Çilekeş Hemşin'li Kadınlar

Çilekeş Hemşin'li Kadınlar

Bu gün seneler sonra ortaköy çay alim yerinde çay satmaya gittim 2 yıldan beri duyuyordum çayi koparatif yükleyecek diye ama oyle bir şeyin olmadiğini gördüm kadinlar yine ayni bildik görüntüyle kamyona çay basiyorlar alim yerini boşaltiyorlar isyanlar caykura ama kim duyacak neyse bizde aldik elimize vilkayi şöyle yarım saat çaliştim ama çay satanlara ALLAH kolaylık versin tabi benim demek istediğim şey tam olarak bu değil hani hemşinin ağalari varya dışarda ordan buraya hemşini yönetenler bu gariban çilekeş kadinların hallerinede bi çare bulsalar diyorum umarım bir yol bulurlar saygılarımla.

.
      Düşmez kalkmaz bir Allah gülüm, düşeriz Elbet!..
      Ama biz düşersek Bir yağmur damlası gibi Yaprağa,
      "Vatan Sağolsun" diyen Mehmetçik gibi Toprağa Düşeriz!..
      Düşmeyiz Namerdin Ayaklarına!..
      Bir Hüzünlü Türkü olupta yarin Dudaklarına Düşeriz...
      Sevgili Rıfat Kardeşim;
      Bundan birkaç yıl önce Çay-Kur Genel Müdürlüğü aldığı bir karar ile Çay Alım Yerlerinden alınan çayın fabrikaya nakledilmesi işini ihaleye açtı ve hemen her alım yerinden alınan çayı fabrikaya nakletmek için birileri iş aldı. Bu işin tanımında sadece nakliye değil alım yerindeki çayın araca yüklenmesi de dahildir. Eğer yapılan ihaleye rağmen işi alan nakliye firması sahipleri çayı arabaya yükleyecek eleman bulundurmuyor ve bu işi köylülere yaptırıyorsa bu ANGARYA'dır ve ANGARYA ANAYASAL BİR SUÇTUR. Yani bu suçu işleyenler Ağır Cezada yargılanır.
      Yapacağınız tek şey vardır. Çayı tartıp verdikten sonra evinize, bahçenize, işinize, gücünüze dönmektir. Çünkü tartım bitip deftere kadedildikten sonra o çay artık sizin değil Çay-Kur'undur. Çayı nasıl yükleyip, nasıl taşıyacağı da Çay-Kur'un sorunudur.
      Dahası Çay-Kur bu nakliye işini yapan firmalara bir de yükleme ücreti ödemektedir. Yani yapılan ihaleye yükleme de dahildir.

Beni de Ankara'nın Ağalarından biri olarak görmüyrsun inşallah. Çünkü bir çok Hemşinli gibi benim de yedi ceddim Marabalıktan öteye bir makam elde edemediler. :D:D:D
      Ancak ağa gibi görüyorsan aha sana akil :D:D:D

Selam ile...

Şakir Aksu
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...