Hemşin'nın Üsküt Dağı Yolu

Hemşin'nın Üsküt Dağı Yolu

GEÇEN YIL YAPIMINA BAŞLANAN MEŞHUR ÜSKÜTDAĞI YOLUMUZ BİIRAKILDIĞİ YERDEN TEKRAR BAŞLATILARAK EN KISA ZAMANDA ÇİNÇİK IRMAĞINDAN ÇİNÇİVA YOLU MOLLAVEYİS KÖY YOLUNA ORDANDA ÇAT ELEVİT GÜZERGAHİ İLE TÜM DİĞER YAYLAARA ..... HAYALLER ERÇEK OLUYOR. EMEĞİ GEÇENLERE SONSZ TEŞEKKÜRLER. SAĞOLUN VAR OLUN .SAYIN ABİM YUNUS MATARACI AĞABEYLE KAZADAN BİRGÜN ÖNE ÇEKİLEN ÜSKT YOLU,MUHARIMIZIN ÇOK KATKILARI VARDIR UNUTMAYACAĞZ YOLDA SU YAPMIŞ MUHTARN SUYU HOCA DEDİ EVET MUHTARIN SUYU.....ARTIK :D
      Resimler
      • camýý 010.jpg

749.97 kB, 0×0, 13,538 defa görüntülendi
      • camýý 011.jpg

202.08 kB, 500×375, 1,140 defa görüntülendi
      Bu yolun önemi çok büyük bence.

Artık yaylalarımıza Pazarı, Ardeşeni, Çamlıhemşini dolaşark değil, atalarının yıllarca kullandığı güzergahtan, Üsküt Dağlarının essiz güzelliklerini seyrede seyrede gidip gelecek.:)

Hemşin ve Çamlıhemşin artık birbirine daha yakın olacak.

Hayırlı olması dileğiyle.

HEMŞİN VE ÇAMLIHEMŞİN

TARIHİ EFSANE GERÇEKLŞİYOR .YILLARÖNCE MERHUM TEFİK İLERİ ZAMANINDA YAPIMIA BAŞLANILAN HEMŞİN ÜSKÜT DAĞI YOLU PROJESİ GEÇTİĞİMİZ GÜZ TEKAR BU HÜKÜME DÖNEMİNDE BAŞLANDI .ŞU AN HEDEFE DOĞR İLERLENİYOR. KOBOŞ DAĞINI SARACAK OLA EDER ORDAN ÇİNÇİVA BİGİNLER MAHALLESİNDEN MOLLAVEYİS KÖYÜ ORHAN KUTLU AMCAIN KAHVESİNE.....GİDİLECKARTI. SON 5 KM YAŞADI ORHAN AMCA.ARTIK DAHA YAKIN HEMİN VE ÇAMLIHEMŞİN.............
      Resimler
      • doða ve çevre 065.jpg

560.62 kB, 0×0, 31,982 defa görüntülendi
      • 5.jpg

257.52 kB, 600×450, 800 defa görüntülendi
      • doða ve çevre 062.jpg

530.24 kB, 0×0, 11,579 defa görüntülendi

güzelmi çirkinmi

ibrahim kardeş teşeküürler ben almiim bu fotoğraflardan sence bu fotoğraf güzelmi çirkinmi önce onu sormak isterim?bu kadar doğa katili kim olabilirki bence bir o rresimdeki kıyıma bakarmisiniz?amaç şu bu hükümeti deyildir amaç bence doğadır.sanırım bu doğayı yok edenlerden bu doğa bir gün hesabini sorar.siz belki çok sevinirsiniz ama bu doğa katledildikçe bizim yüreğimiz sızlıyor yanıyor.biz artık yol geldikçe monofotonlaştık tembel olduk hasta olduk utanmazsak tuvalete dahi arabayla gideceğiz.neyse saygi ve sevgiyle kalın
      Orman Yolları

Dünyanın her yerinde benzer orman dokuları var. Ülkemizde de benzer yollar var. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bu yolar nasıl yapılıyor diye merak ettim. Öğrendiğim şu.
      Adamlar bu tür yerlere yol yaparken hafriyatı açacakları yolun altına dökmüyorlar. Kamyonlar ile uygun yerlere taşıyorlar. Bu şekilde de doğal dokuya çok fazla zarar vermiyorlar.
      Abbas iyi hatırlar. Geçen yıl Cağalver'e gitmiştik.
      Gürgen Dibine kadar gelen yolu Yokuş başına kadar götürmüşler. İlk kez gördüm ve şok oldum.
      Şok oldum! Çünkü o yolu yaptıran zihniyetin diğerlerinden farklı olduğunu zannediyordum. Maalesef öncekiler ile arasında hiç bir fark yokmuş.
      Yol yaparken ne plan ne proje yapılmış. Birisi dozerciye tarif etmiş o da dümdüz gitmiş. Bu arada da yüzlerce yıldır kullandığımız patika yollarımızı silip atmış. Halbuki o yol 40-50 metre aşağıdan gidebilirdi. Hem yokuş başında ileride yapılacak yolda rampa oluşmazdı hem de eski yollarımızı muhafaza ederdik. Ama bu yapılmadı.
      Yayla yolları ile dağ yolları arasındaki fark çok açık. Birinde orman dokusu var diğeri ise otlaklardan oluşuyor. Orman dokusu yol için açıkldığında kendisini 5-10 sene içinde topluyor ama yayla yolları bunu yapamıyor. Yoldan aşağıya dökülen topraklar senelerce orada kalıyor. Görüntü kirliliği yaratıyorlar.
      Bu sebeple ister ormanda ister dağda yol yapıldığında hafriyat mutlaka taşınmalıdır. Bu maliyeti arttırır ama en azından doğa korunur.
      Hepsinden daha önemlisi yapılacak yolların mutlaka projesi ciddi olarak yaptırılmalıdır. Aksi takdirde kimsenin kimseden bir farkı kalmaz.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      KONUYLA İLGİLİ YUKARDA YAZILAN YAZILARI OKUDUM.
      ŞİMDİ BİR ARKADAŞIMIZ ÜSKÜRT DAĞI YOLU İLE İLGİLİ KONU AÇMIŞ, VE ONU HÜKÜMETE MAL ETMİŞ. YANİ YOL YAPIMI DEĞİLDE HÜKÜMETİN İCRAATI SÖZ KONUSU YAPMIŞ.
      DİĞER BİR ARKADAŞDA BUNUN FARKINA HEMEN VARMIŞ VE HADİ CANIM NE OLUYODA BU YOL YAPILIYOR GÜZELİM DOĞAYI DÜŞÜNEN YOKMU DİYOR, BESBELLİ Kİ ODA MUHALEFET.
      VE HAYALLER BAZILARI GERÇEK OLMUŞ, BAZILARINIDA ÇOÇUKLARIMIZ GÖRECEKMİŞ, AMA NE HAYALLER.
      SEVGİLERİMLE...
      :D Elif Arslan :D
      Oktay Kardeşim;

Aslında bu benim hayalim değil. Benden çok daha yaşlı bir abimizin hayali. Amacı da çok güzel.
      Diyor ki;
      "Eski Hemşin İkizdere'den Arhaviye kadar olan bir bölgenin adı idi. Hemşin'de bu bölgenin hem idari merkezi hem de ticari merkezi.
      İnşallah bir gün bu bölge tüneller ile birleştirilir de Hemşin eski Hemşin olur."

Bugün için bu hayal olabilir ama her iki Hemşin'i de kasaba statüsüne düşürmeye çalışan birileri var. Daha da önemlisi AB önerisi çerçevesinde hükümetin bazı planları var. Bu gün nüfusu 2000'in altında olan yerlerin ilçeliklerini alıyorlar. Önümüzdeki yıllar içinde bu sayı 6000'e çıkacak. O zaman ortada ne Hemşin ve de Çamlıhemşin kalır.
      İşte bu planı önlemek için gerekiyorsa en azından Hemşin ile Çmalıhemşin birleşip tek merkezli bir ilçe olmalı.
      Bu hayalin gerçekleşmesi mümkün mü değil mi bilmiyorum ama bunun hayali bile bir başka güzel değil mi?
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      kimin ne yazdığını dikkatle takip ediyorum henüz yol çalışması devam etmektedir bildiğim kadarıylan bir km daha yolumuz kaldı bir aksilik olmadığı sürece on beş gün sonra biter kanısındayım
      o zaman bu yola kimlerin emeği geçtiğini detaylı açıklarım
      İnsanları yargılarsan, onları sevmeye zamanın kalmaz.
      RAHİBE TERESA.
      ÜYE BİLGİLERİ
      ------------------------
      » kozgovor İsimli Kullanıcının Mesajları aşağıdadır
      ----------------------------------------------------------------
      yazılış tarihleri 14.10.2007-22.10.2007
      ---------------------------------------------------------------

GEÇEN YIL YAPIMINA BAŞLANAN MEŞHUR ÜSKÜTDAĞI YOLUMUZ BİIRAKILDIĞİ YERDEN TEKRAR BAŞLATILARAK EN KISA ZAMANDA ÇİNÇİK IRMAĞINDAN ÇİNÇİVA YOLU MOLLAVEYİS KÖY YOLUNA ORDANDA ÇAT ELEVİT GÜZERGAHİ İLE TÜM DİĞER YAYLAARA ..... HAYALLER ERÇEK OLUYOR. EMEĞİ GEÇENLERE SONSZ TEŞEKKÜRLER. SAĞOLUN VAR OLUN .SAYIN ABİM YUNUS MATARACI AĞABEYLE KAZADAN BİRGÜN ÖNE ÇEKİLEN ÜSKT YOLU,MUHARIMIZIN ÇOK KATKILARI VARDIR UNUTMAYACAĞZ YOLDA SU YAPMIŞ MUHTARN SUYU HOCA DEDİ EVET MUHTARIN SUYU.....ARTIK

--------------------------------------------------------------------------

TARIHİ EFSANE GERÇEKLŞİYOR .YILLARÖNCE MERHUM TEFİK İLERİ ZAMANINDA YAPIMIA BAŞLANILAN HEMŞİN ÜSKÜT DAĞI YOLU PROJESİ GEÇTİĞİMİZ GÜZ TEKAR BU HÜKÜME DÖNEMİNDE BAŞLANDI .ŞU AN HEDEFE DOĞR İLERLENİYOR. KOBOŞ DAĞINI SARACAK OLA EDER ORDAN ÇİNÇİVA BİGİNLER MAHALLESİNDEN MOLLAVEYİS KÖYÜ ORHAN KUTLU AMCAIN KAHVESİNE.....GİDİLECKARTI. SON 5 KM YAŞADI ORHAN AMCA.ARTIK DAHA YAKIN HEMİN VE ÇAMLIHEMŞİN.............
      ------------------------------------------------------------------------

Tarihi Üsküt Dağı yolu yapımı Devletimiz tarafından yıllar öncesi başlatılmış olup günümüze kadar bütün siyasi ıktıdarların hepisi bu yolun yapımını desteklemiştir ve yapımına devam edilmiştir bizede bunlara teşekkür etmek düşer bu yolun yapımında geçmişte yaşadığımız anılarımız vardır ama ne yazıkki bunları yazamıyoruz şöyleki bu yol Üsküt dağına beş altiyüz metre mesafeye zaten çıkarılmıştı, bugünkü siyasi ıktıdarda geçmiş ıktıdarların yaptığı işi yapıyor üstelik bugünkü ekonomik şartlar ile yolun yapımına başlanılan yıllardaki şartlar'da aynı deyildi bunun üzerinden sakın ola kimse medet ummasın herkes işini yapsın burada çalışan iş makinasının mazotunu ve yağını Devlet Baba doldurmaktadır bunun dışında dolduracak baba yığıt varsa lütfe bu platforuma onun adını yazın bizde saygı duyalım şu ana kadar 2006 yılıda dahil yapılan yol iki veya üç km.dir geriye beş veya altı km. daha yapılacak yol güzergahı vardır herkesin bütün komu oyunun desteğine ihtiyaç vardır gelin bir olalım bu yol üzerinden birtakım yazılar yazmıyalım özellikle kamu görevi yapan arkadaşlarım sizler aslı görevinizi yapın saygılarımla.

Hemşinlere selamlar.

İki hemşin arasındaki meşhur USKÜT dağı TÜNEL ile geçilse idi ne güzel olurdu.Bölgeye canlılık gelir,ordanda cimil duzergahından ovit tarafına,Verçenik veya HEMŞİNTEPE tarafından ispire kavuşurdu.Ticaret ve turizim ön plana çıkar göç alan bölge olabilirdi.Fikir benden hepinize selam olsun.
      fırtına dereli

Sayıdeğer Hemşinliler

Öncelikle herkese Selamlarımı sunuyorum
      Herkes internette üsküt dağı yolu hakkında bilgili,bilgisiz birşeyler yazıp çiziyor.
      Evde masanın başına oturmuş işi gücü olmayan insanlar veya olupta işe gitmeyen insanlar yazışıyorlar işin aslını astarını bilmeden yazışıyorlar.İşin aslını bilipde bugüne kadar konuşmayan ben gerçi internetten yazı yazmasını bilmeyen yine ben eşimden rica ettim bu yazıyı yazdırıyorum.

Yıl 1957 rahmetli Tevfik İLERİ döneminde başlayan yol çalışması 50 yıl geçmesine rağmen dönemin hükümetleri oy alma bahenesiyle vaadlerde bulunup 3gün 5gün deyip çalışmlar yapıp 50 yıl içersinde 50 metre gidilemeyen bir yoldan bahsediyoruz.Taaki 2005 senesine kadar Başar CUMBUR Belediye Başkanı olduktan sonra vaadetiği önemli iki sözü varı
      1.Üsküt Dağı yolu yapımı için
      2.Çay fabrikası Yapımı için

Bu iki vaadini yerine getirmek için çok fazla mücadele etti.

Ve Ankarada'ki değerli hemşinli Sayıştay üyesi Taykan ATAMAN'ın yanına gelip kendisinde Üsküt Dağı yol yapımı için yanında iki kişi ile beraber yardımcı olmasını rica etmiştir.Kendiside bu konuda ona elinden geleni yapıcağını söylemiştir.Başkan ve beraberindeki kişilerin yanında O dönemin Rİze Valisi olan sayın çok değerli Enver SALİHOĞLUNU telefonlar aramıştır.
      Sayın Vali'de: "Ne demek Taykan abi " diyip 3 ay sonra 40 milyarlık ödenek çıkararak yol yapımına başlanmıştır.

Şimdi kendilerini sanki yöreye bu zamana en ufak bir hizmetleri olmuş gibisine intenette yazışmalar yapıp birilerine pay çıkarmaya çalışanlar son 20 yılda yöremiz için ne yaptılar.Bugünkü yol yapımı belki 100 ,200 YTL yeme içme parası vermişlerdir belki başkalarının vermediklerini nerden biliyorsunuz bu tür bağışları buraya yazmakta bence çok abes. Sizin gibi düşünenlerin saltanatı bittikten sonra Hemşin ilerlemek için hızlı adımlar atmaya başlamıştır.BUnu engellemek için neden uğraşıyorsunuz.20 yıl içersinde bir ağaç bile dikemediniz Hemşine şimdi neyin peşinde koşmak istiyorsunuz.

Hemşinin kurtuluşu Başar CUMBUR ve onun gibi çalışan Hemşin Derneği Başkanımızın Zekeriya Bekar Ve Ali BULUR olduğu sürece çok işler yapılacaktır.
      Üsküt dağı yolunun mazisi bunlardan ibarettir.
      Başar Cumhurun vaadetmiş olduğu çay fabrikası en kısa zamanda başlıyacağını sayın valimizde Ankarada dile getirmiştir.
      Ve Belediye Başkanımız 2 dönem daha başkanlık yapması hemşinin yararınadır.

Üskür Dağı yolu için vermiş olduğu özverili hizmetinden dolayı sayın değerli Sayıştay üyesi Taykan ATAMAN ve Sayın Belediye Başkanımız Başar CUMBUR'A
      teşekkürlerimizi sunarız

NOT:Hava muhalefetinden dolayı kalan 650mletrelik yolun yapmına şimdilik ara verilmiştir yaz başı başlamak üzere dozer merkeze alınmıştır

Saygılarımla
      Şeref ATAMAN
      İnsanları yargılarsan, onları sevmeye zamanın kalmaz.
      RAHİBE TERESA.
      Şeref Ataman abimizi belki de en geç tanıyan insanlardan biriyim. Ama onun Hemşin için neler yapabileceğini de biliyorum.
      Derneğin kuruluş aşamasında ve bugüne kadar hemen her faaliyetimizin içinde maddi ve manevi olarak katkısını sunmuştur. Dernek yönetimi adına kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.
      Başar Hoca konusunda yazdıklarına da sonuna kadar katılıyorum. Onuın Belediye Başkanlığı Hemşin'in makus talihinin dönüm noktasıdır. Nejla Hanım Üsküt Yolu ve Ç.ay Fabrikasından bahsetmiş ama bir başka büyük başarısı da TOKİ evleri ve ticaret merkezidir. Üsteklik bunları muhalif bir belediye başkanı iken başarmıştır. Bence kendisine Hemşin için yaptıkları dikkate alınarak en azından 1-2 dönem daha şans verilmelidir. Çünkü iyi biliyorum ki onun kafasında yapacak daha çok şeyi vardır.
      Hemşin'e yolu düşenler birgün kendisine uğrayıp Belediye Başkanlığının ilk günlerinde yaptırdığı "Hemşin için sürdürülebilir kalkınma projelerini" incelesinler.
      Hemşin için yapılacak çok şey vardır. Başar Hoca da bunların bilincinde olan biridir.
      Belediye Başkanımız Başar Hoca olmasaydı Hemşin'de mevcut Taş Ocağı dışında bir çok taş ocağı daha açılacaktı.
      HES değil mahkemeye verilmek belki de özel davetlerle birilerine peşkeş çekilecekti.
      Bu konuda elbette fikirlerini yazacaktır ancak hiç kimse insaf sınırlarını aşmadan ve bu yazdıklarımı gözönüne almadan yorum yapmamalı. Bu hem Başar Hocaya hem de Hemşin'e haksızlık olur.