Festival Maskesiyle Ermenicilik

Yeşil Yayla.

Sayın Nejla Hanım,

Size burdadan bir kaç soru sormak istiyorum.
      Lütfen cevaplarmısınız..

1- Bu festivalın 3 cüsü yapılacaktı ilk 2 sinde Hemşinde Hangi ekolojik veya cevre sonunuzu çözdüler?
      2-Madem olay bir ekolojik ve çevre sorunu neden hiç akamedisyen yok?
      3-ilk festivalde 5.bin bdolar verenler neden bu sene 220 dolara çıkardı çokmi sardı festival eceba?
      4-Rizede İstanbulda Ankarada Erzurumda vb benzer illerde bir sürü karadeniz ve Rize derneği varken neden îsmi bile türkçe olmayan dernek seçildi?
      5-CTF adlı vakfın sitesinde Bu festival "Laz Project" olarak adlandırılırken
      neden birden bire " karadenizin yüksek yaylerindeki çevre ve ekolojik çevre diye yazı değitirildi?
      6-Lazlar bile birol topaloğlunu Lazların sözcülüğüne soyunamaz diye dışladığında bu festivalı yaparak hemşinlileremi sığınmak istiyor?
      7-Derneğin kurucusu Birol Topaloğlu olduğu halde neden kuruluş tüzüğünde kurucu isimleri bulunmuyor?
      8-İnternet sitelerinden Remzi Bekara Lazların horonlarını çaldınız ve isimlerini türkçeleştirip oynadınız diye yazılar yazdıran kişiler şimdi nasıl olduda Hemşinde festival yapmak istemektedirler ilginç değilmi?
      9-İstanbul Hemşin Derneğinin Hemşin Türküleri söylemekte olan çok güzel ve başarılı bir Hemşin Türkü Korosu varken neden sadece Lazca,Hemşinlice,Gürcüce,ve Ermenice türküler söylemekte olan bir grup getirilmektedir?
      10-Neden dünya rizeliler gününün içinde yapalım ve daha geniş ve ses getirebilecek bir organizasyona çevirelim teklifini kabul etmemişlerdir?
      11-http://www.christensenfund.org/frame_grants.html adresine tıklarsanız ismini kullanmak bile istemediğim derneğe ne kadar para gönderdiklerini veya ayırdıklarını görebilirsiniz.

Sayın; Nejla hanım merak etmeyin bizde Hemşini ve Hemşinliyi çok seviyoruz ve mucadele ediyor elimizden geldiği kadarıyla ama bu olay düşündüğünüz veya bildiğiniz gibi değil (bazı kişiler bazen iyi niyetlerinin kurbanı olabilirler unutmayınız.

Saygı ve selam ile...
      Gökhan G. Kaptan
      Sayın Gökhan bey her şeyin mantıkllı bir cevabı vardır İnternette yazılan yazılar üzerine yaplan polemikller ne kimseye nede Hemşine fayda sağlamaz

Gola derneğinin sitelerdeki yazılarında tehtit unsuru varsa hakaret varsa yasal yollardan gereğini yaparsınız bir festivale takılıp ta halkın aklını karıştırmaya kimsenin hakkı olamaz

madem önemli olan Hemşindeki festivale engel olmaktı bu da gerçekleşdiğine göre bu konu hakkında bu saatden sonra fazla yoruma gerek olmadığını düşünüyorum saygılarımla..
      İnsanları yargılarsan, onları sevmeye zamanın kalmaz.
      RAHİBE TERESA.
      Bugüne kadar yapılan festivallerde para yardımımı alındıkı şimdi para yardımı alınsın İSTEMİYORUZ festival denince akla ne gelir
      bunlar hep hemşinlilere zarar vermektir yıldıramazlar bizi yılmayız bu sadece bölücülüktür kanmayalım.

Benim bazen ermeni hastalarım geliyor konuşuyoruz bana nerelisin dediklerinde gururlu bir şekilde HEMŞİNLİYİM diyorum ve bana hemşin nerenın ilçesi bile demiyorlar ve hepside biliyorlar.
      türküm doğruyum HEMŞİNLİYİM
      Yazar: ebruli Tarih: 31.07.2008 Saat: 13:36

En dıoğru karar vermişsiniz sayın gola derneği yetkilileri Hemşinli vatandaşın yanında küçük bir azınlığın örgütlü propagandası dedikoduların yayılmasında etkili olmuştur.bu tür insanlar bir orduyu bozar

Böyle iddia var madem bu parayı kim almış hangi yetkili hani bunun belgesi biri bir laf atmış ortaya sanki ermeniler Hemşini işkale geliyıorlar böyle bir cahillik olamaz

Sayın Vali esen gerekli açıkllamayı yapmış devletin göçrevlileri gerekleni yapıyoırlar aşamaları takip ediyıorlar bilinçsiz vatandaşlar da bir yerden bir şey duymuşlar ortalığı bir birinere kattılar Hemşinde isyan falan olduğunu zannetmiyıoruz bir kaç kişinin kışkırtmasından başka

Bu festival bu kadar tehlikeli madem Fındıklıya ermeniler gelmiyormu yoksa Fındıklı Karadeniz bölgesi değilmi

sayın dernelk yetlkileri çok dıoğru bir karar Hemşinde olsaydı tadı olmayacaktı bu Hemşin severler orda da infilal yaratacaktı inşallah çok güzel bir festival geçirmeniz dileğiyle
      saygılar

NOT Yazı silinmez umarım biliyıorumki işlerine gelmeyen yazıyı sözlerini geçirdiklleri site yöneticisine derhal sildiriyıorlar

??????????????. kışkırtma cahıllık propagandacılık dedıkoduculuk .. bir insan aynı topraktan çıkma hemşehrılerıne anca bu kadar hakaret edebılır..benım anladığım yukarda yazılanların tumunu sız bır kaç satırda yapmışssınız. hemşinliyi bılıp bılmeden KIŞKIRTIP ismi ılgınç olan derneğin PROPAGANDASINI yapıyor konuya tam hakım olmadığınız her halınızden bellı olup DEDIKODU yapıyor ve bunu bız sızın CAHILLİĞİNİZE verıyoruz .. SAYGI KARŞILIKLI OLURSA GUZEL OLUR SADECE KÜÇÜKTEN BUYUĞE SAYGI BEKLEMEK OTOBÜS DURAĞINDA TREN BEKLEMEKTEN FARKSIZ OLURR !!!!
      *** alpican ***

Her Gününü Hayatının Son Günüymüş Gibi Yaşarsan
      Günün Birinde Haklı Çıkarsın...!!!!
      Hayatlarında hiç başarı gösteremeyenler, kendilerini başkalarını küçülterek avutur.
      Üç şey geri gelmez: Söylenen söz, geçen zaman, kaçan fırsat.

festivaller bedavaya mı yapılıyor o zaman yarın tek başına festival düzenle

kıonuya bu kadar hakimsinde madem ne gibi girişimin var yazılara cvp vermekten başa

sizin kadar Hemşin sever olamayız nerde sizlere imreniyıorum

konu benim için kapanmıştır size kolay gelsin
      İnsanları yargılarsan, onları sevmeye zamanın kalmaz.
      RAHİBE TERESA.
      benim hayatım festıval :) bunun için özel bı gun ayarlamama yada sponsor bulup organızasyon yaptırmama gerek yok .. kafama göre relax takılırım ....hatta kenan doğulu festıval gıbsısn şarkısını benım için yazmıştır ( bır rıvayete göre :D)
      *** alpican ***

EBRULİ kızım sanıyorum konuya tam anlamıyla vakıf değilsin yoksa seni biliyorum oyle düşünmezsin
      bir düşün abd li vavtiz derneği hemşini çok sevdiği içinmi hemşinlinin kara kaşı kara gözü içinmi bu kadar parayi harciyor bir amaçları yokmudur
      elbette bir amac peşindeler
      şunu söyleyimki onlar festivali yapamadılar amma amaçlarını bır nebze de olsa gerçekleştirdiler
      şayet bügün ben hemşinde birileri ile tarihimiz hakkında tartışıyorsam
      ki tartışıyorum bu amaç gerçekleşmiştir yani nifak tohumlari ekilmiştir
      hemşin kültürü müslüman ve ermeni karışımı melez bir kültürdür diyebilen kadın gelip hemşinde sahne alacak ve halka hemşince şarkı söyleyecek
      bizde onu dinleyeceğiz öylemi
      müzik evrenseldir dili ve dni olmaz bunu biliyoruz amma burada amaç başka selam sevgi
      Baştan sona kadar bu sayfaya yazılan yazıları okudum ne yazıkki hiç birşeyden haberdar olmayan arkadaşlar saçma sapan yazılar yazmışlar ama bu yazıların içinde konudan haberdar olan arkadaşlarımız da var onlar neyın ne olduğunu bilerek yazdıkları yazılarından belli.

Soracağim sorulara festivalın yapılmasını isteyen arkadaşlar cevap versinler

1) Bu derneğin doğru karar verdiğine inanıyosanız tüzüğünü okudunuz mu?
      2) Biyolojik varlıkları inceleyip, bu değerlerin çevresel etkileşimini araştırıp belgeler. Bu yazı size ne ifade ediyor?
      3) Hemşin'i savunanlar size göre azınlık ise, yandaşları nedir?
      4) Bu festival ile ilgili fındıklıda tepki görmadiğini nerden biliyorsunuz?
      5) Bu konularda araştırma yaptınız mi?

Yapılacak festival bedava diye HEMŞİN'i pis kokular gelen kuyuya atmamız mi lazım, bu pis kokulu kuyuya atmaktansa hiç festival olmasın daha iyi bu güne kadar bu dernek ve yandaşları nerelerdeydiler Hemşin şimdi mi akıllarına geldi onlardan gelecek hiç bir yardimi istemiyoruz.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

pocar
      Bizim sözümüz DOSTA tatlı, DÜŞMANA kurşundur
      NAMERTE hançer, canımız DOSTA feda, DÜŞMANA beladır.

SEVDAMIZSA YÜCEDİR NE ALINIR NEDE SATILIR
      looo ramazan zuğadene opo kimdu
      kimlerdendu
      biza nee dolar göndermelee .

bu arada geçene sene temmuzda yapılan dask doğay festivalı çok güzeldi
      hemşini tanıtmak için böyle doğa festivalleri yapmamız lazım
      zaten bi işe başlıyoruz 2-3 sefer yapıyoruz sonra meçhul devamını getiremiyoruz
      Bu Şehir Girdap Gülüm

Girdapda Mehtap Gülüm

Feleğin Bir Suyu Var

Su Değil Kezzap Gülüm...
      arkadaşlar bazı arkadaşlarımızın uykusu çok derin sanırım bazı konuları ince düşünemiyorlar veya işlerine öyle elveriyor yok böyle bir şey
      dün akşam birol topal oglu açıklama yaptı tv de ben sadece gülmekle yetimdim çünki gülunç bir durum sergiliyordu malesef arkasında bir kaç tane şakşakcı bulmuş gündem yaratmaya çalışıyor

muhalefet olmaya gerek yok çünki burada siyeset yapmıyoruz
      sag sol olayıda yok brada HEMŞİNİN gelecegi söz konusu
      bilmem anlata biliyormuyom veya nekadar algılıyorsunuz

burhan abi apo denilen kişiyi bulmak çok zor degil zuğada kaçtane apo var :) ve bunların kacı nın kız kardeşi AMERİKADA :D

olaylara vakıf olmak içun ben bu gün yola çıkıyorum
      HERKES HEMŞİNİ SEVEBİLİR AMA HERKES HEŞİNLİ OLAMAZ
      HERKES HEMŞİNLİ SEVEBİLİR AMA HERKES HEMŞİNLİ ALAMAZ

Doğrularımı götürücek kadar yanlış yapmadım bu hayatta çok sıkıştığım yerlerde boş bıraktım soruları... şimdi bıraktığım boşlukların birindeyim kimsenin doğrusunu götürmedim ve en önemlisi kimsenin yanlışı olmadım..!

" Herkes gizli bir çalışma yürütüyorsa, neden sadece sizin haberiniz oluyor ? " diye sormuş gazeteci

Yeniçağ Gazetesi Hemşin'de Festivali Nasıl Haberleştirdi?Hemşin ve Fındıklı'da bu yıl üçüncüsü yapılacak 3.Yeşil Yayla Festivali'nin, Yeniçağ gibi bazı gazetelerde karalanmaya çalışılması şaşırtıcı değil ama üzücü.

BİA Haber Merkezi - Rize

31 Temmuz 2008, Perşembe

Can Uğur BİRYOL

Hrant Dink öldürülmeden önce de cinayetten sonra da gayrimüslimlere ve bilhassa Ermenilere karşı bir tutum sergileyen Yeniçağ gazetesi, bu kez de Hemşin ve Fındıklı'da Gola Derneği'nin düzenlediği 3.Yeşil Yayla Festivali'ni karalamaya çalışanlara haberleriyle çanak tutuyor.

Yeniçağ gazetesinde yer alan, "Festival maskesiyle Ermenicilik" başlıklı haberde, Hemşinlilerin tepkilerine yer verilerek, festivalin aslında Hemşinlileri Ermeni aidiyetine hapsetmek amacı güttüğünü iddia ediyor.

Yeniçağ'ın haberinde şöyle deniliyor:

"Rize'de düzenlenecek 3. Yeşil Yayla Festivali için Ermeni diasporasıyla bağlantılı The Christensen Fund'un (TCF) 220 bin euro göndermesi Karadenizlileri ayağa kaldırdı. 'Hemşinliler Ermenidir' propagandasının yapılmak istendiğini belirten vatandaşlar, 'Hemşinliler Türk boyudur' dedi."

Merak edip soruyoruz, acaba bu haberi yazan muhabir kaç tane Hemşinliyle görüşmüş ki, bu kanaatin yaygın olduğu izlenimini uyandırmaya çalışıyor?"

Bir sonraki satırda da, "Çeşitli sivil toplum kuruluşu önderlerinden İsmail Dinçer, Musa Abay, Cevat Çiçek, Fatih İslamkaraoğlu ve Bahattin Karagöz, misyonerlik faaliyetlerine Ermeni yanlılarının eklenmesinden endişe duyduklarını ifade ettiler" deniliyor.

İsmi anılan kişiler acaba festivalin bölücülük yapacağı ve misyonerlik faaliyetini tetikleyeceği kanaatine nasıl ulaştılar?

Tam da Ergenekon gündemdeyken…

Türkiye'de gündem yaratan Ergenekon iddianamesinin yayınlandığı ve hararetle tartışıldığı bir zamanda, bu tarz haberlere hâlâ prim veriliyor olması ulusalcılığın ne kadar habis bir saplantı olduğunu gösteriyor.

Haberin devamında, şu ifadelere yer veriliyor:

"Ulusal Güç Birliği Platformu Genel Sekreteri İsmail Dinçer'in, Kıbrıs Türk Kültür Derneği'nde bir araya getirdiği Karadeniz derneklerinin temsilcileri, bölgelerinde yürütülen 'misyonerlik' faaliyetlerine Ermeni safsatalarının eklenmesinden endişe duyduklarını ifade ettiler. Gola Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği'nin bölgedeki faaliyetlerini anlatan Pazar Eğitim Vakfı Başkanı Cevat Çiçek, 'Batık Ermeni kültürü ve mirasından bahsediyorlar. Bizde bu yönde bir kanaat oluşturma gayretindeler. Doğu Karadeniz'de etnik ayrımcılık yaratmaya çalışılıyorlar' dedi. Hemşin Sosyal Sorumluluk ve Gelişim Derneği'nin yeni Başkanı Musa Abay: 'Festival, Hemşin'de infiale yol açtı. Halk yapılmasını istemiyor. Festival, bu bölge Ermenilere aittir düşüncesine belge, bilgi ve doküman sağlamak amacıyla düzenlendi.'"

Hemşin'de infiale yol açacak olan tam da bu tip ırkçı, gerici tepkiler değil mi? Bölgede yürütülen faaliyetlerden ilgili birimlerin haberi olmuyor mu? Herkes gizli bir çalışma yürütüyorsa, neden sadece sizin haberiniz oluyor?(CUB/EZÖ)

bianet.org/bianet/kategori/bia…ivali-nasil-haberlestirdi

bianet.org/bianet/kategori/bia…estivali-nasil-haberlesti

Not : Arkadaşlar bu haber sitesinden alınmış bir haber yazısıdır. Herşeye yorum yapıyorsak bence her türlü yorumu da ( tabi yalan iftira ve siyasi reklam olmama şartıyla ; İHAS sözlşemesi kapsamında ) paylaşmak zorundayız diye düşünüyorum. Saygılar bizden ...
      " akıl ve gönül ; insan ...
      Hasan kardeşim;Bu yazıya şöyle cevap verelim isterseniz,valiliğin,kaymakamlığın,belediye başkanlarının,il dernek yöneticilerinin haberi olmuş ki engellenmiştir.Hepsinin açıklamaları mevcuttur.

Gökhan kardeşim sorular sormuş hala cevaplayan yok herkes kendi havasını çalmış devamında...

Bende soruyorum; Hemşin ve Çamlıhemşin belediyesini,Hemşin derneklerini niye öncü seçmemişlerde sadece kendileri ön planda..Niye laz festivali düzenleyemiyorlar da İlla da Hemşinli olmayan birileri Hemşin Festivali düzenlemeye kalkıyorlar..(laz ,hemşinli ayrımı yapmıyoruz.yanlış anlaşılmasın,benim aile çevrem de de laz vardır.)
      Yoksa ortodoks zihniyeti onları da mı esir almış acaba...
      "Can ile bizden eğer hoşnut ise Canımız.

Cana minnettir O'nun kurbanı olsun Canımız.

Canımı canan eğer isterse, minnet Canına.

Can nedir ki, onu kurban etmeyem Cananım'a..."
      Sayın Hasan kardeşım bu yazıyı yazmadan önce araştırma yaptınız mi? Yoksa kulaktan dolma sözlerle bu yazıyı yazdınız.

Hasan kardeşım sorduğunuz soruların cavapları belgelerle mevcuttur, bilmeden araştırmadan bu sonuca varılmamıştır.

Hasan kardeşım siz önce şu bahsedilen derneği araştırın ve tüzüğünü okuyun o zaman buraya yazarsınız reis53 kardeşımın dediği gibi biz hiç bir zaman ayrimcilik yapmıyoruz karadeniz bir bütündur

Hoşça kal dostça kal
      Bizim sözümüz DOSTA tatlı, DÜŞMANA kurşundur
      NAMERTE hançer, canımız DOSTA feda, DÜŞMANA beladır.

SEVDAMIZSA YÜCEDİR NE ALINIR NEDE SATILIR
      Can Uğur Biryol Radikal Gazetesinde “Hemşinliler Ermenidir” dediği için Hemşinliler tarafından mail yağmuruna tutulan İsmet Berkan’ı savunmak için aynı gazetenin Pazar ekinde benzer bir yazıyı kaleme alan ve bu hizmetinin karşılığı olarak İstanbul’a alınan Makrevisli hemşerimiz mi yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum.
      Eski defterleri tekrar açmak hiç kimseye fayda sağlamaz ama Can Uğur Biryol bunu adeta zorluyor. Bakın yukarıdaki yazısında bilimsellik ve evrensellik adına ne zırvalar yumurtlamış.

Zırva 1- “Merak edip soruyoruz, acaba bu haberi yazan muhabir kaç tane Hemşinliyle görüşmüş ki, bu kanaatin (Hemşinliler Türk boyudur) yaygın olduğu izlenimini uyandırmaya çalışıyor?"

Sormazlar mı adama Sayın Can Uğur Biryol? Bu cümleyi kurarken acaba Hemşin’de kaç kişi kendisini bu kanaatin sahibi olarak görmüyor? Bırak Hemşinlileri sizin dışınızda Biryol ailesinden kaç kişi kendisini Türk Boylarından görmüyor?

Zırva 2- “İsmi anılan kişiler acaba festivalin bölücülük yapacağı ve misyonerlik faaliyetini tetikleyeceği kanaatine nasıl ulaştılar?

Sayın Can Uğur Biryol gazetecidir. Haber yapmak ve yazmak gibi bir görevi dışında bir de gündemi takip etmek zorundadır. GOLADER üzerinden giderek bile bu konuda birçok bilgiye ulaşabilmesi mümkünken neden böyle bir ihtimali kulak ardı eder de gazetecilik mesleğinin gerektirdiği haberin arka planını araştırmaz?

Zırva 3- “Türkiye'de gündem yaratan Ergenekon iddianamesinin yayınlandığı ve hararetle tartışıldığı bir zamanda, bu tarz haberlere hâlâ prim veriliyor olması ulusalcılığın ne kadar habis bir saplantı olduğunu gösteriyor”

Sayın Can Uğur Biryol fikir serdediyorum derken en alçak Cumhuriyet düşmanlarından daha alçakça bir üslup ile Hemşinlilere değil Cumhuriyeti kuranlara bile saldırmaktan çekinmeyecek kadar gözünü kan bürümüş bir cellat rolünü üstleniyor. Pentagon Generallerinin Türkiye’yi kastederek “Sıra şimdi Mustafa Kemal’in Cumhuriyetinde. Ulus Devletlerin sonu gelmiştir” sözünü emir telakki etmiş 3. Kol ajanı bir işbirlikçi rolüne soyunarak Ulusalcılığı “Habis bir ur” olarak tanımlayabiliyor. Hemşin’de yapılmak istenen festivalden yola çıkarak festival organizasyonuna karşı çıkanları Ergenekon ile ilişkilendiriyor.

Zırva 4- “Hemşin'de infiale yol açacak olan tam da bu tip ırkçı, gerici tepkiler değil mi?”

Sayın Can Uğur Biryol;
      Hemşinli yüzlerce yıldır o coğrafyada yaşıyor. Bu güne kadar da (1915 tehciri dahil) bölgede bu anlamda hiçbir bunalım yaşamadı. Birileri bu durumu hazmedememiş olacak ki Hemşinlilere kabul ettikleri ırk dışında başka bir ırk yamama çabalarına giriştiler. Sizin yaşınız yetmedi ama biraz yakın tarih okuyun. Bakın ki çeşitli cemiyetler Türk Milletini bu coğrafyadan söküp atabilmek için hangi devletlerle işbirliğine girişmişler.
      Cumhuriyetin kuruluş yıllarında da “Misak-ı Milli” diyenlere sizin halefiniz ve meslektaşınız Ali Kemal aynı sizin söylediklerinizi söylemişti. Anadolu’dan başlayan o şanlı direnişe ve kuvvacılara da aynı tarzda saldırmıştı. Ali Kemalin sonunu sizin için dilemem ama bu gün Ali Kemal’in oğlu İngiltere’de bir kilisede papazlık yapıyor. Acaba siz hangi Gregoryen Kilisesinde zangoçluk yapacaksınız?

Not: Hasan Şişman Kardeşime katılıyorum. Elbette ki konu ile ilgili her fikir burada tartışılacaktır. Bu tartışma adabının olmazsa olmaz sonucudur. Ancak her fikrin özgürce eleştirilmesi de tartışmanın bir başka gerçeğidir.
      Hiç kimse Hasan Kardeşimize yüklenmesin. O doğruyu yapıyor. Buraya göremediğimiz yazıları aktararak hepimizi bilgilendiriyor. Bu sebeple kendisine teşekkür ediyorum.

2.Not: Can Uğur Biryol'dan bir başka yazı. Okumanızı tavsiye ediyorum.

bianet.org/bianet/kategori/top…kimlik-olarak-hemsinliler

Şakir Aksu
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      rahmetlı gazteci hrant dink katledıldığınde şişlide CUMHURIYET gazetesının ordan taksıme kadar uzanan kalabalığın ellerınde hep aynı dövizlerden vardı hepimiz ermenıyız .... rahmetlının öldürülüceğini trabzon emnıyetı trabzon jandarması hatta söylentıye gore ıstanbul emıyetı bıle bılıyormuş .. yanı anlayacağınız bır BIZ bılmıyormıuşuz .. şimdi anlatmak ıstedığım türk halkının ne kadar çabuk galeyana gelıp oynanan oyunların farkına varamayıp kurulan tazgahlara uyup tazgahın amacı doğrultusunda hareket etmesıdır .. festıval konusuda aynen bu şekılde ceryan etmektedır halkı ayrıştırıp birbirine düşürmek bu durumdan menfaat yaratmak ve bu doğrultuda harekete etmek.. düşünmek lazım neden hemşin ayağı ıptal oldu festıvalın madem gerçekten yapmak ıstedıklerı sadece festıvaldı ve ınsanları eğlendırmektı emınım hemşinli eğlencenın en ıyısını yapardı.. bence festıval amacına ulaşmıştır hemşini karıştırıp ınsanları bırbırıne düşürüp geri çekılmıştırler..
      *** alpican ***

Hemşin için çok önemli bir süreçten geçtik. Ben dahil bir çok kişi bu süreçte tavırlarını ortaya koydu.. Bu süreçten çıkarmamız gereken çok ders olmalı. Bu dersin en önemlisi ise bizimle çok da ilgisi olmayan bir festivalın, bizleri nasıl “kamplara” böldüğüdür. Demek ki toplumsal yapımız, dayanışma ruhumuz umduğumuz kadar sağlam değilmiş..

“Festival yapılsa ne olurmuş, Hemşin esnafı ve halkının üç beş kuruş kazanmasına niye engel oldunuz, türkülerden ne zarar gelirmiş, Hemşin’in tanıtımına niye engel oluyorsunuz” gibi bir çok söz işittik. Yetmedi karşı çıkanlar olarak “paranoyak ve Faşist” olmakla suçlandık..

Nasıl olursa olsun yeter ki tanıtım olsun ve nerden , nasıl gelirse gelsin yeter ki para gelsin mantığı “SATIŞ” mantığıdır ki, ben buna çok yabancıyım ve asla kabul edemem..

Paranoyak ve Faşist olmaya gelince..

Yaşadığımız coğrafya sadece bir toprak parçası değildir. Buna “VATAN” derler Ve en basitinden vatanını karşılıksız sevmeye, onu koruma ve kollayamaya da “VATANSEVERLİK” …
      Milli gurur ve onuru, Milli hassasiyeti, Milli refleksi olmamak bir insanlık vasfı değil, olsa olsa “İhanet” in ve “Hain”liğin vasıflarıdır..

Bugün dünyada olup bitenlerden bihaber değiliz. Dünya da sınırlar kalktı da bizim mi haberimiz olmadı. Tüm dünya halkları kardeş oldu, sömürü ve emperyalizm yok oldu da biz mi fark edemedik.. Bakın bugün dünyada ırkçılığı en fazla kullanan , bunu siyasetlerinin temeline yerleştiren üç ülkeden söz edeyim; Yunanistan, Ermenistan, İsrail.. Üçüde bu küresel dünyanın en şımarık, en gözde, en pohpohlanan ülkeleri değil mi? Üçü de yayılmacı siyaset izlemiyorlar mı? Ve bu üçünün de bizimle sorunları, hatta toprak talepleri yok mu? Yoksa biz paranoyağız da tüm bunları biz mi uyduruyoruz???

Peki bu ülkeler dünya ülkelerinden bunca destek görürken, hatta teşvik alırken, neden hep biz, AB ve ABD tarafından uyarı, tehdit alan ve taviz vermesi gereken ülke olarak görülüyoruz. Türk halkı ve Türk Devleti , Yunanistan, Ermenistan ve İsrailden daha mı “FAŞİST” !!!!

Hayır !! , Ama bu ülkelerle aramızdaki en önemli fark; bizim dönek solcu, ılımlı İslamcı ve liberallerimizin hiçbir milli değerlerinin olmamasıdır.

Hemşin de bir festivalin yarattığı tartışmalar hiç de bunlardan ayrı düşünülmemelidir.

Bu süreçte bir çok “dostumuz” önemli hatalar içinde olmuşlardır. Şimdi bizler bu dostlarımızdan bir özür bekliyoruz. Hatalarını anlar ve özür dilerlerse geçmişi , yaşananları unutur , onlara kucak açarız.. Yaptıkları hatada direnir, gelecek de benzer durumlarda yine aynı tavır içerisinde olmaya devam ederlerse bu kez onlara karşı tavrımız da farklı olacaktır.

Selam , sevgi ve saygılar..
      Kulaksız işitmek dilsiz ifade
      Canım cananındır edem iade
      Vücut bir camidir vicdan seccade
      Onun bunun çıkarına seremem
      Hemşinli adına kamuoyuna yapılan açıklamaları maalesef görüyor ve üzülüyoruz.

Bir kişiye veya halka sen Ermenisin demekle ermeni olunmaz.

Nüfus kaydı denen birşey var.

Düşünüyorumda bu itirazın basın yoluyla yapılması kimin işine yaradı sayın dernek yöneticileri kendilerine bir sorsun.

(Maalesef medyaya yoluyla yapılan festivale itiraz sonrasında hemşinliyi tanımayan arkadaşımın bana siz Ermenimisiniz sorusuna muhatap bırakılmak hoş bi durum olmadı. )

Hemşinli çevresinde Vatanını seven, dürüst, Fırıncı, pastacı gibi özelliğiyle tanınırdı.....!
      Sayın Mustafa Bey,

Bizler itirazımızı basın yolu ile değil Rizedeki tüm kamu ve kamu kuruluşu ile basın yayın organlarına hatta çaykura bile açıklama göndererek dile getirdik sitelerde yayınlanması veya sitelere taşınması tamamiyle insanların
      kendi kendilerine astıkları yazılardan ibarettir.

Bu arada sizinde istanbulda yaşadığınızı öğrendik zahmet olmazsa bir gün
      derneğinize bir uğrasanızda sizleri bir tanısakk =)))

Selam ve saygı ile...
      Gökhan G. Kaptan

Kim ne derse desin... YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ!

Ben Hemşin'liyim. Karadeniz'liyim.

Festival'in iptal edildiğini duyduğumda moralim bozuldu.
      Bu zihniyeti anlayamıyorum. Öyle bir hal almış ki tartışma, hemşerimiz olan Gökhan BİRBEN, Birol TOPALOĞLU düşman ilan edilmiş neredeyse...

Açık söyleyeyim, ben yöremiz ezgilerini, Lazca'yı, Megrelce'yi, Hemşin'ceyi Kazım KOYUNCU'dan, Birol TOPALOĞLU ve Gökhan BİRBEN'den öğrendim. Onlarla yaşadım, hissettim.

Kimilerinin sahip çıktığı, "vatansever ve milliyetçi" bulduğu İsmail TÜRÜT bana Karadeniz'lilik adına hiç birşey vermedi.
      Yoz ve anlamsız sözlerle "müzik" yapan Cimilli İbo, Davut GÜLOĞLU bana "Hemşin'liyim ben" dedirtmedi.

İnsan yaşadığı yeri tanıdıkça, geçmişini öğrendikçe yarına daha umutlu, güvenli bakabiliyor.
      Ben geçmişimi öğrendiğimde Ermenilerle bağımızın olduğunu gördüm.
      Korku bu durumu değiştirmiyor ağabeylerim ve ablalarım.

Bir ağabey İsrail, Yunanistan ve Ermenistan'ın Faşistliğinden söz etmiş.En büyük faşist onlardır, demiş. Ve eklemiş "Bu festival onların bir oyunudur"
      Olabilir, belki öyledir, belki de değildir.Varsayalım ki öyle. Biz de mi faşist olmalıyız?

Yaşadığımız coğrafya çok farklı kültürlere, dinlere, inanışlara ve dillere ev sahipliği yapmış. Bunu inkar edenimiz yok. Bölge halkları arasında gelişmeyen, gelişmesi istenmeyen dostluk kimin değirmenine su taşıyor, çok merak ediyorum?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 50'li yıllardan bu yana AB, ABD, IMF ve Dünya Bankası fonlarıyla ekonomisini diri tutmaya çalışıyor. Bütün bunları görmezden gelip küçük bir fon ile düzenlenmeye çalışılan Festival programını "Misyonerlik Faaliyeti" diye lanse etmek bize hiç yakışmadı.

Memleket parsel parsel satıldı dostlarım!
      Elde avuçta birşey kalmadı. Vatan savunması yapılacak yerler, fabrikası satılırken kendisini, çocukları ve karısıyla atölyelerine hapseden işçilerimizin yanıydı.
      TEKEL'di, TÜPRAŞ'tı, SEKA'ydı...

Ben vatanseverliğin Amerikan üslerine taş atan gençlerin elinde olduğunu düşünüyorum.
      Yurtseverliğin mazlum Filistin halkına zulmeden İsrail siyonizmine ateş kusanlarda yaşadığına inanıyorum.
      Oysa bizim devletimizi yönetenler, yönettiğine inananlar, zulmeden ABD'nin her zaman en yakın, sadık ve güvenilir bir müttefik olduğuna inanıyor ve bizleri de inandırmaya çalışıyor.
      Çıkacaksak buna karşı çıkalım, bunu lanetleyelim.
      Askerlerimiz Müslüman Afgan'ların topraklarında ABD'nin jandarmalığını yapıyor, Lübnan'da bekçilik yapıyoruz, kime karşı, kimin toprağını koruyoruz oralarda?

Dünyadan haberdar olduğunu, gelişmeleri takip ettiğini söyleyen Müslüman ve Milliyetçi ağabeyler, ablalar! Çıkacaksak bunlara karşı çıkalım...

Evet Hrant DİNK bir Ermeni'ydi.
      Öldürüldüğünde ben de, "Ermeniyim!" diyenlerdendim.
      O sloganı söylerken hissettiklerim, Hrant ağabey'in yanında olmak duygusuydu. Ermeni olarak yaşamak, halklar arasında kardeşlik olsun diye yazmak, öldürülmekle sonuçlanacaksa, ben de Ermeniyim, ben de öleyim... Hissettiklerim bunlardı.
      Yüreğimi onların yüreklerinin yanında hissettim.
      Ben aynı zamanda Filistin toprakları işgal edildiğinde bir Arap, bir Filistin'li, Irak işgal edildiğinde Irak'lı olabilme cesaretine sahip olduğumu düşünüyorum.

Hrant DİNK bir yazısında "... yıllarca Ermenileri 'Türkler sizin düşmanınızdır, sizleri topraklarınızdan kovdular, atalarınızı öldürdüler,siz de onlardan intikamınızı alın' diyerek Türk'lere karşı kışkırttılar. Aynı şekilde Türkler de Ermenilere karşı kışkırtıldı. Sonuçta bu egemenlerin işine yaradı, halkların gönüllü birliğinden korkan Emperyalistlerin işine yaradı, bölge halkları birbirine düşman edildi. Biz, insanların damarlarında ve beyninde dolaşan bu zehirli kanı boşaltıp, kardeşlik kanını, temiz kanı doldurmalıyız. Görevimiz budur." diyor. Ve yine malum "gazetelerimiz", "gazetecilerimiz" bu yazıyı şöyle yayınlıyorlar..
      "Türklerin kanı pistir" dedi!
      "Türkler zehirli kan taşıyormuş"
      "Hain Ermeni'den utanç verici açıklama"

Kardeşler bugün de yaşanılan da budur, sözü edilen maniplasyon işte tam da budur.

Vatan sevgisi, yurt sevgisi Milliyetçiliği doğurmamalı.

Vatanseverlik, Milliyetçilik olacaksa ben Vatan haini olmaya razıyım!
      Yaşasın Halkların Kardeşliği!