Diyarbakır dicle üniverstesinin hali

CVP: pesssssssssssss

Yazar: seveholu Tarih: 29.07.2007 Saat: 23:16
      pes yahu konu neydi geldik başörtüsüne gene pesssssss pesssssssss...
      alelem marsa tatil köyü kuruyor biz halen bir bez parçasını tartışıyoruz yahu pes...

Bu kafa ile mi yetmişikibuçuk milleti kucaklayacaksın? Türban'ın arkasında bir sürü bölüce düşünce olabilir ama en azından onu samimi olarak kullanan insanları düşünerek (Bu sitede de türban kullanan bir çok üyemiz var) Türban'a "BEZ PARÇASI" demek en azından binlerce kadınımıza kızımıza hakarettir.
      Sen Türban'a Bez Parçası dersen yarın Dincinin biri de çıkar BAYRAK için "BEZ PARÇASI" derse ne diyeceksiniz? (Bunu kaç sefer dediler, unuttum)
      Bu tavrınız AKP'ye %47 oy getirdi. Yani bu ülkede sokakta yürüyen her 2 kişiden biri size tokat attı (Tabi ki bize de) ama sizler hala bunu göremiyorsunuz.
      Konunun bu noktaya gelmesi bence de hoş değil ama sayende bu sitede kaç tane konu başladığı noktadan başka noktalara gelip kapatıldı, hiç düşünüyor musun?

Not: Konuya aykırı yazıların silinmesi teklifini biryere not et. Bakalım ki bunu kendin için kaç sefer kullanacaksın?
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Sayın Şakir bey tam tarihini hatırlamıyorum ama başörtüsü eylemlerinin her gün yapıldığı günlerdi bir gazeteci televizyondan bayrağımız için bir bez parçasıdır demişti . Gerçi üzerinde pek durulmadı yalnızca iki gazetede haber olarak çıktı . Ülkemizde böyle düşünen hiç de azımsanmayacak sayıda bir kitle bulmak iç acıtıcı olsa da var .
      Bellum omnium contra omnes
      Yapılacak bir tek şey kalmışsa hiç bir şey yapılmamış demektir.
      Sevgili Ali Kardeşim;

Ülkede Bayrak için "Bez Parçasıdır" diyen bir grup her zaman olmuştur. Bunun bir çok örneği vardır. Bakma şartların bu gün birilerini vatansever yaptığına geçmişte sol grupların birçoğu aynı şeyleri söylüyordu. Bunların ortak noktaları savundukları ideolojilerinin vatanı yoktur. Kendilerinden birşeyleri evrensel değerler ile yoğurarak ortaya koyamayanlar Milli olan herşeyi reddetmeyi ve kendine yabancılaşmayı evrenselleşmek olarak algıladılar. Solcusunun de dincisinin de geçmişinde ve bugününde bu vardır.
      Dincinin bayrak için Bez Parçası demesinin sebebi Yakup gibi tamamını kavradığı bir ideolojisi olmayan, söyledikleri sloganlaşmış klişeler olmaktan öteye gitmeyen kişilerin hemen her kutsala saldırmaları sebebi iledir.
      İnsanları kılık kıyafetini benimsemeyebilirsin ama Türban için BEZ PARÇASI dersen Türbaının dininin bir gereği olduğuna inanan binlerce kadınımızı yaralarsın. Bu sitede üyelerimizden türban takan bir kişi dahi olsa bu sözden yaralanmaz mı?
      O insanlar türbanı bir bez parçası değil inançlarının bir gereği olarak görüyorlar. Bayrak ise uğruna milyonların kan döktüğü bağımsızlık sembolüdür. Sonuçta her ikisi de BEZ PARÇASIDIR ama onları BEZ PARÇASI olmaktan çıkarıp kutsal kılan uğurlarına verilen mücadeledir.
      Bu ülkede basında, medyada, internet sitelerinde benzer şeyler yazılabilir ama bu sitede bu tür şeylerin söylemesi hepimize hakarettir. Çünkü bizler geçmişimizle de büyük bir hoşgörünün temsilcileriyiz.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

mecbur kaldım...

gene yazmadan duramayacağım bir konu tartışılıyor...öncelikle şunu belirtmeliyim sondan başlayarak gerçi konu her zamanki gibi gene sapmış asıl konudan..şakir beyin dediğine şiddetle karşıyım geçmişteki sol gruplar yani devrimci yol ve diğerleri bayraklar ellerinde tam bağımsız türkiye sloganları ile meydanlarda amerikan emperyalizmine karşı yürüdüler türk bayrağına bez parçası demediler bunu şiddetle reddeiyorum.şimdi görüyoruz ki ne kadar haklıymışlar ve ne kadar haksız yere aslmışlar...ben hala tam bağımsız türkiye diyenlerdenim ama türj bayrağını bez parçası olarak görmüyorum...
      gelelim türban konusuna asla bez parçası olarak görmüyorum ve bu sözü şiddetle kınıyorum aynı az önce kınadığım gibi..insanlarınn dini duygularına yasalarla yön veremezsiniz...bu ülkede YÖK denen ve mutlaka kaldırılması gereken bir kurum var...
      yani başörtüsü sorunu da ünüversitelerde ki diğer sorunlarda bu kurumun kaldırılması ile ünüversitelerin tamamen özerk ve demokratikleşmesiyle ortadan kalkacaktır.sorunun tek kaynağı YÖK tür.
      bende ünüversitedeyken kapalı arkadaşlarımın içeri girerken başlarını açmasından rahatsızdım.bende sınavlarda başlarını açmalarından rahatsızdım ..ama ne yazık ki şunu da gördüm bu arkadaşlarımız yökü suçlayacaklarına direk demokrat düşünenlere cumhuriyete saldırı geliştirdiler...yani hatırlarsınız harç eylemlerinin yoğun olduğu ki bizzat o yılarda yaşadım bizler yöke hayır eylemleri yaparken özerk demokratik bilimsel ünüversite parasız eğitim harçlara pardon haraçlara son derken aslında bu arkadaşlarımızın hakkını da savunuyorduk.ama hiçbir eylemimizde kapalı arkadaşlarımızı göremiyorduk ne yazık ki....
      benim okulumda ben onların eylemlerine katılmıştım oysa...
      yani sorun YÖK bu kurum kalkmadan başörtüsü sorunu kalkmayacak..
      ünüversitelerin özerk ve demokratik bir yapıya kavuşmları buna bağlı.....
      yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine...NAZIM HİKMET RAN.
      LAZLAR

bizler Atatürkçüler olarak örtünmeye değil türbana karşıyız! siyasi simgesi haline gelen türbana...

Yakup; sen evvela şu sık sık "kullanmaya çalıştığın Atatürk'çülük"ten ne anlıyorsun o'na bir açıklık getirsen daha bir anlaşılır olursun diyorum !

Zira yukarıya aldığım linkte biliyorsun açıkça LAZları merkeze alan ırkçı sloganların vardı ! Ne hikmetse benim karşı eleştirel yorumum akabinde derhal mesajının içini boşaltıp gayet eften-püften bir şey yazma gereği duydun !
      Dahası, avatar olarak seçtiğin uyarı levhası (!) her daim karşımızda bir tehdit unsuru gibi duruyor !
      Ve burada "biz Atatürk'çüler" ile başlayan -ki bu defa Laz ırkçısı rolünden bir süre için sarf-ı nazar ettiğin görülüyor !- son tahlil hüküm bildirgesi cesametindeki hezeyanına yandaş bulma beklentin,bu beklentine gayet uygun olabilecek ,yine bu uğurda özel tercihli olduğu aşikar kullanılagelen klişe cümleyi buraya aynıyla kopyalamandan hareketle son derece okunaklı olduğunu düşünüyorum!

peki size soru puşimi ? türbanmı ?

Hezeyanın bu haliyle zirve yapıyor Yakup'um !
      Neden mi?
      Tesettür ne ise o'dur.Sen bana kur-an'da tüm aksi iddialarına rağmen 12 İmam'a yönelik bir ayet getiremedin.Fakat ben tesettürü açıkça emreden ayetleri dilersen buraya alabilirim.Konuyu puşi mi,türban mı şeklinde absürt bir mekana çekmeye çalışmanı tribünlere oynuyor olmanın telaşına bağlıyorum !
      Sen birkaçgün öncesinde sohbet odasında bir arkadaşınla Atatürk'ün alkolikliğinden dem vurmuş,içtiğin içkiye bu anlamda bir meşruiyet aramaya yeltenmiştin !
      Yine orada kuku, buna mukabil bir eleştiri getirmiş,ve Atatürk'e böylesi ithamların YOBAZLAR tarafından geldiğini,dolayısıyla böylesi sözlerin size yakışmadığını söylemişti !
      Üzerinize afiyet serde biraz yobazlık (!) var ! Fakat ben senin ve arkadaşının kurduğu cümleleri kurmadım,kurmam.
      Bunlar izaha muhtaç yaklaşımlar Yakup !
      Acil tarafından !..

Bayrak ve tesettür;
      Yukarıda kullanılması uygun görüldüğü şekliyle DİNCİler, bayrağa yönelik 'bez parçası' ifadesini kullanmışlardır,doğrudur !
      Ve fakat;
      Biliyorsunuz , kimi din düşmanlığını laiklik perdesi altında kamufle etmeyi sonuç almaya dönük stratejilerine uygun olduğunu düşünerek hareket edenler, tesettür ve tesettürlüye çok iğrenç hakaterler savurmuş ve savuruyorlar.Bunlardan belki en kırmadan-dökmeden (!) olanı, tesettürün sadece bir bez parçası olduğu,neden bu denli üzerine düşülüyor olduğunun anlaşılmaz bulunduğunu dillendirmeleridir.
      Buna karşın DİNCİLER (!) ;
      Evet,tesettür zâhiri bir bakışla bez parçasından mülhemdir,doğrudur.Fakat unutmayın ki bu zâhirin bir de bâtıni hakikati vardır.Buradan hareketle bayrağa da materyalist bir bakışla bakmanın bayrağı anlamamak olacağı gerçeği ehl-i vicdan'ın yabancısı olduğu bir husus değildir.
      Bayrakları bayrak yapanın aslında ne olduğunu en güzel AKİF'imiz çok net tarif etmiştir.Mekanı cennettir inşaallah.

Son olarak;
      Milli olanı keşfe çıkan kâşif, dini olanı gör(e)mediği oranda yolunu kaybetmeye mahkumdur !

Bkn:Muhtelif sözlükler !
      Peki ama tüm bunların konuyla n'alâkası var ?!
      Sizi bilmem,ama benim bulunduğum yer itibariyle tam alâkanın merkezindeyiz !^
      Neden mi?
      Tesettür örneğinden yola çıkarsak şunu açıkça görebiliriz;
      Bu memlekette herkes,ama herkes birinci sınıf vatandaş olarak kabul edilmelidir.
      Şu ya da bu saikten yola çıkarak her kimi öteki addederseniz ÖTEKİ olmuş olur...
      Faili meçhul asla değidir...
      Fail sizsiniz !..

Bir ideolojiden ödünç slogan alayım izninizle;
      TİTRE VE KENDİNE GEL...

Kendimi kaybettim deme sakın.
      Tarihe bak,hâlâ düştüğün yerdesin.

CVP: mecbur kaldım...

Yazar: lusnika Tarih: 30.07.2007 Saat: 12:17

geçmişteki sol gruplar yani devrimci yol ve diğerleri bayraklar ellerinde tam bağımsız türkiye sloganları ile meydanlarda amerikan emperyalizmine karşı yürüdüler türk bayrağına bez parçası demediler bunu şiddetle reddeiyorum.

Sevgili Lusnika Kardeşim;
      YÖK konusunda ve diğer konulardaki konularda söylediklerinize aynen katılıyorum. Ancak yukarıdaki cümlelerinizdeki Anti emperyalist gençlik tanımınıza katılmakla birlikte Türk Bayrağı konusundaki görüşünüze katılmıyorum. Çünkü o günleri birebir yaşayan biriyim.
      Ben sol görüşlü arkadaşlarımızın herhangi bir yürüyüşte Türk Bayrakları taşıdığına hiç şahit olmadım. Kızıl Bayrak taşıdılar. Orak Çekiçli bayraklar taşıdılar. Lenin'in, Mao'nun resimlerini taşıdılar. Hatta Che Guevera'nın resimlerini de taşıdılar ancak Atatürk'ün resmini bir gün olsun taşımadılar. Tam tersine Atatürk'ü Gardrop Devrimcisi olarak tanımlayarak küçümsediler.
      Atatürk konusunda geçmişin sağ grupları da hata yaptılar. Onların da Atatürk diye bir meseleleri pek olmadı. O günü şartları içerisinde Atatürk gerçekten unutulmuştu.
      Sağı da solu da Atatürk çizgisine getiren 12 Eylül'den sonra bu ülkede yaşanan gerçeklerdir.
      Siz 12 Eylül İhtilali yapıldığında 8 yaşında idiniz. O dönemde yaşananlar konusunda lütfen bu kadar iddialı konuşmayın.