Hemşin Deresi Taştı

Hemşin Deresi Taştı

TOKİYİ SEL BASTI...ÇOK FAZLA YAGAN YAGMUR NEDENIYLE DERE BÜYÜDÜ VE TOKIYE AİT İNŞAAT BARAKALARINI ALIP GÖTÜRDÜ..BU GÖRUNTULERDE İLK GÖRUNTÜLER ORADAKI ÇUKURLAR ARTIK DÜMDÜZ
      Resimler
      • hemsinliyiz.biz_1214157996[1].jpg

153.83 kB, 600×450, 1,385 defa görüntülendi
      • 3333333.jpg

195.75 kB, 600×337, 1,065 defa görüntülendi
      Çok geçmiş olsun

Tokının yaptığı evler biraz dere yatağına yakın olmuş diye duydum inşallah bir hasar yoktur.
      Herkese çok geçmiş olsun. ALLAH kötü ve büyük felaketlerden tüm insanlarımızı korusun

pocar
      Bizim sözümüz DOSTA tatlı, DÜŞMANA kurşundur
      NAMERTE hançer, canımız DOSTA feda, DÜŞMANA beladır.

SEVDAMIZSA YÜCEDİR NE ALINIR NEDE SATILIR
      BİŞEY YAZMIYCAKTIM AMA DURAMADIM.SEVGİLİ BAŞBAKANIMIZ BÜYÜK SELDEN SONRA HEMŞİNE GELMİŞ VATANDAŞADA DERENİN KENARINDA EV YAPARSAN DERE ALIR GÖTÜRÜR DEMİŞTİ.DEVLETİN YAPTIĞI KONUTLARDA MALESEF DERE KENARINDA.VATANDAŞA TEPEDEN KONUŞMAK KOLAY TABİİ.SANKİ ADAMIN ARAZİSİ VARDA DERENİN KENARINDA ZEVKİNE EV YAPIYOR.
      ALLAH KORKUYU VERSİNDE ACIYI VERMESİN.UMARIM İNSANLAR O BİNALARDA OTURURKEN SU TAŞKINLARININ O TARAFA GİRMESİ ENGELLENEBİLİR..
      KORKULU BİR SON SONSUZ KORKULARDAN DAHA İYİDİR...
      Yıllar önce sular o bölgeyi basmasın diye yüksekçe bir duvar yapıldığını hatırlıyorum.

Ancak ilk fırtınada o duvar yerle bir oldu.. Oluşan kumluk alanda da yıllarca top oynadık..

Her fırtınada o bölgeyi su basmasının sebebi, köprünün olduğu bölümün dar oluşudur.. Hal böyle olunca, yükselen sular Toki Konutlarının olduğu yere kayıyor..

Köprünün olduğu bölüm genişletilemeyeceğine göre, Toki Konutları önünden sellerde su geçebileceği varsayılarak, çevreye fazla zarar vermeden suların burdan geçişini sağlayacak kanal benzeri bir su geçiş yolu bırakılmalıdır..
      BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN.İNŞALLAH TOKİ EVLERİNE FAZLA ZARAR VERMEMİŞTİR.MUSTAFA BEY'İNDE SÖYLEDİĞİ GİBİ ÖNCEDEN YAPILAN DUVAR İLK FIRTINADA YIKILDI.O ZAMAN BİZDE ÇARŞI BAŞINDAKİ BİNADA OTURUYORDUK.KORKUDAN DIŞARI BİLE BAKAMADIK. ÖZELLİKLE TOKİ BİNALARININ YAPILDIĞI YER DAHA İYİ KORUNULACAK ŞEKİLDE DUVARLARIN YAPILMASI GEREKEN YER. ÇÜNKÜ MEYDANAN GELEN HER FIRTINADA ORASI ÇOK ZARA GÖRÜYOR.
      TEKRAR HERKESE GEÇMİŞ OLSUN ,ALLAH DAHA BÜYÜK FELAKETLERDEN TÜM HALKIMIZI KORUSUN
      BİR GÜN BELLİYDİ TAŞACAGI BU KADAR YÜKU KİMSE TAŞIYAMAZ
      .......................
      HERKES HEMŞİNİ SEVEBİLİR AMA HERKES HEŞİNLİ OLAMAZ
      HERKES HEMŞİNLİ SEVEBİLİR AMA HERKES HEMŞİNLİ ALAMAZ

Doğrularımı götürücek kadar yanlış yapmadım bu hayatta çok sıkıştığım yerlerde boş bıraktım soruları... şimdi bıraktığım boşlukların birindeyim kimsenin doğrusunu götürmedim ve en önemlisi kimsenin yanlışı olmadım..!

PANIK YOK............

Toki Hemşin evleri, yapım aşamasından önce gerekli olan bütün etüd çalışmaları. Yapımımdan sonra da meydana gelecek olan tehlıkeler göz onüne alınarak yapılmıştır.Altyapısı henüz tamamlanmadığından,evlere geçıçı olarak yapılan yol su akışını bir süre engellemiştir.Daha sonra su bu yolu sökerek normal olarak akışını sürdürmüştür.Geçici olarak yapılan yolun yerine TOKİ ye geçiş için köprü yapılarak suyun akışı sağlanacaktır.Olay alt yapı tamamalanmadığından kaynaklanmıştir.Evlere deyil sahaya bile su ulaşamamıştır.Baraka falan da yıkılmamaıştır.Olay biraz fazla abartılarak,Uzakta olan arkadaşlara sankı TOKİ yi su basmiş gibi gösterilmiştir..Oradan zaten suyun gelmesi göz önüne alınarak evler yapılmıştir..Ve daha önceden yapılan menfezın yanlış yapılması dolayısı ile üstten dalan su büyük derenin yatağına giremeyerek su malesef her fırtınada yolun üstünden akmaktadır.Bu menfezin de genişletilme ve düzeltilmesi ile derenin taşmasi evler için bi sorun teşkil etmeyecektir......
      Evleri olanlar merek etmesinler TOKİ de hiç bir zarar yok.
      musatafa kardeşime katılıyorum yerden göğe haklı
      ben kantarlıdan olduğum halde bu sorunun yaşanabileceğini defalarca yetkililersöylemiştim hatta köprünün yönünün değişebileceği ve evin olduğu kayanın bir bölümünün kırılarak dere ağzının genişletilmesi gereğini bu cahil halimle anlatmaya çalışmıştım allah kurtarmış daha buyuk bir sellede kimse o konutları götürmeyeceğini garanti edemez istinat duvarı yapılacaktı ama yukarıyla pazarlık olmuyorki biz duvarı kuranakadar evlerde yerinden gider herkese büyük geçmiş olsun inşallah bir an önce
      ya duvar yada dediğim şekilde dernin ağzı genişletilir köprünün yönü değişirde bu sorun çözülür.
      bir dağlı olarak benden naçizane bir öneriydi

hemşine hemşinliye çok geçmiş olsun.