Rüzgar Enerjisi

Rüzgar Enerjisi

DEĞERLİ HEMŞİNLİLER almanya da çok gördum bayrak direği gibi yüksek
      direklerin tepesine monte edilen rüzgar gülü gibi pervanelerle elektri
      k üertiyorlar şimdilerde ülkemizde izmir de kullanılıyormuş
      bizim hemşinde her köyün başına bir veya iki direk dikeceksin ondan
      sonra her işini elektırıkle halledeceksin ne güzel olur
      sayın gürman bu konu ile ilgilenebilirmisiniz maliyeti ne kadardır tabii sizin için zor deyilse
      maliyeti çok fazla değilse her köy koperatif yolu ile yaptırabilir sanıyorum
      bizdeki elektırık mühendisleri niye bu konu ile ilgilenmiyorlar anlamıyorum
      anlayanında yazmasını rica ediyorum
      olur mu gürman bu tür konulardan bahsetmek yerine devlet nerde yanlış yapmış kımeyanlışlık yapmış bu tur ince işleri karıştırmak la meşgul.
      Hayat;
      .....Yokluğu var edecek kadar erdemli.
      Yanlızlık;
      ......Dünyaya haykıracak kadar yoksun.
      Sen;
      ......Beni yokluğunla sınayacak kadar acımasız.
      ve ben;
      .....Kendimle kavgalı.......

bende tanıyorum demekki yorum yapıyorum Ama sen benı tanımadan gürman ın avukatlıgını yaparak işi polemiğe götürebiliyorsun.
      Hayat;
      .....Yokluğu var edecek kadar erdemli.
      Yanlızlık;
      ......Dünyaya haykıracak kadar yoksun.
      Sen;
      ......Beni yokluğunla sınayacak kadar acımasız.
      ve ben;
      .....Kendimle kavgalı.......

DÜNYANIN RÜZGAR HARISI

Saygideger Emrullah agabeyim,
      Baris kardesim,
      yöremizin 50 m yüksekligindeki her tepesine ruzgar degirmeni kurulabilinir.
      Burada (Almanya,da) cesitli firmalarin degisik büyüklükte aletleri oldugundan maloluslarida degisiktir.(Kac adet,hangi aksamlar,nereye?)
      Yöremizde kurulacak bir kooperativ böyle bir firmayla isbirligi yapip,o aygitlari ilerde kendiside üreterek ileriye yönelik is yerleri acabilir.Böyle bir kararda AB,nin yardimlarindanda faydalanmanin mümkün oldugunu tahmin ediyorum.Yöremizde kurulan böyle bir firmanin baska ülkelere (hatta AB ülkelerine),arac satabilecegi düsüncesindeyim;cünkü bütün hammadelar-bakir,plastik,bakalit,vs- yöremizde mevcüt olup,sadece teknik gelismemistir.
      Sahsen sorunun cözümünü bir kooperativ kurup yerli veya yabanci firmalarla yöremizde üretmekte buluyorum.Bu gerceklesirse yöremizde elektrik,elektronik,e motor,plastik,bobin ,kablo dallarinda birsürü gelecege yönelik isyerininde kurulacagindan dolayi,gurbetten geri dönüse de yardimci olacagindan eminim.
      Saygi ve sevgilerimle.

Not:Cok yakinimda faaliyet gösteren firmadan hangi büyüklüktekilerin kac lira oldugunu ilerde aktaracagim.
      Yazar: Gürman Tarih: 08.02.2009 Saat: 11:19

DÜNYANIN RÜZGAR HARISI

cünkü bütün hammadelar-bakir,plastik,bakalit,vs- yöremizde mevcüt olup,sadece teknik gelismemistir.

Bildiğim kadarı ile Ankara Ostim sanayi Sitesinde Profosör bir hemşerimiz rüzgar santralleri ile ilgili tesis üretimi yapmaktadır. Hatta rüzgar santrallerinin verimli çalışabilmesi için 6-6,5 m/sn rüzgar hızı gerekirken onun yaptığı kanatlar 4-4,5 m/sn'lik rüzgar hızında da dönmektedir.
      Bu konuda teknik olarak yetersizlikten ziyade enerji üreticilerinin olaya olumsuz bakışları vardır.

Rüzgar haritalarında ise bildiğim kadarı ile bölgemiz çok iyi bir noktada olmamakla birlikte verimli elektrik üretebilecek asgari şartlara yakındır.

Bu konu da mutlaka ayrıntılı olarak tartışılmalıdır. Rüzgar santralleri hakkında çok fazla bilgim yok ama bu santrallerin kurulduğu yerlerde oluşan Manyetik Alanların insan sağlığı açısından ciddi etkileri olduğunu, bu sebeple de rüzgar santrali kurulacak bölgede yerleşim olmaması istendiğini duymuştum.

Konuya bu açıdan açıklık getirmek mümkün müdür?
      Resimler
      • harita1.jpg

85.64 kB, 0×0, 590 defa görüntülendi
      • 04_ruz6.jpg

78.61 kB, 0×0, 424 defa görüntülendi
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      SAYIN SAKSU ALMANYADA ADAM FABRIKANIN HEMEN YANINA KURMUŞ
      İKİ ADET VE HAT SADECE FABRIKAYA BAĞLI TABİİ BEN ARABADA
      GEÇERKEN GÖZLEMLEDİM YAKINDAN GÖRME İMKANIM OLMADI
      AYRICA SOKAK LAMBALARI GİBİ YERLEŞİM YERLERİNDE DİZİLMİŞ
      MANYETİK ALAN TEHLİKESİ OLSA BÖYLE OLURMUYDU
      BİRDE YÜKSEK YERLERDE DEĞİL DÜMDÜZ ARAZİLERDE DİZİLMİŞ
      ANCAK KUZEY DE DAHA FAZLA VAR
      SAYIN ABIM .BIRAKIN DIŞARIYI. YÖREMIZE KÖYÜMÜZE YAPALIM .BEN HEPSINI DENEDIM .RUZGARDAN SONUÇ ALAMADIM .SUDAN ALDIM FAKAT INANDIRICI OLAMADIM DESTEKLEYEN OLMADI.IMKANSIZLIK .DESTEKLENIRSE IRMAKLARIMIZ YETERLI OLUR VE KÖYÜ BESLER .TEMSAN.A.Ş.YENİ TİP JENERATÖRLER URETMIŞ.AZ SUYLA ÇALİŞAN ALET .ALABILSEM HEMEN BAŞLARIM ..IMKANSIZLIK.IRMAKLARIMIZ BOŞA AKIYOR HER IRMAKTA YAPILIR.BU İŞLERI YAPAN ŞİRKETLERIMIZ VAR İLGİLENSELER NE GÜZEL OLUR .SELAM SAYGI...
      BU KONUYU YILAR ÖNCE YAZMIŞ ANCAK SİTEDE BU KONULARA KAFA YORAN ARKADAŞLARDAN YETERLİ İLGİYİ GÖREMEMİŞTİM.

HATTA ŞAREKSAL GENEL MÜDÜRÜNE BİR GÜN HEMŞİNDE ''NEDEN RÜZGAR ENERJİSİNİ DÜŞÜNMÜYORSUNUZ'' DİYE SORMUŞTUM. ÇOK İLGİNÇ BİR CEVAP VERMİŞTİ.

O GÜNDEN SONRA HER PLATFORMDA HEMŞİN VE BENZERİ YERLERDEKİ HES LERİN ASIL AMAÇLARININ ENERJİ ÜRETİMİ DEĞİL ÇÖLLEŞECEK DÜNYADA SU KULLANIM HAKKI OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİM.

RÜZGAR SANTRALLARINA GELİNCE.;
      ANKARADA OSTİMDE ÜRETİM YAPAN FİRMANIN KURUCULARI BENİM ESKİ İŞ ARKADAŞLARIM. ONLARLA BU KONUYU O ZAMANLAR KONUŞMUŞTUM. BELEDİYELERE VE BÜYÜK FABRİKALARA TESİS KURMAKTALAR. SAKSU DAHA ÖNCEDE GÖRÜŞMÜŞTÜ SANIYORUM. EĞER DERNEK KONU HAKKINDA BİR ÇALIŞMA YAPMAYI DÜŞÜNÜRSE Kİ ÖNERİRİM. HER KONUDA YARDIMCI OLABİLİRİM.
      YUKAKAPİLİ
      Almanya'da genel olarak bu Rüzgar santrallari Otoban kenarlarinda olur!

Bugün Otoban'dan gecerek bir kac Resim cektim!

hemsinliyiz.biz/index.php/Atta…9ca1c8f42ca03a833cd121966 hemsinliyiz.biz/index.php/Atta…9ca1c8f42ca03a833cd121966 hemsinliyiz.biz/index.php/Atta…9ca1c8f42ca03a833cd121966

Bu santrallerin yaklasik 500 bin Avro ile 1 Miliyon Avro arasinda oldugunu duymustum. Umarim Sn. Gürman bu konuda daha acik bir bilgi verebilir.

Yöremiz adina yapilacak olan herseyi bilmek ve + (arti) / - (eksi) leri degerlendirmek gerektigini düsünüyorum.

Burda Sn. Mataracinin'da belirtmis oldugu Projeyide ayriyetten sunarsa sevinir ve Yöremiz icin gerekli destegi toplar ve gereken destegi veririz!

Saygilarla

KOBAL
      Resimler
      • DSC00109.jpg

102.5 kB, 0×0, 375 defa görüntülendi
      • DSC00112.jpg

96.67 kB, 0×0, 317 defa görüntülendi
      • DSC00113.jpg

107.78 kB, 0×0, 289 defa görüntülendi

CVP: enerji

Yazar: y.n.mataracı Tarih: 08.02.2009 Saat: 16:38

SAYIN ABIM .BIRAKIN DIŞARIYI. YÖREMIZE KÖYÜMÜZE YAPALIM .BEN HEPSINI DENEDIM .RUZGARDAN SONUÇ ALAMADIM .SUDAN ALDIM FAKAT INANDIRICI OLAMADIM DESTEKLEYEN OLMADI.IMKANSIZLIK .DESTEKLENIRSE IRMAKLARIMIZ YETERLI OLUR VE KÖYÜ BESLER .TEMSAN.A.Ş.YENİ TİP JENERATÖRLER URETMIŞ.AZ SUYLA ÇALİŞAN ALET .ALABILSEM HEMEN BAŞLARIM ..IMKANSIZLIK.IRMAKLARIMIZ BOŞA AKIYOR HER IRMAKTA YAPILIR.BU İŞLERI YAPAN ŞİRKETLERIMIZ VAR İLGİLENSELER NE GÜZEL OLUR .SELAM SAYGI...

Ah Yunusum Ahhh! Bi bıraksalar milleti neler yapacak ama bırakmıyorlar ki millet bişeler yapsın.
      Bundan 35 sene kadar önce Elevit Yaylasında vatandaşın 3 tane varili kaynak yapıp bir de ucuna nozul takarak bir çarkı döndürüp elektrik üretiğini ve bu elektriği de evinde ve işyerinde kullandığını görmüştüm. Geçen sene de benzer birşeyi yaylalardan birinde vatandaşın biri yapmış ama devletin yetkilileri bu işilemin yasak olduğunu söyleyerek vatandaşın yaptığı işi bozmuşlar.
      Vatandaş eğer kendi elektriğini üretmek isterse önce buna yasalar engel. Diyelim ki bu yasaların gereğini yerine getirmeye karar verdi. O zaman da vatandaştan 50 türlü belge sitiyorlar. Halbuki Veeçur Irmağına kurulacak küçük bir dinamo ile mesela Susiglerin elektriğini üretmek mümkün ama mevzuat hazretleri vatandaşın önüne aşılmaz duvarlar örüyor. Ama iş firmalara ve milyon dolarlık işlere geldi mi ÇED bile istemiyorlar. Dağları hallaç pamuğu gibi atanları görmüyorlar.
      O dediğini herkes alıp sistemi kurar sanıyorsan yanılıyorsun Yunusum...
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      BEN BİR TÜRK VATANDAŞI OLARAK ŞUNU SOYLEMEK İRTIYORUM CENABU ALLAHIN VERMIŞ OLDUĞU NİMETLERDEN DOĞRU DÜRÜST FAYDALANAMIYOR TÜRKİYE BİR ŞEYİ MİSAL ALIRKEN HEP AVRUPA DİYORUZ BAŞKA BİR ŞEY DEMIYORUZ
      BEMDE DİYORUMKI NİYE AYNI ŞARTLARDA BİZ BUNLARDAN FAYDALANAMIYORUZ HEP BAŞKASINIMI ÖRNEK GÖSTERECEĞİZ BİZİM İMKANIMIZ YOKMU YOKSA BİRİRLERİ BİZİM İLERLEMEMIZIMI İSTEMIYOR,
      GÜNEŞ ENERJİSİNDE DOĞRU DURUST YARARLANAMIYORUZ RUZGARDANDA İMKAN DOĞRULTUSUNDA ONDANDA FAYDALANAMIYORUZ BUNLARIN BAŞINDA HEP NEDEN NEDEN ARIYORUZ,BİZİM BUNLARLA İLGİLİ MUHENDİSLERİMIZ YOKMU İLLEKI VAR AMA DOĞRU YA KOLAY İŞ VARKEN ZORA KIM KOŞSUNKI BUDA DOĞRU HEP YABANCILARI ZENGİN ETMENIN HESAPLARI YAPILIYOR
      KENDİ İŞİMIZI BİRTÜRLÜ DOĞRU DÜRÜST YAPAMIYORUZ.....
      ÇAMLİHEMŞİNLI OLMAK BİR AYRICALIKTIR..
      sevgili dostlar.bır tarıhte verıcılerle televızyon seyredebılıyoduk.yenköy tepeye ortakoye ğumnoye kurduk yayın alabılıyodukhepsıne çalıştım ilgilendık onemlı yayınlarda . maçlarda kanal çevırır bekler maçı bıtırır gelırdık.kamereyı takar yoreyı yayına verır yayınlardık hemşın tv .dıye düğün .yayla .horon yayını yapardık.genelde bizdekı aktarıcıdan yapardım.radyo yayını yapmayı pılanladım ve yaptım .evden yayın yapıyodum.akşamları ıkı saat hemşın radyo istekler haberler vesaıre .bir gün görevde .mal müdürü benı uyardı ..EVET YASAK korsandım .yayını kestım kaldırdım .aletler halen duruyo .kendı ımalım hobı.o tarıhlerde yasaklarla birşeyler yapıyor yapabılıyoduk.ırmakta kendı ımkanlarımla elektırk urettım ondada engellendım güldüler yardımci bulamadım onuda kaldırdım çalışmalarım hatıra olarak dursun gordukçe anar gülerler .SAKSU .EVET ELEVITTEKI İŞİ HATIRLARIM.O JENERATORU BEKIROĞLU YAPTIRMIŞTI .OLAYLAR OLDU KALDIRDI .KAHVENIN YANINDA MOTORLE ÇALIŞTIRDI SENELERCE ELEVIDI AKŞAMLARI BAZI EVLERIDE AYDINLATIYORDU.sonra şebeke yapıldı .benım kafama takılanı de burda yazmam gerek .BU İŞLERDEN PARA KAZANAN PATRONLAR NERDELER..ISTESELER YAPARLAR Su yasağı onlar ıçın sorun değıl .ama umurlarında değıl burda yaşamadıklarından tahmınım.keyflerı yerınde.ıhtıyaçları yok.Her türlu olanak var.su.ruzgar.sıcaksu güneş.ımkanları var iş yok .para var icraat fınış parayı kapan kumsallara yatırım.hemşının hıçbır şeye ıhtıyacı yok .yazın gelırler herşeyı tam tekmıl ararlar yaylasında köyünde.burda yaz kış yaşayanlar nasıl olursa olsun umurlarındamı.KIZMAYIN HAA...yazacak çok var becerım zayıf ladı.ıstemıyerek laf atabıldım ÖZÜR.Ama şımdıye kadar hıçbır patron burokrat .yoremıze bır yatırım yapmadı .yapamazlarmı ıdı .ama kumsal varken dağ eyı gelmez.gençlerımız işsiz kahvelerde onemlı değıl canum oynasınlar..BU KADAR YETER .YANLIŞ YAPTIMSA AF OLA..HEMŞINE HEMŞINLIYE YERINDEN .SELAM SAYGI...E...Muht.
      Sadece Hemşin için değil Doğu Karadeniz'in tamamında Rüzgar Enerjisi üretmek mümkün değildir.
      Aşağıda vereceğim adreste

ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ SOSYAL ÇEVRE BİLİMLERİ ANABİLİM DALI Öğretim üyeleri tarafından hazırlanan bir Doktora tezi var.

Prof. Dr. Cevat Geray, Prof. Dr. Çelik Aruoba, Prof. Dr. Ayşegül Mengi, Prof. Dr. Mustafa Aydın ve Prof. Dr. Nesrin Algan'ın oluşturduğu kurula verilen doktora tezinin son sayfasında Türkiye Rüzgar Haritası var.
      Bildiğiniz gibi 6 m/sn'lik rüzgar ortalaması olmayan bi,r bölgede Rüzgar Enerjisi ile elektrik üretmek zor olsa da daha gelişmiş teknolojiler ile bu 4,5 m/sn'ye kadar indirilebilmektedir. Ancak haritada bölgemizdeki rüzgar 4,5 m/sn altında görülmektedir. O püfür püfür rüzgarına hasret kaldığımız memleketimiz aslında rüzgar fukarası imiş...
      Resimler
      • rüzgar hariatsý.jpg

72.47 kB, 0×0, 261 defa görüntülendi
      Yazar: maksut Tarih: 02.05.2009 Saat: 18:32

YOK ÖYLE ŞEY..
      SEN BİRDE ÖDTÜ DEKİ ARAŞTIRMALARA BAK.

GÜĞNEY EGEDE SENİN HARİTADA RÜZGAR FUKARASI GÖRÜNÜYOR AMA GEL BİRDE YERİNDE GÖR.

Bu nasıl iştir anlamadım. ADTÜ ve Abkara Üniversitesi de bu ülkenin üniversiteleri ama nedense ikisinin haritaları farklı...

Ben aradım bunu buldum. O ki değişik bir iddian var o zaman iddia ettiğin haritaları da buyur sen as. Bu iş "Ben dedum oldi!" ile olmuyor...

Buyur bunlar da başka haritalar... Bak ki bunlar ne diyor...
      Didim de helbe olur diyor bu haritalar... :D:D:D
      Resimler
      • rüzgar hariatsý.jpg

72.47 kB, 0×0, 273 defa görüntülendi
      • harita1.jpg

85.64 kB, 0×0, 215 defa görüntülendi
      • imperiaflex_0_0_0.jpg

81.66 kB, 0×0, 240 defa görüntülendi