KM SİNİ TAMAMLAMIŞ OLDUĞUNDAN BU SENEKİ ÇALIŞMALARA ZAMAN ZAMAN KATILDIM VE YARDIMCI OLDUM GEREKLİ BÜTÜN BELGE VE BİLGİLERİ EDİNDİM
      FAZLA YAZMAKTANDA SIKILDIM ARTIK BU YOL ARTIK BİTTİ VE YASALDI DOĞACI ARKADAŞLARDAN FİKİR ALIŞVERİŞİ VE BU BÖLGENİN HEM DOGAL YAPISININ BOZULMADAN HEMDE HUZURLU MUTLU YILIN DAHA UZUN ZAMANI KULLANILMASINI SAGLAMAK ŞEHİRLERDEKİ BAZI HEMŞERİLERİMİZİ GENÇLERİMİZİ BURALARA BAĞLAMAK BURALARI TANITMAK BURALARI SEVDİRMEK GELECEKTE ONLARA DEVAM ETTİRMELERİ BOZMAMALARI İÇİN EĞİTİP GEZDİRİP EGLENDİRİP FESTİVALLER ETKİNLİKLER NASIL YAPABİLİRİZ BUNU TARTIŞMAK İSTİYODUM OLMADI İNŞAALLAH HAYIRLISI OLUR
      İNŞAALLAH YARINLAR İYİ OLUR DEVAMLI HEMŞİNLİ KALIN ÖZÜNÜZÜ BENİMSEYİN ÖĞRENİN KORKMAYIN MODERNLEŞMEYE FAZLA ÇALIŞMAYIN HER ŞEY ARTIK ÖZÜNE DÖNÜYÜR ARTIK DOĞAL ŞEYLER SEVİLİYO VE DEĞER KAZANIYO
      SİZE TAŞ ATANA SİZ EKMEK ATIN BİR GÜN OLUR KARNI AÇIKINCA YEDİĞİ EKMEĞİ HATIRLAR
      İNSANLARI SEVİN HEMŞİNLİLERİDE SEVİN
      HER ZAMAN HEMŞİNLİ KALIN
      Sevgili Şevki Kardeşim;

"İNSANLARI SEVİN HEMŞİNLİLERİDE SEVİN, HER ZAMAN HEMŞİNLİ KALIN" diye bitirdiğiniz yazınızı dikaktlice okudum. Öncelikle o yakınınıza sağlık ve esenlikler diliyorum.
      Ben şu son cümlenixze bir şey daha eklemek istiyorum. "BİZLER HEMŞİNİ'DE SEVİYORUZ". Burada bu kadar yazmamızın sebebi de budur.

Genellikle uzun yazıyorsunuz ama zannederim yazılanları okumuyorsunuz. Çünkü eğer yazdıklarımı okusaydınız "ÇEVRECİLER, DOĞACILAR" tanımını geneli kapsar bir anlamda kullanamzdınız.
      Ben sizin tartışmayı getirmek istediğiniz noktaya kaç sefer geldim. Önerilerimi sıraladım. Yapılması gerekenleri anlattım. Yani ne sizin gibi öünü ardını düşünmeden yola karşı çıktım nede "İstemzük" diyenler gibi peşin pazarlıklı konuşmadım. Tam tersine "Yol medeniyettir. Yol zenginliktir" dedim. Ama yolun yapım şekline de karşı çıktım. Gerekçelerimi de defalarca yazdım. Yani ben bu tartışmada bitaraf olmadığım gibi her iki tarafada tartışmasız taraf olmadım. Ancak görüyorum ki yazdıklarımı okumamışsınız.
      Buyurun konuyu siz başlatın. Tartışmanın hangi noktadan devam etmesini istiyorsanız başlığı o noktadan açın. Hep birlikte tartışalım.
      Daha önce de söyledim ve bir kez daha söylemek istiyorum.
      Bir işin yaal olması onun etik olduğunu göstermez.
      Hani Hemşinlilerin değiştiğini söylüyorsunuz ya işte olay tam da bu noktada düğümleniyor. Çünkü yozlaşan değerlerimizi bu duruma getirenlere yasal olarak bir suçlamada bulunamayız ama yapılanları etik açıdan eleştirebiliriz.
      Ne demek istediğimi umarım anlatabilmişimdir.
      Ama dah açık söylemek gerekirse;
      Dedikodu yasal olarak kovuşturma gerektirmez ancak etik bidavranış değildir.
      Tıpkı bunun gibi !

Selam ile...

HAZINDAK YOLU

Ben aslında yukarıdaki yazılarımda bazı Belgeleri asarak ilgililerin açıklama yapmasını istemiştim, ama ilgililer süspüs çünkü bu iş duvara dayandı ancak yine bilgisiz açıklamayı yukarıdaki yazılardan okumaktayız dikkate almiyoruz ancak bazı açıklamalarıda yapmadan geçemiyoruz.
      Ben 1995 yılında Yukarı Kavrun,Samistal ve Hazındak yolu olarak Rize Köy Hizmetleri İl Müdürlüğünde proğrama aldırdım ve yolun yapımına başladım, ancak rahmetli Annemin Böbrek ameliyatı sebebiyle Ankaraya gittim geldimki Kavrunda Dozer elli metre yol yapmış hiçbir muhtarlık ilgilenen yok üstelikte makrevis muhtarıda açıkça muhalefet ediyor doğayı bahane ederek para vermeme pröjeleri diğer taraftanda Palovit Vadisi Hazındak olarak 11 km.prroğram yaptırmıştım bu yol birbirine bağlanacaktı mevsimde çök geçmişti dağlara Kar yağmaya başladı il Müdürü dediki dözeri indirelim mevsim geçti seninde hastan var zaten bu yolu senden başkada istiyen yok seneye devam ederiz bunun üzerine dözeri indirdik ertesi yıl oldu Tecinalıların ısrarı üzerine özellikle Davut MERAL'ın ısrarı üzerine Palovit Vadisinden yol çalışmasını başlattık tam dört yıl çalışma yaptık eski yolun tamamını onardık hergün Dözer çamura saplanıyordu çıkarmak için kepçe götürüyorduk tam çamur bölgesinden çıktık yolu biraz yükselttik Hazındak yaylasına takriben üç km. kaldı dözer temiz güzergaha geldi yanı yol bir sezonda bitecek buseferde 28 Şubat süreci yönetim değişti gittiler şantiyedeki milletin yağını peynirini yediler ve yolu durdurdular diğer taraftada Tovor Sal yolunu yapıyorduk o zamanda bazı Tecinaliler bizim yaptığımız yola destek olmayım Tovor Sal yoluna destek verdiklerinide biliyorum.
      Gelelim Tecina Köyüne Köyün içerisini yol ağıyla ördük Tacına Mah.yolu Boğaziçi yolu köy içi yolu Kaçkın vs mezra dereleri yolları o zaman biz bu hizmetleri yaparken yukarıdaki yazıyı yazan vatandaş ne iş yapıyordu birde bunları yazsın köyünün umumi menfaatleri ile ilgilineler yapmış buraya bir yazsın'da okuyalım karşısındaki ınsanların kimliklerini iyi algılasın yazılarını ona göre yazsın bu vatandaş.
      Bu durum böyle aradan on bir yıl geçiyor bu yolların lafını eden yok 1995 yılında Palovit Vadisi Hazındak iki km. Hazındak Samistal iki km. olmak kaydıyla toplam dört km. yol proğrama aldıran kişi benim tecinalı veya makrevisli deyil bunun belgellerini Sayın Başbakan ve sayın Rize Valisi bizzat şahsıma göndermiştir, ben Hazındak ve Samistal yolunu herzaman bir tuttum ve beraber proğrama aldırdım birde utanmadan Hazındak düşmanlığından bahsediliyor bu proğram ile 1996 yılında yol Palovit Vadisinden başlıyacaktı herşeyin belgesi var adamlara dedimki bu proğrama engel olmayın ama siyaseti kullanarak gittiler ilgililere dedilerki bu yol Sal ve Pokuttan başlıyacak makrevislilere hizmetkarlık işte o zaman bunlara dedimki buna müdahale ederiz Sal VA Pokut yaylasından bu proğram ile yol başlatırsanız buna müdahale ederiz Sal ve Pokut için ayrı bir proğram yaptırın hem Palovit Vadisi yolu devam etsin hem Pokut yolu ama adamlar gittiler dedilerki hayır diğer yolların hiçbirisi yapılmıyacak sadece Pokuttan yapılacak bizde ister istemez yapılan yola deyil haksızlığa uğratılmamızdan dolayı mücadele ettik geldiğimiz nokta budur nezamanki Pokut yolunun yapımı durduruldu o zaman bir gevşeme oldu Vlilikte anlaştık bizim yollarıda başlayın bizde işimize bakalım yoksa hakkımızın gasp edilmesine mücadelemiz devam edecektir bu nedenle Palovit,Samistal,Y.Kavron yolu pröjesi yapıldı onaylandı ve yapımına başlandı ne zaman bu yol yapımı başladı bizde diğer yoldan ilgimizi çektik ama yapılan yola asla karşı olamayız ancak sadece taş kaldırımlar keşke sökülmeseydi bu da ehil olmıyan ınsanların bu işleri takip etmesinden kaynaklandı bakın Palovit Samistal yol güzergahına Patika yol korundu ve diğer yeni yapılan yol takriben Patikanın zaman zaman yüz metre üstünden gitti hiçbir süretle döğa tahribatı yapılmadı bütün kesim gerek kamu kesimi gerek özel kesim herkes memnun olay budur ben yaparım diyerek hareket edenler yaptıkları doğa tahribatının bedelini ödemeyede hazır olmaları gerek yukarıdaki belirtidiği gibi Palovit Samistal yolu izinsiz ve Proğramsiz başladığı belirtilmektedir bu tamamen bilgisizlik bu yolun her türlü hukuki prösedürü yapıldı yalnız proğramı üç km. idi yapılan yol üç bin metrenin üzerine çıkınca mecburen yol durdu yeni proğram yapıp devam edeceğiz herkesin yaptığı kendisine kar kalacaktır bizi yola karşı çıkmakla süçlüyanlar kamu oyunda mahcüp olacaklardır yukarıda yazı yazan vatandaş hem kıvılcımı ateşliyor hemde nahöş sözlerden bahsediyor ilk önce insanlar seviyeli olması lazım kime karşı neyi nasıl ve acaba yaptığım yazdığım doğrumudurun araştırılması gerek ben herşeyide bilirim ayaklarını yemezler yok Avukata sormaları gerekirmiş bu davaları yürüten zaten iki tane Avukattır bu güne kadar yapılan Sal ve Pokut Ve Hazındak adına hiçbir süretle ne izin vardır ne puroğram sadece bizim yaptığımız proğram olan Hazındak,Samistal adına 2006 tarihinde sit kurulundan izin talebinde bulunuyorlar Hazındak,Samistal adına izinveriliyor bunada Milli Parklar imza koymıyarak izin vermemişlerdir aslında neden sit kurulundan Sal ve Pokut,Hazındak adına izin istemediler çünkü böyle bir proğram yok bu nedenle yapılan bu yolun sadece Hazındak,Samistal olarak izini vardı bunada yargı tedbir koyunca yine izin veren Trabzon Sit Kurulu Müdürü ikinci bir yazı ile derhal yol çalışmasının durdurulmasını bildiriyor akabindede mahkeme yürütmeyi durduruyor Milli Park sahasının zaten kesin izini yok yukarıdaki belgeleri bu vatandaş iyi okumadı galiba birde bahsettiği elindeki belgeleri bu siteye assa laptop'la yazdığından bahsediyor bizde laptop'la yazıyoruz bu engel deyil bu sahte belgeleri çök merak ettim bu siteye asarsa öğreniriz tekrar ediyorum yapılan bu yol hukuka aykırı olarak yapılmıştır bunun içindirki hukuk el koymuştur çalışma hukuki olsaydı bu sunuç olmazdı sanırım aşağıdaki belgelerde bayatlamış saygılarımla.

HOŞ GÖRÜ

Bu tartışmaları hayretle ızlıyorum NEYI PAY EDIYOSUNUZ ANLAMIŞ DEYILIM bu yoların hepsı bızım ıçın deyılmı yok o yol senın buyol benım onu ben aldım porgama yok bunu sen aldın bu yaylaların hepsı bızım deyılmı ne fark eder neyı paylaşmıyosunuz bıraz saygı bıraz hoş goru
      saygılarımıa AHMET ALBAY
      :AHMET COŞKUN ALBAY