Bayan Tulumcumuz - Filiz BALTA

değerli site yöneticileri yazımım silinmesinin nedenini anlamadım halen daha.eleştiri yapılınca hemen silmek mi lazım ? hadi sildiniz bari nedenini söyleyin bizde bilelim.site kurallarında eleştiri yapıldığı zaman yazılar siliniyor mu bilmek isterim?
      Elumi tuttuğun an/derum ben cennetteyim/yar akluna gelursam/kalbinun içindeyim
      Sewduğumun hasreti/kalpten aşaği akar/sewdam artık yanımda/ölüm gelse kim takar
      Tüm Haklarım Saklıdır©
      |l|lllll|lll||ll||lll
      ²¹°06¹³53²¹³ °¹²¹³

Birgün Gazetesi Röportajı

»Bir kadının en zor öğrenebileceği ve çalabileceği enstrümanların başında gelir tulum. Seni tulum çalmaya yönelten neydi ve nasıl cesaret ettin?

Tulum hep aklımda olan bir enstrümandı. Daha 13 yaşında kendi yöremizin enstrümanı olduğundan kafaya koymuştum tulum çalacaktım. Rize’de yaşadığım dönemde tulum sipariş etmek zordu ve maddi olarak da durumum müsait değildi.

İlerleyen dönemde, üniversiteyi bitirip iş hayatına atıldıktan sonra ilk tulumumu aldım. Cesaret ettim çünkü müzik kulağım iyiydi, çalmayı çok istiyordum ve bu konuda çalışırsam başarılı olacağımı hep düşündüm.

Tulum çalmaya cesaret etmek değil benimkisi tulum çalamamaktan korkmamak. Önce 1 ay kadar parmak çalışmaları yaptık. Sonra tulumcu Gökhan Şenoğlu ile 7 ay çalıştık. Tulum dinliyordum bir yandan da. Bu beni geliştiren bir şey oldu.Tulumda beni çeken unsur sosyal bir enstrüman olması çünkü horoncuyla ve oyuncularla sürekli iletişim halinde olmanız gerekiyor. Horon oynatan kişinin komutlarını kaçırmamanız gerekiyor.

»Müzikle nasıl tanıştın?

Klasik olacak ama, küçüklüğümden beri ilgiliyim. hatta 5 yaşında telefon tuşlarından notaları bulup şarkı çalıyordum. Hayatımın her döneminde müzik vardı üniversite yıllarında sanat müziği söyledim. 5 sene Zeynettin Maraş ve grubunda yer aldım. Aynı zamanda ud da çalıyordum. sololarımı çalışırken udla her parçayı notasıyla çıkarıyordum.

»Hangi projelerde yer aldın?

İlk olarak İstanbul’da düzenlenen Hemşinliler gecesine çıktım. Karadeniz Tv’de yayınlandığında Karadenizliler ilk kez bir kadının tulum çalmış olduğunu gördü. O gecede çok alkış aldık, dinleyenlerin çok hoşuna gitti. İlk deneyimim bu oldu.

İlk canlı yayın deneyimim ise Hüsnü Şenlendirici’nin klarnet programı oldu. Ardından Kanal 7’deki Karadeniz Fırtınası programına iki hafta üst üste konuk sanatçı olarak katıldım. Folklorik gösteri olarak da Yaşlılar Folklor Ekibi’yle Artvin yöresi oyunlarına tulum çaldım. Beni çok mutlu eden bir gösteri oldu.

Ayrıca önemli ve kalabalık bir kadroya sahip bir prodüksiyon olan Boğaziçi Üniversitesi Gösteri Sanatları Topluluğu ve Folklor Kulübü ile Nar isimli gösteride ilk kez Karadeniz müziğini ve oyununu sergiledik. Daha önce hiç Karadeniz"i denememişlerdi. Lazca türkü olan ‘Golas’ şarkısını Hemşin horonuyla beraber sergiledik. Anlatmakla olmaz izlemek lazım.

»İlerleyen dönemlerde neler yapmak istiyorsun?

Öncelikle, şu an bir öncülük yaptığım için mutluyum. Çünkü tulum kurslarında birçok kadın kursiyerlerimiz var bu çok hoş bir duygu. Gelecek için kafamda çok farklı planlarım var ama bunları gerçekleştirdikten sonra üzerinde konuşmayı tercih ederim. Umarım gerçekleştirebilecek fırsatlar karşıma çıkar.

»Karadeniz müziğinin geldiği nokta için düşüncelerin nedir?

Karadeniz müziğinin geldiği noktayı güzel buluyorum. Özellikle Kazım Koyuncu’nun Karadeniz müziğinde devrim yaptığını düşünüyorum. Her yöreden insana Karadeniz müziğini sevdirmiştir, Karadeniz’in gururudur Kazım ağabeyimiz.

Yine Gökhan Birben, Fuat Saka, Volkan Konak kendi tarzlarında Karadeniz müziğini sevdirmişler ve gelişmesinde katkı bulunmuşlardır ve yeni nesil sanatçılarımızın da bunu daha da geliştireceğini düşünüyorum.

Evrim KEPENEK

*Birgün gazetesi 15/10/2008 tarihli sayısından alıntıdır.

Gelişim TV Röportajı

Karadeniz müziğinin en önemli enstrümanı olan tuluma olan ilgi gün geçtikçe artıyor.

Günümüzde tulumun tek enstrüman olarak kullanıldığı bölge Hemşinliler'in yaşadığı Rize'nin Hemşin ve Çamlıhemşin ilçesidir. Bununla birlikte Çayeli ilçesinden doğuya doğru Lazlar'ın yaşadığı Rize'nin Pazar, Ardeşen, Çamlıhemşin, Fındıklı ve Artvin'in Arhavi, Hopa, Borçka,Yusufeli ilçelerinde ve Gürcistan sınırında geleneksel olarak çalınır. Ardeşen ilçesinde Guda Saz Evi olarak yöre müziğine ait enstrümanları yapan ve ayrıca tulum sanatçısı olan Süleyman Sarı’nın bugünkü konukları tuluma gönül vermiş olan insanlardı. Bunlardan biri vardı ki görenleri şaşırtıyordu. Adı Filiz İlkay Balta. Filiz hanımın tuluma olan sevgisini gören yöre halkı şaşkınlıklarınıgizleyemediler.Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Balta, müziğe olan ilginin özellikle yöre müziğine ve tabiî ki de tuluma olan ilgisinin uzun yıllardır olduğu belirterek, ben yöre müziği ve tulum aşığıyım dedi.

[google]53572208256105219[/google]
      Sevgili Bayan Tulumcumuz Sn. Filiz Ilkay BALTA Yarin Kanal 7'de yayinlanacak olan "NUR ERTÜRK'LE HER SABAH" Programina katilarak, Yöremizi "YINE" en iyi sekilde temsil ederek marifetlerini sergiliyecektir! :) Kendisine Yarinki Canli Yayinda basarilar diliyorum :) Yarin kalbimiz seninle.

Tulumunla kulaklarimizin pasini sil at :)

Saygilarla

KOBAL

-----

NUR ERTÜRK'LE HER SABAH

Türk Halk Müziği sanatçısı Nur Ertürk’ün sunduğu, Nur Ertürk’le HER SABAH programında, müzik, magazin, sağlık, aktüalite ve kadına özel her şey var.

Uzman konukların katıldığı programda sağlıktan hukuka, sanattan sinemaya, her konuda aydınlatıcı bilgiler veriliyor. Sanatçı konuklarla, stüdyo ve stüdyo dışında yapılan çok özel sohbetler, en yeni albümler ve sanat dünyasından son bilgiler ekrana geliyor. Yörelerin tanıtımları, yemek köşesi ve bol müzik Nur Ertürk'le Her Sabah'ta. Programda müzik, eğlence, sohbet, aktüalite, magazin, yemek ve kadına özel her şey var…
      BAŞARINI YOLU SAYGIDAN GEÇERR acaba
      HERKES HEMŞİNİ SEVEBİLİR AMA HERKES HEŞİNLİ OLAMAZ
      HERKES HEMŞİNLİ SEVEBİLİR AMA HERKES HEMŞİNLİ ALAMAZ

Doğrularımı götürücek kadar yanlış yapmadım bu hayatta çok sıkıştığım yerlerde boş bıraktım soruları... şimdi bıraktığım boşlukların birindeyim kimsenin doğrusunu götürmedim ve en önemlisi kimsenin yanlışı olmadım..!
      FİLİZ HANIM İSTANBUL HEMŞİLER DERNEĞİNDEN

HAK ETMEYEREK TULUM SERTİFİKASI ALMAK İÇİN BAZI KİŞİLERİ

DEVREYE SOKMANIZ SİZE YAKIŞMIYOR HEMŞİNDERNEGİ BANA NE

VERDİ DİYE SOKAKLARDA VE OLUR OLMAZ ORTAMLARDA

KONUŞUYORSUNUZ ÇOK AYIP HEMŞİNDERNEGİ SANA KEMAL

MATARACI HORUN VE TULUMU ANLATTI GECELERCE DERNEKTE

SİZE DERSLER VERDİLER PALYACO GİBİ .. DERNEGİN SAYESİNDE

BUNLARI YAPTINIZ VE ÇIKIP TV KANALLARINDA BEN SOKAK

TULUMCUSUYUM DİYORSUNUZ ASLA İHANET ETME KÜLTÜRÜNE

SAYIN HEMŞİNDERNEGİ YÖNETİMİ

İNANIYORUMKİ FİLİZ HANIMA HAK ETMEDİGİ MÜDDETCE BU BELGEYİ

VERMEYEÇEKTİR TORPİLE İŞLER YÜRÜMEZ BU DERNEKTE HAK ETMEN

LAZIM ...

Yolun Açık Olsun Filiz

Yöremizde yetişen değerlere ve onların bizlere kattıklarına bakmak gerek..
      Kişisel çıkarları ön plana çıkarmadan ,
      Yaptığını ve yapabileceğin herne varsa yöre adına mal edebiliyosan ,
      Ne mutlu..!!

Bizler güzel memleketimizden gurbete gelirken malesef,,,,,
      kültürümüzü getirmeyi unutmuşuz..!!!!!
      Aynı yörenin insanları olarak ;
      Bu platformda yetiştırdığımız ve yetişmekte olan ,nice sanatçıdan konu açıldı ve hepsinde ayrı zihniyet oluştu..
      Ve hazmedilmediler..

Arkadaşlar ;İnsanlar hata yapar ;
      Ve önemli olan hatasını bilmektır..
      Kişileri eleştırmek ,onların hakkında yazmak çok kolaydır..
      Önemli olan ;yazdığın yazının ve eleştırının doğruluğuna inanmaktır.
      Kişiler hakkında olumsuz cümleler kurarken ,onları incitmenin bizlere ne,
      fayda getireceğini merak ediyorum..

Değilmidir ki,onlar bir zamanlar aramızda alkış tuttuğumuz.
      Değilmidır ki,onlar yanımızdayken gurur duyduğumuz.
      Anlatmak istediğim ;Birilerinin düşüncesine katılırken ;Hakkında eleştırı yapılan arkadaşımız ın ,üzülmemesini sağlayalım...

Sayın Filiz BALTA ;
      Yöremiz adına güzel adımlar atmakta ve onun bu adımları atmasında ona yardımcı olalım...
      Çünkü Filiz BALTA da yöremizin kzı ve sanatçısı..

coşkun..
      Farkımız Tarzımız Hemşinli Olmamız..
      http://www.asyamborek.com

Filiz BALTA

Sn. Filiz BALTA’ın Annesi Zehra Güzey Ablamız Hemşin Nahiye’de Telekom Müdürü Olarak Görev Yaptı Bahar Mahallesindendir Badara, Badire Köyü.
      Üniversiteli Sanatçımıza Hemşin Dernekleri Sahip Çıkmalı.

Sn. Filiz BALTA
      İyiki Varsın
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

Başarı takdir edilmelidir.

Bir fıkra ile cevap vermek istiyorum.Aslında bu fıkrayı cennet -cehennem olaylarını görüp bilmediğimizden pek sevmem ama içeriğindeki ufacık ders den dolayı yazacağım.

güya cehennemde görevli zebaniler kazanlarının başlarında bekleyip yukarı doğru tırmanan insanları tekrar aşağı itip,atıyorlarmış.
      Her ırkın zebanisi böyle uğraşırken bakmışlar Türk'lerin bulunduğu kazanın başındaki zebani oturmuş arkasına yaslanmış rahat bir halde seyir ediyor.

Diğer zebaniler sormuş.''Yahu biz böyle uğraşırken sen nasıl rahat olabiliyorsun.Senin insanlar ne yapıyor ki demişler.''

Türk'lerin bulunduğu kazanda ki zebani cevap vermiş;

Benim uğraşmama gerek kalmıyor ki ! Türk'ler burada da ne zaman yukarılara tırmanan birini görseler hemen aşağı çekiveriyorlar.demiş.

fıkraya Kızanlar olabilir.Başta bende kızmıştım ama kusura hiç kimse bakmasın durum maalesef böyle.O yüzden kızacağımıza başarısı olanların daha yukarı çıkmasına yardım edelimde o zaman haklı çıkalım.

Filiz sanat anlamında yolun her daim açık olsun.İnşallah istediğin yere gelirsin.

Sağlıcakla ve sevgiyle kalın.
      "Can ile bizden eğer hoşnut ise Canımız.

Cana minnettir O'nun kurbanı olsun Canımız.

Canımı canan eğer isterse, minnet Canına.

Can nedir ki, onu kurban etmeyem Cananım'a..."