Hemşin Kentsel Yenileme Projesi Protokolü İmzalandı

TOKİ Yetkilisi Taner KARAHAN da kısa bir konuşma yaparak, konut yapımının arz talep meselesi olduğunu belirterek; "Projenin gerçekleştirilmesinde Başkana destek olun. Bu proje Hemşin halkı içindir." şeklinde konuştu.

Muhalif bir görüş beyan etmedim !

Hemşin halkı projeye azami ilgi göstermiş ve yukarıda buyurulduğu vechile BAŞKANA DESTEK OLMUŞTUR !

İdaremizce Belediye Başkanlığınızca önerilen arsalar üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde

Taktir edersiniz; ki başkana destek demek,başkanın konuya dair attığı ve atacağı adımlara karşı beslenilen itimat duygusundan başkası değildir.

Konut talebinde bulunan 56 kişi, muhtemel felaket senaryoları çerçevesinde ideal konum belirleme hususunda uzman kişiler değildir.Seçilmiş Başkana ve TOKİ'ye verilen DESTEK,her ikisinin de bu konudaki uzmanlığına,bu işi kotarabileceklerine dairdir.

Yukarıdaki cümleden de açıkça anlaşılıyor, ki konut mahallini Hemşin Belediye'si önermiştir.

Neye göre önermiştir ?

Olası felaket senoryoları ne oranda dikkate alınmıştır ?

Başar beyin sorumluluğu-mesuliyeti Hemşin halkının önceden verdiği destek (güven) çerçevesindedir !

Burada sözkonusu edilen şudur;

Hemşin eski Belediye Başkanı Başar bey,sözkonusu güven duygularını suistimal etmiş midir,etmemiş midir ?

Bir şey olursa ben karışmam diyemezsiniz !!!

Bu söylem herşeyden evvel etik değerlerle bağdaşmaz !

Diliyoruz etmemiştir ve konut sakinleri güvendedir ...

Mesele budur,bundan ibarettir...
      NE YAPMAĞA ÇALIŞTIĞINIZI ANLAMIYORUM.

ŞİMDİ BU KONUTLAR NEDİR..?
      HANGİ FELAKETTEN BAHSEDİYORSUNUZ.
      KİME FATURA ÇIKARMAĞA ÇALIŞIYORSUNUZ ?

AYIPIR, GÜNAHTIR. SEÇİM BİTMİŞ KAYBEDEN KAYBETMİŞ, KAZANAN KAZANMIŞTIR.

ESKİ YÖNETİM YAPABİLDİĞİNİ YAPMIŞ TAKTİR GÖRMEMİŞ SEÇİMİ KAYBETMİŞTİR. (SEBEPLERİ VARDIR O AYRI) AMA SİZİN KARALAMA KAMPANYANIZ BİTMEMİŞ. BAKALIM DAHA NELER ORTAYA ATACAKSINIZ.? GERÇİ BEN BAZI DEDİKODULAR DUYUYORUM TA BURALARDAN. SADECE DEDİKODU DEYİP GEÇMEK İSTİYORUM.

SİZ ESAS YENİ YÖNETİME DESTEK OLUP HEMŞİNİN DAHA İLERİ GİTMESİ VE GELİŞMESİ İÇİN PROJELER YAZIN BURAYA..

TOKİ KONUTLARI BİTMİŞ BİR PROJE,
      FABRİKA TAMAMLANMIŞ,

ŞİMDİ SIRA KENTSEL DÖNÜŞÜMDE,
      YÜKSEK OKULDA (HEMŞİNDE YÜKSEK OKUL OLMAZ DİYENLERİNİZ VARM)
      MAHALLE VE KÖYLERİN KANALİZASYONUNDA,
      YOLLARDA,
      GÖLLERDE..
      İSTİHDAMDA, İSTİHDAMM ?

BIRAKIN GEÇMİŞİ.
      YUKAKAPİLİ
      Meramımız yukarıda olup,anlamayanlara özel izah getirmek gibi bir lüksümüz ve vaktimiz malesef yok !

Vakıa geçmedi, ki bırakalım !

Burada mesele ediliyor olan 56 ailenin can ve mal güvenliğidir !

Eski yönetim bu konuda ne diyor ?

No problem diyorsa,eyvallah !

Bir şey olursa Başar bey sorumlu değildir diyorsa,eyvah !

Eyvah;zira bu cümle kendisinden emin olamayışın bir tezahürü olarak okunacaktır !!!

Yeni yönetim bu konuda ivedilikle bir teknik rapor hazırlamalı,gerekiyorsa acil önlemler derhal alınmalıdır !..

Öyle ki,yeni yönetim anlayışının bir şey olursa biz mesul değiliz.Ne haliniz varsa görün söyleminden oldukça uzak olduğuna inanıyorum...
      Yazar: Ömer Tarih: 19.04.2009 Saat: 20:53

Meramımız yukarıda olup,anlamayanlara özel izah getirmek gibi bir lüksümüz ve vaktimiz malesef yok !

Vakıa geçmedi, ki bırakalım !

Burada mesele ediliyor olan 56 ailenin can ve mal güvenliğidir !

Eski yönetim bu konuda ne diyor ?

No problem diyorsa,eyvallah !

Bir şey olursa Başar bey sorumlu değildir diyorsa,eyvah !

Eyvah;zira bu cümle kendisinden emin olamayışın bir tezahürü olarak okunacaktır !!!

Yeni yönetim bu konuda ivedilikle bir teknik rapor hazırlamalı,gerekiyorsa acil önlemler derhal alınmalıdır !..

Öyle ki,yeni yönetim anlayışının bir şey olursa biz mesul değiliz.Ne haliniz varsa görün söyleminden oldukça uzak olduğuna inanıyorum...

HİÇ UMMAZDIM...
      ARKADAŞ BUNA İİNANAMIYORUM.
      TOKİNİN ŞARTMANE HAZIRLAYIP İHALE ETTİĞİ VE YAPIMINDA DEVLETİN BÜTÜN İLGİLİ KURUMLARININ DENETİMİNİ YAPIP ONAY VERDİĞİ BİR PROJEDE Kİİ ARKADAŞIMIZ ŞAKİR AKSU DA ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVEBNLİK BAKANLIĞI ADINA DENETLEME YAPMIŞTIR.

NASIL OLUYORDA HER HANGİ BİR OLUMSUZLUKTAN SADECE BELEDİYE BAŞKANI SORUMLU OLUYOR. HEM YENİ BAŞKAN SEÇİM ÖNCESİ BEN YAPIMINDA İLÇE BAŞKANI OLARAK ÇOK ETKİLİ OLDUM GİBİ PROPOGANDA YAPTIĞI BİLİNMEKTEDİR.

DAHA İYİYİ YAPMA İDDİASINDA OLAN İNSANLAR TABİİ Kİ EKSİKLER VARSA TAMAMLAYACAKTIR. ONDAN KUŞKUMUZ YOKTURDA...

İNANCIMIZ GEREĞİ İNSANLARIN ARKASINDAN GAYBET ETMENİN HOŞ OLMADIĞI CANIMIZI SIKMAKTA.

YOKSA GOCUNMAMIZ YOKTUR.
      YUKAKAPİLİ
      Yazar: saksu Tarih: 19.04.2009 Saat: 10:53

Konut alanı belki iyi seçilememiştir ancak Hemşin'de arsa sorunu olduğunu da unutmamak gerekir. Gelişen teknoloji ile sel, taşkın, heyelan gibi sorunlara karşı tedbirler alınabilir ve alınacaktır da. Dere yatağının ıslah edilmesi ve konutlar ile dere yatağı arasında duvar çekilmesi bildiğim kadarı ile DSİ'ye yüklenmişti. Ancak DSİ'nin bugüne kadar böyle bir çalışması olmamıştır.

Yukarıda yazdık ama demek ki okuyan yok.

Konut alanında meydana gelebilecek, sel, taşkın, heyelan gibi olayları önleyebilmek için derenin ıslahı ve konut alanı önüne duvar yapımı işini DSİ üstlenmiştir. devlette devamlılık esas olduğuna göre suçlu aramak yerine DSİ'ye bu taahhüdü hatırlatılmalıdır.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Yazar: Ömer Tarih: 18.04.2009 Saat: 22:22

Başbakanlığa bağlı bir kurum olan TOKİ, Hemşin konutları yapımı için şu veya bu kanaldan gelen talepleri değerlendirmiş,sözkonusu konutları Hemşin Belediyesi ile koordineli, lojistik desteği sonucu tamamlamıştır.

Dönemin Belediye Başkanı Başar bey, teşekkürü hak ettiği ölçüde, muhtemel olumsuz gelişmelerden de aynı oranda mesuldür !

Bir mesulüyeti vardır ve bunu TOKİ ile paylaşmaktadır...

Sadece dönemin Belediye Başkanı değil,herkes sorumlu demişiz zaten !!!

Halim beyin sözcüsü değilim.Fakat şu kadarını biliyorum,ki kendisi TOKİ'nin Hemşin'e konut yapması noktasında önemli siyasi aktörlerden bir tanesidir.Bu konudaki girişimleri yadsınamaz.Fakat taktir edilecektir ki yine kendisi TOKİ'nin konut yapma aşamasında birinci dereceden muhatabı değildir.TOKİ'nin kurumsal anlamda muhatabı Belediye Başkanlığı'dır.TOKİ'ye konut için yer gösteren de yine Halim bey değil,Hemşin Belediyesi'dir.

Sorun,bir kurum olarak ne oranda DSİ'yi bağlar ?

Proje aşamasında DSİ'den bu konuda alınmış yazılı bir taahhüt sözkonusu mudur ?

Bilemiyorum !

Varsa böyle bir taahhüt ve buna mukabil üstlendiği görevini yerine getirmiyorsa elbette DSİ de birinci derecede mesuller arasındadır.

Değilse,DSİ, yorulunduğunda han yapması beklenen bir kurum değildir !..

Yine bu sayfada DSİ ismine bir yol çalışması için tesadüf ediyoruz !!!

Yol çalışması bu kurumun görevi değildir !

İlgili operatör ve amirleri suç işlemişlerdir !!!
      DSİ yol çalışması değil Dere Islahı yapacaktır. Konunun bu bölümü hakkında kısa bir açıklama yapmalıyım.

Hemşin TOKİ konutlarının inşaat aşaması sırasında İş Güvenliği açısından denetimini yaptım. Denetimim iş ve işçi sağlığı ile sınırlı olduğu için iş bittikten sonra meydana gelebilecek tehlikeler Bakanlığımız mevzuatı dışındadır. Ancak inşşat sırasında sahada kurulan şantiye yatakhanelerinde yatan işçilerin güvenliği açısından (Sel, Taşkın, Heyelan vb.) dere yatağına İstinat Duvarı yapılmasını istedim ve bu hususu tutanağa da aldım. Bu istek sadece işyerinde çalışan işçileri kapsamaktaydı.

İşte bu denetim sırasında konuyu kendileri ile konuştuğum yapımcı firma Dere ıslahı konusunu anlattı. Kim konuşmuş, kim söz vermiş, nasıl yapılacak bilmiyorum ama işveren firma sorumluları bu konunun konuşlulduğunu ve meydana gelebilecek tehlikelerin giderilebilmesi için dere ıslahının yapılması gerektiğini ve bu işi de DSİ'nin yapacağını söyledi.

Konu hakkında başka bir açıklama daha yapmak isterim.

Hemşin Kentsel Yenileme Projesi kapsamında çarşıbaşındaki köprü yıkılacak ve yerine yeni bir köprü yapılacaktır. Yapılacak köprü eskisi gibi yola doksan derece açı ile değil aynı yerden başlayıp daha ileride biryere çıkacak şekilde olacaktır. Aynı zamanda köprünün üzerine oturduğu kayanın her iki tarafından da 1-2 metre kadar alınarak dere yatağı bu noktada geniişletilecektir.

Henüz meydana gelmeyen bir sel baskını için şimdiden tartışmanın bir anlamı yoktur. Allah göstermesin öyle bişe olursa zaten bir sürü suçlu bulunur...
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Bu konu başlığında olmayan bir seli tartışamk doğmamış çocuğa don biçmektir. Biri bi laf ediyor herkes üstüna atlıyor. Bırakın bunları da konunun asıl can alıcı noktasını tartışalım.

Kentsel Yenileme kapsamında Hemşin'deki hemen her bina yıkılaca ve yerlerine yenileri yapılacaktır. Bu sebeple de mevcut binaların tamamı istimlak edilecektir. Kavga da işte bu noktada patlayacaktır. Çünkü istimlak bedeli oalrak önerilen fiyatlar gerçekten komiktir.
      Hemşin TOKİ'de dairleler 76 ile 107 Bin LT arasında satılırken mesela Burhan Abinin bakkalının olduğu binaya 90 bin TL fiyat biçilmiştir. Bu şekli ile uygulamak mümkün mü bilemem ama vatandaşım mağduriyeti giderilmeden başlanacak proje yarım kalabilir.
      TOKİ daha önce aktardığım amaçları dışında bir faaliyet göstermektedir. Tamamen kar amacı ile hareket eder durumdadır. Son birkaç senedir TOKİ ile iş yapan neredeyse tüm firmalar ya batmış yada batmak üzeredir. Hemşin'de yapılacak proje ise istek üzerine üretilmiş olup TOKİ'nin talip olduğu bir hizmet değildir. Yani bu konuda TOKİ'yi suçlamak mümkün değildir.
      Kentsel Yenileme Projesi Hemşin'n çehresini değiştirecek kadar önemlidir. Hemşin bu prjen uygulanırsa Karadeniz'in en güzel ilçelerinden biri olmaya adaydır. Hastanesi, Moteli, iş merkezleri, sosyal tesisleri ve yerleşim planı ile güzel bir projedir.
      İnşallah başarılır ve uygulanır ama vatandaş mağdur edilmeden uygulanması herkesin ortak görüşüdür. Burada boşuna tartıişıp duruyoruz. Önündeki engeller sebebi ile bu projenin uygulanmama ihtimalini de gözardı etmemek gerek.
      HEMŞİNDEKİ PROJELERİN ÖNÜNDE ENGEL KALMAMIŞTIR.

HEMŞİNLİ SÖZÜNÜ TUTMUŞ, ENGELLERİ KALDIRMIŞTIR.
      ŞİMDİ SIRA AKP VE SAYIN BELEDİYE BAŞKANI HALİM BEKAR DA DIR.

ÖMERİN ÖZELLİKLE KAŞIDIĞI TOKİ NİN EKSİKLERİNİ TAMAMLAMAK DA, KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNİ HAYATA GEÇİRMEK TE ONLARIN TAHHÜTLERİ VE BORÇLARIDIR.

HATTA HER BAHARDA OLDUĞU GİBİ BİR KAÇ GÜN SONRA BİRİLERİ GELİP HEMŞİN DERE VE IRMAKLARINDA ÖLÇÜMLER YAPMAĞA BAŞLAYINCA NE YAPACAKLARINI ÖĞRENMEK GEREKİRSE ENGELLEMEK YADA DESTEKLEMEK İÇİN KAMU OYU OLUŞTURMAKTA, AÇILMA GİRİŞİMLERİ OLABİLECEK YENİ TAŞ OCAKLARININ AÇILMAMASI İÇİN ÇALIŞMALAR YAPMAKTA ONLARIN GÖREVLERİDİR.

UNUTMADAN ÖMER EĞER ÖYLE ETKİNLİKLER OLURSA Kİ OLACAK GİBİ EN ÖNDE SENİ GÖRMEK İSTERİM.

KOLAY GELE :D
      YUKAKAPİLİ
      Konutların güvenliğini gündeme getirmem kaşımak olarak değerlendirilip karikatürize edilmeye yelteniliyor !

Şu ana kadar olumsuz bir gelişmenin olmayışı,olmayacak anlamına gelmemeli diye düşünüyorum.

Güvenlik önlemlerinin güven vermiyor olması, DSİ'nin bir şekilde gündeme getirilmiş olmasından da açıkça anlaşılmıyor mu ?!

İddia edildiği üzere yeni yönetimin TOKİ'nin eksiklerini tamamlamak,Kentsel Dönüşüm Projesi'ni hayata geçirmek gibi taahhütleri yoktur.

Varsa bile, benim haberim yok.

Yeni yönetim sözkonusu Dönüşüm Projesi'ne nasıl bakıyor ?

Yukarıda sordum,halen bir yanıt alabilmiş değiliz !

ŞEHREMİNİ

Yazar: Ömer Tarih: 19.04.2009 Saat: 23:07

Konutların güvenliğini gündeme getirmem kaşımak olarak değerlendirilip karikatürize edilmeye yelteniliyor !

Şu ana kadar olumsuz bir gelişmenin olmayışı,olmayacak anlamına gelmemeli diye düşünüyorum.

Güvenlik önlemlerinin güven vermiyor olması, DSİ'nin bir şekilde gündeme getirilmiş olmasından da açıkça anlaşılmıyor mu ?!

İddia edildiği üzere yeni yönetimin TOKİ'nin eksiklerini tamamlamak,Kentsel Dönüşüm Projesi'ni hayata geçirmek gibi taahhütleri yoktur.

Varsa bile, benim haberim yok.

Yeni yönetim sözkonusu Dönüşüm Projesi'ne nasıl bakıyor ?

Yukarıda sordum,halen bir yanıt alabilmiş değiliz !

8o GENE "HE Mİİ" DEDİRTTİN BANA....
      BELEDİYE BAŞKANLARININ GÖREVLERİ GEREĞİ SORUMLULUKLARI VARDIR.

BAŞTA BELDE HALKININ BU GİBİ KONULARDA ZARARA UĞRAMAMALARI İÇİN ÖNLEMLER ALMAK VARDIR.

EN İYİSİ SON MAHALLİ İDARELER KANUNUNU Bİ OKU.
      YUKAKAPİLİ
      Haklısın...

Fakat, genel olarak haklısın !

Benim söylemeye çalıştığım;Halim beyin seçim sürecinde TOKİ evlerine özel bir taahhüdünün sözkonusu olmadığıdır.

Yukarıda da değindiğim üzere,yeni yönetim muhtemel felaket senaryosu çerçevesinde konunun uzmanları nezaretinde bir rapor hazırlamalı ve gereğini derhal yerine getirmelidir.

Konu hayatidir !!!
      KONUTLARIN GÜVENLİĞİ SAĞLANMIŞTİR.DERE İSLAHİ VE DUVARİ TOKİ TARAFİNDAN YAPİLMIŞTİR.
      ANCAK FELAKETLERE BAZI DURUMLARDA Kİ ÇOK BÜYÜK FELAKETLERDE ,BUNA ÇARE BULMAK ZORDUR.BÖYLE BÜYÜK BİR FELAKETİN OLMASİ DURUMUNDA ZATEN HEMŞİN DE HİÇBİR ŞEY KALMAZ.BURADA YAZİLANLAR TEDBİR ALINMADIĞI VE SORUMLU ARANDIĞI BAŞ SORUMLUNUN DA BAŞAR CUMBUR OLDUĞU ANLATILMAYA ÇALIŞILMAKTADİR.
      DERE İSLAHİ VE DUVARI TOKİ TARAFINDAN YAPİLMİŞ OLDUĞUNU VE EVLERİN AYRİCA SİGORTALI OLDUĞUNU BELİRTMEK İSTİYORUM.NO PROBLEM !!
      Benimde anlayamadığım hayretle takip ettiğim olay başar hocaya neyin sorumluluğu yükleniyor .Arsayı başar hoca bulmuş takip ettirmiş bu işin kaç tane mühendisi var ölçüp biçmişler devlet uygun görmüşki bu evler buralara yapılmıış sanki başar hoca temeli atmış karaları kendisi vermiş kafasına göre

Güvenilir değilse peynir ekmek gibi nasıl satıldı yada hemşinde hatırlarım yıllar önce sel felaketi olmuştu çokk büyük hasarlar oluşmuştu bu dediğim 30 yıldan fazla olmuştur Allahın felaketine de ne derece önlem alınılabilir bilmiyorum
      İnsanları yargılarsan, onları sevmeye zamanın kalmaz.
      RAHİBE TERESA.
      yazacaklarima baslamadan once bu konuda yazi yazan herkeseonce tesekkur eder ve saygilarimi sunarim. ben sahsi adima mahdurmu desem saskin mi desem bilmiyorum.toki evlerinin ilk liste yapiminda herkes birer ikiser yazilmisti ki bu ta salim firat doneminde buliste yapilmisti.daha sonra sayin basar bey belediye baskani secildiginde yeniden liste yapildi veilk belirlemeye gore 3000 lira pesinatyatirilacak ve konutlarin teslimatinda da7000 lira verilecekti birer ikiser yazilan vatandaslar isin ciddiyetini gorunce ikinci listeye kimse yazilmadi hatta son bir uzatmada yapildi cunki vatandas toki ev yapacak fakir fukaraya verecek diye dusunuyorlardi ah biz oyle bir yonetim gorebilecekmiyiz :D :D kendi adima ben sozlesme ve pesinat yatirmaga gittiyimde once basar beyi makaminda ziyaret ettim ve bilgi aldim bugunki gibi hatirliyorum oturdugu makamin tam arka duvarinda 3er katli etrafi cam agaclari ile kapli yesillikler icinde sanki bir botanik park icinde veya cennetin bir kosesi gibi guzel bir proje resmi asilmisti bana soyledigi derenin kenarina deyil yukari cam agaclari nin oldugu bolgede yapilacakti ve asagi cimenlikte son biloklar bitecekti.simdi toki plani deyistidi 3katli dedi 6katli falanfilan yok arsa yok idi yer yok idi bunlarin hepsi hikaye hemsinde arsada var agacta var her turlu tabiata uygun meteryalda var onemli olan bunlari dogru yere dogru zamanda veya uygun alana insa edebilecek ve bu goreve talipli olan veya gorevde olan sahsin uygulayabilmesidirki bence o kisi basar bey toki projesinin disinda yaptiklari taktire deyer sadece tokide yanlis yer secimi yapildiki bence buda hemsinin kendi icindeki yerel politik baskilardan kaynaklanmistir diye dusunuyorum, baski yapilmistir diyeyoksa arazimi yoktu hemsinde hemsin girisinde hafizin sirt denilen yer sahibi satiyordu istenilse orasi cay fabrikasi alacak dediler ve parali dediler zannedersem 300 500 bin arasinda bir fiata idi simdiki yere ondan daha fazlasi verildi. baska yermi yok ahmet nuri amcanin dukkanindan baslayip kanli tevvik amcanin evine kadar istimlak edildi bu istimlak edilen yere altinda hemsinin ihtiyaci olan bir aliveris merkezi ile birlikte 56konuttan daha fazlasi yapilabilirdi hemde hemsinde ana cadde uzerinde daha guzel bir gorunum olurdu. daha yermi yok var yazmakla yapmak farkli onun icin ne yazarsan yaz baslarken de dediyim gibi bu goreve talip olan veya gorevli olansahsin hic bir seyi cikar meselesi yapmamasidir onemli olan, birseyi yazmayi unuttum 1974lerde hemsin deresi tastigi zaman carsi basina kadaher yeri su basmisti sayin basar bey o yillarda egitimine devam etmek icin belki hemsin disinda idi bastada dedigim gibi tek yanlisi tokiye gosterdigi yer secimi olmustur .sonuc tokiden ev aldik maddi manevi mahdur olduk acaba tokiyimi mahkemeye versek basar beyimi mahkemeye versek en onemlisi akp hukumetinimi mahkemeye versem bu konuda bilgisi olan biraz aciklayici yazi yazsin lutfen herkese saygilar
      Hiç kimse okumadı mı halim beyin yaptıklarını seçim kağıdın da tokiyi o yaptı fabrikayı o yaptı duvarları o yaptırdı.Seçim bitti tokinin üzerinde halim beyin hiç yetkisi olmadı deniliyor şimdi de başar hoca yaptırdı tokiyi sel alırsa suçlusu o seçim kağıdına tokiyi başbakanımız yaptırdı biz yaptırdık diyen halim bey şimdi önlemini de alsın.İyisini halim bey kötüsünü başar hoca yapmış gibi gözükmesin lütfen...

Hemşin ıçın ne yapıldı ne yapmak gerekır

Hemşin ıçın bugune kadar yapılan her hangı bır şey gozle gorulmedı beledıye bınası ve pazar bağlantı yolu harıç ama başar hoca geldıkten sonra onun çabalaryla birşeyler yapıldı tabı bunu başar hoca yada bir başkası cebınden yaptırmadı mıletın paralarıyla yapıldı bunlar onemlı olan bir şeyler yapmaktır bırşeyler ıstemektır almak ıçın ıstemek lazım ıstemesını bıldıkten sonra da almak çok kolay olur fakat benım gorduğum kadar başar hocanın yaptıkları yılardır hemşınlının hayalı olan hemşinede çay farbrıkasıyele perçınlenmıştır bunu takıb eden tokının konutlarıdır bunları kısa bır donemde hemşine kazandırmak kolay olamalı her şeye rahmen bırde tokının evlerını başar hoca yapmadkı devlet yaptı ve devlet yer ve zemın etudunu yapmadan oraya çıvı dahı çakmaz onun ıçın her hangı bır durumda onun sorumlusu başar hoca değıl tokının muhendıslerı ve devletır bunu ıçın başar hocayı eleştırenlerı şıdetle kınıyorum ıkıncı husus halım bey ne yapacak onemlı olan odur hemşın ılçe başkanı olması her hangı bir dez avantaj sağlamamıştır başkan nasıl oldu onu da duşunmek lazım ben ıyı bılırım onun partının ılçe teşkılatıne nasıl geldığını o yoken o partının orda var olmasını sğlayanların kımler olduğunu bunlar tefruhat asıl şımdı goreceğız baklımm nasıl oluyormuş hemşıne bırşeyler getırmek hemşinlıye bir şeyler vermek seçılmek onemlı değıl oneemlı olan seçıldıkten sora dır çunkum orda oturmak ıçın halk senı seçmıyor senden bir beklentısı vardır oda hızmet ve ıcrat senı o koltuğa oturup ta devleten gelen parayı alıp yan gelıp yatmak ıçın seçmez kımse bunlar ılerde gorulecek şeyler zaman ıçınde umarım bızlerı hayl kırıklığıne uğratır da guzel şeyler yapar lar da hemşinlinın yuzu guler az da olsa bir mısal veryım zıze hocanın birını bır koye tahın etmışler hoca gıtmış koyekı camıde kımse yok namaz kılan hoca hayret le ve deşet ıçıne duşmuş ve hemen muhtata koşmuş demışkı ya muhtar neden namaz kılan yok bu ınsanlar nerede muhtarda demışkı hepsı kahvede oturuyor demış hoca hemen kahveye koşmu bakmış kı mılet oturmum demış ye mumuıler neden camıye gelmıyorsunuz namaz kılmay demışlerkı ya hoca çok zor oluyor ayaklarımızı çıkarmaktan uşenıyoruz demış hoca hemen duşunmuş demış kı onemlı değıl çıkarmasanız da olur demış oyle gelın demış ve herkes camıye gıtmeye başlamış boylecene sonra hocanın tahını çıkmış hoca başka yer gıtmış yerıne başka bır hoca gelmış bıde ne gorsun mıley ayakabıyle namaz kılıyor şaırmış hlıyle sormuş bu ne hal demış demışlerkı senden oncekı hoca boyle kıla bılırsınız dedı tabı hoca şaşkınlık ıçınde hemen hocanın yanına gıtmış bulunduğu yer dmış hoca bu ne ış ınsanlar ayak kabıyle namaz kılıyor sen soylemışsın demış odaevet demış amamneden deyınce hemen cevabını vermış camıye gelmıyorduler ayaklarını çıkarmaktan uşendıklerı ıçın demış ee şımdı ne olacak demış yenı hoca ee ben camıye getırdım sende ayak kabılerını çıkar demış ve hocayı gondermış boylecene bu da tokının konutlarını sel almamasını sağlayacak onlemıde sayın halım efendıye duşer madem okadar kabılıyetlıdır gostersın kabılıyetını sagı dyer hemşinlı hemşehrılerım bız aslınd ahaha ıy şeylere laığız am ne yazıkı bılınçlı değım sıyası ve cahılce hareket edıyoruz ve gereken dersıde alıyoruz amam akıllanmıyoruz ne yazıkı malesef az bir şey çevremızdekı şeylerı ornek alsak tabı ıyı olanları umarım alırız ve bızde bir yerlere gelırız teşekurler sızı bıraz uzdum ama bunlar gerçekleşmsı gerken şeyler olduğunu duşunuyorum tabı bunlar benım fıkrım kendınıze ıyı bakı allah yarve yardımcımız olsun yuzunuzden gulucuk kalbınız den sevgı yureğınızden hemşin sevdası hıç eksık olmasın A.kadir hamit benderlıoğlu
      Yazar: tulin_akyildiz Tarih: 20.04.2009 Saat: 21:00

Hiç kimse okumadı mı halim beyin yaptıklarını seçim kağıdın da tokiyi o yaptı fabrikayı o yaptı duvarları o yaptırdı.Seçim bitti tokinin üzerinde halim beyin hiç yetkisi olmadı deniliyor şimdi de başar hoca yaptırdı tokiyi sel alırsa suçlusu o seçim kağıdına tokiyi başbakanımız yaptırdı biz yaptırdık diyen halim bey şimdi önlemini de alsın.İyisini halim bey kötüsünü başar hoca yapmış gibi gözükmesin lütfen...

O SEÇİM KAĞIDINI BURAYA ASARSAN SANIRIM BU TARTIŞMAYA NOKTA KOYARIZ.
      YUKAKAPİLİ
      SEVGİLİ DOĞAN… NİYE MAĞDUR OLDUN ANLAYAMADIM.BU KOUTLARA LİSTE YAPILMADI.SADECE İLAN EDİLDİ.ŞU KADAR KONUT YAPILACAK ÖN BAŞVURUSU 3000 TLDİR,İSTEYEN KATILDI.TESLİMATTA 7000 LİRA DA YANILIYORSUN ÇÜNKÜ HERYERDE TOKİ %15 İNİ PEŞİN ALİYOR.PRJENİN RESMİNİ CENNET BAHÇESİ GİBİ GÖRDÜM DİYORSUN.İNAN OYLE,ÇAM AĞAÇLARİNİN İÇİNDE AYNI GÖRDÜĞÜN GİBİ.DERE KENARI FALAN DEYİL.İNŞALAH OTURURSUNDA ANLARSIN,NE KADAR GÜZEL BİR YER OLDUĞUNU.İNAN HEMŞİNİN EN GÜZEL EV YAPILABİLECEK YERİ.İLK ZAMANLAR BANA DA TERS GELİYORDU AMA MÜKEMMEL BİR YER.KAT OLAYİ EVT 3 KATLI İDİ.5 BLOK OLACAKTI,BİRBİRİNE ÇOK SIKIŞIK OLDU.GEZİ ALNI PARK VS KALMADI.PROJE ÇIRKINLEŞECEKTİ,HEMDE HER BLOKTA KALORIFER KOYUYORLAR OTURANLARIN YAKIT GİDERLERİ ARTACAKTİ.ÇÜNKÜ 6 DAİREYE BİR KALORIFER YANACAKTİ.6 KAT OLASİ HİÇTE KORÜ OLMADI.SADECE DİŞARIDAN BİRAZ DAHA GÜZEL GÖRÜNEBİLİRDİ.3 ER KATI EVLER AMA BİR O KADAR DAAH ARSA LAZIMDI.ESAS EVELRİ GÜZEL GÖSTEREN ÇEVREDİR.ÇEVERE OLMADAN YANYANA ÜÇ KAT OLSA NE OLUR.NE KARIMIZ OLABILIRDI DİYE DÜŞÜNÜYORUM.HAFIZIN SIRTTA OTURULMAZ ORASININ BUZ DAĞI GİBİ.ZATEN SATMADILAR.TOKİNİ KENDİNE GÖRE BİR ÇALIŞMA ŞEKLİ VAR,CADDE ÜZERİNDE KONUT UYGULAMASI YAPMIYOR.ANCAK KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULADIĞI YERLERDE SENİN BAHSETTIĞIN OALBİLİR.AMA TOPLU KONUT ADI ÜZERINDE OYLE HER GÖSTERDIĞIN YERDE YAPMAZ.MADDI MANEVİ NİYE MAĞDUR OLDUN.TALIPLISI ÇOK SATALİM DOĞANCIĞIM.HERHALDE DAHA ÖNCE SOYLENEN TAHMINI FİYATA MAĞDUR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.AMA O FİAT TAHMINI RAKAM Dİ.%20 AŞAGİ YÜKARİ OALBİLECEK Tİ.VALLA OTURANLARDAN HİÇ MEMNUN OLMAYANİ GÖRMEDİM.SENDE OTURURSUN İNŞALLAH VE MEMNUN OLURSUN DİYE DÜŞÜNÜYORUM.BU YAZ GELDE UZUN KONUŞURUZ..