Yol Ve Yok Edilen Tarihimiz

Yol Ve Yok Edilen Tarihimiz

Bu yazıyı yazıp yazmamakta çok tereeddüt ettim. Çünkü biliyordum ki birileri bu yazıya üzülecek. Ancak yol diye yapılan rezalet ve yol uğruna yok edilen yüzlerce yıllık bir tarih de benim canımı çok acıttı.
      Bildiğiniz gibi önceki Belediye Başkanımız Salim Fırat Cağalver Mezrasına bir yol çalışması başlatmış ve yolu Ortaköy üzerinden bizim Gürgen Dibi dediğimiz Bodoolu ve Mahellesi Göçkenli'nin dağ yolunu birleştirdiği yere kadar getirmişti. Hatta oradan devam eden yol Lorot Boğazı denilen yere 50 metre kala durdurulmuştu.
      İşte o yol bu sene Belediye Başkanımız Başar Cumbur tarafından biraz daha ilerletildi. Cağalver Yolu'nun Yokuş Başı denilen yerine kadar getirildi. Bu hizmet için birileri teşekkür edebilir ancak ben teşekkür etmediğim gibi yok edilen bir tarihin hesabını soruyorum.
      Arkuluğun Suyu denilen suyun olduğu yer 2 karış çamur deryası bir bataklık olmuş. Kocaman siyah bir borudan parmak kadar bile kalmayan bir su akıyor. Yol kenarlarındaki meehobalar yok olmuş. Lorot Boğazınnda ise bir hilkat garibesi gibi topraktan bir duvar yükselmiş. Dozerci (Yol Mühendisi !!!) aşağıdan girmiş ama rampa açısını tutturamayınca bir daha geri gidip bu sefer yolu biraz daha aşağıdan vurmuş.
      Baştan beri defalarca söyledim. Yol medeniyet demektir ama bu medeniyet düşmanlığı gibi.
      Medeniyet düşmanlığı! Çünkü yol yapılırken bu işin uzmanlarına hiç danışılmıyor. Çok bilmiş birileri dozere binip dozercviye yol tarif ediyorlar.
      Oysa bu yol eski patika yolun 15-20 metre aşağısından gidebilirdi. Hatta Lorot Boğazına da hiç girmezdi.
      Paçhanın Önü denilen yerden eskiden Lorot Boğazına sırttan bir yol didiyordu. Şimdi tamamen orman olmuş bu yol ile Lorot Boğazını koruyabilirdik. Arkuluğun Suyu ve yüzlerce yıllık patika yollarımızı da koruyabilirdik. Oysa kolaycılık adına ve hiç bir plan programda olmayan, sırf birileri istedi diye kültürümüzü ve geçmişimizi yok etme pahasına bu yolk yapıldı.
      Ben buradan sorumşlulara sesleniyorum.
      Eğer bu kafada gideceksek Allah rızası için o yolu daha aşağıya götürmeyin. Yoksa Cağalver deresine inen dozer o dereyi de yok edecek. O Derede bulunan 4-5 tane dünya cenneti vadilerimizi de yok edecek.
      Birileri Cağalver Deresine Su Fabrikası diye yırrtınıyor. Eğer o yol tamamlanırsa yarın birilerinin oraya da HES yapmayacağının hiç bir garantisi yok.
      Hiç olmazsa bu dereyi ve ordaki cenneti koruyalım.
      Birilerinin birilerinden farkı olduğuna inancımızı yitirmeyelim.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      İşte Lorot Boğazının eski ve yeni hali....
      Resimler
      • lorot eski1.jpg

73.76 kB, 352×288, 753 defa görüntülendi
      • lorot eski2.jpg

63.54 kB, 352×288, 726 defa görüntülendi
      • lorot boðaszý.jpg

340.47 kB, 1,280×960, 390 defa görüntülendi
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Bu da Arkuluğun Suyu. Eski ve yeni hali...
      Resimler
      • ORTAKOY PUGARI SADE.jpg

81.04 kB, 352×288, 712 defa görüntülendi
      • arkuluðun suyu.jpg

82.91 kB, 0×0, 285 defa görüntülendi
      • arkuluðun suyu2.jpg

177.45 kB, 0×0, 241 defa görüntülendi

Selam Ve Saygılarla

Merhabalar diyerek söze başlamak istiyorum:
      Saikir abi ben kollay kolay hiç bir konuya yazı yazmak istemem ve yazmam.ama bu konu çok düşündürdü.bizler hemşinliyiz ve hemşen adına
      bir şeyler yapmanın peşindeyiz allah bize güç kuvvet verdekçe onun peşinden ayrılmayacağız.şu vesile ile:
      hemşin halkı artık yoruldu hemşin kayboluyor bizler hala doğayı kurtarmak peşindeyiz.hemşinin temel taşı doğası ama artık doğa bizleri açmaz oldu
      bunun nedeni hemşinde yaşayan çoğunluk ve bu gun geçtikçe bitiyoruz hemşin ellki 25 30 sene sonra kasaba haline alacak.buna mani olmak anca yeni bir oluşumun olması nı gerekterir.bu oluşumda elbet doğa tahrip olacak bazi ziyan ve zararlar olcakak. ama son söz olarak sunu söyleye bilirim:
      hemşin bir viranşehir olduktan sonra doğa olmuş olmamış ne anlamı var.lütfen eleştiri yapılırken birazda hemşinin şuan ki halini düşünerek söz söylememiz gerekiyor.bizler bir şeyler yaparken hemşinin iyiliği içindir hemşin adına ve güzel olması cabasına herkeze mutlu hemşin ve mutlu nice hemşin senelerine
      HEŞİN VİRANŞEHİR OLMASIN

CVP: Selam Ve Saygılarla

Yazar: virane Tarih: 01.09.2007 Saat: 09:40

bu oluşumda elbet doğa tahrip olacak bazi ziyan ve zararlar olcakak.

Sevgili Ziya Kardeşim;
      Acaba neyi savunuyorsun? Önce bunu açıklayabilir misin?
      Yol medeniyet demektir. Ancak medeni olmanın ilk şartı yasalara saygılı olmaktır. Bu ülkede yolların nasıl ve nerelerden yapılacağına dair yasalar var. Kontrolleri kimler yapacak, yol nereden gidecek, hangi yol yapım tekniği kullanılacak vb. konusunda uzmanlar vardır ve kararı da onlar verir.
      Parası olanın dozerin dozerin üzerine çıkarak yol yaptığı bir yerde mahkemeler de gereğini yapar. Hazindak ve Samistal yolu buna örnektir.
      Paçhanın Önün'nden Lorot Boğazına sırt üstünden bir yol vardı. O yol orman olup kapandı. Yol oradan gidebilirdi. Lorot'a gelmeden 10-15 metre aşağıya inerek patikaların altından şimdiki gittiğe yere giderdi. Hem yol dajha güzel olurdu hem de o yüzlerce yıllık patikalarımız ve Arkuluğun Suyu yerinde kalırdı. Bunu savunmak mı sence yanlış?
      Doğrusu doğayı, tarihi ve kültürümüzü yok eden yapım mıdır yoksa benim teklif ettiğim midir?
      Cağaelver Yolunun yapılmasına kim karar verdi? Kimlere danışıldı? Kimin fikri alındı? Bu konuda hiç bir bilgim yolktur. Senin varsa yazarsın biz de öğreniriz. Eğer bu karar encümen ile birlikte alınmış ve Hemşinlilere ilan edilmişse diyecek tek sözüm yok. Ancak birileri birileri ile gizlice görüşmüş, dozercinin cep harçlığı ve dozerin mazotu birilerince karşılanmış ve birileri tarafından güzergah tespiti yapılarak işe başlanmışsa buna karşıyım ve her zaman da karşı olacağım.
      Hiç kimsenin ama hiç kimsenin tarihimizi, kültürümüzü, doğamızı yok etmeye hakkı yoktur. Hiç kimsenin yaslarda belirlenen uygulamalar dışında bir şey yapmaya da hakkı yoktur. Bunu yapanlar bir de yasaları uygulamakla yükümlü kişiler ise hepimizin yakasına yapışma hakkımız vardır. Çünkü bu ülkede yasaların dışında hiç bir yasadışı güce saygım yoktur.
      Elbette ki yapılan her hizmetin artıları ve eksileri oalcaktır. Bilim bu artı eksiyi tartarak tolore edilebilir bir zarar ve en yüksek verim ister. Buna karşı olmam. Ancak acaba Allah'ın dışında hangi güç o yüzlerce yıllık patikalarımızı geri getirebilir? Ya da hangi güç Arkuluğun Suyunu eski yerine koyabilir?
      Tahribat büyüktür. Ben bu tahribatın hesabını soruyorum. O yolu gördüğüm ilk andan itibaren de hayal kırıklığı yaşıyorum.
      Çünkü birilerinin birilerden farklı olduğuna inanıyordum. Ama gördüm ki arada öyle büyük bir fark da yokmuş.

Not: Bu sene Cağalver'e 2 sefer gittim ve ikisinde de araba ile gittim. Bunun rahatlığını yaşadım. Bir kere daha söylüyorum. Yola değil "Ben yaptım oldu" zihniyetine karşıyım.

Cağalver

Merhaba,

Bende bu konuyla ilgili bir kaç şey söylemek istiyorum.Cağalver(haber al-ver)hakikatten güzel bir vadi,güzel bir doğa harikası,Hemşin i en tepeden görebileceğiniz bir yer.Cağalver (haber al-ver) anlamında kullanılır benim bildiğim kadar Şakir bey belki daha iyi bilir. Tam tepede Kilise veya kale gibi birşeyler var burası çok önceden Pazar kalesi,Cağalver,Ziilkale,Kale (Kale-i bala) Bu dört kale birbirleyle haberleşmek amacıyla yapılmışlardır.CAĞALVER (Haber al-ver) adıda burdan gelmektedir.Bu vesileyle Hemşin e sürekli insanların gelip görebileceği bir şey olmalı.Nasıl ki Çamlıhemşi nin Ayder (Kaplıca) sı olduğu gibi.Belki hakikatten çok ciddi bir yatırımla olabilecek işler bunlar ,Cağalver in tepeye Kilise veya Kalenin olduğu yere TELEFERİK le çıkmak düşünebiliyormusun.Belki bir hayal gibi görünüyor ama olmayacak bir şey de değil .O zaman Hemşin e gelenlerin gidip görebileceği bir yeri olur, ayrıca Hemşin belediyesinin gelirlerine de ciddi anlamda katkı sağlamış olur .Tepe ye de tesisler yapılr,insanlar yemeklerini yer içeceklerini içerler.

Bu konuyla ilgili kurum ve kuruluşla, dernekler neler yapabilir bilinmez tabii. Bu da benim gelecekteki Hemşin için düşüncelerim.

HEMŞİN VİRANE OLMASIN
      Sevgili Emin Kardeşim;
      Cağalver adının (Haber al-ver) anlamına geldiğini ilk kez senden duydum. Herhalde bu kopnuda bir şeyler biliyor olmalısın.
      Cağalver'de Kilisenin Tepesi denilen bir yer var. Ancak orada ne kilise ne de başka bir şey yok. Hemen heryere hakim bir tepede olan yerde sadece yıkıntılar vardır. Bildiğim kadarı ile bundan 15-20 sene kadar önce orada resmi izinli bir de kazı yapıldı. Şu anda tamamen orman dokusu içinde kaybolmuş durumda. Hoş eskiden de görülecek birşeyi yoktu.
      Dediklerin oalbilir ama önce orada orman dokusunun tamamen temizlenmesi gerekir ki o harabeler ortaya çıksın. Bir de yapılan kazıda ne tür tahribatlar oldu bilinmiyor.
      Benim duyduğum Roma Döneminnde Romalşılar henüz Hıristiyanlığı kabul etmedikleri için orada yaşayan insanlar inandıkları dinin ibadetlerini yapmak için çevre illerden oraya gelir, bir kaç gün kalır ve ibadetlerini yaparak dönerlermiş.
      Senin de söylediğin gibi o tepe Hemşin'deki diğer tüm kaleleri görecek bir tepededir. Bu konu ile ilgili herhangi bir kaynağa rastlamadım ama araştırılsa belki birşeyler bulunabilir.
      Eskiler orada bir de havzan bulunduğunu söylerler ama ben öyle bir şey görmedim. Ancan orada eskiden bir su kaynağı olduğu da biliniyor.

Saygı Ve Sevgilerle

TEKRARDAN HERKEZE MERHABA DİYEREK SÖZLERİME BAŞLAMAK İSTERİM:
      SAKİR ABİ ÖNCELİK LE BENİM SAVUNDUĞUK KONU ŞU:
      BİZLER HEMŞİNİN TAHRİP EDİLMESİ TARAFTARI DEĞİLİZ EN AZ SİZİN KADAR DOĞAYI SEVİYORUZ.ŞÖYLE VAR SAYALIM CAĞALVERİMİZ BELKİ 1000 YILLIK BİR MAZİYE EV SAHİPLİĞİ ETTİŞTİR.CAĞALVER DAĞI HEMŞİNDE BELKİ DUNYADA EŞİ BENZEMEYEN BİR GÜÇELLİĞİ VARDIR.BUNLARI EYERKİ GERÇEKTEN BEN YAPTIM DÜŞÜNCESİYSE BUNLARIN EN UYGUN CEZASINI VERMEKTEN GURUR DUYARIZ.BEN BUNU BU YONUNU DÜŞÜNMEMİŞTİM. YANLIZ SİZE BİR SORUM VAR:
      SİZ HİÇ BİR KEZ OLSUN KAÇ TANE TURİST YADA KAÇTANE BİR YABANCIYI CAĞALVERE ÇIKARMA ŞANSINI BULMUŞSUNUZ.CAĞALVER HEP KENDİ KENDİNE YAŞXAYAN BİR DAĞ BEN BİLE HAYATIMDA ÇIKTIĞIM SAYILIR NEDENİ SEVMEMEK DEĞİL YOLUN AŞILMAZ OLMASI
      EYER BENİM DÜŞÜNCEM YANLIŞ OLMAYDI BU GUN SİT ALANI İLAN EDİLEN BİR ÇAMLIHEMŞİNDE YAYALALARA YOL OLMAZDI.O YOLUN SAYESİNDEKİ TURİZM PATLAMASINI DÜŞÜNE BİLİYORSUNUZ DEĞİLMİ?
      ĞECEN KIŞ KAYAK SPORLARI BİLE YAPILMAYA BAŞLADIĞI BİR İLÇE OLMAYA BAŞLADIĞINI BİLİYORSUNUZDUR.
      ŞÖYLE DEVAM EDETMEK İSTİYOM:
      ŞAKİR ABİ SÖYLEDİĞİN GİBİ CAĞAEL VER 3 4 YILDAN BERİ YAPILAN BU YIL BİTİRİLEN BİR YER BUNU NERELERDEN GEÇECEĞİ ÖNCEDEN BİLİNİYOR OLMASI GEREK BİLİNMEMESİ DÜŞÜNÜLEMEZ.ARAŞTIRILMAMIŞTIR:
      EYER Kİ BİRİLERİ BİR ŞEYLER YAPMAYA ÇALIŞIYORSA ONUN ZARAR YÖNÜNÜ ÖNCEDEN SÖYLENMESİ LAZIMDI YOL BİTTİKTEN SONRA DEĞİL BEN BU SENE KÖYE GİDEMEDİM AMA CAĞALVERİMİZDE BİR FESTİVAL YAPILDIĞINI DUYDUM BUNADA GERÇEKTEN ÇOK SEVİNDİM UNLU SANATÇILARIN ORAYA ÇIKIP REKLAM YAPMASI BENCE O KADAR GÜZEL Kİ İNANAMAZSINIZ VE YOLUN DAHA KULLANILIR BİR HALI GELDİKTEN SONRA İNANIYORUM Kİ CAĞALVERDE AYNEN ÇAMLI HEMŞİN ALANLARI GİBİ ONEM KAZANACAKTIR.BİZLER BU ÖNEMİN KAZANILMASININ SAVASINI VERENLERDENİZ BUNDAN SONRA BİZLER ZATEN HEMŞİNDE YA BİR AY YADA İKİ HAFTA KALIYORUZ DEDİĞİM GİBİ HEMŞİNDE BAZI GELİŞMELER OLMAZSA ÇAY FABRİKASI SANTRAL VS. HEMŞİN UNUTULUR BİLKİ 10 BİLKİ 50 YILDA.ÖNLEMLERİ ALMAYA ÇAĞIRALIM HEMŞİNLİLERİ VE GERÇEKTEN HEMŞİNİN ÇOL OLMASINDAN KORKMUYORUZ AMA VİRANE OLMASINDAN KORKUYORUZ
      NOT:SÖZLERİM HEŞİNEDİR KİŞİ SABİT DEĞİDİR
      BIRAKMAYIN Kİ HEMŞİNİNM VİRAN OLMASIN
      Sevgili Ziya Kardeşim;
      İnanıyorum ki "Hemşin'in geleceği ne olacak" diye bir kaygın var ve bu sebeple birşeyler yapılmasını canı gönülden istiyorsun. İnan ki bunu ben de senin kadar istiyorum. Ancak şartlarımı sıraladım. YASALARA VE BİLİME SAYGI... Ne fazlası ne eksiği. Tüm istediğim budur.

Bundan 3 yıl önce benim organize ettiğim bir Cağalver Gezisi yaptık. O geziye 65 kişi geldi. Gelenler sadece Hemşinli değildi. Rize'nin hemen her yerinden dostlarımız ve kardeşlerimiz geldiler. Ben bunun dışında Cağalver adına bir etkinlik duymadım. Hele orda bir festivali hiç duymadım. Zannederim bazı şeyleri yanlış biliyorsun.
      Yazının bir yerinde Çay Fabrikası demişsin. Bu konuda ne kadar hassas olduğumu zannederim her Hemşinli biliyor. O fabrika Hemşin'e mutlaka yapılmalı. Bu Hemşin'in en az 50 senesini kurtarır. Göçü de büyükj oranda durdurur. Bu konuda hemen herkes birşeyler yaptı. Ancak ben ve bir çok Hemşinli kardeşimiz Hemşin'e HES yapılmasına karşıyız.
      Bilmiyorum bu tür bir HES'i hiç gördün mü? Hemşin'e eğer o HES yapılırsa (Bu yasal olarak mümkün değildir) ortada Hemşin diye bir şey kalmaz. Sadeçe Çarşıbaşından Hafızın Burnuna kadar bir deremiz kalır ki ona da dere demek mümkün değildir.
      Ben benzer bir çok proje gördüm. O projelerin yapıldığı yerlerde artık dereden bahsetmek mümkün değildir. Derenin ortasında 2 metre yüksekliğinde ve dere yatağı ile devam eden çakıl ve taş dolgu, onun yanında da 2 karış bir su akıyor. Buna dere demek mümkünse buyur o projeyi destekle.
      İşin daha vahim yönü ise o projeyi yapanlar açıkça yalan söylüyorlar. Hazırladıkları Proje Tanıtım Raporu baştan aşağı yalan ve bilime ve yasalara aykırı hususlar ile dolu.
      O HES Projesi Hemşin'i işsizlikten kurtaramaz. Çünkü kendileri Proje Tnaıtım Raporunda iş devam ederken 25 kişi, iş bitince 10 kişi çalıştıracaklarını söylüyorlar. O kişiler de 1-2 kişi dışında Hemşinli olmayacaktır. Sadece bir tane Elektrik Teknisyeni ve bir tane bekçi kadrosu için Hemşin'in istikbalini hiç kimse tehlikeye atamaz.
      Sen de söylüyorsun. Hemşin'in geleceği turizmdedir. O dere ya da dereler olmasa turistler neyi görmeye gelecekler?
      Bize diyorlar ki derenin suyunun %16'sını bırakacağız. Oysa kendi hazırladıkları raporda ilk regülatörden suyun %3'ü, 2. regilatörden suyun %4'ü, 3. regilatörden ise suyun %5'i bırakılacağını yine kendileri Enerji Bakanlığındaki toplantıda söylüyorlar. O kadar su bırakabilmeleri içn o dereden bir saniyede 5,5 metreküp su aklması gerekir. Yarın Nihiyedeki köprüden dereye bir bak. O dereden o kadar su akyor mu?
      Hemşin deresi ile güzel,
      Hemşin deresinde balıkları ile güzel,
      Hemşin derenin sesi ile güzel...

Bu güzellikleri bizden çalmaya hiç kimsenin gücü yetmez. Bunu herkes böyle bilsin. Çünkü Hemşinli de yasalar da doğrudan ve bizden yanalar.
      Hiç kimsenin parasının gücü Hemşin'in bağrını delmeye yetmeyecektir. Bunu gelecekte bu ülkedeki yasalar gösterecektir.

Not: O projeyi yapanlara bir teklifim oldu. Söylediğim aynen şu,
      "Gelin Hemşin'de çevreye uygun ve deremizi yok etmeyen projeler ile yatırm yapın ve Değirmen Tipi Santrallerde elektrik üretin. O elektriği de bize satın. Sizin müşteriniz olalım. O projeleri yaparken de gerekirse hep birlikte gelip sizlere işçilik yapalım.
      Kabul etmediler!
      Çünkü onların ne memleketin ekelktir üretimine katkı koymak ne de Hemşin'e gerçek bir yatırım yapma niyetleri var. İşe sadece mali boyutundan bakıyorlar. Eğer öyle olmasa Proje Tanıtım Raporunda bilime aykırı bu kadar yalanları koymazlardı.

HEMŞİN HAKKINDA

HES İN O BOYUTLARINDA HAKLISIN:
      RAPORDA İÇİ ÇALIŞTIRMA SAYISI BİRE BİR DOĞUYSA BİZE SADECE ZARAR VERİR PEKİ O ZAMAN BU RAPOR NEDEN HALKA AÇILMIYOR BUNUN BUTUN AYRINTILARIYLA HALKA İLETİLİP BROŞUR GİBİ DAHİ DAĞITILMASI LAZIM DEĞİL Mİ? BİZLER BU KONUDA BİLGİSİZ KALIYORUZ.
      AMA SUNU DÜŞÜNMEMİZ LAZIM HES"İN BİZE FAYDASI NE OLUR HES"İN OLMAMASI NE KAYBETTİRİR YADA HES İN BİZE KARŞI ZARARLARI NELERDİR:
      EYERKİ HES İS BİTİMİNDEN SONRAKİ BİZE YARAR SAĞLAYAN OLGULAR DİYERLERİNDE FAZLAYSA BEN SONUNA KADAR HES İÇİN DESTEKÇİYİM DESTEKÇİ BULMAYADA DEVAM EDECEML.
      BU OLAYA TEK TARAFLIDA BAKAMAYIZ KENDİMİZİ HEMŞİN DIŞINDAN BİRİYMİŞ GİBİ GÖRÜP ÖYLE KARAR VERMEMİZ LAZIM BİZE EN UYGUNU HANGİ OLAYDIR.
      DİYER KONUYSA CAĞALVER TURİZM Mİ BU SENE BU PLATFORMDA YAZILDI HEŞİN CAĞALVERDE HULYA POLAT KONSER VERECEK DİYE BEN SİTEDEN DUYDUM BU SENEDE KÖYE GELEMEDİM TAKİPDE EDEMEDİM.
      ŞAKİR ABİİ DEREDE BALIK YAŞASIN BİZE YETER ZATAN BU HALİYLEDE BALIK KALMIYORKİ DEREDE CANLI YAŞIYOR DİYELİM.
      ŞAKIR ABİİ BU KONUYU AÇMIŞ OLDUĞUN İÇİN SİZE ÇOK TEŞEKUR EDER SAYGILARIMI SUNARIM
      BİZLER YENİ NESİL HEMŞİN GENÇLERİYİZ YAKINDA İSTANBUL ANKARA İZMİR GEÇLERİ DİYECEĞİZ
      Sevgili Yasin Kardeşim;
      Bir konuda gerçekten haklsın. O projeyi yapan firma projede bir sürü yalan söylüyor. Bizler bunu biliyoruz ama maalesef demek ki Hemşinlilere bu yalanı yeterince duyuramamışsız. Bu eksikliği en kısa zamanda gidereceğiz. Bu eksikliğimizden dolayı da hepinizden özür diliyorum.
      Ancak bu tartışmalar bu sitede şirketin Genel Müdürü Abdül Muhsin Akarsu ile tartışıldı. Biz sorularımızı sorduk o da cevaplarını verdi. Ben de o cevaplar üzerine yorumlarımı yaptım. Bu yorumlarımdan sonra da tartışma kesildi. Çünkü Sayın Akarsu'nun söyleyeceği bir şey kalmamıştı. Bundan sonrası mahkemede söylenecek. Son kararı da bu ülkenin mahkemeleri verecek.

Sevgili Ziya Kardeşim;
      O tartışmaların ayrıntısı için şağıdaki adrese bakabilirsin. Tüm tartışmalar orada vardır.

hemsinliyiz.biz/thread.php?thr…74&hilight=HEM%DE%DDN+HES

ACELE İŞE ŞEYTAN KARIŞIR

HES Projeleri bu platformda çok tartışıldığı için o konuda hiç yorum yapmayacağım.
      Fakat tek bir şey söylemem lazım.
      HES PROJELERİNİN YAPILDIĞI YERE ZARARINDAN BAŞKA HİÇ BİR FAYDASI YOKTUR VE OLAMAYACAKTIR. GERİSİ SAFSATADIR.
      SADECE YAPANIN KESESİNİ DOLDURACAKTIR. ODA BECEREBİLİRSE.

Şakir kardeşimin söylediğine sonuna kadar katılıyorum.
      Birileri Tabakhaneye ürün yetiştirir gibi acele edip çevrelerinide kullanarak yol ve benzeri şeyleri yaptırtmaya çalışmaktadırlar.
      Bizde yahu siz kimsiniz diye soruyoruz.
      Ve soruncada Çevreci ve Yol karşıtı ilan ediliyoruz.
      Gelin yollarımızıda beraber inşa edelim, elektiriklerimizide beraber yapalım. Ama beraber, planlıyarak ve altyapısını oluşturarak.
      Belki bir şey geç olur ama emin olunki iyi olur.
      Metin Gültan :)