Bir Katırcılık Öyküsü

Bir Katırcılık Öyküsü

BİR KATIRCILIK ÖYKÜSÜ …
      Babuz oğlu Avni’nin ölümle biten yayladan geliş serüveni.
      Rahmetli babam köyün rutin işleri dışında katırcılık da yapardı.
      Kendisinden bir çok katırcılık öyküsü dinledim.
      Bunlar arasında beni en çok etkileyenlerden biride yazımın konusunu teşkil eden rahmetli Avni Babuz’un elim bir şekilde ölümü ile biten birlikte yaptıkları son yolculuklarıdır.
      Öykünün başlangıcı şu şekilde olur.
      Babam yayladan dönmek zorundadır ancak yol arkadaşı yoktur. Hava bozuktur.
      Babamın köyde önemli işleri vardır. Yola çıkmak zorunda kalır.
      Peri boğazı mevkiinde Palovit yaylasından gelmekte olan rahmetli Avni kendisine yetişir.
      Birlikte yola koyulurlar. (Katırcılıkta yol arkadaşı çok önemlidir.Bunun iki nedeni vardır.
      Birincisi katır yuvarlanır, düşer, nal atar, bir olumsuzluk anında yardımlaşmak; diğeri ise tek katır yola hevesli gitmez onun için arkadaşla gitmek tercih edilir.)
      Konuşa konuşa yola koyulurlar. Babam anlatırdı. Rahmetli Avni’de bir değişik durum vardır. Mesela birkaç yüz metre yürüyünce geriye dönüp dağlara şöyle bir göz gezdirir.
      Sürekli düşüncelidir. Sürekli oflamakta nefes atmaktadır. Düşüm yerinde fazla kalmaz. Binek taşına gelirler katıra binmez.
      En son dağın kahvesine geldiklerinde babam Avni gel biraz gölgelenelim hava fena bastırdı der. Ne yazık ki Avni kabul etmez sanki bir yerlere yetişecektir.Benim bekleyenim var der ve yoluna devam eder. Babam ise kahvede bir süre gölgelenerek yağmurun azalmasını bekler, sonra yoluna devam eder.
      Sonuç olarak bilinen elim olay olur ırmaktan geçerken katır geçer kendisi kopuğa karışır. Katır gece sabaha kadar kopuğun başında bekler ancak sabah olduktan sonra kişneyerek kapıya gelir ve adeta olayı haber verir. Avni kopuğa karışmıştır. Rahmetli babam en son yol arkadaşı olmanın da verdiği duygusallıkla olayı anlatırken gözleri yaşarırdı yol boyunca kendisine çok hürmet ettiğini söylerdi. Babuz Avni olayı tanıyan tanımayan herkesin yüreğinin burkulduğu bir olaydır.
      Kendisine bir çok destan yazılmıştır.
      En etkileyici olanı rahmetli Likoğlu Rıza dedenin yazdığıdır.
      Oldukça uzun olan bu destanin tamamını bilmiyorum. Ancak bilenlerin
      tarafıma ulaştırmaları durumunda bunları yayınlayacağım. Bundan kendi ruhunun, rahmetli babamın ruhunun şad olacağını;ayrıca benimle birlikte sevenlerinin de mutlu olacağını düşünüyor ve şiirleri bekliyorum.
      Aklımda kalan iki dörtlüğü sunmak istiyorum.
      Hatam varsa doğru bilenlerin affına sığınıyor ve düzeltmelerini diliyorum.

ANNEME SÖYLEYİN YAYLADAN GELSUN
      OĞLU AVNİ ÖLDÜ HABERİ OLSUN
      NİŞANLİMA DEYUN BENSUZ GÜLMESUN
      BENDEN SONRA NİŞANLİMİ KİMSE ALMESUN

ÇAMURA KARIŞTI O SARI SAÇLAR
      BEDENİMİ EZDİ KAYALAR TAŞLAR
      ÜZERİME DÜŞTÜ KOCA AĞAÇLAR
      BANA AĞLASUNLAR BACI KARDAŞLAR

Bu elim olaya bende bir dörtlük eklemek istiyorum.

HALİL OĞLU İSHAK İLE ÇIKTILAR YOLA
      YOL BOYUNCA BAKARDI SAĞA VE SOLA
      DAĞIN KAHVESİNDE VERMEDİ MOLA
      ACABA KADER BÖYLEMİ YAZILMIŞOLA

HER İKİSİNİDE RAHMETLE ANIYORUZ...

musa abay

BAŞLIK: BİR KATIRCILIK ÖYKÜSÜ

evet çok aci bir hikaye ben devamli anemden dilerim bu olayi ben çocukmuşum beni çok severmiş ondan dolaydirki bildiğim kadar yeyenine benim ismimi koymuş rahmetli anemin halasi hanife hala onun ağbisinin hanimiyidi ondan dolay bize yakinliği alahirahmet etsin nur içinde yatsin
      o ufak bir tepenin kopup alip tepan irmağina indirmesi duştuğu yerdede koca bir kayanin ustune duşmesiyile haytini kaybetmesi nişanli olmasi çok aci bir olum ve izdirap allahi rahmet eylesin nur içinde yatsin yine