Rize'nin Tahta Camileri

Rize'nin Tahta Camileri

...............
      Resimler
      • 58.jpg

631.08 kB, 0×0, 67,958 defa görüntülendi
      • 59.jpg

592.19 kB, 0×0, 67,881 defa görüntülendi
      • 60.jpg

568.25 kB, 0×0, 67,549 defa görüntülendi
      Kulaksız işitmek dilsiz ifade
      Canım cananındır edem iade
      Vücut bir camidir vicdan seccade
      Onun bunun çıkarına seremem

Rize'nin Tahta Camileri

.....................
      Resimler
      • 61.jpg

616.6 kB, 0×0, 67,256 defa görüntülendi
      • 62.jpg

551.1 kB, 0×0, 66,957 defa görüntülendi
      • 63.jpg

629.65 kB, 0×0, 62,992 defa görüntülendi

Rize'nin Tahta Camileri

.............
      Resimler
      • 64.jpg

556.33 kB, 0×0, 87,004 defa görüntülendi
      • 65.jpg

522.45 kB, 0×0, 84,015 defa görüntülendi
      • 66.jpg

608.42 kB, 0×0, 83,215 defa görüntülendi

Rize'nin Tahta Camileri

....................
      Resimler
      • 68.jpg

559.12 kB, 0×0, 83,776 defa görüntülendi
      • 69.jpg

621.76 kB, 0×0, 47,029 defa görüntülendi
      • 67.jpg

551.3 kB, 0×0, 83,865 defa görüntülendi

Rize'nin Tahta Camileri

Son resim.. Kitabın son sayfası.. Bu kitabi hazırlayan, yayımına neden olan herkese tekrar teşekkürler.. Bu camilerin yapımına vesile olan, katkı sunan herkese şükranlarımı sunarım. Unutmamamız gereken bir konu ise bu camileri yapan işçiler, bu oymaları o maharetli elleri ile oya işler gibi işleyen sanatkar atalarımız.. O, isimleri dahi bilinmeyen bu estetik uzmanı, bu güzellikleri yaratan güzel insanların bize miras bıraktıkları bu eserler önünde saygıyla eğiliyorum.. Bize düşen biricik görev , bu güzellikleri gelecek nesillere bırakmak.. Bunu becerebilecek miyiz ? İşte bütün sorun bu.. VAR MIYIZ???
      Resimler
      • 70.jpg

587.28 kB, 0×0, 83,802 defa görüntülendi
      Sn,Bilenli,
      böyle bir kültür mirasini burada tanittiginiz icin ellerinize saglik,cok tesekkürler.
      Sahsen bu konularlan ilgilendigimden lütfen kaynak bilgileri verirseniz bu eseri kitapligima katmak isterdim.Bir zahmet asarsaniz veya sahsim icin bir adet satin alirsaniz, minnettar olacagim.
      Selamlarimla
      Yazar: Gürman Tarih: 07.10.2008 Saat: 10:08

Sn,Bilenli,
      böyle bir kültür mirasini burada tanittiginiz icin ellerinize saglik,cok tesekkürler.
      Sahsen bu konularlan ilgilendigimden lütfen kaynak bilgileri verirseniz bu eseri kitapligima katmak isterdim.Bir zahmet asarsaniz veya sahsim icin bir adet satin alirsaniz, minnettar olacagim.
      Selamlarimla

Nurettin abi
      Mustafa abinin ilk mesajında kitabın kapak bölümünün de fotoğrafı var
      Yakinda Frankfurt Kitap Fuari acilacak.
      Bu ve baska konularda ,yerli ve yabanci eserleri inceleme ve sizlere aktarma firsatini degerlendirecegim.
      Ilk bakista Tepan camisinin orijinalligini girisine sonradan yapilmis beton merdiven mahvetmektedir.Tepanli bir sürü mimar kardeslerimiz var,sahsen, o cirkin beton merdiveni yikip yerine kestane masarindan yapilirsa,tarihi orijinallik yerine gelecektir diye düsünmek isterim.
      Kaynagi görmemisim,kitapciya sordum,getirtecek.
      Heppinize tesekkürler.
      Sevgili GÜrman
      Bu kitap Rize İli Özel İdaresinin Bir Kültür Hizmeti. Piyasada Satılıp satılmadığını bilmiyorum. Rize Özel İdaresinden isteyebilirsiniz.. Sanırım ya gönderirler, ya da nerden temin edebileceğinizi bildirirler.

Selamlar...
      Yazar: Gürman Tarih: 08.10.2008 Saat: 10:09

Yakinda Frankfurt Kitap Fuari acilacak.
      Bu ve baska konularda ,yerli ve yabanci eserleri inceleme ve sizlere aktarma firsatini degerlendirecegim.
      Ilk bakista Tepan camisinin orijinalligini girisine sonradan yapilmis beton merdiven mahvetmektedir.Tepanli bir sürü mimar kardeslerimiz var,sahsen, o cirkin beton merdiveni yikip yerine kestane masarindan yapilirsa,tarihi orijinallik yerine gelecektir diye düsünmek isterim.
      Kaynagi görmemisim,kitapciya sordum,getirtecek.
      Heppinize tesekkürler.

Nurettin abi bu sene Frankfurt kitap fuarının bir özelliği daha var bu fuara Türkiye onur konuğu olarak katılacak Sn. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'de açılışa katılacak
      Almanya'da yaşayanlara duyurulur
      Fuar bana 15 dakka,her yil ziyaret ederim (son gün kitaplar yari fiatina aktarildigindan,özellikle kacirmam!kitaplari cocuklugumdan buyana severim,ama burda cok pahalilar,onuda eklemek isterim.).Bu yil Türkiye "ev sahibi" olarak katildigindan dolayi heppimiz sevincliyiz,cünkü bu fuarin bir ülkenin her konuda taninmasinda cok önemli katkilari oldugu aciktir.Bu fuardan sonra dünya milletleri bizi daha iyi taniyip,hakkimizdaki önyargilardan arinacaklarindan ve herseyden önce ülkemizin sadece "bol günes ve siskebap" diyari olmadigi kanitlanacagindan,sevinmeliyiz.Simdiden yapilan ön calismalarda ülkemizin yazar,düsünür,arastirmacilariyla yogun olarak tanitim, tv lerde cok olumlu olarak devam etmektedir.Bütün ümidimiz fuarin bitiminden sonra dünya milletlerinin hakkimizdaki bilgilerinin artarak,bizi "tarihi ve simdi dünya milleti"olarak bilgilerini derinlestirmeleridir.
      Sahsen beni bu firsatta ,bizim yazdiklarimizdan cok,baskalarinin hakkimizda yazdiklari(tarih,sanat...) literatür cok ilgilendirmektedir.

Bilenli kardes sagol verdigin bilgi icin,Rize,den aldirtirim o kitabi.Bircogunun sahsen bütün planlarini cizdim ,ilerde belki sadece normal okuyuculara hitab eden bol resimli turizm prospekti degil,sanat tarihi ve mimarlik dalinda yöremiz konusunda basvurulabilinecek bir kitap olur!Henüz o tahtalara oyulmus veya resim ,cizgi..olarak aktarilmis seylerin anlamini arastiriyorum (ör:tepan camiinin mimberindeki akasya dali veya balkonunun korkuluklarinin islemeleri ne anlama gelir...ect-bu konularda bilgisi olan lütfen yazsin,faydalanalim,cagrisiyla-?)Bu konuda (sanat tarihinde ornamentik ve simbölik ) bircok ilerlemeler yaptim,ama tam degil.Konuda kitaplar cok nadir (bir cok tarafli arastirilmali) ve cok pahali.Bu fuarda konuya cözümler arama firsati bulacagim icin sevincliyim.
      Heppinize sevgi ve selamlarimla.
      Önemli not:Resim cekerken biraz ince detaylarada dikkat ederek resmederseniz (ör: serenderin agsak,alttaki egri destek bölümü..),mimarlik tarihine yardimci olabilirsiniz.Lütfen bazen detaylarida resmedin.