4. Karadeniz Şenlikleri Kadıköy İstanbul

4. Karadeniz Şenlikleri Kadıköy İstanbul

KARADENİZ HAFTASI VE ŞÖLENİ GECE ORGANİZASYONLARI LİSTESİ

17 AĞUSTOS 2007 CUMA ................. KARADENİZ HAFTASI AÇILIŞI
      18 AĞUSTOS 2007 CUMARTESİ...........SİNOP İLİMİZİN GECESİ
      19 AĞUSTOS 2007 PAZAR.................GİRESUN
      20 AĞUSTOS 2007 PAZARTESİ ...........SAKARYA-TOKAT
      21 AĞUSTOS 2007 SALI ................... NUR ABLA KARADENİZ SOFRASI
      22 AĞUSTOS 2007 ÇARŞAMBA............KARABÜK
      23 AĞUSTOS 2007 PERŞEMBE............AMASYA
      24 AĞUSTOS 2007 CUMA ................. KAÇKAR DERNEKLERİ BİRLİĞİ
      25 AĞUSTOS 2007 CUMARTESİ ......... BAYBURT
      26 AĞUSTOS 2007 PAZAR ................ ARTVİN
      27 AĞUSTOS 2007 PAZARTESİ ........... KASTAMONU
      28 AĞUSTOS 2007 SALI ....................DÜZCE
      29 AĞUSTOS 2007 ÇARŞAMBA............ RİZE
      30 AĞUSTOS 2007 PERŞEMBE............. GÜMÜŞHANE
      31 AĞUSTOS 2007 CUMA ..................ORDU
      01 EYLÜL 2007 CUMARTESİ .............. TRABZON
      02 EYLÜL 2007 PAZAR ..................... KASTOB FİNAL

NOT: LİSTEDEKİ ŞENLİKLERİN HEPSİ KADIKÖY SAHİL DE YAPILMAKTADIR..

ORDA YAZILAN İLLERİN AMACI, O GÜN O İLİMİZİN GÜNÜ VEYA TANITIMI OLACAK DEMEKTİR..

Nilüfer resim için sağol ; dün geceki etkinlikleri görme şansımız oldu. Şenlik alanı arkasında bireysel veya topluca horon ( genelde tulumla oynanan oyunlar ) oynama yanında asıl etkinlikler şenlik alanındaki sahnede o gecenin sunumuyla gerçekleşiyor.

Şenlik alanı Kadıköy Meydanı olarak bilinen vapur iskeleleri ve otobüs duraklarının yanı. Genelde Çayelili ustalarca ikram edilen yöresel yemekler yanında Artvin standında yöresel cağ kebabı gibi k.denizin diğer otantik ürünleri de sergileniyor.

Alanda çekilmiş ( sonra eklenecek ) resmilerden de görüleceği üzere şenlik anlayışı biraz da ticari alışveriş mantığıyla uyumlaştırılmaya çalışılmış. Yapılan etkinliklerin kamusal ve yerel bazda destek gördüğü ama bazı sanatçıların ise bu tür etkinlikleri "popüler kültür yansıması" olarak da gördüğünü-eleştirdiğini söyleyebiliriz.

Bu tür ekinlikleri İstanbul ve ülke açısından en güzel sonucu k.denizin bir nebze de olsa tanıtımı, renkleri, yemekleri ve insanlarıyla yansıtılmaya çalışılmasıdır. Hiç gitmeyeneler için k.denizin yaşaşımdan alınan doneler piyasa mantığı içinde de olsa sergi,resim ve diğer tanıtım ürünleriyle sunuluyor. Bildiğim kadarıyla diğer bölgelerin böylesi bir hafta veya ayı organize ettiği şu ana kadar görülmemiş.

K.denizli ilgili yöresel dernek ve vakıfların katıldığı etkinlik ; çalışmaların sergilenemsi ve ortak sahnede o günkü konser etkinlikleriyle devam ediyor. Şenlik alanında Kadıköy deki ( İstanbul daki tek ) Hemşin Derneği nin stnadının olmaması ise akla bu derneğin tanıtıma ihtiyacı olmadığı düşüncesini getiriyor.

Her şey bir yana mekanın İstanbul keşmeşeşinde serin k.deniz esintilerine, k.denizin özlü renk ve seslerine ; tadımlık lezzetlerine ulaşmak için akşam üstüleri veya hafta sonları buluşma yeri olması da hoş .

Site üyeleri ve hemşehrilerimizin dikkatine sunulur.

Hasan Şişman
      İst.
      " akıl ve gönül ; insan ...
      GECEDE OYNANAN HORONLAR DA YOZLAŞMA OLDUĞUNU HEMŞİNLİLER OLARAK BİZLER FARKETTİK VE BU DURUMA GERÇEKTEN ÇOK ÜZÜLDÜK VE SİNİRLENDİK.. ANCAK HEMŞİNLİ OLMAYAN HORONCULARIN ARASINDA BİRİ VARDI Kİ O ADETA HEMŞİNLİ DEDELERİMİZ(USTA HORONCULARIMIZ) GİBİ BEL KIRIYORDU.. ONUN HORON OYNAYIŞINA HEPİMİZ HAYRAN KALDIK.. VE BİR FOTO ÇEKMEYE ÇALIŞTIM,KARANLIKTA BU KADAR OLDU,KİM OLDUĞUNU TANIMIYORUM AMA SENİ TEBRİK EDİYORUM GÜZEL KARDEŞİM

FOTODA:TURUNCULU KÜÇÜK HORONCU :) :)

Senoz'lu NİHAT DAYI mız da oradaydı :)

Neden Hemşin Dernegi Yok

Hemşerilerimize Açıklamadır.
      İstanbul Hemşin Derneği olarak bu Organizasyona 2-3 yıldır destek vermemekteyiz.
      Bu yeni bişey değildir katılmama sebeplerimiz ve geçmişte yaşanan bazı olaylar vardır.
      Hemşin Derneği olarak bizler; Hemşin ve Hemşinliye hizmet etmek amacıyla kurulmuş bir derneğiz ve bunun mucadelesini veriyoruz bir kaç yıl önceki organizasyonlarda bulunduk herkes hatırlar ama birileri Hemşin Derneği üzerinden prim yapmaya ve derneğimizin siyası bir duruşu varmış gibi kullanımlara başladığı için bizler bu tür oluşumlardan uzak durmaya karar verdik.
      Kısaca söz etmek gerekirse;yıllar önce bu organizasyonlar tamamıyle Yöre Derneklerinin kendi aralarında organize ettikleri ve gelirlerini paylaştıkları bir ektinlikti fakat zaman içerisinde bu işler organizasyon firmalarına ve organizatörlere verilmeye başladı kaldıkı bunula kalınmayıp bu organizasyonlara siyaset ve politika karıştırıldı kurulduğu günden bu güne kadar Hemşin ve Hemşinli dışında hiç bir amaçı olmayan Hemşin Derneği bu tür organizasyonlarda ASLA olmayacaktır ve OLMAMIŞTIR.
      Değerli Hemşerilerimize saygılarımızla duyrulur.
      Gökhan G. Kaptan

Sevgili Nilufer,

Nil,
      bu konudaki fikir ve düşüncelerinizi bizlere aktarırsanız bende yönetim toplantılarında durum değerlendirmesi yapılmasını sağlarım.
      Fakat dediğim gibi Organizatörlerin ve Organizasyon şirketlerinin düzenlediği (ulusal ve Kamusalın dışında hiç bir etkinliğe katılmama kararımız geçerliğini korumaktadır.
      kolay gelsin iyi çalışmalar diliyorum,
      Gökhan G. Kaptan
      FELUKA HABER

Değerli Dostlar

Kadıköy Meydanı olarak bilinen vapur iskeleleri ve otobüs duraklarının yanında bulunan alanda Karadeniz Sivil Toplum Birliği (KASTOB) tarafından organize edilen “Karadeniz Haftası ve Şenlikleri” adıyla düzenlenen sergide, Karadeniz Bölgesi illerinden çeşitli dernekler ve girişimciler memleketlerini temsil eden ürünleri sergiliyor veya satıyor. Kadıköy'de her gece düzenlenen konserlere katılan yüzlerce Karadenizli, doyasıya eğleniyor, horon edip, türkülere eşlik eden Karadenizliler, yerel sanatçının söylediği şarkılarla coşuyorlar.

1 Eylül Cumartesi Saat 23:30 da Grup Feluka olarak bizde Bordo Mavi formalarımızla Trabzon gecesinde sahne alacağız. 10000 kişilik bir kalabalık bekleniyor bizde siz değerli dostlarımızı o muhteşem geceye davet etmek istiyoruz.

Saygılar

Güzel dakikalar...

Rizeliler gününde oradaydım. Sağolsunlar iyi horon vurduk:D

İki gün katıldığım şenliklerde sıcak ortamların yanı sıra, ahenkli eski insanların muhabbetlerine tanık oldum. Bu benim için güzel bir anı oldu.

''İnsanlar gelip geçicidir, kıymetlerini bilmek lazım. Olmadığında değer biçmenin bir manası yok...''

Umarım böyle organizasyonlar devam eder ve haberdar edilmemiz için bizleri bilgilendirirsiniz.

4. Karadeniz şenlikleri çerçevesinde düzenlenen organizasyonda, emeği geçen herkese teşekkürler.

Sevgi ve Saygılarımla...
      Hayat, bir ipin iki ucu arasındadır. Ya baş ucundasınız, ya son ucunda...

Bilal ÇAKIR