Site Ve Hemşin

NE YAZIKKİ HEMŞİNDE YAŞANAN SON 6 AYLIK SÜREÇ İNSANLARI KÜSTÜRDÜ. BİZLERİN BUNU AŞMAK İÇİN ÇABA HARCAMASI GEREKMEKTEDİR.

ÖNERİLERİM TABİİKİ VAR..
      EN ÖNCE HEMŞİNDE YAŞAYAN BAŞTA ÖĞRETMENLERİMİZ, KAMU GÖREVİ YAPAN OKUMUŞ YAZMIŞ HEMŞİNLİLER İLE KAHVE KÖŞELERİNDEKİ İŞSİZ GENÇLERİMİZİN BİR ARAYA GELİP, MERKEZİNİN HEMŞİNDE OLDUĞU BİR YAPILANMANIN TEMELLERİNİ ATMALARI GERKMEKTEDİR.

DAHA SONRA TÜM ÜLKEDE YAYILMIŞ OLAN HEMŞİNLİLERE ULAŞIP DESTEK İSTENMELİ.

TEMEL HEMŞİNDE ATILMALI...

Aynen katılıyorum Maksut =)

Bilemiyorum,bahse konu "yapılanma"nın öncü ve artçılarının belli bir siyasi duruşun ezberini ilgili-ilgisiz,cart-curt her yere bulaştırmamaları gerekliliğini,bu gibi davranışların Hemşin bütünlüğüne yönelik onulmaz yaralar açacağını belirtmeye de ayrıca gerek var mı !?
      Söylediğim herşeyin arkasındayım ve ispat edemeyeceğim hiç bir şeyi de söylemem. Hiç kimseye yüzüne söyleyemeyeceğim bir sözü arkasından söylemem. Eğer muhataplarımın arkasından bir söz söylediysem emin ol ki aynı şeyleri yüzlerine karşı da söyledim.
      Site elbette ki güzel ama eskiden daha güzel değil miydi?
      Bu sitede en büyük problem politik tatışmaların başlaması idi. Bu konuda Ankara'da yapılan bir tartışmada çok direnmeme rağmen sitede politik yazılar da olması kararı alındı. Gerekçe de "Hemşin'de kimin ne olduğu bilinsin" idi. Ben bu kararın Hemşin'i böleceğini defalarca anlatmaya çalıştım. Çünkü burada yazanlar Hemşin'de yaşayanlardan daha çok dışarıda yaşayanlar, Hemşin'de oy kullanmayacak kişiler olduğunu söyledim. Ancak 2 kişinin kararı ile sitede politika yazılmaya başlandı.
      Sitenin arşivine bakarsanız "Bu sitede POLİTİKA, DİN, SPOR" olmasın diye başlıklar açtım. Çünkü bu tartışmaların getirdiği bölünmeyi görmemek için birilerinin kör olması gerekiyordu. Ama olmadı.
      Elbette ki herkes yazınca ben de politik yazılar yazdım. Ancak bu yazıların hiç biri Hemşin'de yapılacak seçimde aday olacak kişiler hakkında en küçük bir yorumda dahi bulunmadım. Hemşin'deki seçimlerde kararı 12 ay Hemşin'de yaşayanların vermesi gerektiğini söyledim.

Site hakkında söylenecek çok şey var. Ancak şu anda bunları söylemenin faydası var mı bilemiyorum. Herkesin bildiği basit birkaç örnek verebilirim.

Sitenin Kuralları diye bir bölüm var ama bu kuralların birçoğu uygulanmıyor.

Sitenin kuruluş amacı bölümünden taviz verildi. Site Hemşin Kültürünü tanıtmak amacıyla kurulmuştu ama bu amaca hizmet etmeyen bir yayın politikası takip edildi. Google ve diğer arama motorlarındaki arama sayısı kuruluş amacının önüne geçti Hemşin Kültürü ile uzak yakın alakası olmayan binlerce başlık ile site internetin çöplüğüne çevrildi.

Arama motorlarında daha çok görünsün diye Türkçe Yazı Gramerinmde olmayan ve Türkçeye ihanet diyebileceğimiz şekilde her kelimesi büyük harfle başlayan bir yazı türü geliştirildi. Oysa Türkçe Gramerine uygun olarak tamamı büyük harfle yazılan başlık yazıları Özel Mesajlar ile "Doğru yaz" şeklinde geri çevrildi.

Bu son 2-3 husus da tamamen reyting kaygısı ile yapıldı. Oysa bu site kurulurken tek amacın Hemşin Kültürü olacağı söylenmişti.

Benim hatam yok mu? Elbette ki var. Her insanın hata yapma hakkı kadar benim de hata yapma hakkım vardır. Ancak sitede açık kural olan "Bu sitede sadece politik yazı yazamak amacı ile bulunanların üyeliği silinir" maddesini yazanlar o madde orda dururken hiç bir müdahlede bulunmuyorsa hatalı olan sadece 1-2 kişi ile sınırlı değildir.

Hemşin ikiye bölündü mü?
      Bence şimdiye kadar hiç bir seçimde olmadığı kadar bölünmüşlüğü açıkça görmek mümkündür. Eğer böyle bir durum bu gün tartışılıyorsa bu bölünmüşlükte seçim öncesi propaganda faaliyetleri sırasında taraflarca söylenenler kadar bu siteye politikanın sokulmasının da etkisi vardır.

Bu konuda sadece bir örnek verebilirim.
      Seçimlerden önce bu sitede bir anket açıldı. "Hemşin Belediye Başklanı Kim Olsun" adlı bu anketin sonuçlarının komikliğini tartışmayacağım ama adaylar diye takdim edilenlerden biri aday bile değildi.

Ankara'da "Bu sitede politika olsun" kararını verenler şimdi kalkmış birlik beraberlik mesajları vermeye çalışıyorlar.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

İki Kelime..

Saygıdeğer site üyeleri;
      Biliyorum çoğunuz yaşça benden büyük ve olgun insanlarsınız.
      Bunun yanında hepinizle birebir görüşmesemde fikirlerinize vede şahsınıza saygı duyuyorum.
      Ancak diğer konularda olduğu gibi yine konu amacı dışına çıkmış.
      Yapılan bütün hatalar ve değerli Mustafa abimize uygulanan anlamsız saldırıyı kınıyorum.
      Değerli Maksut abimiz aslında güzel bir konuya değinmiş:
      Neden insanlar birbirine olan sıcaklığını kaybediyor?
      Neden bu olaylar sadece bir hemşin meselesi olarak görülüyor ?
      Elbetteki arada olan sıcak duygular kaybolunca yardımlaşmalarda yok oluyor.
      Bundan elbetteki hemşin zarar görüyor.
      Benim okuduğum kitabı bir başkası eline aldığında konumu değişiyor ?Veya bir başkası okuduğunda cümlelermi yok oluyor?
      Peki benim anlamadığım asıl konu ;Neden bütün başarısızlıklar siteye mal edilmeye çalışılıyor ?
      Daha düne kadar övgüyle bahsı geçen insanlar neden suyun altında?
      Acaba diyorum anlayışımızda bir değişıklıkmı var?Yoksa iyilerle kötülermi yer değiştırdı........

Saygı değer :

Maksut ağbi ..
      Şakir ağbi
      Cundalı
      Ömer bey
      Naci ağbi....
      Abbas kardeşim...
      Mustafa ağbi...
      Hepiniz saygıyı ve sevgiyi hak eden çok güzel insanlarsınız.
      Ve bizler çoğu konuda yaptıklarınız ve yapacak olduğunuz güzel şeyleri örnek aliyoruz.

Lütfenn !
      Konu insanların bakıp güzel şeyler ööğreneceği konumda kalsın.
      Tartışma konusu olmasın.

Hepinize saygılar sunarım..
      Sevgili Coşkun Kardeşim;

Ömrüm memleket sevdası ile geçti. Bu bazen kuru bir sevda olarak kaldı bazen birşeyler yapabilmenin hazzı ile zevklendi. Görevim gereği uzun yıllar boyunca Ankara'da fazla kalamadım. Hemşerilerimle ilişkim ise genellikle yakın akrabalar ile sınırlı kaldı. Bunda Ankara dışındaki eğitim hayatımın da rolü vardı. Ancak zaman ile Ankara'da daha çok kalma imkanı oluşunca memleketimle gurbette de olsa daha fazla haşır neşir olma imkanım oldu. İşte bu sebeple de Bismillah diyerek bir çok arkadaşım gibi elimizi bir yükün altına koyduk. Başarı veya başarısızlık değerlendirmesini elbette ben yapamam ama bu görevimiz sırasında herkesin ortak katkısı ve çabası ile önemli işler yaptık. Herşey güzel gidiyordu. Brilikte alınan kararlar yine birlikte uygulanıyordu. Tüm meslek hayatım boyunca ve ailemden de aldığım terbiye ile hiç bir menfaat asla amacımın önüne veya arkasına takılmadı. Hemen her işte de ölçüm bu oldu. Ancak zaman içinde gördüm ki birileri farklı amaçlar peşinde koşuyorlar. İşte o zaman yapmam gerekeni yaptım ve politika ve üçkağıda sapmadan tepkimi çaıkça ortaya koydum. Burada geçmişte kalmış olayların ayrıntısını verip geçmişe takılıp kalmak istemiyorum ama yaşadıklarım aslında hiç bir zaman beklemediğim şeylerdi. Hiç kimseye gerçekleşen olaylar hakkında en küçük bir yalan bile söylemedim. İspat edemeyeceğim hiç bir iddiada da bulunmadım. Ancak öyle olaylar yaşadım ki insanlığımdan utandım. Dostluk, kardeşlik, akrabalık, çocukluktan başlayan kardeşten de öte birliktelerin aslında nasıl da kağıttan kuleler gibi sahte olduğuna şahit oldum, yıkıldım.
      Bir olay yaşadım ama olayın en yakınındaki canım kadar aziz bildiğim kardeşim şahit olduğu olayın iğrenç yüzünü kınayamadı. Bir başka olay şahidi ise sadece politik farklılıklarından dolayı iftiraların en iğrenci ile yalanlar düzdü. Dahası olayın etik kısmını bile siyasi yakınlıklarından dolayı duymazdan gelip umursamaz davrandılar.
      Elbette ki bu akvgaların hiç kimseye faydası yok ama ben bu kavgaları önleyebilmek için BU SİTEDE POLİTİKA OLMASIN diye az mücadele etmedim. Çünkü biliyordum ki savunduğu fikirleri için satmayacağı insani hiç bir değeri olmayan insanlarla politika yapılmazdı.

Konuyu başka bir başlığa taşımanın hiç bir anlamı da yoktur. Çünkü bu başlık aylardır yapılan iğrenç iftira ve saldırıların sonucunda istedikleri ortamı yarattığına inanların yeni bir tezgahıdır.

İşte bu sebeple Ben yemaam dedim.

Söyleyeceklerimin kısası şu. İnsanların bir kısmından da itiranın bu kadar hayisiyetsizce yapılanından da iğrendim. Yoruldum mu? Asla...
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Şu yukarıda yazılan son mesajı ya okumadın yada kişisel hakaretin ne olduğunu bilmiyorsun ki son mesajı görmezden geliyorsunj. Aslında bu görmemezilik "Bu sitede politika olsun" diyenlerin suç üstü yakalanması değil mi?

Bunların Hemşin'i getirdikleri nokta ortada. Daha ilk yazılarında en yakın akrabalarına bile Gericii, Yobaz, Molla, Takunyacı diye saldıran bu kafalar mı Hemşin'e derleyip toparlayacaklar? Bunların iki elinde iki kara milletin yüzüne çalıyorlar.

Bu güne kadar açılan başlıklara yazdıklarını herkes okudu. Açılan her konuya alakalı alakasız yazarak konuyu dağıttılar. Millet bunları tanımadağı için burada yazdıklarından brişey sanıyorlar. Ama emin olun ki bunları az çok tanıyıp da Hemşin'de adam yerine koyan bir kişi bile yok.

Bunların Hemşin'i getirdiği nokta ortada. Şimdi günah çıkardıklarına bakmayın. Çünkü bunların bu güne kadar yapılan tartışmanın etik tarafı ile ilgili zerre kaygıları yoktur. Sadece iğrenç bir şekilde başladıkları politikayı planladıkları bir sonraki aşmayı getirdikleri inancı iile politika yapıyorlar. Bu görevi de bu Didim sakinine vermişler. O da ilk günden beri olduğu gibi emir komuta ile yazıyor ya da yazmıyor. Hepsi bu! Gerisi ise senin de sürekli söylediğin gibi hikaye...

Sonuç olarak başlıkta da söylediğin gibi DURUŞ ÖNEMLİ...

Not: "Hemşin'in tanıtımının engellenmesi" cümlesinin açıklanmasını bekliyorum. Çünkü bu tartışmaların arkasında yatan asıl düşünce budur.
      Cevap alıncaya kadar da bu soruyu sormaya devam edeceğim.

Bu Yol Hemşin Yolu

Dernekte Aktif Görev Yapan Tüm Yetkili Arkadaşlarımız Dernek Üyelerince Seçilerek Göreve Getirilmişlerdir.
      Hikâyeden Farklı Zeminlere Kayarak, Darılarak Biz Olmanın Adımlarını Gerçekleştiremeyiz.
      Derneklerimizin Daha Güçlü Olabilmesi İçin, Yöremizin Aydınlarına, İş Adamlarına, Gençlerine Sesleniyoruz! Derneklerimizin Yanında Olun.
      Bizlerin Gücü Ve Oyları İle Başa Getirilmesini İstediklerimizin, Tek Yürek Tek Yumruk Olması İçin Ve Gençlerin Gelecekte Aş, İş, Bulabilmeleri İçin Yöremizin Derneklerinde Duruşumuzu Sergileyelim.
      Tarihimizi, Atalarımızı, Kültürümüzü Yaşatmak Adına Tek Yürek, Tek Yumruk…
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

Sn. Maksut Sn. Saksu

Kişilik Haklarına Saygısızlığın Yeri Bu Site Değil…

Sn. Maksut
      Hakaret Dolu Yazılar Silinir, Silinmeye de Devam Edilecektir...
      Biz Kimsenin Silahşorluğunu Yapmayız!
      Dernek Yönetiminde Bir Ayrıcalık Yok, Olsaydı Oralara İnsanlar Ailesini Getirmezdi...
      Derneğe Gelerek İnsanlarda Ayrılık Rüzgârları Estirmeyen Bizleriz, Çünkü Biz Hemşin’in Yanındayız.
      Dernek Orada Adresi Belli Mekânı Belli, Gelirsin 50 Veya 100 Kişi İle Üye Olursun Değişmesini İstediğin Düzeni Değiştirirsin.

Sn. Saksu
      İnsanların Üzerine Giderek Yürekler Kazanılmaz, Duruşunu Sergilersin Yürekleri Kazanırsın...
      Hemşin Deresinin İlk Başlama Yerinden, Pazara kadar Ciddi Bir Şekilde Zemin Proje Çalışmaları Başlatılmalı.
      Mahalle Ve Köylerimizde Heyelan Bölgeler Koordinatları İle Tespit Edilmeli Acil Tedbirler Alınması İçin Diğer Derneklerimizle İş Biriliğine Gidilmeli, Hemşin Adına Yapılacak Projeler Üretilmeli.

Hemşin Bir Gül Bahçesidir, Korunması BİZ Olmanın Yolundan Geçer
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000
      Hemşin için bir şeyler yapmak..

Örneğin kavga etmeden tartışabilmeyi öğrenerek başlanmalı diyeceğim ama imkanı mı var?

Hala malum festivali savunanlarla bu mümkün mü?

Bu festivali düzenleyenlerin, yer alacakların, yaptıklarını bir araştırın.. Bize, biz Hemşinli kardeşlerinize inanmıyorsanız, Pazarlı “solculara” – sosyal demokratlara değil, solculara- bir sorun size anlatsınlar.. Artık bu yapılanlar ayıp bile değil, ötesi.. Lanet olsun Festivalinize.. Bizi paramparça etti hala arkasındasınız…Değer miydi? Derneğimizi böldü, mahkemelik etti, türlü oyunlarla üyeler istifa ettirildi.. Soruyorum değer miydi?

Çipendüz’de bir eğlence , bir festival düzenlemek için bu insanlara ihtiyacımız mı vardı?

Bence yapacağınız en hayırlı şey SUSMAK.. ve DÜŞÜNMEK..

Evet Hemşin bölünmüştür.. Ama kimse bunu abartmasın.. Bölünme her zaman ortadan ikiye ayrılmak demek değildir. Bölünen bir parça çok büyük diğeri çok küçük … Bakmayın seslerinin fazla çıktığına… Sessiz çoğunluktur önemli olan..

Yapılıyor.. Yapılmakta..

Ama yapanlar sessiz sedasız yol alıyorlar..

Kendileri olmadan Hemşin’e bir şey yapılamaz diye düşünenler “Hemşin İçin Bir Şeyler Yapılmalı” diye çığırtkanlık yapıyor, o kadar..

Kusura bakmayın “eski dostlar” ; malum festival için özür dilemedikçe, yanlışınızdan dönmedikçe, yine malum “Uluslar Arası Folklor Festivali” konusunda –ben trajikomedisi diyorum- hatanızı kabul etmedikçe, saldırganların yanında yer aldığınız müddetçe, sizinle MÜCADELEM SÜRECEKTİR..

Ha bu arada, Hemşin’in tanıtımına gelince; Hemşin sadece “Organik Tarım Havzası” olmayı gerçekten bir başarsın, sizin “ısmarlama” Festivallerinizin yapacağı “olumsuz” tanıtımın aksine binlerce kat “olumlu tanıtım” a erişecektir. Bu daha şimdiden başlamıştır.

HEMŞİN İÇİN BİR ŞEYLER YAPMAK..

GELİN HEP BERABER HEMŞİN’İ ORGANİK TARIM HAVZASI YAPALIM..
      Kulaksız işitmek dilsiz ifade
      Canım cananındır edem iade
      Vücut bir camidir vicdan seccade
      Onun bunun çıkarına seremem

barişa uzanan yol sevgiden geçer

evet ayağa kalk hemşin uyan artık !

Bir söz vardır garip kendi üzerindeki yırtığı görmez hep başkalarda kusur aramış;
      Galiba HEMŞİN imize böyle bir şey oldu. Sebep ,bahane aramaktansa sebebin bahanenin ta kendisi kendimiz olduğunu fark ederek sevgiyle birbirine sarılsak art niyeti bırakıp her kes varlığı kadar bilgi ve beceri si kadar katkı koysa işte o zaman ölü toprağı üstümüzden kalkar zaten ,bıraksak şu burun kıvırmayı kendini beğenmişliği birbirii çekememezliği sarılsak sevgiyle tutuşşsak el ele işte o zaman ölü toprağı kalkar üstümüzden. Nasıl ki bu toprağı biz serdik başkası gelip çıkarsız karşılıksız kaldırmaz sa ; Ancak gene biz kaldırabiliriz,tabi taşın altına laf sokarak ateşe odun atarak değil ,taşın altına el sokarak ateşe sevgi koyarak olur bakın o zaman nasıl ölü toprağı kendiliğinden kalkar ve özlenen güzelliklere kavuşur HEMŞİN imiz de insanımız da.

sevgiyle hoşça ve dostça kalın daima HEMŞİNli gibi olun.

kavga edenlerin değil barışa el uzatanların yanı bizim yanımız
      düşman bilenlerin değil dost olanların yanı bizim yanımız ve hiç bir yazımız yokturki kavaga amacı taşısın biz feyzimizi yunuslardan pir sultanlardan gönül dotluğu kuranlardan gönülden dost alanlardan almışız ama her ne hikmetse kurunun yanında yanmaktayız.
      amma: hamdım piştim henüz yanmadım

bizi bilen bilir ilmek
      arif olmak daima gülmek
      biz barışa el veririz
      ne icaddır yazı silmek....
      Dernek yönetimi değişimi Festival üzerine koparılan fırtınanın hemen sonrasına tesadüf (!) ediyor.Aslında festival yapılmalı mıydı,yapılmamalı mıydı meselesi Ermenistan'la girilen diyalog süreci ve gelinen nokta itibariyle mesele olma vasfından çok şey yitirmiş olmasına karşın Hemşin kamuoyunu meşgul etmeyi sürdürüyor !

Nasıl izah edilebilir ?

Yeni yönetimin festival çerçevesinde tutturduğu yoğun faşizan söylem ve bu söylemin yönetimi ele geçirme amaçlı payanda olarak kullanılması olabilir mi ?

Aynı söylem gereği festivalde bir mahzur görmeyen Hemşinlilerin adeta vatan haini ilan edilmesi ?!

Sonrasında yaşanan yoğun istifalar !

Sol görüşünün altını kalın çizgilerle özenle görünür kılan kimilerinin aynı faşizan söylemi kuşanmalarının enternasyonal ahlakı,solu,molu ne hale getirdiği sorunsalı !..

Kriz,ilk günden bu güne yeni yönetimin meşruiyeti noktasında şekilleniyor !..
      Yine saçmalamışsız Ömer.. Bu senin görevin.. Benim saçmalıklarla uğraşacak zamanım yok..

Bari solu bize bırak, sen kendi alanında saçmalaya devam et.. O alan saçmalamaya oldukça müsait. Beni de hiç ilgilendirmiyor. Çünkü asırlardır bu saçmalıklar insanlığa bir adım yol aldırmadı.. Yolunda devam et, geriye gittikçe benden uzaklaşmış olursun..

Son söz;

Küresel emperyalizm çağında, küresel emperyalistlerin "emriyle" açılmayı göze alanlar; emperyalist efendileriyle gerdek gecesine girecekler demektir..
      Kulaksız işitmek dilsiz ifade
      Canım cananındır edem iade
      Vücut bir camidir vicdan seccade
      Onun bunun çıkarına seremem
      Dursunali'nin ilk sayfada aktardığı yazıyı okuyanlar olayın hükümetin Ermeni açılımı ile bir alakası olmadığını görecekler. Ancak okumak gibi bir alışkanlığımız yok ki kafamızdaki zanlarla yazıyoruz.
      Hemşinlilerin Hemşin'den kovaladığı festivalciler bu festivalin hemen öncesinde Erivan'da "Hemşin Konferansı" düzenlediler. O konferansta Hemşin'e gelecek ekipten sadece Neşet Ertaş yoktu. Orada yapılan konuşmalar Birgün Gazetesinde Adnan Genç tarafından yayınlandı. O yazılar bu festivalin şimdilerdeki açılımla alakası olmadığının delilidir.
      Geçelim...
      Festivalller yerel kültürleri tanıtmak amacı güder. Düzenleyicileri de yöre halkıdır. Mesela Hemşin Derneği Diyarbakır'ın bir ilçesine gitse ve "Ben ABD'de aldığım bir fon ile burada bir etkinlik düzenleyeceğim. Festivalin programını ben belirleyeceğim. İçinizden herhangi birini düzenleme komitesinde istemiyorum" dese acaba nasıl bir cevap alırlardı? Bu sorunun bile cevabını vermekten aciz olanlar elbette ki bu festivalin arka planını göremezler, görmek istemezler.
      Festivalin iptalinden sonra malum derneğin yöneticilerinden birinin "Hemşinde Milliyetçi, Ulusalcı Faşist gericiler" gibi tanımlamalar ile Hemşinlilere saldırırken kendilerini Ulusalcı sınıfında görenlerin neden bir tepkisi olmadı? Yoksa Ulusalcılık ve o fikrin kurucusu sizi alakadar etmiyor mu?
      Bu festivali yapacak malum dernek yer seçiminde hiç kimsenin fikrini almadı. Festivalden o günün Belediye Başkanı Başar Cumbur'u nezaketen haberdar ettiler. Ne Rize Valiliği, ne Hemşin Kaymakamlığı, ne de Hemşin Derneğine haber vermeden bir program yaptılar. Yaklaşık 1 sene önce şekillenen festivalin Devletin Resmi makamlarına izin müracaatının fesitalden 10 gün kadar öncesi yapılması bile aslında bu festivalin nerelerde kotarıldığının delili değil mi?
      Hemşin üzerine etnik bölücülük faaliyetleri uzun yıllardır devam etmektedir. Geçtiğimiz 5 sene içerisinde bu konuda onlarca kitap yazdılar. Yüzlerce makale yayınladılar. Hemşinlilere kendilerini hissettikleri kimlik dışında bir başka kimlik yamamaya çalıştılar. Bunu Hemşin adını duyan herkes bilmektedir.
      Bu festivalin asıl amacı senelerdir kotarılmaya çalışılan etnik bölücülüğün hedefin merkezinde icra edilmesiydi. Başarırlarsa bunu dünyaya duyuracaklardı. Başaramadıkları takdirde ise Hemşin'i böleceklerdi. Kim haklı kim haksız tartışmasından daha önemli olan bir işbirlikçi zihniyetin istediği sonucu almasıydı ve öyle de oldu.
      Peki, Hemşin'in aklıbaşında insanları nasıl oldu da bu planı göremediler? Hemşin'in tanıtımı için ABD fonlarına mı ihtiyaç vardı? Hemşin'de çok cüzzi paralar ile kaç tane festival yapılmıştı? Aynısını yine yapamaz mıydık da bu bölünmüşlüğe çanak tuttuk? İşte Hemşin'deki bugün görülen bölünmenin asıl sebebi de sorumluları da bu değerlendirmeyi yapmayanlar, yapamayanlardır. Bugün bu durumu yaratanlar "Buna değer miydi?" diye hiç düşündüler mi?
      Görünen o ki hiç düşünmemişler. Çünkü birileri hala o malum derneğin sözcülüğüne soyunmuş gibi dost, kardeş, akraba ve arkadaşlarına aynı malum derneğin söcülerinin aynı kelimeleri ile Faşist diye saldırabiliyorlar.
      Malum derneğin işbirlikçi sözcüleri ile aynı ağzı kullanan bazı zevat gibi gaflet ve delalet içinde bulunmaktansa onların faşist tanımlamasına muhatap olmak daha evladır.
      Bu başlık Hemşin'deki bölünmüşlüğü ortadan kaldırmak, Hemşin için birşeyler yapmak amacı ile açıldıysa önce bu durumun yaratıcıları tüm Hemşinlilerden özür dileyeceklerdir.
      İttihatçıların emperyal rüyaları değil midir Osmanlı'yı dünya harbine sokan Mustafa bey ? Bu uğurda Çanakkale dahil girilen birçok savaşta dönemin Genelkurmay başkanlığını Almanlar üstlenmiş bilmem biliyor musun ?!

Atalar bu gibi durumları şöyle vecizelendirmiş ;

Ayranı yok içmeye,Atıyla gider ...ya !..

Yine ,aynı kişiler ve aynı rüya değil mi 1915 tehcir olayı ve sonrası yaşananların baş kahramanları !!!

İtihatçılar,yani bugünkü CHP'nin selefleri !..

Bu zihniyete vasfedilen SOL da aslında bir tür karikatür gibi değil mi ? Söyler misin,CHP'nin doktrinel solla ne ilgisi var ? Dünün emperyal rüyalarıyla hemhal ittihat ve terakki,bugünün MHP faşizmini gövdesine siper edinen CHP hempaları !

Farkında mısın bilmiyorum; Yaşanan herc-ü merc, herikisinin de tarihin çöp sepetine atılması sürecidir !!!

Solun ne menem bir şey olduğu noktasında en küçük bir fikri olmayan Mustafa bey ve türevleri ;

Düşün artık sol'un yakasından !
      Enternasyonal sosyalizm siz olmadan mecraını bulacak,gerçek müntesipleriyle hasret giderecektir !!!

Son söz;

Küresel emperyalizm çağında, küresel emperyalistlerin "emriyle" açılmayı göze alanlar; emperyalist efendileriyle gerdek gecesine girecekler demektir..

Son sözün de evlere şenlik !

Emperyalizmin çağı yoktur.Dün vardı,yarın da olmaya devam edecek !
      Baknz: Marks'ın daskapital'i !

Aynı emperyalizmin emri gereği değil mi Türk'e Türkten başka dost yok hezeyanı neticesi tüm dünya sakinlerinin potansiyel düşman ilan edinilmesi !

Mustafa Kemal'in Yurtta sulh,dünyada sulh ilkesinin fersah fersah uzağında olanların herşeye rağmen kendilerinde Atatürkçülük kesbetmeleri ne manaya gelir ?!

Mustafa Kemal,ölüm-kalım savaşı verdiği İngiliz,Fransız vs. devletlerle bile "BARIŞ " imzalamışken bugün demokratik açılımları güya dillerine dolayan sizler !

Çekilin yoldan,Millet geliyor !!!
      Dursunali kendisine bildirilenleri (!) aktarmış ! Bildirilenler arasında Kuşadası villa yolsuzluğu gibi bir detay da var,ki halen ya kanıt,ya da özür bekliyor !!!

Bir grup faşizan dolduruşuna maruz Hemşinli marifetiyle engellenen festivalin hükümetin yürüttüğü Ermeni açılımıyla ilgisi yoktur deniliyor,ki yanılınıyor !
      Festival, Ermeni açılımının mütemmim cüzüdür !.. Nihai hedef iki halkın barışıdır,yeniden kaynaşmasıdır.

Festival sadece yerel kültürün tanıtımı demek değildir.Organizatör ve katılımcıları ile yerel,ulusal ve uluslararası düzlemde çok farklı konularda festivaller düzenleniyor.
      Baknz: Google'de festival !..

Bir süredir tedavüle sunulan "ulusalcılık", ergenekon çetesinin hazırlayıp sunduğu bir racondur !

Çete mensupları ulusu nasıl paramparça etmeye kastettiklerini şimdilerde mahkeme önünde bülbül misali şakıyorlar !!!

Festival,organizatörlerince resmi makamlara ve seçilmiş Belediye Başkanı'na bildirilmiştir. "10 gün önce bildiriliyor" olması,SADECE ön ekiyle kerih gösterilemez ! Sıradan bir Ankara sakini biliyor, ki 10 gün resmi izin için oldukça uzun bir süre . Zamanın Belediye Başkanı'nı aşarak "derneğimizden kimse çağırılmadı" sızlanması da mizahi bir meseledir !

Kendilerini Hemşin ve sakinini topyekün faşist- kabadayı göstermeye adayan mezkur dernek yöneticilerinin tek ve yegane yapmaları elzem olan derhal istifa etmek,yine derhal çamur attıkları tüm hemşinlilerden özür dilemektir !!!

Gölge etmesinler,kendilerinden başka ihsan istemiyoruz !!!

CVP: Site Ve Hemşin

Yazar: maksut Tarih: 15.10.2009 Saat: 20:08

BU YAZIYI YAZIP YAZMAMAK ARASINDA BİRAZ TEREDDÜT ETSEMDE YAZMAĞA KARAR VERDİM. ÇÜNKİ AMACIM HEMŞİN İÇİN BİRŞEYLER YAPMAK, UYUYANLAYI UYANDIRMAĞA ÇALIŞMAK..

BU SİTEYE GELDİĞİM TARİHLERDE SİTE HEMŞİNİN YANSIMASI İDİ.
      SON MAHALLİ SEÇİMLERE KADAR BÜTÜN HEMŞİNLİLER BURDA HEMŞİN İÇİN NELER YAPILMALI, KİMLER NE YAPMALI, NE YAPIYORU TARTIŞIYOR.,

HEMŞİNLİLER YENİ ORGANİZASYONLAR YAPIYORLARDI. (dernek kurulması, hemşin yemekleri, hemşinde fotoğrafçılık, folklor etkinlikler v.s)
      BİZLE VE GURBETTEKİ İNSANLARIMIZ TAA AMERİKA, AVRUPA, RUSYA BELKİDE ÇİN-YAPONYA YADA AFRİKADAN OLANI BİTENİ GÖRÜYOR DUYUYORDU.

ANCAK SON ZAMANLARDA ÖYLESİNE BİR ÖLÜ TOPRAĞI SERPİLDİKİ SİTEYE ÖLÜM İLANLARINDAN BAŞKA NE BİR HABER NEDE BİR YORUM YAPILMAZ OLDU.

MERAK EDİP HEMŞİNDEKİ ARKADAŞLARIMI ARADIM ORADADA YAPRAK
      KIMILDAMIYORMUŞ.

''HEMŞİN YALNIZ'' DİYORLAR.
      ''HEMŞİN SESSİZ''

ÜZÜLÜYOR İNSAN İSTER İSTEMEZ.

VE SORUYOR İNSAN NELER YAPABİLİRİZ DİYE..
      VARMI BİR CEVABINIZ...??

MAKSUT GÖRÜCÜ

BU YAZI BAŞLIĞIN İLK AÇILIŞ YAZISIDIR.
      BAŞLIĞI AÇAN ARKADAŞINIZ DÜŞÜNMÜŞ TAŞINMIŞ..
      NELERİN OLABİLECEĞİNİ HESAPLAMIŞ VEE

İLK CÜMLESİNDE OLABİLECEKLERİ İMA EDEREK AMACININ SAMİMİYETİNİ ANLATARAK KONUYU BAŞLATMIŞTIR.

KONU BU GÜN BURAYA GELMİŞTİR. SEBEBİ ORTADADIR.

RİCA LARLA KONUYU SABOTE ETMEYELİM. BAŞKA KONU AÇIP ORDA TARTIŞALIM, BURDA NE YAPALIMI YAZALIM DEMESİNE KARŞIN ARKADAŞINIZIN.

SALDIRIYA UĞRAMIŞ (bu fiziki değildir. amma daha ağır hakaretler içermektedir.) CEVABI YAZILARI İÇİNDE HAKARET OLMAMASINA KARŞIN SİTE YÖNETİMİNCE SİLİNMİŞ. SAVUNMAYA DAYALI YAZILARI BİLE SİLİNDİĞİNDEN AMACI DIŞINDA YAZDIĞI, POLİTİK DAVRANDIĞI ANLAMI ÇIKMIŞTIR.

VEE KONU GELİP POLİTİKAYA VE DERNEĞE DAYANMIŞTIR.
      BENİM AMACIM BU DEĞİLDİ VE HALADA DEĞİL, ANCAK İLLADA KAVGA DİYORSANIZ BUYURUN.

1- FESTİVALİN ŞEKLİNE BENDE KARŞI ÇIKMIŞ, EĞER SİZLER YAN GELİR YATARSANIZ BİRİLERİ GELİR BUNU ''GÜZEL HEMŞİN, YEŞİL HEMŞİNİN TÜRKLERİ..V.S ADI ALTINDA YAPAR, YAPMAĞA ÇALIŞIR. DEMİŞ, DERNEĞİN, BELEDİYENİN, VAKIFLARIN BUNU KENDİSİNİN YAPMASINI BİR KARAR ALIP HEMŞİNDE YAPILACAK BU TÜR ETKİNLİKLERDE MUTLAKA BULUNULMASINI İSTEMİŞTİM.

2- DERNEKTEKİ KAVGALARI KINAMIŞ, HERKESİN BU OLAYI KAPATIP HEMŞİN ADINA BİRLİK OLMASINI ÖNERMİŞTİM. KİŞİSEL KAVGALARIN DERNEĞE YADA HEMŞİNİN POLİTİKASINA MAL EDİLMEMESİ GEREKTİĞİNİ SAVUNMUŞTUM.

3- RESTORASYON OLAYLARINA GELİNCE ''KEŞKE HEMŞİNDE DAHA ÇOK EV BU ŞEKİLDE RESTORE EDİLEBİLSE'' DEMİŞ VE BUNUN HEMŞİN KÜLTÜRÜNÜN, HEMŞİN EVLERİNİN GELECEĞE SAĞLIKLI KALMASI İÇİN ÖNEMLİ OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİM.

5- VİLLA YOLSUZLUĞUNDAN BİLGİM YOK. KUŞADASINDAKİ VİLLA HEMŞİNİ NEDEN İLGİLENDİRİR ONUDA ANLAMIŞ DEĞİLİM.

6- DURSUNALİNİN YAZISINI İLK ASILDIĞINDA OKUMUŞ, ÖNEMSEMEMİŞTİM.

ANCAK SON GELİŞEN OLAYLARDAN SONRA YENİDEN OKUYUP YORUMLAMAK VEDE ASLINI ÖĞRENMEK İHTİYACI DUYDUM. EVET O YAZIDA ERMENİ AÇILIMI İLE ALAKA YOK O YAZIDA ŞU VER :
      BİR ARKADAŞIMIZ GAZETECİ OLDUĞUNDAN DURSUNALİYİ TELEFONLA ARAYIP, BU PROJENİN İSRAİL PROJESİ OLDUĞUNU YAZMASINI, BU PROJEYİ DESTEKLEYENLERİN ENGELLENMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYOR.

ENGELLENMELİMİ, ENGELLENMEMELİMİ SORUSUNA GELİNCE. BU GÜN ENGELLENDİĞİNİ GÖRÜYORUZ.

7- BU KONU AÇILDIKTAN BU GÜNE KADAR YAZILAN YAZILARDAN ANLADIĞIM BAZI ARKADAŞLARIMIZIN ÖMERİN DEYİŞİ İLE KABADAYI VE KABACA DAVRANARAK, KENDİLERİ GİBİ DÜŞÜNMEYEN, DAVRANMAYAN VE YANLIŞI ELEŞTİRİP DOĞRUYU DESTEKLEYEN KİŞİLERE TAHAMÜLLSÜZLÜKLERİNİ YANSITTIKLARINI GÖRDÜM.

BU YAZI BANA KARŞI SARFEDİLEN BÜTÜN SÖYLEMLERE CEVAPTIR.

BANA BAŞKASININDAN EMİR ALIP YAZIYOR DİYENLERE, BANA SEN SUS BİZ YAPARIZ DİYENLERE, BANA FAŞİST DİYENLERE İNANMAMANIZ İÇİN YAZILDI.

NE HEMŞİNDE BİR POLİTİK GELECEK BEKLİYORUM,
      NE HEMŞİNDE DİKİLİ KAZIĞIM VAR,
      NE BU DÜNYADA GELECEĞİNDEN KAYGI DUYDUĞUM KİMSE VAR.

İSTEDİĞİM HEMŞİNİN KALKINMASI,
      İSTEDİĞİM HEMŞİNİN GÜZELLEŞMESİ

O KADAR.

İNATLA YAZACAĞIM NELERİN YAPILMASI GEREKTİĞİNİ.
      İNATLA YAZACAĞIM KİMLERİN YAPMASI GEREKENLERİ YAPMADIĞINI.

BU YUKARDAKİLERİN KARŞISINA GEÇİP MÜCADELE EDENLERİ DE SİZLER TAKİP EDECEKSİNİZ.
      YUKAKAPİLİ
      NE YAZIKKİ HEMŞİNDE YAŞANAN SON 6 AYLIK SÜREÇ İNSANLARI KÜSTÜRDÜ. BİZLERİN BUNU AŞMAK İÇİN ÇABA HARCAMASI GEREKMEKTEDİR.

ÖNERİLERİM TABİİKİ VAR..
      EN ÖNCE HEMŞİNDE YAŞAYAN BAŞTA ÖĞRETMENLERİMİZ, KAMU GÖREVİ YAPAN OKUMUŞ YAZMIŞ HEMŞİNLİLER İLE KAHVE KÖŞELERİNDEKİ İŞSİZ GENÇLERİMİZİN BİR ARAYA GELİP, MERKEZİNİN HEMŞİNDE OLDUĞU BİR YAPILANMANIN TEMELLERİNİ ATMALARI GERKMEKTEDİR.

DAHA SONRA TÜM ÜLKEDE YAYILMIŞ OLAN HEMŞİNLİLERE ULAŞIP DESTEK İSTENMELİ.

TEMEL HEMŞİNDE ATILMALI...

Temellerinin Hemşin'de atılması gereken yeni bir yapılanmadan bahsediyordun Maksut !

N'oldu da keskin bir manevra ile ;

VEE KONU GELİP POLİTİKAYA VE DERNEĞE DAYANMIŞTIR.
      BENİM AMACIM BU DEĞİLDİ VE HALADA DEĞİL
      kavşağında tir tir titremeye başladın ?!
      CHP ve hempalarına laf edişimiz mi seni yeniden düşüncelere garketti !?

SALDIRIYA UĞRAMIŞ (bu fiziki değildir. amma daha ağır hakaretler içermektedir

Uzun süredir şahsına yönelik yapılan ağır hakaretleri tüm site sakinleri ibret ve nefretle takip ediyor Maksut.
      Ee,serde 40 yıllık dostluk sözkonusu madem !!!
      Ne diyelim ?
      Muhabbetiniz daim olsun !..

Devam ediyoruz;

1.maddede saçmalamışsın abicim !

3.maddede de öyle !
      Bu tür kamuoyuna izah edilemeyen şeyler herzaman şüphe arzetmiş,edecektir !
      (yani demem o ,ki billahi tarafsızım !)

4.maddeye n'oldu ?
      Yazı asılmadan hemen önce bir pişmanlık ve yutkunma mı sözkonusu ?!

5.maddede geçen villa yolsuzluğu meselesini bilmiyorsun öyle mi ?
      Bilmediğin meseleyi Dursunali'nin mesajını ortalığa saçmakla herkese ilan ettin,biliyor musun ?

6.madde de çok gıcık ha!
      Dursunali iddia ettiğin gibi gerçekten de gazeteci olsa bu tür dolduruşlarla-paranoyalarla hareket etmez,işin aslını kendisi araştırırdı !

Değil mi efendim ?!