Hemşin Kültür Evi Projesi

Somut birşeyler yapalım artık.

Belediyenin öncülüğünde ve denetiminde açılacak bir hesaba, Hemşin dışında yaşayan ve her fırsatta Hemşin’i ne kadar çok sevdiğini ve berşeyler yapılması gerektiğini söyleyen Hemşin Sevdalılarının yapacağı yardımlar ile Hemşinimizin bir ihtiyacını karşılayabilir veya kalıcı bir eser bırakabiliriz. İletişim çağının imkanlarından yararlanarak böyle bir birliktelik sağlanabilir.

Mesela, toplanacak bu paralarla “ kültür evi” diyebileceğimiz bir misafirhane yaptırabilirmiyiz?. Biraz müze, biraz kültürel faaliyetlerin yapılabildiği bir yer ve Hemşine gelen turist veya misafirlerin küçük meblağlarla kalabileceği bir misafirhane. Kütüphanesi, yatakhanesi olan, çok amaçlı bir yapı, hemde tipik bir Hemşin evi görünümünde. İçinde yöresel eşyalar, araç gereçlerin bulunduğu. Ocakbaşında yanan ateşin üstüne zincirle asılan kazanı, kapıda körsesi ile tam bir ahşap hemşin evi. Köylerde yıkılmaya yüz tutmuş ahşap evler var. Bunlardan bir tanesi satınalınıp Hemşin Merkez’de tekrar monte edilebilir ve (festival alanı da olabilir diye düşünüyorum) yeniden restore edilebilir. Çok büyük paralar gerekmediğini düşünüyorum. Suistimalleri ve yanlış anlaşılmaları önlemek için belediyemiz böyle bir işe öncülük edebilir mi? İnternet ortamında Hemşin için birşeyler yapmaktan bahseden binlerce Hemşinli var. İşte onlara fırsat. Katılım çok olursa küçük meblağlarla bile büyük paralar toplanabilir. 1000 kişi 20.şer YTL verse 20.000.YT eder, çok daha fazlasını verecek insanlarda mevcuttur. Şahsen ben bir maaşıma vermeye bugünden tahhüt ediyorum. İnsanları yardıma teşvik etmek için, yapılacak bu eserin bir yerine kitabe gibi bir şey konulup katkıda bulunanların isimlerinin yazılacağı söylenebilir.

Kurulacak bir dernek üzerinden veya Belediyemizin mevcut bir derneği var diye biliyorum bu dernek üzerinde bu işler yapılabilir.

Bu konuda Sayın Başkanımıza bir elektronik posta attım. Şayet bizlerden böyle güçlü bir talep giderse Başkanımızın bu konuyu mutlaka değerlendireceğini düşünüyorum.

Hemşin sevdalıları...
      Önce bir beyin fırtınası yapalım.. Herkes görüşlerini belirtsin.
      Haydi ele ele verip, Güzel Memleketimize güzel bir eser kazandıralım..

Mustafa ÇAKIR.
      mustafa bu düşüncen çok güzel ve bence yapılması da çok zor değil biz bu konuyu takip edelim izinde hemşine geldiğimizde başkanla konuşup bu konuda bir görüş alalım
      bölgemiz kültür mirası yokolmak üzere bu şekilde bir nebze de olsa yeni nesillere birşeyler aktarabiliriz
      selamlarımla,

Neler yapilmazki?

Yapilabilecek o kadar cok sey varki, nerden baslasam bende bilemiyorum.

Genel egitimden bir konu alayim. Mesela bizim yöremizdede hala bircok insan okumayi ve yazmayi bilmiyor. (Genellikle kadinlar, egitimden uzak tutulduklari icin) Bu insanlara bir genel egitim vermek gerek. Yani ne bileyim okullarda veya herhangi bir dernegin catisi altinda insanlarimizi aydinlatmamiz gerek. Okumayi ve yazmayi asilamisken, insanlarimiza aile pilanlamasi ve cinsel hastaliklar üzerinde de bilgilendirmemiz gerek. Konusulmayan okadar cok konu var ki, biryerlerden baslamak gerek. (Hepimizin bildigi gibi, karadeniz erkekginin rus bayanlara karsi bir hasasasiyeti var.)

Bir diyer konu erkeklerden söz almisken, bizim yöremizde cok kiraathane var. Belki sayisal az olabilir ama her zaman dolu olduklari bir gercek. Yani neden böyle bu? Isisizlikden mi? Yoksa hangi sebepden? Karadeniz erkegi evde karisina pek yardim etmez, kadin calisir, erkek gezer tozar. Buda ne yazikki bir gercek. Tabii belki herkes icin gecerli degildir bu ama bence buna karsi da birseyler yapmak gerek. Su meshur laf geldi aklima: Egitim sart!

Bence yöremiz icin birsey yapmadan önce insanlarimizdan baslamamiz gerek. Yani hernekadar bilgili ve egitimli olursak okadar faydali ve yararli insan oluruz hem kendimiz hemde memleketimiz icin.

Belki konuyu biraz saptirdim ama demis oldugum gibi baska bir bakis acisindan bakmak istedim. Tabiiki daha coook sey yapilabilecek ama bugünlük bukadar benden.
      Selam ve Saygi ile :]

Hemşin Yörasi Sorun ve Öneriler

Merhaba. Naçizane fikirlerimize başvurduğunuz için öncelikle teşekkür etmeliyim. Bu cevabi mesajı siteden aktarabilirsiniz.Tabi ki önemli olan tutarlı ve katkı sağlayacak fikirler beyan etmek. Tabi biz Çayelili olduğumuzdan Hemşinle ilgili sorunları ve çözüm önerilerini benzeşim yoluyla açıklamaya çalışacağız.
      Bence en önemli sorun coğrafi kirlilik, sanayi yatırımlarının azlığı ve göçtür. Yöremizde yapılacak yatırımların yöre insanı, ekolojik çevre ve altyapı dikkate alınmadan yapılması düşünülemez. Zaten yöre insanı bunları beklemeden kendi kendince çözüm olarak göçü seçmiştir.
      Bunun tarihi nedenleri dışında yöremizde yatırım alanlarının azlığı ve ulaşım sorunu gelmeketedir. Yatırım olarak bize göre kivi, kara üzüm, karayemiş gibi yöreye has ürünlerin üretiminin arttırılması ve küçük işletmelerde işnelerek pazaza sunulması düşünülebilir. Bunun dışında en önemlisi otantik görünüme saygılı yöre ve yayla turizminin geliştirlmedi düşünülmelidir. Bu çevrenin korunmasına faydalı olacağı gibi yöreye uyumlu bacasız sanayinin gelişmesine vesile olacaktır.
      Bununla ilgili Tükiye'd örnek yerler de vardır. Tüm bunların yapılması konusunda Hemşinlilerin iş adamı, bürokrat ve yatırımcılarına iş düşmektedir. Ayrıca buna ek olarak yine çevreye uyumlu alabalık tesisleri yaygınlaştırılabilir. Tabi Hemşin için bişeyler düşünülüyorsa da yapılacak olanların göçen çoğunluğu geri getirmeye yetmeyeceği de bilinerek, şuan ki mevcut turizm potansiyelinin olumlu yönde geliştirlmesi faydalı olacaktır. Şimdilik bu kadar. Hasan Şişman Av. İst.

EK : Yöremizd maden kaynakları olduğu söyelendiğine göre bu konuda DPT ve ilgili birimlere başvurularak yatırım için çalışma olup olmadığı öğrenilebilir.Bu durumda yatırım için siyasi karar alma mekanizmalarına etkide bulunmak gerekecektir.Ankaradaki hemşehirlerimizin ! bu konuda daha aktif olacaklarından kuşkumuz yoktur.
      " akıl ve gönül ; insan ...

Plan ve Program

Öncelikle durumu tesbit etmek gerekiyor.. bir doktorun tedavisinin öncesinde tanı ve teşhiş koyması gibi..

Sorun nedir? Hemşin'in hastalığı nedir?
      Bir filin ayağını tutunca boru sanmak, burnunu tutunca hortum zannetmek gibi değil, sorun bir fil.. bunun kültür eviyle okulla çözemeyiz..

sorunu tüm görmek ama parçalara ayırarak plan ve programlayarak çözmeliyiz.

matematiksel olarak sorun şudur;
      istenen durum-mevcut durum=sorun

bence herkes nasıl bir hemşin hayal ettiğini anlatsın..
      nasıl bir hemşinde yaşamak istediğini anlatsın, mevcut hemşinle farklarını bulalım farkı nedir bilelim..

daha sonra hedeflerimiz ortaya çıksın ve stratejilerimizi, yöntem ve tekniklerimizi ortaya koyarak bu hastalığın ilacını yapalım..

ben kendi hayalimdeki hemşinde evler tuğladan değil.. hepsi doğayla en uygun malzeme ve teknikle yapılmış.. temel sektörü sadece tarıma dayanmayan kırsal sanayiside gelişmiş, sosyal olarak gençlerin tenis oynayabildiği bir kent
      bize bir üç beş bilgisayar ve araba satarak hemşinin bir yıllık yarattığı artık değeri alan kentlere onlarınkinden daha değerli şeyler satabilmek hayalim değil amacım..
      ( HEMŞİN İÇİN YAPILACAK ŞEY BENCE FESTİVAL EĞLENCE KÜLTÜR FALAN DEĞİL(BUNLARIN YERİDE AYRI TABİ) HEMŞİNİN EKONOMİSİ NASIL KALKINDIRILABİLİR. BENCE BU SADECE TARIM LA OLUR. BU KONUDA KAFA YORMALIYIZ. BAKIN BİR KANTARLILI KAFAYI YORMUŞ VE BULMUŞ TEBRİKLER GERÇEKTEN. ESKİ BİR HABER AMA -MART AYININ- DUYAN İÇİN YENİ TABİKİ. ORO CAREVİT KİM BU Y.COŞKUN KESİN TANIYORSUNDUR. BEN BU OLAYI İLK DEFA DUYUYORUM. TABİ BİRDE HEMŞİNİN BALI VAR. ACABA O KONUDA NELER YAPABİLİRİZ...)

Hemşinli çiftçi Yusuf Coşkun, günlük 750 ekolojik yumurta üretiyor

Konvensiyonel tarım ürünlerini terk eden Avrupalının gözbebeği olan Ekolojik Tarım’a Hemşinli çiftçi Yusuf Coşkun, günlük 750 organik yumurtayla katkı sağlıyor.

Dünya’da Ekolojik Tarım Sertifikası veren sekiz kuruluştan biri olan Institut Für Martökolıge’den (IMO) geçtiğimiz yıl ekolojik yumurta üretimi için sertifika alan Rize’nin Hemşin İlçesi Kantarlı Köyü’nde çiftçilik yapan Yusuf Coşkun, her gün bin 100 ekolojik tavuktan 750-800 ekolojik yumurta elde ediyor. Coşkun, sahilden 45 kilometre içeride bulunan Kantarlı köyünde ürettiği yumurtaları yolun kapalı olmadığı günlerde iki günde bir İstanbul’daki ekolojik tarım ürünü satan marketlere ortağı aracılığıyla ulaştırıyor. Coşkun, hiçbir devlet desteği almadan 80 milyar liraya yakın bir yatırımı kendi gayretleriyle gerçekleştirdiğini belirtti. On altı haftalık organik tavukları tesise getirdikten sonra yine özel olarak gelen organik yemlerle beslediklerini anlatan Coşkun, konvensiyonel üretimden çok daha zahmetli olan ekolojik üretimin haliyle maliyetinin de fazla olduğunu söyledi. Organik yumurta yumurtlayan tavukların barınaklarına organik yemden başka bulaşıcı hastalıklara karşı kullanılan kirecin dışında hiçbir madde girmediğini vurgulan Coşkun, “Tavukların dinlenme, yemlenme, avluda yürüme gibi ihtiyaçlarını günlük ayarlamak zorundayız. Bir yumurtanın maliyeti 200 bin lirayı buluyor. Bu fiyat buralarda oldukça garipseniyor. Fakat büyükşehirlerdeki alıcılar konvansiyonel üretim ile organik üretimin arasındaki farkı bilen bilinçli halk arıyor ve rağbet ediyor.” dedi.

On dönümlük araziyi ekolojik tarıma ayırdığını belirten Coşkun, ekolojik yumurtanın yanında arıcılık, kokulu üzüm, likapa, laz elmasını da organik olarak üretmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Hemsin,de Ne Yapilabilir

BENCEDE ESKI YETENEKLERIMIZ OLAN HAYVANCILIK MODERN BIR SEKILDE TEKRAR ELE ALINMALIDIR:SÜTCÜLÜK,ETCILIK VE PEYNIRCILIK GELISTIRILIP BUNLARIN YANINDA KÜMES HAYVANLARI CESITLERI (KAZ HINDI TAVUK VS) YAPILMALIDIR. CAY VE KIVIDEN BASKA ÜRÜNLER YÖREMIZE ADAPTE EDILMELIDIR.

OYUNCAK,MOBILYA,KAGIT,FAYANS VE TAS ISLEMELERI VEYA MADENCILIK KONULARINDA UFAK VE ORTA KURULUSLAR MODERN BIR SEKILDE OLUSTURULMALIDIR.

ÜFAK PANSIYON VE DINLENME YERLERI KURULUP AYRICA KÜLTÜR TÜRIZMINE ÖNEM VERILMELIDIR.

BULUNAN OLANAKLAR DAHA DOGRU DEGERLENDIRILMELIDIR.DAGLARDA YABANI YETISEN LIKUPA VE BENZERI MAHSULLERIN KATISIKSIZ OLARAK MARMALAT VEYA SUYUNDAN FAYDALANMAK,MANTAR ,YERELMASI,HOZBONCUK GIBI YÖREMIZDE YABANI OLARAK YETISEN MADDELERI DOMESTIZE (EVCILLESTIREREK ÜRETME) IKTISADI OLARAK FAYDALANMA YOLLARI ARANMALIDIR.
      BU KONULARDA AB VE TÜRKIYE,DE BULUNAN KURULUSLARDAN PROFOSYÖNEL TECRÜBE VE OLNAKLARINDAN ISTIFADE EDILMELIDIR.

ANLATILMAGA CALISILAN KONULAR ÖN,GELISME VE GELECEK SAFHALARI AYRI AYRI PLANLANIP DENENMELI VE BENZERI KURULUSLARDAN BILGI ALISVERISINDE (AVRUPA VEYA BASKA YERDE) BULUNULMALIDIR.

BÜTÜN DÜNYADA ARTIK NATÜREL ÜRETIME COK ÖNEM VERILIRKEN,YÖREMIZIN BU KONUYA COK UYGUN OLANAKLARI DEGERLENDIRILIRKEN,AB PAZARLARINDA(BU KONULARDA BILGI VE PARASAL COK BIRIKIMLERI OLDUGUNDAN) MALLARA TÜKETICI BULMAK YOLLARI ARASTIRILMALI HATTA ONLARLA ORTAK ÜRETIM VE PAZARLAMA YOLLARI DENENMELIDIR.

SELAMLAR
      Sevgili arkadaşlar,

Elbetteki Hemşin'imizin bir sürü sorunu var. İşsizlik, Çevre sorunları, vs.vs. Bunların çözüm yolları da belli. Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok.

Bence esas sorun, yapılması gerekenlerin yapılması için kimsenin harekete geçmemesindir. İşsizliğin ortadan kaldırılması için Hemşin'de yatırım yapılması lazım ama zengin iş adamlarımız harekete geçmiyor. Kendi memleketimizin insanı yatırım yapmazsa başkası hiç yapmaz. Fikir üretmeye üstümüze yok. Ama iş icraata geldimi kimse de tık yok. Burada günlerce hatta yıllarca yapılması gerekenleri anlatıp duralım, değişen hiçbirşey olmayacaktır. Hatta sonunda kavga da ederiz belki, senin fikrin yanlış benimki doğru diye..

Önceki yazımda; birlik olup, Hemşin için ne yapabiliriz ? Bir araya gelelim, sembolik de olsa bir şey yapalım. Bu, bir ilk ve başlangıç olsun. Başkalarına örnek olsun dedim. Hemşin'in bütün sorunlarını çözmemiz mümkün değil. Buna gücümüz de yetmez. Yukarıdaki yazımda bahsettiğim gibi bir "kültür Evi" yapalım veya yapılmasına katkıda bulunalım dedim. Bu yaptırılacak eser, başka bir şey de olabilir. Bir başkası da Kültür evi değil anıt yapalım, veya başka bir şey yapalım der. Ben hepsine varım. Yeter ki elle tutulur gözle görülür bir şey yapalım..

Doğrusu biraz hayal kırıklığına uğradım. Yine aynı şeylerden bahsediliyor. O yapılması lazım, bu yapılması lazım diye.. Hiç kimse, "be de varım, yaptırılacak olan bu eser her neyse, sembolik de olsa maddi katkıda bulunabilirim" demedi. Kimse elini taşın altına sokmazsa, hiç bir şey olmaz maalesef. Burada ürettiğimiz çözümler burada kalır. Hemşin'de her geçen gün biraz daha kötüye gider... Biz de uzaktan sevmeye devam ederiz, hayaller kurarrak ve fikirler üreterek.

Hemşin'e gelen bir hemşehrimiz veya yabancılar yaptırılacak bu eseri görünce, "helal olsun, adamlar bir araya gelmiş, bir eser ortaya çıkarmış" desin. Hemşin insanının, gerektiğinde kollektif çalışmalar ortaya koyabildiğini göstermemiz lazım. Yapacağımız bu eser belki de başka yatırımlara bir ateşleme unsuru olur. Belki başkaları da "biz de birşeyler yapalım" diyerek harekete geçer.

Neler yapılması gerektiğinden çok, somut olarak ne yapalımı tartışalım diyorum. Ne yapacağımıza karar verip, Suiistimaller ve yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek için Belediyenin açtıracağı bir hesaba yapacağımız maddi katkılarla bir eser meydana getirelim.

Buna varmısınız?

Sevmek, fedakarlık gerektirir.. Ben fedakarlık yapmaya hazırım.
      Ve umarım yalnız değilim...

Hemşin'i önce korumalıyız

Hemşin için neler Neler Yapılabilir'i ararken ; ilk yapılacak tüm özellikleriyle Hemşin'i korumalıyız.Çünkü plansız her atılacak adım Hemşin'in Tabiatını felakete sürükler.Hemşin zor doğa koşullarından dolayı bu güne kadar korunabilmiştir.Ancak İletişim ve teknolojinin gelişmesinden sonra yanlış düşünceler karşısında tehlike büyümektedir.Hemşin Vadilerini ve Dağlarındaki yeşiline ve sularına bir zarar gelirse ; tıpkı Çoruh vadisinde olduğu gibi korkunç bir erozyon ve kirlenme başlar.Tabii son derece endemik bitki örtüsüyle birlikte kültürünüde nerede olursak olalım yaşatalım.Yaşatmak için de öğretelim.Selam ve sevgilerimle.
      Sevgili Hemşinliler;

Bir katılımcının söylediğini tekrarlayarak başlamak istiyorum; hayal ettiklerimizi yazalım. Yazalım da hayal etmekle bitecek gibi değil memlekete dair özlemlerimiz.
      Öncelikle biz uzaktakiler için orda olamamak başlı başına özlem, gidince de hayal ettiklerimizin, belki de hatıralarımızın peşinden gittiğimiz için; hayal kırıklığımızda ziyade oluyor. Zira bizim özlemlerimiz bazen ve genellikle orada yaşayanların ki ile örtüşmüyor. Onlar bizim gibi sevmezlik edemiyor piknikçileri, bir paket sigara satılsa kar… Fakat yadsımamak lazım, onlar ekmeği o topraklarda arıyor, bu yüzden bizler gibi duygusal değiller. Çiseli havalardan nefret etmişlerdir sorsanız, oysa bana ne iyi geliyor o havalar…
      Bizler coğrafi şartlar dolayısı ile memleketinden uzak yaşamak durumunda kalmışız yıllar boyu; dedelerimiz Moskovalarda, Batumlarda aramış ekmeğini, bizlerse Türkiye’nin değişik yerlerinde; benim içimde ki özlemle, dedemin içinde filizlenenin bir farkı yoktur eminim. Ama önemli bir fark var ceddimizle aramızda; onlar kazandığını köyüne yatırmış, bakın etrafınızda ki koca konaklara, taş köprülere, camilere…
      Ne değişti diye sormak lazım o zaman!
      Dünya değişti; kültürler dejenere oldu, insanlar tüketmeyi sevdi, bazıları da bundan ziyadesi ile hoşnut olup, tükettirmeye devam etti.
      Hemşin’in sorunu ülkenin sorunu aslında; başta ekonomik sıkıntı, beraberinde, belki de önünde eğitim problemleri ve kültür yozlaşması. Ülkede ne var 80 senedir, çözümlenemeyen bir etnik kargaşa, güvensizlik, kıtlıklar, ara ara kuyruklar. Bizim gündemimiz ne son zamanlar; Hemşinliler Ermeni mi değil mi, çarpık yapılaşma vs.
      Galer düzünde ki şenliklerden sonra oraların hali içler acısıydı; marka çiçekleri açmıştı çimenlerin içinde, İnşallah yeterince temizlenmiştir. Kirliliğe sebep olan bizim insanlarımızdı. Temiz çevre bilincinden yoksun olduğumuz için, kökü eğitim. Temiz tutmaktan çok daha çok satmaya çalıştı herkes, kökü, tüketime endeksli dünya düzeni, araba kirliliği vardı, kökü, insani değerlerin dejenerasyonu.
      Birde çöp kovası yoktu düz etrafında, sorumlu, devletin halk için olduğunu unutmuş olması, kendisi değil. Zira o dahi unutturuldu bizlere.
      Hemşin’in Hemşin olması için bizlerin adam olması lazım. Geleneklerimizi yaşatmalı, geleneklerimizce yaşamalıyız.
      Değişen dünyaya değişmeden de uyum sağlanır. Tüketim düzeninde üreticiler de vardır; üretelim. Üretileni beraberce değerlendirebilmek için birbirimize saygı duyalım.
      Gençlerimizi eğitelim, yetişen her genç geleceğimize çakılan bir çividir. Hemşin’den tarihte sadrazam, mebus ve müderrisler çıkmış; günümüz de durum nedir? Eskiden horon çardakları vardı, Ayder’de horon oynanacak yer var mı?
      Velhasıl-ı kelam, Hemşin için yapabileceğimiz ilk ve en önemli şey; HEMŞİNLİ olmaktır.

NOT: Sayın ilçe yetkililerinden istirhamım, genel temizlik işlerine daha fazla ehemmiyet vermeleridir. Ayrıca bu platform içerisinde ki konuları öncelikle onların dile getirmesini arzu ederim. Bir sempozyum düzenlesinler.
      Yanlız değilsin Şişmanoğlu, yanlız değiliz. Belki biraz eksik ama asla yanlız değil.... Yüreği yüreğinle çarpan insanlar vardır elbette, elbette karşılayacaklardır yolun yarısında seni ve senin yanında gelenleri, ama esas mesele onları yola koymakta, ön ayak olmakta, bütün isteksizliklerine rağmen.
      :

EKLE:

NE DERLER KARADENIZDE:

PAGA KIMSE YAPMADI PEN PAGA YAPTUM PEN PAGA.

ESKIDEN BIR TÜRKÜ VARDI:

KENDIM ETTIM KENDIM BULDUM
      GÜL GIBI SARARIP SOLDUM
      EYVAH EYVAH EYVAH
      Tarih : 2005-06-15

--------------------------------------------------------------------------------

21717
      Kullanıcı Adı :
      ceresut Toplam Mesajı : 2
      Mesajı :

SN,SUBASILI,
      HALA CARSAF VE TAKUNYA KAVGASI YAPILAN BIR ÜLKEDE HANGI HÜRRIYET VE ILERLEMEDEN BAHSEDIYORSUNUZ?

BIR FILOZOFUN DEDIGI GIBI"HER TÜRLÜ ILERLEME VE HATTA MUTLULUK BILE BEYINDE OLUSUR" KURAMINDA GIDERSEK ,BATILILARDAN YÜZYIL GERI KALDIK.BUNUN BÜTÜN SEBEBI TEOKRATIK,YUKARDAN ASAGIYA INME DÜSÜNCE VEYA DÜSÜNMEME SISTEMIMIZDIR.
      KURAL SADECE TÜRKIYE ICIN DEGIL BÜTÜN ISLAM VE TÜRKI ÜLKELER ICIN GECERLIDIR.
      TOPLUMUMUZ ACILEN SOSYAL VE HUKUK REFORMU YAPMADAN BU GIRDABIN ICINDEN CIKAMAYACAKTIR.ILERLEMEMIZ BEYIN YAPIMIZIN HÜRDÜSÜNÜR OLMASINA BAGLIDIR,MAALESEF ÜLKEMIZDE BU TÜRLÜ DÜSÜNEBILMEK OLANAKSIZ OLDUGU MÜDDETCE,YABANCILARIN YAPTIRIMLARINA KURBAN OLACAGIZ.

BIZLER YETMISLI YILLARDA NATOYA VE ABD YE REST CEKTIK,ARKADASLARIMIZA YAPILMADIK KALMADI.SIZ ÜLKEMIZIN TOPRAKLARININ SATILDIGINDAN BAHSEDIYORSUNUZ BEN SATILMIS INSANLARI PARMAKLA GÖSTEREBILIRIM.

YETMIS MILYONLUK BIR ÜLKENIN BÜTÜN GELIRINI HAKSIZCA SADECE BES MILYON HARCARSA VE BUNU YAPARKEN HAK VE HUKUKU KENDI CIKARLARINA KULLANIR VE BUNUN DOGRU OLDUGUNU IDDIA EDERSE,MEMLEKETIN OKUL VE ÜNIVERSITELERINI BARAJLARLA SADECE PARASI OLANLARA ACIK BIRAKIRSA ,SONUMUZ BÖYLE OLUR.

DOGUYU KENDI DEVLETIMIZ PROBLEMDEN KURTULMAK ICIN BOSALTTI.HER TÜRLÜ PROBLEMIN DE DIS KUVVETLER TARAFINDAN YAPILDIGINA INANMIYORUM,COGU KENDIMIZDENDIR.

SUNU BILMEKTE YARAR VAR:DÜNYA ENERJISINI %30 ZUNU HARCAYAN BIR INDUSTRIE ÜLKESI ELBETTE PETRÖLÜ SADDAM FALAN GIBI NE YAPACAGI BELIRSIZLERE BIRAKMAYACAKTIR.IRAK VE KAFKASYA,ORTA ASYAYA GIRMEKTE ANA AMAC SIMDILIK CIN,IN YOLLARINI KESMEKTIR.

BUNLAR NEDEN?
      KOCA OSMANLILAR OKADAR PARALAR AKARKEN GELECEKLERINI DEGIL GÜNLÜK YASAMLARINI DÜSÜNEREK HAREKETLE VE BUNU BIZE MIRAS BIRAKARAK ,DAHA PETRÖLDEN FAYDALANMADAN ORALARI DIGER DEVLETLERE TERK ETMEK ZORUNDA KALMASI YINE KENDI ACI HATASIDIR.,BIZDE AYNI DÜSÜNCELERLE DEVAM EDERSEK SONUMUZ DÜZELMEYECEKTIR.DAMAT FERIDI SEVMEM AMA BIR LAFINI UNUTMAM"HERYERI KAYBEDIN MUSUL VE KERKÜKÜ KAYBETMEYIN,SANAYIMIZIN GELISMESI ICIN GEREKLIDIR".O ZAMANLARDAN SONRA COK SULAR DENIZE AKTI,BIZ HALA GELISMIS ÜLKELER SEVIYESINE GERI KALMIS DÜSÜNCE YAPIMIZ YÜZÜNDEN ULASAMADIK.
      Kullanıcı Adı :
      subasili Toplam Mesajı : 34
      Mesajı :

HEMŞİN'İN SORUNLARINA DUYARLI İMİŞİZ GİBİ DAVRANIYORUZ VE BU KENDİMİZİ TATMİN ETMEMİZE YETİYOR.GENÇ ARKADAŞIM SANIYORUM ZAGOR'UN HAKLI SERZENİŞLERİNİ OKUDUM.EYYYYY HALK SADECE HEMŞİNİN GELECEĞİ İÇİN TARTIŞMAKTAN ÖTEYE GİDELİM ARTIK. ADAM GİBİ BİR TÜRKİYE ,DÜYA VAR İSE ADAM GİBİ BİR HEMŞİN VAROLACAKTIR.
      ÜLKENİN GELECEĞİNDE SÖZ VE KARAR SAHİBİ DEĞİLSEKTE BARİ SİTEMİZDE BU ÜLKENİN GÜZEL GELECEĞİNİ NASIL YARATABİLİRİZİ HEPBİRLİKTE TARTIŞALIM.
      YILLAR ÖNCESİNDE PENTAGON DA 2015 ORTA DOĞUSUNUN NASIL TASARLANDIĞINI BİRYERLERDE OKUMUŞTUM.12 EYLÜLÜ YAPANLARIN AMAÇLARININ NE OLDUĞU BELLİ İDİ ZATEN.SONRASINDA YAŞANANLAR
      1-ANİDEN ÇIKAN PKK VE DÜŞÜK YOĞUNLUKLU SAVAŞ
      2-BU DURUM TÜRKİYEYİ EKONOMİK OLARAK CİDDİ AÇMAZLARA SÜRÜKLEDİ.BU ORTAMI YARATANLAR HEM SİLAH SATIP PARA KAZANDILAR HEMDE EKONOMİNİN ZAYIFLA*** DAHA İYİ KONTROL EDİLMESİNİ SAĞLADILAR.
      3-ARKASINDAN ULUSLARRASI TAHKİM YASASINI ÇIKARDILAR
      4-TARIMIMIZI ÖZELLİKLE TÜTÜN,ŞEKER,ÜZÜM VE BAKLİYATIMIZI BİTİRDİLER
      5- DOĞU VE GÜNEYDOĞUDA ÖNCE BAHANELERLE KÖYLER BOŞALTILDI VE BÖLGE BÜYÜK ORANDA İNSANSIZLAŞTIRILDI.
      6-SONRASINDA BU BÖLGEDE YAHUDİ-İSRAİL KÖKENLİ İNSAN VE ŞİRKETLER ONBİNLERCE DÖNÜM ARAZİ ALDI.
      7-ALINAN BU ARAZİLERDE YERALTI ZENGİNLİKLERİDE ARAZİ SAHİPLERİNE DEVREDİLDİ.
      8-İSRAİLOĞULLARININ ORTADOĞUDAKİ HÜLYASINA ADIM ADIM YAKLAŞILIYOR.
      9-İSRAİL =ABD DİR BUNU UNUTMAYIN
      10-TÜM YUKARDAKİ UYGULAMALAR İMF YANİ ABD GÜDÜMÜ VE TALEPLERİNCE YAPILDI.
      11-BİRGÜN UYANDIĞINIZDA İSRAİLİN NASIL KURULDUĞU VE DEVLET OLUŞUNU BİLİYORSANIZ,DOĞUDA FARKLI BİR DEVLETİN KURULDUĞUNA TANIK OLABİLİRSİNİZ.
      12-BU PLANIN BAŞ AKTÖRÜ ABD DİR.
      13-SOLCULAR ABD NİN ORTADOĞUDAKİ ÜLKELERE SALDIRISINA YETERİNCE KARŞI ÇIKIYOR ANCAK MÜSLÜMAN KARDEŞLERİ KATLEDİLENLER NEDENSE SUSUYOR.GERÇİ YAŞANILANLAR KARŞISINDA HİÇKİMSENİN SUSMAMASI ABD CANAVARINA VE ONUN KULU KÖLESİ İKTİDAR VE İKTİDARLARA CESARETLE BAŞKALDIRMASI GEREKİR. LÜTFEN HALKIN GENELDE ENAZ KULLANDIĞI İNSANI İNSAN YAPAN FARKIMIZI YANİ BEYNİMİZİ DAHA ÇOK KULLANALIM.BİZDE SATILIK YURT YOKTUR DİYE HAYKIRALIM.AMA BUNU BU ÜLKEDEKİ HALKLARI DIŞLAMAYAN SİYASETLE ,TIPKI ULUSAL KURTULUŞ MÜCADELESİNDEKİ GİBİ YAPALIM.SELAM İLE
      Bölgemizin bu sorunları 404 gibi bir orada bir burada olduğuna göre bizlerin yapacağı o kadar iş var ki!
      O kadar bizlere bölgesel sorumluluk düşüyor ki...
      Asında her şeyi biliyoruz ama Ben Değil Biz Varız Bir türlü diyemiyoruz !
      Öncelikle yapılması gereken adım Bölge sitelerimizi temsil edecek Çok acilen bölgemizi Temsil edecek ve oraları yazacak Temsilciler olmalıdır Ve Tüm bölgemizin siteleri buna değinmelidirler.
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

hemşin için ilk adım

hemşinin yeniden canlanmasi için bir kere yaylalari yeniden canlandırmalıyız, bizim ağirde şuan 10 inek var babam her doğanı besliyor, yayla kurmaktan vaz geçmiyor, köydeki nufusun artması lazım nufusun olduğu yere yatırım gider, senede 20 gün hemşini kurtarmaya yetmez, hemşinde doğmak değil hemşinde olmak lazım. ama bunu yapacak kaç kişi varız, işte sorun orda yatıyor

hemşinli olmak

Bilmem biliyormusunuz.....
      Evet çok iyi demişşin hemşinli olmak yetmiyor hemşinde olup hemşinlinin çektiği çileyi görüp ondan sonra konuşsanız ne kadar güzel olacak bir bilseniz.
      bügün hemşinde hangi esnafa giderseniz gidin veresiye defterleri ağzına kadar dolu üstüne üstlük bir tanede yedek defter açmışlar birtanesi yetmez değile.Hemşinli kan ağlıyor hemşinde nekadar insan varsa yüzde doksanı şehirlerde yok parasına çalışıyorlar.Gelip hemşinde hayvancılık yapsalar bile ellerine daha çok para geçecek.Üstelik kira dertleride yok.Bahçesinde istediğini ekecek istediği zaman yaylasına çıkacak soğuk sulrdan içecek, mis gibi temiz hava soluyacak. Ama yok bizim insanımız milletin ağız kokusuna,pis havaya ,kirli suya alışmış; ne gereği var hemşine gelipte hemşinde ekmek parasını kazansa olmaz ki .İllede şehirde olacak o gürültülü yerlerde kimin ne olduğu belirsiz yerlerde olmak daha güzel ve daha heyecanlı onlar için.
      ne gerek var be hemşin de sessiz ve sakin ,sosyal aktivite yok,hergün aynı kişileri görürsün ne gerek var canım.
      EY HEMŞİN AHALİSİ SİZ ŞEHİRDE YAŞAYANLARA SESLENİYORUM SİZLER SADECE KONUŞTUKLARINIZLA KALIYORSUNUZ AMA İŞ İCRAATE GELİNCE ,ELLER CEBE DENİLİNCE YOK OLMAZ BE BU PARAYI NASIL KAZANIYORUM DİYORSUNUZ.BİDE DÜŞÜNÜN HEMŞİNDE TEK GELİRİ ÇAY OLANLARI ONLAR NE YAPSINLAR.İKİ KURUŞ DAHA FAZLA KAZANABİLMEK İÇİN ÇEKTİKLERİ ÇİLELERİ BİLİYORSUNUZ YADA DUYMUŞSUNUZDUR AMA İNANIYORUMKİ HİÇ BİRİNİZ DEVAMLI O ÇİLEYİ ÇEKMEDİNİZ.
      BEN SİZLERİ BURDAN HEMŞİNE DAVET EDİYORUM.
      BAŞKADA BİRŞEY DEMİYORUM EY HEMŞİNLİLER...
      hemşini hemşinde yaşamak
      ama bir okadar da hemşin sevdalısı
      olmak lazım...