Hemşin Ve Başyayla

Benim de ailemin de maalesef karakovanımı zhiç olmadı. Çünkü dedem duvarcı ustası çocukalrı gurbetçi idi. Hatta bizim olan bir kayalıkta köyde herkesin kovanı olmasına rağmen bizim kovanımız yoktu. Evinde erkeği olan, belli yaşın üzerinde çocukalrı olan ailelerin petekleri olurdu. Çünkü karakovanların bakımı fenni kovanlardan daha zordu.
      Cağalver Vadisinde bir çok meşe vardı. Pocut, Lahtahli, Evun Ogi, Palahot Meşeleri kaç senedir bomboş. Ağaçlar duruyor ama kovanlar çürümüş. Bazı ağaçlardaki sal parçaları hala duruyor ama o devasa petekleri taşıyacak insan kalmadı ki karakovan petekçilik başlasın.
      Sizin de söylediğiniz gibi markalaşma çok önemlidir. Önce vatandaş debvlet tarafından desteklenmeli, gerekirse Hemşin Organik Bal bölgesi ilan edilmeli ve buna göre uygulamalar başlamalıdır ama hepsinden daha önce eski meşelere yol götürülmelidir. Emin olun ki Palahot Balı Anzer Balından daha güzel ve değerlidir.
      Bunlar başarılamayacak şeyler değil. Yeter ki Hemşinliler bu konuda kararlarıunı versinler ve istesinler...
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

ŞAKİR ABİYE CEVAP

ŞAKİR ABİ YAZINI ALDIM.ARKA ARKAYA 2 KEZ OKUDUM.BÜTÜN SÖYLEDİKLERİNE KATILIYORUM.BU KONUYU BİRDE CEMAL İNCEOĞLU ABİYE AÇMAK İSTİYORUM.SİZİNDE BAZI YAZILARINIZI ONUN SİTESİNDE GÖRÜYORUM.ONUN İÇİN SİZDE BİLGİ VEREBİLİRSİNİZ.BEN ŞAHSİ OLARAK BAŞAR ABİCİ OLDUĞUM İÇİN CEMEL ABİ YENİ YÖNETİME BELKİ BİR ŞEYLER YAPABİLİR.

TABİ BU HEPİMİZİN KONUSU OLDUĞU İÇİN BURDA KİŞİ AYRIMI YAPMADAN HEPİMİZ BİRŞEYLER YAPABİLİRİZ.HEMŞİNİN ORGANİK BAL BÖLGESİ OLMASI İÇİN SANIRIM AVRUPA GÜBRESİNİN KALKMASI GEREKMEZMİ ABİ?ÇÜNKÜ BÜTÜN KİMYASALLIĞI O AVRUPA GÜBRESİ ALDI.

ŞAKİR ABİ TEKRAR BEN SİZE BİLGİ VERECEĞİM.

SAYGILARIMLA

İSMAİL ATAMAN
      "Cağalver Vadisinde bir çok meşe vardı. Pocut, Lahtahli, Evun Ogi, Palahot"
      Vetkar,Ponazgar,da vardi.
      Her taraf ariciliktan yitik.
      Gelin o tepelere yel degirmeni yapalim,elektrik satariz balla birlikte.
      Ne dersiniz?
      Hem tabiat hemde indrustrie?

(Benim ailemin Ponazgar,da 1921 re kadar 200 seni vardi,Dar-ul Saadete mum verirdik,eskiyalar meseyle birlikte yaktilar(vaya yaktirildi),peteklerle birlikte ....)
      Ondan sonra Gö..mzade S..moglu,lar türedi ülkede,ve cogaliyor sahtezadeler!!!.
      Affinizla.

NURREDDİN BEYE CEVAP

NURREDDİN BEY YAZINIZI ALDIM.YARINDA İZİNLİ OLDUĞUN İÇİN BU GÜN RAHAT YAZABİLİYORUZ.BELKİ BİLİYORSUNUZDUR BEN ORTAKÖYDEN CİVELEKOĞULLARINDAN RAHMETLİ USTA MEKSUTUN UFAK OĞLUYUM.BEN CAĞALVERİ BİLMEM.ORAYA KARŞIKİ ORTAKÖYLÜLERLE BODOLLULAR GİDİYORLAR.SİZ SANIRIM ALMANYADAN KATILMIŞINIZ.TABİ HALİYLE SİZİ TANIMIYORUM.BU CAĞALVER KONUSUNA ŞAKİR ABİYLE BAŞLADIK HEMŞİNDENDE ÇOK AYRI OLDUĞU İÇİN VE ALTYAPISI OLMADIĞI İÇİN ORADA BİR ŞEYLER YAPMAK TABİ ÇOK GÜÇ.DAHA ÖNCE YAKILMIŞ OLAMASIDA DOĞAYA VE ORADAKİ CANLILARA ÇOK YAZIK.

BEN YALNIZ HER SENE YAYLAYA GİDERKEN BİRKAÇ ARKADAŞLAN BERABER BAŞTA HEM ANA HEM BABA TARAFINDAN ÇOK YAKINIM OLAN BEKTAŞ KARDEŞİMLEN ÜSKÜRTDAĞINI AŞIYORUZ.OZAMAN CAĞALVER ÜSKÜRTDAĞINDAN GÖRÜNTÜ İTİBARİYLE AYAMIZIN ALTINIDA OLUYOR.ÇOK MUHTEŞEM BİR MANZARA ORTAYA ÇIKIYOR.

RÜZGAR KONUSU İSE HEM ORADA HEM BAŞKA YERDE RÜZGAR ELEKTİRİĞİ KONUSU İSE BÜYÜK ÖZEL ŞİRKETLERİN BELEDİYELERİN VE DEVLETİNKAPSAMINA GİRER SANIRIM.İNŞALLAH ONLARDA BU MESAJIMI BURADAN ALIRLAR.VE İYİ ŞEYLER ÜRETİRLER.

SAYGILARIMLA İSMAİL ATAMAN

BU KONU HAKKINDA BİLGİLER

ARKADAŞLAR BU AKŞAM SİZLERE TEŞEKKÜR İÇİN YAZI YAZMAK İSTİYORUM.BEN BU KONUYA YAZI YAZMAYA BAŞLAYINCA ACİZHANE BİR HEMŞİNLİ OLARAK BEYNİMİZDE VE KALBİMİZDEKİ HEMŞİN MERZE VE YAYLALAR HAKKINDAKİ FERDİ DÜŞÜNCELERİMİZİ BİLDİRMEK BAZENDE BİRAZ SONRA YAZACAĞIM GİBİ ULUSAL MİLLİ KONULARDA SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTEMİŞTİM.

BU KONUYA GÜNDE 60 İLE 150 KİŞİ ARASINDA GÜNLÜK KONUYU ZİYARET EDİLECEĞİNİ BİLMİYORDUM.AMA SİZLERİN YAKIN İLGİSİ SAYESİNDE HER GÜN BU KADAR BİR GİRİŞ YAPILDIĞI ORTAYA ÇIKIYOR.SİZLERDE İZLENİŞ YAZAN YERDEN BAKABİLİRSİNİZ.EĞER BURADA OLUMSUZ VE NEGATİF DÜŞÜNCELERDEN ÇIKIP OLUMLU VE POZETİF DÜŞÜNCELERİ BERABER SERGİLEYEBİLİYORSAK NE MUTLU BİZLERE ÇÜNKÜ BU GÜN DÜNYANIN SORUNU BU İYİ VE OLUMLU OLMAYI BIRAKIP YURT İÇİ VE YURT DIŞINDA OLUMSUZ VE NEGATİF DÜŞÜNCE VE EYLEMLERLE BİR ÇOK İNSANLARIN YAPTIĞI SERGİLEME GİBİDİR.

HEPİNİZİN İLGİLERİNE TEŞEKKÜR EDER.HERKESE BAŞARILAR DİLERİM.

İSMAİL

ŞEHİT DEDELERİMİZ VE BİZ-2

ARKADAŞLAR BU GÜN 25 NİSAN HEM DÜN AMERİKA BAŞKANININ AÇIKLADI.AMERİKA BAŞKANIN SÖZDE ERMENİ BÜYÜK FELAKETİ HEMDE ERMENİLERİN DÜN ERİVANDA TÜRK BAYRAĞIMIZI YAKMALARINDAN DOLAYI VE AYRICA ÇANAKALE SAVAŞI İÇİN 95 BİN ANZAGIN ÖLDÜĞÜ BÖLGEYE TORUNLARININ GELİŞİ DOLAYISI İLE ÖNEMLİ BİR GÜN.

8o ŞİMDİ BEN HANGİSİNDEN BAŞLAYAYIM DİYE DÜŞÜNÜYORUM.AMERİKAN BAŞKANININ 2 HAFTA ÖNCE ÜLKEMİZE GELİP.ARKAMIZI SIVAZLAMALARINDAN DOLAYI DÜN BAYRAĞIMIZI YAKAN ERMENİLERLE YÖNETİM BAZINDA BİR YAKINLAŞMAYA GİRMEK VE BİZE KURTULUŞ SAVAŞIDA YARDIM EDEN İKİ ÜLKEDEN BİRİ OLAN AZERBEYCAN SOYDAŞLARIMIZI KENARA İTMEK VE BU GÜN KIBRIS TÜRK KISMINI TANIYAN DÜNYADA TEK ÜLKE OLAN AZERBEYCAN'I KÖŞEYE SIKIŞTIRMAK BİZ TÜRK HALKI OLARAK TASTİF EDECEĞİMİZ BİR YOL VE METOT DEĞİLDİR.

BU AKŞAM HABERLERİNDE IĞDIRDAKİ BİZE YAPILAN KATLİAMIN ANITINDA BİR ÇOK BELGE SU ÜSTÜNE ÇIKTI.ORADA BİR FOTOĞRAF TÜYLER ÜRPERTİCİYDİ.BİR DEDEMİZİN ELLERİ ARKAYA BAĞLANMIŞ AYAKLARI BAĞLANMIŞ VE ÖYLE KATLETMİŞLERDİ.SEN BU ÜLKENİN KARSDA ERZURUMDA IĞDIRDA RİZEDE KAYMAĞINI YE ARKASINDAN RUSLARLA İŞ BİRLİĞİ YAP.BİZİM DEDELERİMİZİ ŞEHİT ET (BENİM DEDEM'DE DAHİL OLMAK ÜZERE)BİZİ ARKADAN HANÇERLE VE UTANMADAN SIKILMADAN YAPILAN ERMENİ KATLİAMINI TÜRK OLARAK ÜZERİMİZE AT BU GÜNDE KİŞİ BAŞI MİLLİ GELİRİ 2000 DOLARA İNMİŞ SÜRÜNEN BİR ÜLKE OLARAK ARAMIZDAKİ GÜMRÜK SINIR KAPISININ AÇILMASINI İSTE SORU İŞARETİ?BEN OLSAM ZATEN KAPALI TUTULAN 16 YILDAN BERİ KAPALI OLAN SINIR KAPISINDAN DOLAYI MİLLİ GELİRİ 2000 DOLARA İNMİŞ BİR ÜLKEYİ BİR 16 SINIR KAPISINI KAPATIP.MİLLİ GELRİNİ 500 DOLARA İNDİRİRİM.DİK DURUŞ VE TUTARLI YOLLA ONLARIN YALVARMALARINI SAĞLARIM.AMA BU YOLDAN DEĞİLDE ARKAMIZI SIVAZLIYANLARIN DEDİKLERİNİ YAPARSAK O ZAMAN DÜNYA PETROL TAŞINMASINDA ETKİLİ OLAN KARABAĞLAR ERMENİLERLE DEVAM EDER.KIBRIS TÜRK KISMINI TANIYAN TEK ÜLKE AZERBEYCAN DESTEĞİNİ GERİ ÇEKER.BU GÜN ERİBANDA BAYRAĞIMIZI YAKAN ERMENİLER (O BAYRAKDA BÜTÜN ECDADIMIZIN KANLARI VARDIR)YARIN SINIR KAPISI AÇILDIKTAN SONRA DÜN RUSLARLA İŞBİRLİĞİ YAPTIĞI GİBİ BU GÜNDE BU KUTSAL TOPRAKLARDA YAŞAYAN BAŞKA HAİNLERLE NE MALUM İŞBİRLİĞİ YAPMAYACAĞI?

TARİH İLE YÜZLEŞTİĞİMİZ ZAMAN HEP BU TÜR KAYPAK MİLLETLERİN BİZİ HANÇERLEDİĞİNİ GÖRÜYORUZ.ÖNCE İNGİLİZLER FIRANSIZLAR İTALYANLAR ARAPLAR ERMENİLER VE BUNLARIN DIŞINDA AYRICA BÖLÜCÜ GRUPLAR BU GÜN VATAN BİRLİĞİ İÇİN BUNLARA GİRMİYORUM.

ŞEHİTLER KONUSUNDAKİ BİRİNCİ YAZIMIZDA HEMŞİNLİ DEDELERİMİZİN ÜSKÜRT DAĞININ DÜZÜNDEN MOLLA VEYİS TARAFINA YÖNELİRKEN SON KEZ BİR DAHA HEMŞİNE BAKIP BİR DAHA YA NASİP DEDİKLERİNİ HATIRLIYOSUNUZDUR.AMA MALESEF ONLARINDA DEDİĞİ GİBİ YENİ KÖYDEN BİR DEDE GERİ GELİR VE HEPSİ BİZLER İÇİN ŞEHİT OLURLAR.BUNLAR DUYGU MESELESİ HİSSETME MESELESİ ONLAR ÜSKÜRT DAĞININ DÜZÜNDEN AYRILIRKEN VE BİR DAHA YA NESİP DEYİP HEMŞİNE SON KEZ BAKARKEN YAYLALARIMIZA GEMEYE GİDMİYORLARDI.BU GÜN BİZİ YÖNETENLER İÇİN BİZİM İÇİN VATAN İÇİN VE HEPİMİZ İÇİN ÖLÜME GİDİYORLARDI.HİÇ DEĞİLSE BUNU ÖLÇÜ ALMALIYIZ.

TIPKI ATATÜRKÜN ÇANAKKALEDE SİZE SAVAŞI DEĞİL ÖLÜMÜ EMREDİYORUM GİBİ HA ORADA BU GÜN TORUNLARININ GELDİĞİ İNGİLİZ FRANSIZ VE ANZAK MANDASI HA DA ERZURUMDA KARSDA BU VATANDA YAŞAYIP.RUSLARLA İŞBİRLİĞİ YAPAN ERMENİ RUS İKİLİSİ.DÜN KALLEŞLİK YAPANLAR BANA GÖRE BU GÜN VAZGEÇMEMİŞLERDİR.POLİTAKALARIMIZI ÖNCE VATAN MİLLET,BAYRAK VE ECDAT ÜZERİNDEN KURMALIYIZ.BU GÜN KÜÇÜK MENFAATLER İÇİN DOSTLARI KAYBEDERSEK YARIN BÜYÜK GÜNDE HİÇ BİR DOSTU YANIMIZDA BULAMAYIZ.HELE BİZE GÖRE EN BÜYÜK DOST OLAN BU GÜN ÖZGÜR BU VATAN TOPRAKLARI ÜZERİNDE GEZMEMİZİ SAĞLAYAN HÜR İBADETİMİZİ YAPMAMIZI SAĞLAYAN KURTULUŞ SAVAŞINI VE O SAVAŞTA YANIMIZDA OLAN İKİ BÜYÜK DOSTU(PAKİSTAN VE AZERBEYCAN'I)UNUTMAMALIYIZ.

BU VATANIN KOKUSUNU HEYECANI GÜZELİĞİNİ ANISINI ATASINI TAM HİSSETMEYEN KİŞİLER OLURSADA ONLARIDA EKARDA ETMELİYİZ.

İNŞALLAH SAĞ DUYU HAKKIM OLCAK ERMENİLERİN YALANI TUTMAYACAK VE VATAN SEVGİSİ ÜSTÜN GELECEKTİR.

SAYGILARIMLA İSMAİL ATAMAN

ASIMIN NESLİYMİŞ DİYORDUMYA NESİLMİŞ GERÇEK
      İŞTE ÇİĞNETMEDİ NAMUSUNU ÇİĞNETMEYECEK
      Yazar: Gürman Tarih: 21.04.2009 Saat: 23:20

"Cağalver Vadisinde bir çok meşe vardı. Pocut, Lahtahli, Evun Ogi, Palahot"
      Vetkar,Ponazgar,da vardi.
      Her taraf ariciliktan yitik.
      Gelin o tepelere yel degirmeni yapalim,elektrik satariz balla birlikte.
      Ne dersiniz?
      Hem tabiat hemde indrustrie?

(Benim ailemin Ponazgar,da 1921 re kadar 200 seni vardi,Dar-ul Saadete mum verirdik,eskiyalar meseyle birlikte yaktilar(vaya yaktirildi),peteklerle birlikte ....)
      Ondan sonra Gö..mzade S..moglu,lar türedi ülkede,ve cogaliyor sahtezadeler!!!.
      Affinizla.

Bu olayın gerçek olup olmadığını araştırmak için uzun zaman cevap vermedim. Hemşin'de Bodollu, Parmaksız, Ortaköy'den 4-5 kişi ile konuştum. Konuştuğum kişilerin yaşları da 80 civarında idi. Hiç kimse Vetkar ve Ponazgar'da büyle bir meşe yakma olayını bilmiyor. Dahası Ponazgar'ın üzerindeki mezraları olan aileler evlerinin altında olan meşenin Gomno'dan birilerinin meşesi olduğunu da kabul etmiyor.
      Bir yaşlı büyüğümüz daha ilginç bir şey söyledi ve "O ki o bölgede o kadar petekleri vardı o aile nasıl oldu da İmamzadelerin arasında sıkışıp kaldı. 200 tane şen peteği olan bir aile kaç kişiden meydana geliyormuş" dedi.

Diyelim ki olay doğru (değil ama) bitiş cümlesindeki noktalı yerler bu sayfaya yakışıyor mu? Bazı yerlere nokta koymak kullanılan cümlelerdeki edepsizliği örtmüyor maalesef.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

ŞAKİR ABİYE CEVAP

ŞAKİR ABİ İYİ AKŞAMLAR ÖNCE YAZIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.BENDE BU GÜN CEMAL ABİ İLE SİZİ KONUŞMUŞTUM.HEMŞİN BALI KONUSUNDAKİ MARKALAŞMAYI KONUŞTUK.SİZLERİN ÖNERİLERİNİ SUNDUM.CEMAL ABİDE BANA İSMAİL BU KONUDA ÇALIŞIYORUZ.GEREKEN YAPILACAKTIR DEDİ.SİZE BU KONUDA BİLGİ VERECEĞİMİ SÖYLEDİĞİM İÇİN SÖZÜMÜ YERİNE GETİRMEK İSTEDİM.

ŞAKİR ABİ 2. OLARAK BENİM BİLGİM DIŞINDA OLAN CAĞALVER'DE Kİ MEŞELER KONUSUNDA AYRINTILI BİLGİ ALIP.BU SAYFALARA AKTARDIĞIN İÇİNDE TEŞEKKÜR EDİYORUM.BURADA SİZLERİN ARACILIĞI İLE(ŞAKİR ABİ)HADDİM OLMAYARAK BİR KONUYU LÜTFEN BÜTÜN DÜNYA'YA DUYURMAK İSTİYORUM.BİZ HEMŞİNLİLER ÇOK SAYGIN İNSANLARIZ.LÜTFEN BU SAYGINLIĞIMIZI BÜTÜN DÜNY İNSANLARININ BİR TIKLAYIŞTA GÖREBİLDİĞİ BU SAYFALARA SEVGİSELİ OLARAK AKTARALIM.BİZİ OKUYAN İNSANLAR HEMŞİN DÜZEYLİLİĞİNİ HEMŞİN ASALETİNİ ANLAYABİLSİNLER.

ŞAKİR ABİ SİZLERE VE BÜTÜN HERKESE SAYGILARIMI SUNARIM.

CİVELEK İSMAİL
      Sevgili İsmail Kardeşim;

Bu sayfada kullandığım kelimeler (Sadece bir kelime) öncesinde yazılan bir cümledeki sitaya de sayfaya da yakışmayan kelimeler içindir. Elbette ki üslup konusunda haklısın. Ancak bazıları haddi aşan kelimeleri her sayfada kullanıyorlar. Geçelim...

Sadece bal değil Hemşin'e has ne varsa mutlaka markalaşması taraftarıyım. Marka hem keliteyi hem de kazancı getirir. Bub konuyu Hemşin'deki seçilmiş ve atanmış yöneticilerle daha önce de konuşmuştum, bir kere daha konuşacağım. Ancak markalaşmak o kadar kolay da değildir.

Benim bir başka düşüncem daha var. Nasipse bu sene bu düşüncem için ön atraştırma yapacağım. İlk tespitleri geçen sene yapmıştım. Elimde bu konuda epeyce kaynak var. Sadece biraz daha ayrıntılı çalışmak gerekiyor. Bir kişinin gayreti ile yapılacak bir kadar da basit değil. İşin hem tespit etme yönü hem de bilimsel metodlar ise tasnif etme ve tarihi geçmişini değerlendirme yönü de var. Bu sebeple üniversiteler ile de bağlantı yapılması gerekiyor ki bunu da başaracağımıza inanıyorum. Konunun ne olduğunu şimdilik yazmayacağım ama kısaca söyleyeceğim şu.
      Bu çalışma Hemşinliler açısından Mezar Taşlarından çok daha önemlidir. Mezar taşları nasıl ki bir bölgenin tapusu ise bu konu tarihi kökenleri daha eski olan bir vesika olacaktır.

Herşey Hemşin için...
      "Bu olayın gerçek olup olmadığını araştırmak için uzun zaman cevap vermedim. Hemşin'de Bodollu, Parmaksız, Ortaköy'den 4-5 kişi ile konuştum. Konuştuğum kişilerin yaşları da 80 civarında idi. Hiç kimse Vetkar ve Ponazgar'da büyle bir meşe yakma olayını bilmiyor. Dahası Ponazgar'ın üzerindeki mezraları olan aileler evlerinin altında olan meşenin Gomno'dan birilerinin meşesi olduğunu da kabul etmiyor.
      Bir yaşlı büyüğümüz daha ilginç bir şey söyledi ve "O ki o bölgede o kadar petekleri vardı o aile nasıl oldu da İmamzadelerin arasında sıkışıp kaldı. 200 tane şen peteği olan bir aile kaç kişiden meydana geliyormuş" dedi.

Diyelim ki olay doğru (değil ama) bitiş cümlesindeki noktalı yerler bu sayfaya yakışıyor mu? Bazı yerlere nokta koymak kullanılan cümlelerdeki edepsizliği örtmüyor maalesef. "
      S.Aksu,dan alinti
      -------------------------------------
      Kisa eklenti:
      Cok vardir sahit.
      Sizin o sözümona dinlediginiz ailelerin lütfen adresini verin.
      O peteklerin yakildigi zamandan önce üc dedem tekrarla cepheye gönderilip (babamin babasi Mehmet balkan harbinden sonra geri gelip kör belgesi tasvibi o meshur aileler tarafindan "ya tekrar gidersin veya asagi tarlayi verirsin" kistirmalariyla tekrar cepheye gönderilirken -sakat kagidi Ortaköy,e satilmistir,ikinci cepheden geri gelmemistir-(hatta ta Rasott,an evlendikleri halde!),büyük dedem (Dursun Halioglu büyükdedem -ki 13 yil Yemen,de topculuk yaptiktan sonra ve üc oglunu kaybederek) ,evimizi sadece dullar ve yetimlere birakmistir.....

Tarihi gercekleri (kimlerden kac kisi harbe gitmis?) arastirmanizi tafsiye ederken ,bilmediginiz konularda ahkam kesmemenizi tafsiye ederim.Mezarinin hangi cephede oldugunu bilmedigim dedelerim adina ,konuyu aslina uygun olarak tartismanizin elzem oldugunu bildiririm.
      Tanimadiginiz vatan icin canveren insanlarin taslariyla oynamayin,bir gün gelir erimis kemikleri hesap sorar!
      Bu söylediklerinizi tarihi belgeleri ile ortaya koyacaksınız. Öykle noktalı harfler ile edebe aykırı kelimeler kullanmak ve ortaya konuşmak yakışmıyor.
      Hemşin'de geçmişte kimlerin yönetimde olduğu ve kimlerin askere gittiği sır değildir. Sarıkamış ve Dersim'e gidenlerin lsitesi askeri arşivlerde mutlaka vardır. Dedelerinizin Yemen veya dünyanın hangi bölgelerinde çarpıştıkları ve şehitlikleri tartışma konusu değildir. Allah onlardan ve benzerleri binlerden razı olsun.
      Bahsettiğpiniz meşeler ile ilgili verdiğiniz tarih 1921. O bölgede mezrası olan ev sahipleri ile konuştum. Buraya aktardıklarım da o ailelerin söyledikleridir.
      Ailenizle ilgili söyledikleriniz tarihi belge özelliği taşımaktadır. Bu bilgileri araştırırsanız ortaya önemli bir kaynak da çıkacaktır. Hatta bu kaynakların resmi belgeler ile desteklenmesi de önemlidir. Neden böyle bilimsel bir motod kullanmıyorsunuz da rivayet gibi yazıyorsunuz?
      Elinizde yada ailenizde mutlaka bu söylediklerinizle ilgili bir sürü belge olmalı. Bu belgeleri burada yayınlayın ki konu daha detaylı araştırılsın.
      Yazdıklarınızdan soyunuza sopunuza hakaret ettiğim gibi bir anlam çıkarmayın. Sizin geçmişiniz Hemşin2in ve hepimizin geçmişinin bir parçasıdır. O geçmiş size ait olduğu kadar Hemşin'e de aittir.
      Katti sürete hic kimseye hakaret etmek istemedim ve etmem.Hakaret olarak anlamlayan baci ve kardeslerimden özür dilerken,konuya karsit soru ve belgelerini arz etmelerini icten isterim.
      Gercekleri yasayan insanlar (anlatim ve belgelerle) ortaya koyabilirim,21 olayin bittigi dönemdir.
      Dedem Mehmet Haliloglu Gazi Ethem Pasa,yla Selanik zaferinden sonra köye geldiktenten sonra ,özürlü olaraktekrar gönderildigi hangi cephede sehit oldugunu bilmiyoruz.Kardesleri Hamit ve Numan Haliloglu,nun (I.dünya harbi= seferberlik) te askerden dönmedikleri ,nerde sehit olduklarini arastiriyoruz.Büyükdedem Dursun ki ona "hata virci=kuslar ötmeden=bende en önemli islerime kuslar ötmeden baslarim" derlermis,Coco dagini erken saatte asip kovanlarina gidermis Ponazgar,a üc oglunu kaybettikten sonra beyaz sakaliyla.
      Elimizde kismen belgeler ve yasayanlarin anlattiklari vardir,arastirma devam etmektedir,konuda bilgisi olanlarin sahsima ÖM atmalarini istirham ederim.
      Bir teselli;iki oglum var
      Büyügünün adi HALIL SELCUK.Uniyi bitirdi.
      Ufaginin adi NUMAN MEHMET
      Uni,de okuyor ,ellerinizden öper.
      Ah bir usak daha yapip adini HAMIT DURSUN koyacaktim.
      Dedelerimi her cagirista hatirlamak icin.
      Tesekkür ederim.
      En yakin zamanda yazacagim.

Ama sakin bir yerde "söyle vatan,böyle millet ve önce biz!!!" diye ahkam kesenlere "Bu savaslarda nerdeydi dedeleriniz?" diye sorma hakkimin her zaman bilincincinde oldugumu ve sehit dedelerimin ruhunu savunacagimi öncelikle belirtmek isterim.
      Bu arada aklıma takılan birşeyi sormak istiyorum.

Vetkar meşesi bildiğim kadarı ile Pocut'un karşı sırtında bulunan Muradların Vangının altındaki yerdedir. Çoço'dan aşarak Pocut'a nerden gidiyorlarmış. Pocut'a evinizin olduğu yerden en kestirme yol bildiğim kadarı ile Bodollu'dandır (Çoço'dan da gidilebilir ama dereden yukarı epeyi yürümek gerekir).
      Ayrıca Vetkar dediğim yerdedir ama Ponazgar daha aşağıda Venekdere'nin Hemşin tarafında Arı Padişahı dediğimiz yerden biraz daha aşağıda olabilir mi?
      Dogru,
      Ponazgar Aripadisahini icine alir karsi beri,her iki tarafida Haliloglu,lara aittir,dere ile birlikte.
      Vetkar Kayali,larin ordan yukari tepeye kadar araziye denir (arkasi aripadisahi,Ponazgar).Orayi 70 lere kadar komsumuz Keremler otluk ve pastalik olarak bicerlerdi,türküsü bile var:
      O Vetkar,un pastasi,
      Varmidur ondan hasi.
      Gelinimuz güzeldur,
      Cirkindur kaynanasi.....

Sahsen her izinimde Ponazgar,a gidip meseden asagi inip (dumanli havada),dereden en az 70 balik cikaririm (bir gün önce siyah böcek hazirligiyla)- ormanda sallanip kaybolanlar haric-

Ponazgar ve Venekdere hatiralarimdan;
      iki arkadas epey balik tuttuk,dönüste ekmegimiz bitti biraz yagimiz vardi.Deryazlar,in suyunun tasinda baliklari kizartip yedik.
      Bir defasinda yanliz gittim günes dogdu,balik tutamadim.Demirciler,in degirmen harkinda baliklar günesleniyor, Kestim harki durdurdum degirmeni.Fitne balik falan durumu kurtardim,bos dönmektense!
      Iki gün sonra Demirci Nazim amcaya (rahmetle anarim) Tasköprüde rastladim;
      - Nazim amca.. rezil olmamak icin sizin harki yiktim,özür dilerim.
      - Evladim sana sadece hark degil,degirmenide yiksan helal olsun.Bizler tarihi olarak komsuyuz,lafimi olur.
      Demirci Nazim amcami rahmetle anarim.

MESELA:
      Venekdere,ye yol gelmis ordan yukarisina bir bisiklet yolu acip,birkac cadir yeri kurarak sadece "NATURTURIZM" yapilmasina ne dersiniz?
      Burda o gibi yerlerin hastasi cok,Venekderede bir istasyon kurup "turu 20 € " bilet kesmek hic isten degil.
      Yazar: Gürman Tarih: 28.04.2009 Saat: 03:00

Ponazgar Aripadisahini icine alir karsi beri,her iki tarafida Haliloglu,lara aittir,dere ile birlikte.

Ola bikuçuk az salla dehe! :D Hadi meşeyi anladum da dere nasıl sizin oluyor. Dünya tarihinde devletler dışında dere sahibi olan bir kişi duymadım. Allahın deresinin sahibi mi olurmuş??? :D:D:D

Bu arada aklıma takılan birşeyi de sormak istiyorum.

Yazında PASTA'dan bahsetmişsin. Anamden duyduğuma göre (Ebemden de duydum) Dinle Vadisi'in Cağalver'e bakan tarafındaki dağın yangın yerlerine eskiden PASTA ekerlermiş. Pasta tohumlarını dibekte ezer süt tatlılarında kullanırlarmış. Bu güne kadar kime sordumsa bana PASTA'nın gerçek adının ne olduğunu söyleyemediler.
      Bu PASTA'nın bi,linen adı nedir?
      Ne demek "az salla"?
      Evet o derenin karsisi ve berisi ailemize ait, kendimi "Derebeyi" ilan etmeyip sadece gercekleri yazdim.O kesimin dereside ailemden sorulur,ayni zamanda Düzün dibinden gecen derenin Tasköprüye kadar yarisi bizden diger yarisida Bagenliden Alioglulari,ndan sorulur.iIirazi olanlar sahsima basvurabilirler,bilgilendiririm.
      ----------------------------------------------------------------------------------------------------
      Pasta Hemsinde Pasta olarak söylenir ,internasyonal adi Hirse,dir ve bütün Afrikalilar,in karinlarini doyuran bitki cinsidir.Sadece yanan yerlerde degil ,topragini sevdigi yerde biter (ör;Sakoglular,Pehlivanlar,in bahcesinin altinda ve sizin tarafta dereyi karsida cok iyisi biterdi,yakilmadan).Evet pasta kökleriyle toplanir,kurutulup bitkileri bir yere vurularak biriktirilen tohumlar dibekte dövülüp sütte kaynatilirken icine bal ,pekmez veya seker katilip karistirilarak yapilan mamülede "pasta" derler Hemsin,de.(Teyzemin ellerinden öperim,bir pasta yapsada yesek,ama malzeme öldü,diger bircogu gibi).
      Sihhate cok yararli (tuz ve tasiyicilari cok olan) bu bitkinin tekrar yöremizde canlanmasi ve aktüel edilmesini candan isterim.
      Bu arada okudum;kabizliga,mineral eksikligine karsi hatta güzellik ilaci olarak Almanya,da kullanilmaktadir.
      HEMSIN,DE PASTA OTUNUN ADI ISIR,DIR.
      Derenun kenarindeki otlukler, duzler bizimdi dersen anlarım da "her iki tarafida Haliloglu,lara aittir,dere ile birlikte" dersen derenin de sizin olduğu gibi bir anlam çıkar ki işte bunu anlamam.

Patanın literatürdeki adı Hirse olabilir de Türkiye'de bilinen adı nedir? Ben bunu soruyorum..