HES ÜZERİNE ARAŞTIRMA

HES ÜZERİNE ARAŞTIRMA

Vakfımızın ve Hemşin Derneğinin üye olduğu Rize Dernekler federasyonu tarafından çıkartılan Rizenin Sesi Dergisinin yeni sayısı Aralık ayı başında çıkacaktır.

Bu sayınınen önemli konularından bir tanesi Rize’nin ve Rizeli’ nin gündeminde olan HES Projeleri olacaktır.
      HES Nereye kadar Evet, Nereye kadar Hayır adı altında yayınlayacağımız bu bölüm için bir ilki daha gerçekleştirip sizlerinde görüşlerini almak istiyoruz.
      Bu araştırmaya katılmak Rizeli’ nin bu konudaki görüşleri açısından büyük önem arz edecektir.
      Belki de ilk defa bu konu çok geniş bir kitle tarafından irdelenip konu hakkındaki fikirleri alınacaktır.
      Formu burada doldurabilirsiniz veya rizeninsesi@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.
      Ayrıca bu mesajı sizlerde tanıdıklarınıza yönlendirebilir ve katılımlarını sağlayabilirsiniz.

Araştırmaya kaç kişinin katıldığı ve sonuçları dergide yayınlanacaktır.

Sorularımız;

1. HES hakkında yeterince bilginiz varmı? Evet/Hayır

2. Hangi bölgedensiniz ve sizin bölgenizde kaç tane HES projesi yapılmaktadır. ? Yazınız:

3. Sizce HES projeleri yapılmalı mı ? Evet/Hayır

4. Size göre bu projelerin bölgeye katkısı var mıdır? Evet/Hayır

5. Eğer size göre bu projelerin bölgeye katkısı varsa nedir? Yazınız:

6. Size göre bu projelerin bölgeye zararı var mıdır? Evet/Hayır

7. Eğer varsa size göre bu projelerin bölgeye zararı nedir? Yazınız:

8. HES hakkında genel olarak ne düşünüyorsunuz?

a)Tamamen Destekliyorum
      b)Yararlı olanları destekliyor, zararlı olanlara karşıyım
      c)Tamamen karşıyım

9.Konuya ilgili ilave etmek istedikleriniz varmı ?

Bilgilerinize

Saygılarımızla
      Çamlıhemşin-Hemşin Vakfı
      ÇAHEV
      www.cahev.com
      Bu anketi xls uzantılı (excel) bir form haline getirmek mümkün mü?

Hem değerlendirmesi daha kolay hem de daha kullanışlı olur.

Bir de her soruya EVET ve HAYIR dışında 3. bir şık eklenebilir mi?

Örnek vermek gerekirse ben Hemşin'de Tünel Tipi HES'ler ile enerji üretilmesine karşıyım ama Değirmen tipi santraller ile ırmaklarımzıda elektrik üretilmesi taraftarıyım.
      Hemen her soruda da 3. bir yol olabilir.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

fikirler olmadan hizmetler gelmez.

Hemşinlerin ve hemşinlilerin yararına olacak tüm hizmetlerin desteklenmesi taraftariyim.Yöremiz için yapılması gerekli hizmetleri belirtmek ve kitlelerce desteklemek hemşinlerin geleceği için önemli adımlar olacaktır.Değerli vakfımızın bu yöndeki çalışması önemli bir adımdır.
      Önemli bir fikrimi önceki yazımda belirtmiştim.Tekrardan yazıyorum.İki hemşin arasında gelecekte yapılabilecek bir tünel,fırtına vadisini ispire bağlayacak yol.Böyle bir hizmet hayvancilik ve turizim için bölgemiz adına çok önemli hizmetler olacaktır.(Belki abarttım ama neden olmasın)Halka hizmet hakka hizmettir anlayışıyla hizmet edenleri kutluyorum.Selamlar sevgiler.
      fırtına dereli

CVP: HES ÜZERİNE ARAŞTIRMA

Yazar: Çahev Tarih: 01.11.2007 Saat: 14:25

Sorularımız;

1. HES hakkında yeterince bilginiz varmı? Evet/Hayır

2. Hangi bölgedensiniz ve sizin bölgenizde kaç tane HES projesi yapılmaktadır. ? Yazınız:

3. Sizce HES projeleri yapılmalı mı ? Evet/Hayır

4. Size göre bu projelerin bölgeye katkısı var mıdır? Evet/Hayır

5. Eğer size göre bu projelerin bölgeye katkısı varsa nedir? Yazınız:

6. Size göre bu projelerin bölgeye zararı var mıdır? Evet/Hayır

7. Eğer varsa size göre bu projelerin bölgeye zararı nedir? Yazınız:

8. HES hakkında genel olarak ne düşünüyorsunuz?

a)Tamamen Destekliyorum
      b)Yararlı olanları destekliyor, zararlı olanlara karşıyım
      c)Tamamen karşıyım

9.Konuya ilgili ilave etmek istedikleriniz varmı ?

Bilgilerinize

Saygılarımızla

Sorulara tek tek cevabı burada vereyim ki konuya balkışımız nedir anlaşılsın.

1. Evet

2. Hemşinliyim. Bölgemizde 2 tane HES projelendirilmiştir.

3. Bu haliyle kesinlikle HAYIR.

4. Sadece bölgeye değil. ülkeye katkısı bile çok sınırlıdır. Bu projeden ülke adına kayıp kazancından daha fazla olacaktır.

5. Bölgeye katkısı söz konusu değildir.

6. Kesinlikle vardır.

7. Geleceğin turim bölgesi olmaya aday bir coğrafyada akan derelerin yer altına gömülmesi geleceğimizi de etkileyecektir.

8. "c" Şıkkını seçiyorum.

9. Hemşin'de enerji üretilmelidir. Çünkü senelerdir bu ülkenin sualrı boşıuna akıp duruyor. Ancak projeyi incelediğimizde bu yattırımdan elde edilecek enerji miktarı enterkonnekte sisteme çok küçük oranda enerji verebilir. Yani yapılan yatırıma ve milletin vergilerinden ödenen paralara değmeyecek derecededir.
      Ancak Bölgesel anlamda bir enerji üretimi ve üretilen enerjinin Hemşin'de kullanılması amacına yönelik yatırımlar daha uygun olacaktır. Bu sebeple deremizi tünel alacak HES'ler değil deremize karışan ırmaklar üzerine yapılacak Değirmen Tipi Enerji Santralleri yapılmalıdır. Böylece hem Hemşinlilerin enrji ihtiyacı karşılanır hem de deremiz özgür akmaya devam eder.
      Son bir eleştiri daha.
      Rusya ile yapılan anlaşma ile dünyanın en pahalı enerijisini doğal gaz çevrim santrallerinde üretirken Hemşin'e tünel tipi HES yapmanın bir anlamı yoktur. Bugün bir çok barajımız Rusya'dan doğal gaz almamız sebebi ile kapasitelerinin %20'si ile çalıştırılmaktadır. Keban, Atatürk, Karakaya vb. barajlarımızın kapatılan ünitelerinin yarısının devreye alınması ile Rize bölgesine yapılacak Tünel Tipi HES'lerde üretilecek enerjinin yüz katını üretmek mümkündür. Önce barajlarımızın devre dışı bırakılan üniteleri çalıştırılsın, yetmezse Hemşin'e Tünel Tipi HES yapılsın.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

fırtına vadis hes projeleri

çevre müh okuyorum.araştırma ödevi olarak fırtına vadisi hes projelerini seçtim merakımdan hem ödevi iyi yaparım hem de gerçekleri öğrenirim diye düşündüm.ama bazı belgelere ulaşmakta zorlanıyom ve hala yardım edebilecek kişiler ilgililer arıyorum.bu projenin ced raporu var onu bulmalıyım ayrıca bu raporun iptal edilmaesine neden olan trabzon idare mahkemesi tarfından hazırlatılan 60 sayfa bilirkişi raporu var onu da bulmalıyım. bana bu konularda yardımcı olabilecekler varsa benimle irtibat kurarlarsa mutlu olurum.(tahirdelen_61@hotmail.com)saygılarımla.....