Karne Tatili

Karne Tatili

2008-2009 eğitim-öğretim yılının ilk dönemi bugün sona erdi. Okul öncesi eğitimdeki 701 bin, ilköğretim okullarındaki 10 milyon 870 bin ve liselerdeki 3 milyon 245 bin öğrenci ile yaklaşık 600 bin öğretmen, 9 Şubata kadar tatil yapacak.

Öğrenciler karnelerini, Milli Eğitim Bakanlığının meb.gov.tr internet adresinden T.C kimlik numaralarını girerek görebilecekler. Lise öğrencileri de bu yıldan itibaren karnelerini internetten alabilecek.

Öte yandan, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, Ankara Kurtuluş Lisesinde düzenlenen karne dağıtım törenine katıldı.

Öğrencilere ''can dostlarım, arkadaşlarım'' diye seslenen Aydoğan, Kurtuluş Lisesinin şahsında ''tüm okulları kucakladıklarını'' söyledi.

Karnenin bir öğrencinin zekasını değil, öğretmenin performansı, ailenin ilgisi ve öğrencinin derslerdeki başarısını yansıttığını anlatan Aydoğan, karnenin aileler ve öğrenciler tarafından abartılmamasını istedi. Aydoğan, ''Bizim sevgimiz karşılıklı değil, başarılı da olsanız başarısız da olsanız sizi yine severiz, aileniz de sever'' dedi.

Kurtuluş Lisesi'nde 16 yıl müdürlük yaptığını anlatan Aydoğan, burada karne dağıtmaktan ayrıca mutluluk duyduğunu dile getirdi.

2008-2009 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısı, 9 Şubat 2009 Pazartesi günü başlayacak. Eğitim-öğretim yılı 12 Haziran 2009 Cuma günü sona erecek. Öğrenciler 3 ay yaz tatili yapacak. 2009-2010 eğitim-öğretim yılının 7 Eylül 2009'da başlaması planlanıyor.

Bu eğitim-öğretim yılının ikinci dönemi ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri ile lise son sınıf öğrencileri için katılacakları sınavlardan dolayı yoğun çalışmayla geçecek.

Seviye Belirleme Sınavı, ilköğretim 6. sınıflar için 13 Haziran 2009, 7. sınıflar için 7 Haziran 2009 ve 8. sınıflar için ise 6 Haziran 2009 tarihlerinde yapılacak.

İlköğretim 5. sınıf ile liselerin 9, 10 ve 11. sınıflarında okuyan öğrencilerin katıldığı Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (DPY) 3 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleştirilecek.

İlköğretim 8. sınıf için DPY sınavı 6 Haziran 2009, ilköğretim 7. sınıf için 7 Haziran 2009, ilköğretim 6. sınıf için ise 13 Haziran 2009 tarihlerinde düzenlenecek.

ÖSS 14 Haziran, YDS 21 Haziran 2009 tarihlerinde yapılacak. ÖSS başvuruları 16 Şubat-27 Mart 2009 tarihleri arasında alınacak

haber7.com/haber/20090123/Karn…er-yari-yil-tatilinde.php
      Örgün eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler, bugün ilk yarıyıldaki çalışmalarının karşılığı olan karnelerini alacak ve yaklaşık 2 haftalık yarıyıl tatiline çıkacak.

Eğitim-öğretim yılının ikinci yarısı, 9 Şubat 2009 Pazartesi günü başlayacak. Öğrenciler 12 Haziran 2009 Cuma günü karne alacak ve 3 aylık yaz tatili başlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı geçen eğitim-öğretim yılında ilköğretim öğrencileri için başlattığı ''sanal karne'' uygulamasını bu yıl ortaöğretim öğrencileri için uygulayacak.İlköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine ''sanal karne'' verilecek. Veliler, MEB'in ''www.meb.gov.tr'' adresli internet sitesine çocuklarının T.C. kimlik bilgileri ile girerek karneleri görebilecekler.

2009-2010 eğitim-öğretim yılının 7 Eylül 2009'da başlaması planlanıyor
      Resimler
      • KARNE.jpg

18.64 kB, 0×0, 272 defa görüntülendi

76 YAŞINDA 'OKUMA YAZMA' ÖĞRENDİ...

Kursa katılan 76 yaşındaki Hayriye Çolak da okuma yazma öğrenerek okumanın yaşının olmadığını gösterdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan tarafından ülke genelinde başlatılan 'Ana-Kız Okuldayız Kampanyası' çerçevesinde Çilimli Halk Eğitim Merkezi tarafından ilçede okuma yazma kursu açıldı. Kursa katılan 23 kursiyer, törenle bugün belgelerini aldı. Çilimli Öğretmenler Lokali'nde düzenlenen törene; İlçe Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fazıl Ahmet Bektaşoğlu, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Vekili Sinan Kahraman ile çok sayıda davetli katıldı. Törende öncelikle okuma yazma kursu görüntülerinin yer aldığı slayt gösteri sunuldu.

İlçe Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol, yaptığı konuşmada, eğitime önem verilmesi gerektiğini belirterek, "Özellikle varoşlarda, okuma yazma bilmeyen genç kızlarımız var. Türkiye genelinde okuma yazma bilmeyen beş milyon kişi bulunuyor. Bunların büyük çoğunluğu bayan. 21. yüzyılda böyle bir manzara bize yakışmıyor" dedi.

Kaymakam Gökhan Gürbüzerol, nüfusunun yarısını bayanların oluşturduğu bir ülkede, okuma yazma bilmeyen bayanların çoğunlukta olmasının ülkenin aklının yarısını kullanamadığı anlamına geldiğini söyledi.

İlçede açılan kurs sayesinde 23 vatandaşımızın okuma yazma öğrendiğini anlatan Gürbüzerol, "Zoru başardılar ve okumanın yaşı olmadığını gösterdiler" dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Fazıl Ahmet Bektaşoğlu da, eğitimin temel bir insan hakkı olduğuna işaret ederek şöyle konuştu: "Tarih boyunca dünya bilimine, sanatına ve kültürüne büyük katkı sağlamış bir medeniyetten gelen millet olarak her şeyde olduğu gibi ilimizde de öncü olmamız gerekirken, bilginin en büyük değer olarak kabul edildiği çağda, ülkemizde okuma yazma probleminin devam ediyor olması üzücü bir gerçektir. Bilindiği üzere çocuklar 17 yaşa kadar daha çok annelerinin etkisi altında yetişmektedir.

Okuma yazması olmayan veliler, kendi haklarını koruyamadıkları gibi eğitimin önemli üç ayağından birini teşkil etmesi nedeniyle, çocuklarını geleceğe hazırlama da yetersiz olacaklardır."

Halk Eğitim Merkezi Müdür Vekili Sinan Kahraman ise, 'Ana-Kız Okuldayız Kampanyası' çerçevesinde şu ana kadar 5 adet 1. kademe kurs açıldığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Yaşı, cinsiyeti, ekonomik durumu ve sosyal konumu ne olursa olsun hiçbir vatandaşımızın eğitim imkanlarından mahrum kalmasını kabul etmemiz asla mümkün değil. İnsanımızın eğitim seviyesini yükseltmek ve emsalleriyle yarışır hale getirmek için yaygın eğitim alanında, bu amaçla ilçemizde her yıl okuma yazma kursları
      açılmaktadır."

YANLIŞ OTOBÜSE BİNMİŞ

Törende ayrıca, kursa katılarak okuma yazma öğrenen Aynur Koca da bir konuşma yaptı. Kursa katılarak okuma yazma öğrendiğini ve hayatının değiştiğini belirten Aynur Koca, şöyle konuştu: "Okumak yeni şeyler öğrenmek, başkalarına muhtaç olmadan yaşamak çok güzel. Artık hayatım değişti. Bundan birkaç sene önce Çilimli otobüsüne bineceğim diye sadece Ç harfini tanıdığım için Çamköy minibüsüne binmiştim. Epey bir yol aldıktan sonra yanlış bir otobüse bindiğimi fark ettim. O gün okuma yazma bilmediğim için kendime kızmıştım. Şimdi ise dünyanın öbür ucuna gidebilirim. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Belge töreninin en dikkat çekici ismi ise 76 yaşındaki Hayriye Çolak oldu. Kızı Remziye Yıldız ile birlikte kursa katıldığını ifade eden Hayriye Çolak, "Öğrenmenin yaşı yok" şeklinde konuştu.

haber7.com/haber/20090122/76-yasinda-okuma-yazma-ogrendi.php
      Resimler
      • ANNELER.jpg

19.36 kB, 0×0, 272 defa görüntülendi

Öğrenciler karneleri değiştiremeyecek.....

Öğrenciler karneleri değiştiremeyecek.....

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, velilerin çocuklarının kimlik numaralarını girerek internet üzerinden notları rahatlıkla silme, kazıma ve değiştirme yapılamadan görebileceğini belirtti.

Yazık olmuş ya:):):)
      Abim 1987'lerde Hemşin yollarında karne üzerinde az mı oynama yapmıştı...
      Hala heyecanlı bir şekilde anlatıyorlar...
      Şimdiki yavrular bu durumdan mahzun kalacak üzgünüm...
      Babam ve amcalarım ve hatta onların çete grupları karneyi eve dahi getirmiyorlarmış...
      Sorarlarsa:
      -Öğretmen karne vermedi...
      Ya da klasik olarak:
      -Yolda gelirken suya düştü yazılar silindi:):)
      (Bilindik bir numara tabiii yersen:):))
      Dedem de anlamadığı için numara uzun yıllar etkili olmuş...

e-okul programı karne nedeniyle açılmıyo... 24 Ocak tarihinden sonra sisteme girilebilecek ordan çocuğunuzun notlarını takip edebilirsiniz...

ÖĞRENCİ FIKRASI...

Karnesindeki notlar sürekli kırık olan öğrenci bu yılda aynı karneyi almış...

Böyle durumlarda her zaman anneler daha fazla üzüldüğü için burda da devreye gireyim demiş...

Bu yıl biraz daha düzeltmiştir diye umut ediyormuş...

Düşünmüş taşınmış..

Çocuk okuldan aramış annesini anlatmış anlatmış...

Annesi heyecanla hemen sormuş:

-Oğlum karnen nasıl onu söyle..

Çocuk gayet sakin ve pişmiş bir şekilde:

-Hepsi kırık anne bilmiyonmu her zamanki gibi!!!!!!!!

:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

-Babana nasıl söyleyeceğiz...

-Sen söylersin anne...

Anne biraz düşünür....
      Sonunda karar verir artık üzülmeyecek...
      Babaya söyler...

Tabiii çocuk bu tarafta merak içinde... Anne de bu kez heyecan yok...

-BABAN HAZIR YAVRUM...

-AKŞAMA SENDE HAZIR OLACAKMIŞSIN... (ÖYLE DEDİ)

:(:(:(:(:(:(:(:(

:):):):):):):):):):):):)
      Milli Eğitim Bakanlığının ilköğretimlerde iki yıldıruyguladığı e-okul sistemi artık orta öğretimde de uygulanmaktadır.Öğrencinin TC kimlik no ve okul numarasıyla karne notlarının yanında yazılılardan aldığı 100 üzerinden notlar öğretmenlerinin verdiği sözlü notları. İlköğretim öğrencilerinin okudukları kitaplardevam devamsızlıkları gözükmektedir. Bu sistem aslında karne dönemi veliler için yoğun ders notu girişleri ve karne basımları için kapatılmakta ancak dönem içinde devamlı açık olmaktadır. Velilerimiz öğrencilerimizin yazılı notlarını yazılı tarihinden sonraki 15 günlük yasal süre sonrasında e-okuldan öğrenebileceklerdir. Yine devam devamsızlıklarını günlük olarak görebileceklerdir.
      vbs.meb.gov.tr/Ilkogretim/Veli/iov00001.aspx

linkinden direk veya meb.gov.tr den veli portalından giriliebilir..
      Buarada notları düşük gelen öğrencilerimizin velilerinin empati yaparak öncelikle kendi çocukluklarını hatırlamalarını tafsiye ederim...İYİ TATİLLER
      Matematik YARADANIN Yeryüzündeki imzasıdır.