Selam Çatlılar

rica ederim İbrahim bey ,, umarım tamamlarsınız ..
      kesinlikle doğru söylüyorsunuz , fakaat doğayı çok sevsem de , yakın yerlerdeki güzellikleri daha çok yaşayabiliyorum ,malesef memleketimizin güzellliği bambaşka olsa da , uzaklık engel oluyor. keşke sınırları daha çok zorlayabilsemm :] ,ama sayenzde dahaçok yer görücem işllh :))
      hoşçklnn ,sayglar

selam olsun Çataa, Çat severleree ..
      " Bir Sevdadır Hemşin , Çamlıhemşin "
      İbrahim beyciğim tam köyün üzerinde ilk gösterdiğiniz bölgenin ismi vanksi dir.Vanksi çat köyüne bağlı 3 yayladan ibarettir.İlk gösterdiğiniz yerin ismide dindeğ dir.sol taraftaki bölgeyi çıkaramadım.Kuz ve keğut yaylalarıda mevcuttur.Sitenizdeki yayla sıralamalarına baktım daha yazmamış olduğunuz çok yayla isimleri var bunlardan bazıları şunlardır zığırmat,cancık,haçençur,saruncover,çermeşk ve daha bir çok yaylamız mevcuttur.
      Etem Bey,
      Göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederim. Son derece ciddi bilgilerle donanmış bir site hazırlamaya çalışıyorum. Gidip görmediğim bir çok yayla var ve elimde oralara ait fotoğraflar da yok. Okuldan dolayı da 1 Temmuzdan 1 Eylüle kadar 2 aylık bir zamanım var. İnşallah bu yaz bu zamanımı yaylalarda geçireceğim. Şu an siteye pek bilgi aktaramıyorum.
      En azından sizin bana yazdığınız yayla isimlerini bilen kişilere rastlamamıştım. Biraz daha ayrıntılı bir bilgiler yazarsanız sevinirim.
      Şimdiden desteğiniz için teşekkürler.
      Çok teşekkür ediyorum çamlıhemşine bağlı yaylalar isminde çat ve elevit'i de yayla olarak yazmışsınız bunlar yayla değil.Eskiden birer köydü ve ben ilkokulumu çat köyünde bitirdim.Ama şu anda yayla gibi kullanılmaktadır.Ben size fırtına vadisi üzerinde hemşin yöresinde bulunan tüm yaylaların isimlerini verebilirim.Fakat hepsine ait resim yok.İsim istiyorsanız belirtebilirsiniz.

merhabalaarrr

İbrahim bey , sizin adınıza ve tabi kendi adıma da sevindim :)) bilgiler harikaa ,,teşekkürler Etem bey ..
      sizi görmek negüzel sayfamızın kurucusu Cağalverr , varoluunnn ,,Gamze ye selam :)
      Resimler
      • ziðirmat.jpg

75.41 kB, 0×0, 452 defa görüntülendi
      • Resim 436.jpg

361.1 kB, 0×0, 834 defa görüntülendi
      1 yılı aşkın bir süreden sonra ,, selam çatlılaaarr ,,

birdaha gidene kadar çattan değişk resmim yookk ,,ama kıştan karışık bazı resmleerr :)
      Resimler
      • 154253_471424529375_812079375_5497669_4035389_n.jpg

117.47 kB, 0×0, 252 defa görüntülendi
      • 148519_471437229375_812079375_5497867_1252810_n.jpg

122.17 kB, 0×0, 416 defa görüntülendi
      • 163004_471426084375_812079375_5497685_4921053_n.jpg

87.39 kB, 0×0, 447 defa görüntülendi
      • 163091_471420084375_812079375_5497585_8016920_n.jpg

62.63 kB, 0×0, 219 defa görüntülendi
      • 76942_471434764375_812079375_5497831_7330278_n.jpg

57.6 kB, 0×0, 414 defa görüntülendi

Türkiye, Hatta Orta-Dogu,nun "Davos"u

Dide baci,
      astigin resim ve yazilarla Cat,i hatirlattigin (tanittigin dememeliyim-yabancilar haric- ,cünkü her Hemsinli ordan gecmistir!) icin tesekkürlerimi iletmek isterim.Müsaade edersen sahsen Cat icin cok baska seyler yazmak istiyorum:

TÜRKIYE, HATTA ORTA-DOGU,NUN "DAVOS"U
      Yöremizde solunum yollari , dolasim ve akciger hastaliklari tedavisi icin (Alm.Luftkurgebiet) en uygun yer Cat ve cevresidir.Bu anlamda dünyaca meshur Isvicre,nin Davos -lütfen girin ve görün-sehriyle karsilastirilabilinir,hatta daha iyi konumdadir.Akciger ve solunum yollari tedavisinde ne deniz kiyisi nede yaylalar yararlidir,böyle bir yerin konumu ikisi arasinda olmalidir;Elevit,ten yukari orman örtüsü olmadigindan havada azot miktari cok olup,sadece "sok " icin kisa müddet ciger hastasi bulunabilir.Lakupar,dan yukari bir solunum hastasi icin yasam tehlikesi vardir.Cat ve cevresinin mevsimlik olanaklari (kisin Ski ve soguk soku,yazin orman ve yükseklik degisim gezileri...) ve cografi konumu bir AKCIGER VE SOLUNUM SENATORYUMU,na ülkemizde ve hatta Orta.Dogu,da en uygun yerdir.(veriler ve yerler bizzat görülmüsincelenmis ve karsilastirilmistir)
      Catlilar,in bir araya gelip o sirta bir Senatoryum, ormanlara bisiklet ve yaya yolu,dereye sok tesisi ....Garmig,a yüksege cikma (köntröllü) araci....yaptirmalari hem kendilerine hemde cevreye cok kazanc getirir diye düsünüyorum.Bu konularda ülkedeki kuruluslardan ve hatta AB ve BM ,lerden destek bile alinabilinir olacagi kanaatindeyim.
      Sonsuz selam ve bütün Catlilara sevgilerimle.
      merhabalar Nureddin abi ,, öncelikle çok özür diliyorum şuan okudum yazınızı .. hatırlatabiliosam , okuma zahmetinde bulunuluyorsa nemutlu bana , ricaederim ...

Güzelliği ,yaşanmışlıkları dışında fazla bilgiye sahip deilim malesef , haklısınz mutlaka . Keşke söylediğiniz gibi Senatoryum için uygun olup kurulsa ve problemi olanlar faydalanabilse..ençok sevinenlerden olurum herhalde , herks ve akciğer sorunu olan yakınlarım adına :( .. elimzdeki nimetlerden faydalanamayanlardanız neyazık .. Çatlılar biraraya gelip yaparlarmıı bilemiorum amaa birilerinin önayak olması muhakkak gerekir die düşünüorum ..hayırlısı ,umarım olur..

selam ve sevgiler bizdeen :))
      Uzuncaa zaman sonra yeniden Merhaba dostlar... İçim bi tuhaf oldu özlemişim meğer...azcık da olsa memlket havası almış gibi sanki..

Karadenizin yeşili, çiçeği, sisi, insanı..

"oro" türkü çağırsa yankıya, "ka" bezense çiçeklere..

Bir kuş havalansa sese..

Derenin çağrısı vadiye..

Çisenin dökülmesi renge...

ÇAT olmak, ÇAT da olmak..

Çayınız sıcacık,

Dostunuz demli,

Kulakta tulum sesi,

Türkünüzse dilde...

Özledim çok hemde...

Sevgiylee..
      Kaç kişi kaldı ki o ilk günlerden buyana. Kimimizi hayat şartları, kimimizi sanal alemin iğrençlikleri kopardı:

Belki koptuk, dağıldık, kaybolduk ama yüreğimiz hala o gün koyduğumıuz yerde.

Biz de seni özledik Ebru Kızım Seni sevdiğimizi asla unutma.

Not: seninle tanıştığımız o ilk günlerde henüz 4 ve 2 yaşında olan çocuklarımdan biri Üniversiteyi bitirdi diğeri üniversite kapısında. Zaman ne çabuk geçmiş değil mi?
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Güzin dağlar başkadır , insana hüzün verir
      Ruh kanatlanır uçar, kişide madde erir.
      Mezralarda kurumuş otlarda yaşam kokar
      Terk edilmiş yaylada keder kokar , gam kokar ..
      Tutuşur boz kayalar günün ışığıyla
      Hayal bir çoban kızı buluşur aşığıyla
      Bunun yüceliğini ne sen ne de ben bilir ,
      Yuvasından ayrılıp yollara düşen bilir ..

Servet Çomoğlu.
      Resimler
      • çat.jpg

47.68 kB, 604×453, 162 defa görüntülendi
      • çatt.jpg

43.77 kB, 604×453, 562 defa görüntülendi
      • hmşn.jpg

44.13 kB, 450×600, 331 defa görüntülendi