Monor Pansiyonun Çöpleri!

Monor Pansiyonun Çöpleri!

Nurluca (Çanava) Köyünde ahşap evi restore ederek pansiyon haline getiren Monor Pansiyon işletmecileri çöplerini, molozlarını yol kenarına döküp bırakmışlar..

Pansiyon sahiplerini çöplerine sahip çıkmaya, yetkilileride göreve davet ediyorum..

Hemşine yatırım yapacağız diye çevreyi çöplüğe çevirmeye kimsenin hakkı olmasa gerek..

Çevre duyarlılığı olan bütün Hemşinlileri bu tür olumsuzluklara karşı tepki koymaya devet ediyorum..
      yol kenarına çöpleri döküp bırakmışlar derken, gözünüzle gördüğünüz için mi yazdınız bu yazıyı, yoksa birileri bu konuyla ilgili hemen başlık aç afişe edelim dediği için mi çok merak ediyorum..

muhtemelen bu durumdan yetkililerin haberi vardır. yoktu ise de muhtemelen çöpü dökenler ya da orda bırakanlar haber vereceklerdir.

ama siz de burdan hemen yazmışsınız iyi olmuş, hepimiz bilgilendik..
      Tuğba Hanım,

Ben başkalarının gazına gelerek "afişe edelim" gibi bir tutum içinde olmam. Yanlış birşey görürsem yazarım o kadar.. Neyi niçin "Afişe etmek" gibi bir derdim olsun anlayamadım doğrusu.

Sözkonusu pansiyon köyümüz sınırları içinde. Bayram tatili için Hemşindeydim ve akrabalarım, komşularım çöplerin, molozların yol kenarına döküldüğünü belirttiler. Özellikle araştırıp soruşturmuş değilim.
      Köyümde böyle bir rahatsızlık sözkonusu bende gereğinin yapılması için buraya taşıdım. Kimseyle kişisel bir meselem yok. Benim zorum çevremizi ve doğamızı korumak..
      yanlış anlaşılmasın kişisel meseleniz olduğunu deşmek için sormadım, iyi niyetlice sorulmuş bir soruydu sadece...

ama keşke köyden ayrılmadan önce belediyeye bildirseydiniz istediğiniz şeyi, malum çöplerle ilgilenen birim hemşin belediyesi..

sonuçta ben, siz veya bir başkası çıkıp da o çöpleri kaldıramayız bulunduğumuz şehirden değil mi?

iyi niyetinize güvenerek yazıyorum bunları da..
      Mustafa kardeşimi destekliyorum..Para kazanmak için veya hizmet etmek için adı ne olursa olsun yaptığımız herhangi bir şey çevreye karşı sorumluluğumuzu unutturmasın.
      "Can ile bizden eğer hoşnut ise Canımız.

Cana minnettir O'nun kurbanı olsun Canımız.

Canımı canan eğer isterse, minnet Canına.

Can nedir ki, onu kurban etmeyem Cananım'a..."

Monor PANSİYONU

Bu yaz monora gittiğimde pansiyon çalışması devam ediyordu. Bu çalışmalar gerçekten güzel çalışmalardır. Devamlı olarak savunduğumuz tezdi Hemşin'i doğa turizmine açmak. Üsküd dağının eteklerindeki köyümüzün son mahalesi olan monordaki bu eski ahşap yapı evin restore edilerek çalıştırılmasının iyi olacağını düşünmekteyim.
      Çöp sorunuyla birlikte pansiyon işletime açıldıktan sonra daha farklı sorunlarında oluşanileceği açıktır.
      Mustafa orada moloz vardır diyorsa doğrudur. Bunu tartışmaya açmak dahi gereksizdir. Ama oradaki molozların orada olduğundan sanırım Zekeriya'abinin haberi yoktur. Zira çevreciliğinden şüphe etmeyeceğim abimizin bukadar yatırım yaptıktan sonra oranın doğasına ve güzeliğine gelecek olan misafirlerine bu çöpleri göstermek gibi bir düşüncesinin olmayacağı açıktır.
      Sanırım burada Zekeriya'abinin yada işletmecinin şimdiden atık sorununu planlamaları gerekmektedir. Çöp sorunu önemli bir sorun gibi gözükebilir zira Nurluca köyü Belediye sınırları içinde değildir.
      Matematik YARADANIN Yeryüzündeki imzasıdır.
      sevgili mustafa çakır kardeşim ne güzel bak hemşinimize pansiyon yapılıyor?siz ise şikayetçi gibisini?hemşinlilik bu deyildir bence.hemşinlilik bütünlük beraberlik olmalıdır.birinin açığını ötekinin kapatmasıdır.siz ise öküzün altında buzağı arar gibi herkesi göreve davet eder gibi bir halınız var.sanırım siz de bu köylüsünüz.yanı pansiyonun yapıldığı köyden.sevinmelisin arkadaşım.gurur duymalısın.hemşine gelen bir misafir neden pazara gitsin otelde kalmağa.böyle bir hizmeti hemşine kim yaptı.onun için bu hizmeti yapanları da kutluyorum.bunca yıl hemşine gelen tum olumsuzlukların karşısında durmaya çalıştı hemşinli hep beraber.ama içerde olan tüm olusuzluklarıda kendi aralarında kapamasını bildiler.bilmem anlatabildimmi.sevgilerimle
      Sayın abim,

Benim Hemşinde'ki yada köyümdeki yatırımlara karşı olduğumu nerden çıkardınız.Siteyi takip eden herkes bu konudaki duyarlılığımı bilir. Yatırım yapılmasını elbetteki sevinçle karşılarız. Yapanları taktir ederiz burası ayrı. Ancak varsa bir yanlışlık yada eksiklik bunuda düzeltilmesi için çaba harcamak hepimizin görevi sanırım.

Varsa benim yanlış aktardığım yada bilgilendirdiğim bir durum ilgili kişi gerekli açıklamayı yapar ve mesela kalmaz. Meseleyi başka yerlere çekmenin ve kişiselleştirmenin bir anlamı yok diye düşünüyorum. Benim kimseyle kişisel bir meselem yok, olamazda.. Hele Hemşine yatırım yapanlarla hiç olamaz..

Saygılar..

Not:

Sayın Zekerya Bey, gerek özel mesajınıza gerekse konuya aktardığınız önceki yazınıza! cevap yazdım ancak gönderemiyorum, sanırım teknik! bir sorun var..
      Konuşmak Susmanın Kokusudur,Ya Sus Git, Ya Konuş Gel, Ortalarda Kalma,Yalan Korkaklığın Tortusudur..

Gündelik hayatın totaliter kuşatmasında benliklerimizi iğdiş eden yasaklar, yasalar, kurallar silsilesinde beni en çok irkilten ifade biçimlerinden birisi de, (genellikle taş kayıtsızlığında bir yüz ifadesi eşliğinde sarf edilen) “Ben görevimi yaptım,” cümlesidir.

Bu itaat kültüründe bu cümle, insana iradi tercihlerini unutturarak, varoluşuna, içselliğine vicda-nının kulaklarını tıkatıp, -kişinin aslında muhatabını değil-, daha çok kendini aşağıladığı bir avuntu halidir.

En irkiltici hak ihlallerinde, en zalim yaptırımlarda bu tümcenin içeriğine tapınırcasına biat eden insanlar tanıdım. Merhametlerini, sevgilerini ve adalet duygularını yitirmiş o insanların suçlarına, infazlarına iliştirdikleri bir temrindi bu cümle…

Görevini her koşulda ifa etmek işgüzarlığından caymayan, ama “görevi”ni gerçekleştirirken “insanlığını” gerçekleştiremeyenlerden çok sık işittiğim bu cümlede sayısız acıya, trajediye tanıklığım var…

Tamamen rekabet ilişkilerine dayalı bu toplumda, hayatlarını başkalarını yen meye ve o insanların yazgıları üzerinde tepinerek benlik duygularını ve bilinçaltı travmalarını tatmin etmeye çalışan öyle çok insan dolaşıyor ki aramızda… Sonuçta birçoğu imza koydukları mağduriyetler için aynı gerekçeye sarılıyorlar:

bunlar başlangıctır..
      HERKES HEMŞİNİ SEVEBİLİR AMA HERKES HEŞİNLİ OLAMAZ
      HERKES HEMŞİNLİ SEVEBİLİR AMA HERKES HEMŞİNLİ ALAMAZ

Doğrularımı götürücek kadar yanlış yapmadım bu hayatta çok sıkıştığım yerlerde boş bıraktım soruları... şimdi bıraktığım boşlukların birindeyim kimsenin doğrusunu götürmedim ve en önemlisi kimsenin yanlışı olmadım..!

MONOR PANSİYONU MERAK EDENLERE

HERKESE MERHABA,

BU KONUDA ÖZEL CEVAP YAZDIM. GENELE DE YAZAYIM.
      BU KONUDA YAZI YAZANLAR YAZDIKLARI YAZIYI YERİN KONUMUNU GİDİP GÖRÜRLER SONRA DA TÜM HEMŞİN KAMUOYUNDAN ÖZÜR DİLERLER.ÇALIŞMA AŞAMASINDA HERHALDE BAZI OLUMSUZLUKLAR
      SANIRIM HER ZAMAN MEVCUT OLUR. BEN ZEKERİYA BEKAR
      ZAVALLI BİRİLERİNİN HEMŞİN SEVDALILARI DİYE BAŞLIK ATIP
      YAZI YAZMALARINI DA YADIRGAMADIM.ŞÜNÜ HERKES BELLESİN.
      ÇÖPLÜKTEN BESLENENLER ZAMANIN VE TARIHIN ÇÖPLÜĞÜNDE
      KENDİLERİNE YER BULMUŞLARDIR. (ÖZEL HITAP'TA MUSTAFA SANA)
      BU YAZIYI YAZMADAN ÖNCE ANNENE VE BABANA SORSAN YA MURAT
      ÇAKIR'ASORSAN SANIRIM BÖYLE BİR HATA YAPMAZDİN.
      SEN GENEDE BENİM DOSTLARIMIN OĞLUSUN. SEN SEN OL ÇÖPLÜKTEN
      BESLENENLERE FIRSAT VERME, BİRDE ARAŞTIRMADAN DOĞRU VE
      İYİ DONANIMLI BİLGİ SAHIBI OLMADAN KİŞİLERİ TÖHMET ALTINDA
      BIRAKMAYIN. CEVAPLAR HERZAMAN AYNI OLMAZ.
      HERKESE SELAM VE SAYGILAR SUNUYORUM. BEN NERDE NEZAMAN NASIL DURMAM GEREKTİĞİNİ ÇOK İYİ BİLEN BİRİYİM.BİLMEYEN DE ÖĞRENSİN.KİMİN NE KADAR ÇEVRECİ OLDUĞUNU HERKES KENDİSİNE BAKSIN DA GÖRSÜNLER. MONOR VE USKÜRT DAĞI HEMŞİN İN GÖZBEBEĞİ OLACAK.DUYURULUR.

DÜZELTMEDİR

AAAA NELER OLUYOR HEMŞİN SEVDALILARI DİYE BAŞLIK ATAN
      KİŞİ BENİM DERNEK BAŞKANI OLARAK HEMŞİN TEMSİLCİSİ ATADIĞIM
      BAYAN MUHTARIMIZMİŞ.. YAZIMDA KASTI AŞAN KİŞİ KENDİSİ DEĞİLDİR.SANIRIM KENDİSİNE DE YANLIŞ BİLGİ VERİLMİŞTİR.
      SADECE YAZI DAN DOLAYI SÖZLERİMİ HAMDİYE İYİ YE AİT OLDUĞUNU
      SANMASIN AMA GENEDE SÖZÜMÜ GERİ ALIYORUM.DÜZELTİR KENDİSİ
      KIRILDI İSE ÖZÜR DİLERİM.HAMDİYE ÖPÜYORUM SENİ.
      Sayın Zekerya Bey,

Özel mesajınıza cevabımı özel mesaj yoluyla göndermek istedim ama "zekerya bekar sizden mesaj almak istemiyor" diye bir mesajla karşılaştım. Eğer teknik bir sorun yok ise ve benden mesaj almayı kabul ederseniz o mesajınıza yazdığım cevabı gönderebilirim.

Gelelim burdaki yazınıza.

Öncelikle şunu belirteyim; ne çöplükten beslenme alışkanlığım var nede çöplükte beslenenlerle işim olur.. Kİmsenin gazına gelerek yazı yazmam. Kimsede bana birşey yazdıramaz. Beni tanıyanlar tanır.

Ne sizinle nede pansiyonu işleten şahıslarla ilgili kişisel bir sorunum var. Yazdığım yazı gayet açık ve net.. Bayramda Hemşindeydim ve birtakım molozların, çöplerin (çöp sadece yiyecek içecek atıkları değildir, çöp kelimesini bu yüzden genel anlamda kullandım) yol kenarında bırakıldığı söylendi.

Demokratik hakkımı kullanarak yanlış gördüğüm bir durumu yazdım.
      Köyümüzdeki güvendiğim insanlardan duyduğum bir rahatsızlığı dile getirdimki bu konuda hassasiyet oluşsun, varsa ihmal giderilsin ve tekrar edilmesin. Başka bir kastım yada amacım zaten olamaz.

Hemşin Sorumluluk derneğinin kurucularında biri olarak, "Ordaki molozlar -çöpler- geçici olarak orda bulunmaktadır, en kısa zamanda kaldırılması için işletmecileri uyaracağım , gösterilen duyarlılığa Hemşin adına teşekkür teşekkür ederim" demenizi beklerdim doğrusu. Bizde size gösterdiğiniz hassasiyet için teşekkür ederdik sorun kalmazdı. Siz yada pansiyon işleticisi her kimse bir açıklama yaptıda buna rağmen bişey diyenmi oldu. Bu kadar fevri davaranmanızı doğrusu anlamakta zorluk çekiyorum.

Ben otuzdokuz yaşındayım, yazarken kimseye danışma ihtiyacım yok. Yazdığım şeyler beni bağlar,sorumluluğu bana aittir, ne anne babamı nede başka bir akrabamı ilgilendirmez. Varsa yanlış yazdığımı düşündüğünüz bir konu söylersiniz bende gereken açıklamayı yapar, gereken cevabı veririm bu kadar basit. Kimsenin hatırı arkasına sığınarak yazı yazmıyorum, kimsede yazdıramaz.. Yazdığım şeyde bir yanlışlık olduğunu düşündüğümde her medeni insan gibi özür dilemesinide erdem bilir gereğini yaparım. Ancak böyle bir özür gerektiren herhangi bir şey yazdığımı düşünmüyorum.

Okuyanların taktirine bırakıyor, cevap hakkı doğmadıkça şahsım adına konuyu kapatıyorum.

Mustafa Çakır.
      benimle birebir alakalı olmasa da, başlarda yazmış olduğumdan dolayı birkaç ek yapmak istiyorum..

başta sorduğum şey, "kendiniz görünüz mü, orda çöp olduğunu biliyor musun?" anlamına çıkacak birkaç cümleydi.. ki yaptığınız açıklamadan görüyorum ki gerçekten de kendi gözünüzle görmemişsiniz..

(...)yol kenarında bırakıldığı söylendi. (...)

(...)Köyümüzdeki güvendiğim insanlardan duyduğum bir rahatsızlığı dile getirdimki(...)

ben direkt o molozları oraya bırakanlarla görüştüm çünkü, toplatıldığını söylediler.. demem o ki, lütfen birilerinin ağzı dili olmayalım, hele de böyle durumlarda birbirimizi kırmayalım..

çünkü o yapıyı restore edenler çevreci kişiler ve gelip de orda moloz bırakıp ne olduysa oldu diyip çekip gitmecek insanlar. ki emin olun hemşinlinin doğasına sahip çıktığının, kat kat fazlası hemşin doğasını önemsiyorlar.. bundan emin olduğum için size ilk yazdığım iletide böyle bir çıkış yaptım..

ve şuan oranın temizlendiğinden emin olduğum için kimsenin karalamasına izin veremem..

siz burda çok iyi niyetlice başlık açabilirsiniz ama bir başkası çıkıp hemşin belediyesi işte şudur budur gibi bilgisi yok fikri var şeklinde cümlelerle yalan haber üretip insanların gözünü boyayabiliyor..

ben birebir şahidim ki o pansiyonu yapmaya çalışan insanlar geçen seneden beri hemşine gide gele hemşini bizden çok görmüş ve hemşin için birşeyler yapmaya uğraşmış insanlar.
      gidip gördüyseniz biliyorsunuzdur, hemşin nahiyesinin şuanki halini.. emin olun yapılanlar birçok karalamaya, birçok muhalife rağmen yapıldı. nahiyeyi o hale çevirenler de, ne yazık ki o töhmet altında bıraktığınız çevreci dostlarımız..

benim her zaman en çok üzüldüğümse, herhangi birinden (bu en güvendiğiniz de olabilir) duyduğunuz aslını astarını bilmediğiniz konuları hassasiyet adına dillendirmek.. ki görüyoruz ki yanlış bir dillendirme..

bugün hemşin için birileri birşeyler yapmaya çalışıyor, ama o birşeyler yapmaya çalışanlar hemişinin vatan haini ilan edilebilecek kadar yerilip kahredilebiliyor.. hemşin için hep iyisini istiyorsak sansasyon yaratacak, ya da yanlış algılanacak durumlardan kaçınalım. ne yazıkki bu ince noktalardan bile fayda çıkarmaya çalışan yamyamlar var çünkü..
      Sayın Tuğba Hanım,

Siz gidip gördünüzmü peki? Oranın temiz olduğuna nasıl emin oldunuz? Siz görmeden oranın temizlendiğine nasıl eminseniz , bende gidip görmeden öyle eminim. Demekki gidip görmek gerekmiyormuş ;)

Ben daha öncede yazdım, siyasetle vs. işi olmayan köyümün insanları söyledi bana. Orda eski yatakların yarım yamalak yakıldğını, birkısmının sağa sola dağıldığın başka birçok moloz, çerçöp vs. döküldüğünü gören onlarca kişi var. Şuan temizlemiş olması bunu değiştirmez. Ayrıca amacımız zaten temizletmek ve bu konuda duyarlı olmaya davet etmek, temizlemişse zaten sorun yok, temizleyenlere teşekkür ederiz. Ama şu an temizlenmiş olsa bile orda olan bir vaka vardı ve ben bunu dile getirdim. Kimse iftira attığımı söyleyemez. Zaten Sayın Zekerya Bekar'da bazı zorluklardan dolayı orda eskiciye verilecek kayrolalar vs. olduğunu söyledi.

Bir şeyi karıştırıyorsunuz Tuğba Hanım, Ben ne Hemşin Belediye Başkanlığını nede o yada bu siyasi görüşü eleştirmiş olmak için yada ona buna malzeme vermek için yazı yazmam.. Kaldıki, Belediye Başkanımızın çalışmalarını her zaman taktir etmiş, elimden gelen desteğide vermeye çalışmışımdır. Dolayısıyla yaklaşımınız ne yazıkki yanlış..

Çevreci olduklarını dile getiren insanların daha duyarlı olması gerekir. Onların bir tek elma kabuğunu bile sağda solda bırakmamaları gerekir ki samimi oldukları belli olsun. Bu duyarlılığın gösterilmediği için - en azından ben köyde olduğum günlerde bu durum düzeltilmemişti- buraya taşıdım konuyu. Yazımda hakaretmi var, küfürmü var, terbiyesizlikmi var. Velevki orda öyle bir çöp yada moloz vs. olmamış olsun. Burası her kese açık bir platform, doğrusunu bilgilendirirsin olur biter. Meseleyi başka yerlere çekmenin anlamı yok.

Saygılar
      hepimizin de isteği meselenin başka yerlere çekilmemesi.. dolayısıyla sorun yoktur ortada.. ama bence, şahsınıza değil bu lafım, böyle bir sorun olduğu zaman direkt muhattabıyla görüşmek.. malumunuz en kolay muhattabı çözer bu sorunu. ki şuanki muhattabı zekeriya bekar'dı.. başka zaman başka biri olur. böylece çok daha samimi diyaloglar içerisinde daha başarılı sonuçlar elde edilmiş olur..

bu yazdıklarımı sizi tenzih ederek tamamen burdan örnekleyip başka sorunları da bu şekilde çözme taraftarı olduğum için yazıyorum.. haliyle her zaman yüzyüze konuşmak ya da birebir iletişim daha etkili ve daha güven vericidir. ve yanlış anlaşılmaları her zaman en aza indirir..

anlayacağınızı düşünüyorum.. teşekkür ediyorum bu anlayışınızdan dolayı da..

otel-motel-pansiyon

Hemşinde bu otel ve pansiyonlara gerçekten ihtiyaç var.
      Artık insanlar hemşini görmeğe gelmekteler.
      HATTA HEMŞİNLİ OLUP HEMŞİNDE EVİ YIKILDIĞI İÇİN HEMŞİNE GELEMEYEN ÇOK İNSAN TANIYORUM.

Ancak bazı kişi ve kişiler hemşine gelen bu insanların hemşinin ahlakını ve geleneklerini bozduklarını, bu insanları getirenleri, fotoğrafçılık ve foklor etkinliği, üskürt yürüyüşü, cağalver gezileri gibi etkinlikleri düzenleyenleri suçlama kampanyası yapmaktalar. Olsun.. Bunu seçim propogandası olarak düşünüyorum. Ve seçim üç ay sonra bitecek. :(

Ama bence hemşinin İçinde bir otel/motel yada pansiyona ihtiyaç var.

BEN HATIRLIYORUM.. 40 YIL ÖNCE HEMŞİNDE OTEL VARDI.
      YUKAKAPİLİ