Zarar Veren Hayvanlardan Bıktık

Zarar Veren Hayvanlardan Bıktık

Sevgili Hemşinliler son yıllarda çoğaldıkca çoğalan yaban domuzlarının şerrinden illallah dedik..bir sürü emek harcayıp bahçe bostan kazdık,etrafını tel ile çevirdik ama faydası yok...daha mahsül olmadan bahçeyi tarlayı talan ettiler..bir yandanda fare hışmına uğradık..Bu gün yapılan ilanda ise kapan kurmak yada vurmak yasakmış..Ne yapmalıyız atalarımızın kök sökdüğü tarlalarımızı kazıp,ekmeyip bırakalımda oralardamı orman olsun..köyümüzde iki baş lazut yada kabak kurup yiyemiyeceksek daha ne edelim..Buna bir çözüm olmalı! NE YAPMALIYIZ?

ESRA SAKAOĞLU
      Atalarımız buna güzel çözümler bulmuş; KALİFÇİLUK :tongue: , ferağti, bahçeye tongal (çınlak ) çekmek, meyve ağaçlarına dikenli tel çakmak vs.

Yeni geliştirilmiş metodlarda var :tongue: Mesela geçen yaz babam bostana radyo yerleştirmişti sabaha kadar açık bırakıyordu. Bayağı işe yaramış :tongue: Yanlız hangi kanaldan yayın yapıldığı önemli her kanalı açmamak lazım, benim önerim hipap :D çalan radyo kanallarıdır.

Birde, sabaha kadar belli aralıklarla tüfek atar gibi ses çıkaran bir mekanızma kuruluyor. Sanırım piknik tüpünden yapılan bir düzenekle oluyor.
      Bundan bikaç sene önce bizim köylüler bu radyo olayını denediler.
      Bahçeler evlere yakın olduğu için sabaha kadar bizde dinledik tabi.
      Karadeniz tv çalıyordu sürekli=)

Ama maalesef belirli bi süre yaklaşamadılarsada, sözleşmiş gibi bir akşam gelip topluca yeyip gittiler bahçeyi :(

Bence en mantıklısı dikenli tel ile çevirmek.
      Biraz masraflı ama daha etkili çözüm diye düşünüyorum.

gülüyorum

Bu saymış olduklarınızı yapmadıkmı sanıyorsunuz? ferahti,dikenli tel,teneke,petek tel..kalif,bomba sistemi var küçük tüple,hee bide radyo :D bunlar müzik eşliğinde bile yiyorlar bahçede horon oynuyorlar ah gidi..evlerimizin yanına gelıyorlar sen ona bağır oda sana karşılık veriyor kafa tutarcasına..Yazık emeklerimize oki köyümüze gelipde ormanın deyip ağaç kesemeyecegiz YASAK!domuz vuramacağız YASAK!ne yapsın bu köylü gitsinde gitsın gelmesin köyüne öylemi?HEMŞİN de geri dönüşüm başlasın ama nasıl?ahırda inek yok hani o eskı otluklar iki senedir yığın yapmadık :( Hani adam ayı vurmuş hakım karşısında hakım''yasak oldugunu bilmiyormusun bu karar meclısden çıkalı hanı oldu''demiş.adamda ''oki ayunun bile meclısde adami var asun beni hakim bey''demiş.. Aynen öyle bu yasağı koyanlar gelsinde bizim bu sorunumuzu çözsünler!!ben bahçe kazmayı seviyorum ama bahçeye ekdiğimiz ürünü toplamayı daha çok seviyorum!!

Esra sakaoğlu
      Resimler
      • S5001092 (300 x 225).jpg

36.84 kB, 0×0, 1,043 defa görüntülendi
      • S5001118 (300 x 225).jpg

26.6 kB, 0×0, 817 defa görüntülendi
      • S5001124 (300 x 225).jpg

30.46 kB, 0×0, 829 defa görüntülendi

Dertlinin halinden kim anlar..:)

Bu sorun ve çözüm önerileri bende bir anımı hatırlattı.
      Sel zamanı çamlıhemşinde Ortan köyündeydik.
      Ben ailem, yeğenler, kuzenler hep beraberdik.
      Sel zamanı hakikaten her taraftan suyun fışkırdığı enteresan bir andı. İnsanın elinden hiç bir şey gelmeyip bol bol dua ettiğiniz bir andı.
      O gün çat kapı bir misafir geldi. Köyü gezdiğini ve fotoğraf çektiğini söyledi. Uzunca bir zaman sohbet ettik ve bazı fotoğraflarda çekti. Orhan Yayla ile orada tanışmıştık.
      Aşırı yağışlı olduğu için kendisini uzunca zaman bırakamadıkta.
      Neyse yağışın azalmasıyla müsaade istedi ve gitti.
      Biraz sonra bir haber daha geldi ve dedilerki fotoğrafçı (Normal zamanlarda akmayan) ırmakta mahsur kalmış. Güya bizlerde delikanlıyız ya hemen yeğenler, kuzenler fırladık yardıma gittik.
      Normal şartlarda akmayan ırmak olmuş bir canavar. Arabada tam ırmakta akıntının ortasında kalmış. Yukardan sürekli kaya akıyor.
      Köyün ileri gelenlerinden bir kaç kişi daha geldi ve işe koyuldular. Bize göre arabanın kurtulması mümkün değildi. Çünkü hakikaten araba olduğu yerde akıntıda zor duruyordu.Arabanın nereye kadar yuvarlanacağını, çekilip çekilemeyeceğini konuştuk ve en sonunda arabanın pert olabileceğine karar verdik. Pert sonrasında arabanın sigortası olup olmadığını ve sigortadan ne kadar ödenebileceğini konuştuk.
      Bütün bunları biz konuşurken köyün ileri gelenlerinden Kemal Yılmaz o felaketin içine girdi ve etraftaki kayalarla arabanın önüne bir set kurmaya başladı. Yaklaşık bir saatlik bir uğraş neticesinde hakikaten bir duvar örüp arabayı suların şiddetinden kurtarıp güvenceye aldı ve köye geri döndük.

Kıssadan hisse: Bu tip sorunları şehirde yetişenlere sormamak lazım. Onlar size sigortadan zararınızı nasıl tazmin edebileceğinizi ancak önerebilirler.:)

Sevgiyle kalın
      Metin Gültan :)

CVP: Sözde Nesli Tükenen ?

Yazar: coşkun Tarih: 16.09.2009 Saat: 23:02

Benim sözüm meclisten dışarı olsun (Tedbir amaçlı) :)
      Sözde ayılar nesli tükenen hayvanlar !Bilemiyorum belkide öyledir..
      Fakat o kadar zarar veren varlıklar varki !
      Esra hanım ben bir fikir üretemedim kusurumu bağışlayın lütfenn :)
      Sevgi ile kalın..

iki bacaklılardan bahsetmiyorum ne ima ettiğinizide anlayamıyorum mustafa bey..sadece yazmış olmak içinde yazmış olmanızsa bana bıraz saçma geldi..neyse sızde hoşçakalın :)

SAYIN METOŞ:
      Kıssadan hisse: Bu tip sorunları şehirde yetişenlere sormamak lazım. Onlar size sigortadan zararınızı nasıl tazmin edebileceğinizi ancak önerebilirler.

Bende şehirde yetişdım ama köyümüzde neyın ne oldugunu az çok biliyorum sanırım BEN NEDEMEK İSTEDİĞİMİ VE SORUNUN ÖNEMİNİ ANLATAMADIM.YADAAA.......

MAKSUT BEY:
      BENCE BİR AÇILIM YAPIN VE ONLARLA BARIŞ YAPMAYI DENEYİN.

Bakın biz bunu nasıl düşünemedik çok güzel bir fikir ;)yapalım açılım hatta ve hatta sizde gelın barış ELÇİMİZ olun denemesi bedava NE DERSİNİZ?:D :D :D :D

ESRA SAKAOĞLU

Yetersiz Kalan Cümleler !

Algılama !
      Yetersiz kalan cümleler kişileri haklı olduğu konuda bile suçlu kılar !
      Konu ne kadar önemli olursa olsun espiriyle yaklaşmak hakaret olmamakla
      birlıkte ;hiçte saçmalık sayılmamalı Sn.Esra hanım !Lütfenn.
      Konuya hassasiyet göstermesem zaten yazmazdım.Fikir üretememiş olabilırım fakat en azından onu bile belırtmışım.

Sizin gündeme aldığınız konu yıllardır yaşanmakla birlıkte ,gerekli çözümler
      üretilmış ve her seferınde yine de zarar görülmüştür.
      Fakat hayvanlar bile insanların her önlemine karşın yinede nafakalrını çıkarmak için farklı bir yöntem devreye sokarak zarar vermekteler.
      Kısaca onlarda hayatta kalma savaşı vermekteler.
      Esra hanım,
      Açıkça söylemek gerekilirse etrafınıda çit altına aldığınız bir alanın içine giren domuzlardan bahsediyorsunuz.
      1.Çitin geçilemez olup olmadığını netleştirmeniz gerekiyor.
      2.Çitin nerelerden açık verdiğini bulmanız ve onarmanız gerekiyor.
      3.Genede onarılamaz durumda olan açıklıklara tuzaklar kurmanız gerekiyor.
      4.Eskiden yapılan gürültü çıkartan sistemlerle hayvanları kaçırtma girişimleri yapmanız gerekebilir. (Tüple ses çıkartmaya ben karşıyım.)
      5.Genede çözüm bulamazsanız eskilerin kalıfçılık dediği tarlada silah ile nöbet tutma işini yapmanız gerekiyor.

Eskilerin bunlara ilave bir tek ek yaptıkları belirli süreçlerde hayvan avlayaran sayıyı azaltmaya çalışmalarıdır.
      Bu arada Domuz avı yasak değil.

Bunların dışında köylerde ben bir yöntem görmedim ve duymadım.
      Sizin talebiniz bunların dışında bir çözüm ise netleştirmeniz önemlidir.

Önemli olan köylerde ne olup bittiğini bilmek değil, çözüm üretebilmektir.
      Benim size anlattığım hikaye şehirden gelenlerle köyde yaşayanların bakış açılarını gösteren bir hikaye idi. Alınganlık göstermenize gerek yok.
      :(AH BENİM DEĞERLİ ABİLERİM YA BEN SİZİ YADA SİZ BENİ ANLAYAMIYORSUNUZ!SIRALAMIŞ OLDUĞUNUZ ŞIKLAR ZATEN UYGULANMIŞ ŞEYLER.AYRICA YASAK DEĞİL DIYORSUNUZ YASAK! HEMŞİN GENELİNDE YAPILACAK BİR ARAŞTIRMA İÇİN BAZI BİLİR KİŞİLER GELECEKMİŞ VE BU NEDENDEN DOLAYI KAPAN KURMAK YADA VURMAK YASAK OLDUĞUNA DAİR İLANLAR YAPILIYOR..ÜZGÜNÜM COŞKUN BEY ABİ :( BÖYLE Bİ ÇIKIŞ YAPMAMALIYDIM HAKLISINIZ BELKİDE AMA BI BAKIN ILK YAZIMDAN BERİ NELER YAZMIŞIM VE GELEN YORUMLARIDA BIR OKUYUN HELE...HASSASİYET GÖSTERİĞİNİZ YORUMDA BEN O HASSASİYETİ GÖREMEDİM BELKİ BENİM ALGILAMAMDA EKSİKLİK VAR ÜZGÜNÜM...MAKSUT BEYDE ÖYLE BİR NOKTA KOYMUŞKİ BEN BU TÜR ESPİRİ ANLAYIŞINI ANLAYAMIYORUM NE YAPAYIM :( ...SORUN,SORUN VAR ORTADA..BU SORUN SEVGİLİ YUNUS AMCANIN EKLEDIĞİ RESIMLERDEKİ GİBİ SEL FELAKETİ GİBİ DEĞİL..YAPILACAK BİR ŞEYLER OLMALI ALLAHDAN GELENE RAZIYIZ AMA BAŞLIKDAKİ GİBİ ZARARLI HAYVANLARDAN BIKTIK..YASAĞIN OLDUĞUNU GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK BENİM BİR ÖNERİM YOK AMA BÜYÜKLERİMİZ ASKERLER JANDARMALAR ÇIKIP TUZAĞIYLA TÜFEĞİYLE BUNLARIN SAYILARINI AZA INDIRSINLER DİYORLAR..BU SENE 5 TANE YAVRULAYAN BİR DOMUZ SENEYE 25 İ DOĞURACAK OZAMAN KAPIYADA ÇIKAMAYACAĞIZ..NE KORKUNÇ.. SELAM İLE....

ESRA SAKAOĞLU
      Esra şöyle bir ibare kullanmışsın" YASAK DEĞİL DIYORSUNUZ YASAK! HEMŞİN GENELİNDE YAPILACAK BİR ARAŞTIRMA İÇİN BAZI BİLİR KİŞİLER GELECEKMİŞ VE BU NEDENDEN DOLAYI KAPAN KURMAK YADA VURMAK YASAK OLDUĞUNA DAİR İLANLAR YAPILIYOR"
      Benim bildiğim domuz avı 12 ay açık olan bir avdır. (Ayı 12 ay yasak)
      Bu konuda son zamanlarda bir değişiklik yapıldımı bilmiyorum. Fakat senin yukarıdaki ifadene biraz takıldım.
      Hemşin genelinde bir araştırma için gelecek bu bilir kişiler kimdir ve neyi araştıracaklar. Senin domuz avlamanla ne ilgileri olabilirki.
      Bu konuda mümkünse biraz daha detaylı bilgi verebilirmisin.

koku ilacı

Sevgili Hemşinliler son yıllarda çoğaldıkca çoğalan yaban domuzlarının şerrinden illallah dedik..bir sürü emek harcayıp bahçe bostan kazdık,etrafını tel ile çevirdik ama faydası yok...daha mahsül olmadan bahçeyi tarlayı talan ettiler..bir yandanda fare hışmına uğradık..Bu gün yapılan ilanda ise kapan kurmak yada vurmak yasakmış..Ne yapmalıyız atalarımızın kök sökdüğü tarlalarımızı kazıp,ekmeyip bırakalımda oralardamı orman olsun..köyümüzde iki baş lazut yada kabak kurup yiyemiyeceksek daha ne edelim..Buna bir çözüm olmalı! NE YAPMALIYIZ?

ESRA SAKAOĞLU

sayın SAKAOĞLU, şikayetlerinize katılıyorum,
      şuadreste dikkatimi çeken bir şey, domuz ve yabani hayvanları kovucu koku ilacı varmış, umarım siz ve sizin gibi şikayetçi olanların işine yarar. iyi bayramlar.
      buyurun adresi; akgultarim.com/

akgultarim.com/
      Resimler
      • köylü.jpg

82.77 kB, 0×0, 781 defa görüntülendi
      http://eminaga.net/ :bye eminaga.eniyiforum.org/ eminaga.55@hotmail.com
      SEVGİLİ ESRA..

YASAĞI KOYAN KİM..?

SENİN MALINI VE CANINI GÜVENCEYE ALMAKLA YÜKÜMLÜ OLANLAR KİMLER.?

YÖRENİN BU GİBİ SORUNLARINI ÇÖZMEK TAHHÜDÜ İLE SENDEN GÜÇ ALANLAR KİM ? NERDELER ?

HEMŞİN STK LARI (BU ONLARIN DEYİŞİDİR) NERDELER ?

NEDEN ÇÖZÜM ÜRETMEZ YADA ÇALIŞMAZLAR ?

SANA DAHA FAZLA SORULAR SORABİLİRİM... :]

SENİ ÜZMAK YADA KÜÇÜMSEMEK GİBİ BİR NİYETİM VE AMACIM YOK.
      SADECE SANA YARDIM ALACAĞIN KURUMLARIN YOLUNU GÖSTERMEĞE ÇALIŞTIM O KADAR.

ŞİMDİ ;
      1- SORUNUNU BELEDİYEYE,
      2- KAYMAKAMLIĞA,
      3- HEMŞİN SOSYAL SORUMLULUK DERNEĞİNE (ÖYLE BİR DERNEĞİN OLDUĞUNU DUYDUNMU)
      4- SİZİN KÖYÜN MUHTARINA BİR DİLEKÇE İLE BİLDİR.

DE Kİ BİRAZDA BENİM SORUNLARIMLA UĞRAŞIN.
      DE Kİ BENİ BURDA DOMUZLAR SÖMÜRÜKEN BIRAKIN ERMENİYİ, BANA BAKIN DE.
      DE Kİ BENİM GELİRİM ARTMAZKEN ELEKTRİĞİME YAPTIĞINIZ ZAMMI GERİ ALIN. KABAĞİDA DOMUZ YEDİ DE.
      DE Kİ ADAMLAR TOPRAK ALIP DEVLET KURMAK İSTİYORLAR, BENİM TOPRAKLARIMI HEYELANLA SEL ALIP DENİZDE KATIYOR, TOPRAKSIZ KALACAĞIM ÇARE, AMAN DE?

NE BEN GELİP DOMUZLARLA ANLAŞMA SAĞLAYABİLİRİM, NEDE SİTE YÖNETİMİ DOMUZLARI HEMŞİNDEN BANLAYABİLİR.

AMMA SEN GENEDE EN İYİYSİ AYI, DOMUZ VE ÇAKALLARLA YAŞAMANIN BİR YOLUNU BULMAYA BAK.

ÇÜNKİ SİZİN EVİN AVLUSUNDAN GERİSİ ORMANIN MALI. ÖYLE ''BU FELAMURLERİ, KARAĞAÇLERİ, ARMUTLERİ DEDEM DİKTİ'' HİKAYESİ YEMEZ. NE BİR ÇALI KESERSİN NEDE BİR KARINCAYI İNCİTEBİLİRSİ. ARTIK.

HAA 2B MİDİR NEDİR ÇIKARSA SANA ORALARI SATARLAR. HAA PARAN YOKSA SANKO MANKO ALIR O ZAMAN. YANİ HEMŞİNDEDE DURUMUN SAKAT..

SON TAHLİL : BU GÜNÜMÜZE ŞÜKÜR.. :(
      YUKAKAPİLİ

heyvonler

sakın ol yeğen ben askerlerı yetıştırıyorum.bu kış meşgullıyet olur...ayulerun dokunulmazlpğı var.dokunamayız.domuzlerde muracaat ettıler fakat halk kabul etmedı oy alamadılar onlara dokunmak serbest.yanlız köy muhtarından ılerı gelenlerden izin almak koşulu var...
      Resimler
      • DSC00192.jpg

91.81 kB, 0×0, 578 defa görüntülendi
      • Resim 110.jpg

147.44 kB, 0×0, 677 defa görüntülendi
      • SP_A0276.jpg

55.59 kB, 0×0, 681 defa görüntülendi

BİR DEDİM BİN İŞİTTİM

SAYIN MAKSUT BEY İKİ MESAJINIZ VAR İLKİNDE AÇILIMINIZI ANLAYAMADIM GERÇİ KİM OKUSA ANLAMAZDI BENİM GİBİ..İKİNCİSİNDE İYİ YAZMIŞSINIZ BİRŞEY DIYEMEM SORULARINIZI IYI ANLADIM AMA BEN BU SORULARA CEVAP VERECEK DURUMDA DEĞİLİM GEREKDE DUYMUYORUM ZATEN..SİZ HEM SORMUŞ HEMDE SORUNU ÇÖZME YOLLARINI İZAH ETMİŞSİNİZ BANA NE HACET ;)..BEN HEMŞİNDE DOĞUP BUYUMEDIM HİKAYEMİDE YEMEZLER..AMA NE YAPAYIM HEMŞİNDE SENENIN 6AYINI YAŞIYORUM BU ARADADA BAĞ BAHÇE BOSTAN YAPIP DIKEN KESIYORUM..BEN HEMŞİNDE YAŞAMAYI SEVİYORUM BİLMEDİĞİM ÇOK ŞEYİ ÖĞRENDİMDE..ÖNCEDEN BİLMEZDİM AMA SAĞOLSUN BABAM EMEKLİ OLDU VE HEMŞİNDE YAŞAMA ŞANSI BÖYLELİKLE DAHADA ÇOĞALDI BİZDE...BİLİYORUMKİ NE SİZ BARIŞ SAĞLAYA BİLİRSİNİZ NEDE SİTEDEKİLER BANLAYA BİLİR!BURASI HEMŞİN HERKES SIZIN GİBİ DÜŞÜNSE KEŞKE AMA DÜŞÜNMEK YETMIYOR SIZDE SADECE DÜŞÜNÜRSÜNÜZ..ÖYLE TURİST GİBİ BİR KAÇ HAFTA KALIP GİTMEKLE OLMUYOR!..SIZDE BENIM BABAM GIBI SENENIN EN AZ 6AYINI HEMŞİNDE YAŞAYIN O HALDE DİDİMDE YAŞAMAK YERİNE..BANA SORDUĞUNUZ CEVAPLAYAMAYACAGIM SORULAR GİBİ BENDE SİZE SORU SORABILIRIM MESELA...
      DİDİMDE AYI,DOMUZ,ÇAKAL YOK DİYE KABAK,LAZUT EKMEK İÇİNMİ ORAYA YERLEŞDINIZ?AMA ORADAKİ KABAĞIN LAZUTUN TADI HEMŞİNDEKİ GİBİ OLMAZ!!!SİZ İYİSİMİ DOMUZU,AYISI,ÇAKALI YAĞMURU ÇOK HEMŞİNDEKİ HEMŞİNLİNİN SORUNLARINI DÜŞÜNMEYİN DİDİMİN BOL GÜNEŞLİ KUMSALLARINDA EMEKLİLİĞİN TADINI ÇIKARIN VE HEMŞİN SEVDASIYLA KALIN!SAYGILAR SELAMLAR ;)

ESRA SAKAOĞLU
      Çocukluğum Hemşin'de gençti. Liseyi Hemşin'de okudum ve bunu hep kendi açımdan bir şans olarak gördüm. Herkes gibi bizde ekmek kavgasına gurbete çıktık. Mecburen şehirde yaşasakta kendimizi hiçbir zaman "şehirli " görmedik. Köylü olmakla, Hemşinli olmaklada gurur duydum herzaman..

Olaya şehirli yada köylü penceresinden bakmak sanırım çok doğru olmaz çünkü burda yazanların yüzde doksanının çocukluğu Hemşin'de geçmiştir. Aslında tartışmayada gerek yok:) İyisimi ben bir hatıramı anlatayım.

Yanlış hatırlamıyorsam ortaokul yıllarıydı. Gece domuzlar bahçemizin bir kısmını talan etmişti. Her ne kadar iplerle bahçeye tongal , eski ceketlerden korkuluk :) yapmış olsakta işe yaramamıştı anlayacağınız.

Dedem çareyi kalif yapmakta bulmuştu.. Bahçeye hakim bir nokttadaki tumbun üstüne:) kalif yapmak için ağaçları taşımaya başladık. Teyzeçocuklarıyla birlikte büyük bir hevesle ağaçları taşıdığımı hatırlıyorum çünkü o zamana kadar kalifimiz yoktu ve ben kalifte kalmayı çok merak ediyordum.:)

İki gün içinde kalifi yaptık. Birde balkonu vardı, orayada toprak serdik ateş yakmak için. Dedem ve teyze çocukları ile ilk kalifçiliğimizi yapacaktık. Neyse hava kararınca demokrat fenerimizle kalifin yolunu tuttuk. Başladık türküler söylemeye naaralar atmaya ama durmak yok:D Başka bahçelerdeki kaliflerdende sesler geliyor biz daha çok gaza geliyoruz. Aşkla şevkle bağırıyoruz çağırıyoruz türküler söylüyoruz:)

Bir iki saat içinde sesimiz kesildi. Bizim Türk seyircisi gibi erken başlamıştık anlayacağınız:D Bir teneke vardı yanımızda götürdüğümüz ha bire ona sopalarla vuruyorduk:) Biraz sert vurmuşuz sanırım çok ses çıksın diye, yarım saat içinde diktörtgen teneke silindir şeklini aldı:D Sesimiz kısılınca rahmetli dedem "uşaam siz biyez yatun dinlenun ben sizi soğa kaldururum" dedi ve biz yattık. Yatış o yatış. Ama nasıl deliksiz uyumuşuz:) Sanırım rahmetli dedem bizim gürültümüze dayanamadıki bidaha uyandırmadı:)

Devlete Sesimizi Duyurmalıyız

Bu Konuda Ortak Noktada Birleşmeliyiz Ve Muhtarlarımız, Derneklerimizi Duyarlılığa Davet Etmeliyiz.
      Ailerin Tarlada Ve Bahçelerde Ne Kadar Zarar Gördükleri İlk Önce Muhtarlar Tarafından Rapor Hazırlanmalıdır.

Yabani Domuz;

1-Sürek avı dışında kendi bağ, bahçe ve tarlasında ruhsatlı tüfeği ile yabani domuz vuran çiftçiler yerel imkanlarla teşvik edilebilir.
      2-Yabani domuz mücadelesi için İl Müdürlüğünce sürek avı yapılmasına karar verildiğinde, İl Müdürlüğünce Çevr ve Orman Bakanlığının İldeki ilgili birimi ile birlikte; avın yapılacağı tarih ve günü,avın yapılacağı alan ,florası , zararlı yoğunluğu ve konuyla ilgili çiftçi şikayetlerini de içeren bir rapor tanzim edilerek, Merkez Av Komisyonu kararları doğrultusunda Çevre ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüğünden veya Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünden gerekli izin alınır.
      Gerekli izin alındıktan sonra;
      a) Raporda belirtilen av sahaları 6968 Sayılı Kanunun 4. Bölüm,29. Madde uyarınca, iş birliği yapılan kuruluşlar (avcılar derneği, ziraat odası vs) ve İl imkanları ile yapılacak fişek yardımı belirtilerek Valilik Oluru alınır.
      b)Sağlık Müdürlüğü, İlçe Kaymakamlıkları, Jandarma teşkilatına bilgi verilerek, gerekli sağlık ve emniyet tertibatı alınır.
      c) Avcılar Derneği ile irtibata geçilerek, yapılacak ava katılmaları sağlanır.
      d) Av yapılacak köylerden av tezkeresi olan avcılar veya yivsiz silah ruhsatnamesi olan avcılar ve atıcılar derneği üyeleri ile mahalli avcılarında katılması sağlanır.
      e) Ava katılan avcılara, ava başlamadan önce aşağıdaki hükümler okunarak tebliğ edilir ve imzaları alınır.
      -Avcılar kendilerine verilen bekleme yerlerini değiştirmeyecektir.
      -Sürek avı bitimi, önceden belirtilen şekil veya işaretle ilan edilene kadar bekleme yerleri terk edilmeyecektir.
      -Bekleme yerine oturan avcılar, çevresindeki avcıların yerini belirleyecektir.
      -Sürekçiler bekleme hattına yaklaşınca, sürülen yere doğru (sürekçilere doğru) ateş edilmeyecektir.
      -Yabani domuz avcı hattını geçtikten sonra ateş edilecektir.
      -Ne olduğu anlaşılmayan çalıların içindeki veya arkasındaki canlılara ateş edilmeyecektir.
      -Öldüğüne emin olmadan Yaralı yabani domuzuna yaklaşılmayacaktır.
      f) Yapılan av neticesinden durum bir tutanakla tespit edilerek, avcı sayısı, itlaf edilen hayvan sayısı vs bilgiler bir rapor halinde, Bitki Koruma Şube Müdürü ve Çevre ve Orman Bakanlığı İl Biriminin temsilcisi ile birlikte tanzim edilerek Çevre ve Orman Bakanlığına gönderilecektir.
      3-Kuş Gribinin taşıyıcısı olması nedeniyle ferdi veya sürek avı sonunda öldürülen yabani domuzun usulüne uygun olarak imha edilmesi sağlanacaktır.
      4) Uygulama ile ilgili icraat raporu tanzim edilerek Bakanlığımıza gönderilecektir.

11.3. YABANİ DOMUZ MÜCADELESİ
      Yabani domuz mücadelesinin, prensiplerde belirtildiği gibi yapılması ve uygulama sonucunun icraat olarak İl Müdürlüğümüze bildirilmesi gerekmektedir.

balikesirtarim.gov.tr/www/yukle.asp?id=6
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000