Acil Köy Hesabı (Kocakarı Hesabı) İle İlgili

Acil Köy Hesabı (Kocakarı Hesabı) İle İlgili

sorum şu
      Rahmetli babaannem bu vakitlerde 12 gün peşpeşe gün sayar,yıl içinde hangi aylarda havanın nasıl olacağını söylerdi.mesela 14 ocak hava güneşli ise ocak güneşli geçecek,15 ocak hava yağmurlu ise şubat yağmurlu geçecek,16 ocak hava bulutlu ise mart bulutlu geçecek gibi. Tarihini tam hatırlamıyorum ama bu vakitlerde idi. Acaba ocağın 14 ündemi başlıyordu yoksa daha öncemi.bu konuda bilgisi olanlar cevap yazabilirmi,hesaplıcamda:D
      bide eski hesaba göre mi alcaz detaylı yazarsanız sevinirim,bi yerde okudum aralığın 25 inden ocağın 6 sına kadar olan zamanda hesaplanıyo die ama eski hesapmı yeni hesap mı yazmamış
      GOCOKARI HESABİNA GÖRE YANİ ESKİ TARİHE GÖRE YILBAŞI 13 OCAĞI 14 OCAK ARASI KUTLANIRDI BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZDA O GECE EVLERİ GEZER KAPILARDAN ÇAPUK ATARDIK
      YILBAŞIDIR YILBAŞI
      SİZ BUNU BİLİRMİSİZ
      SİZ BUNU BİLİRSENİZ
      ÇAPUĞİ DOLDURURSİZ
      DİYE KORO HALİNDE MANİ SÖYLERDİK DAHA SONRA BİR EDE TOPLANARAK SABAHA KADAR EĞLENİRDİK
      O GECE KÖYDEKİ GENÇ KIZLAR TOPLANIRLAR HERKES EVİNDEN GETİRMİŞ OLDUĞU ERZAKLARI BİRLEŞTIREREK İÇLİ KETELER TUZLU PELİTLER PİŞİRİRLER KENDİLERİNE ZİYAFET ÇEKERLERDİ
      DAHA SONRA HORONA BAŞLAR VE TULUMSUZ SADECE TÜRKÜ İLE
      SAATLERCE OYNARLARDI
      SADECE TÜRKÜ İLE HORON DA BİR BAŞKA GÜZEL OLUYORDU
      DAHA SONRA SU İÇMEDEN UYUMAYA ÇALIŞIRLARDI RUYALARINDA
      HANGİ KAPIDA SU İÇERSE O EVE GELİN GİDECEKLERİNE İNANIRLARDI
      HAVA DURUMUNUDA 14 OCAKTAN SONRA HESAPLARLARDI
      Ankara'dan köye gittiğimde tarihleri karıştırırdım. Çünkü Ankara'dan Haziran'ın 1'inde yola çıkardım ama köyde Haziran'ın 1'ine daha 12 gün olurdu.:))))
      Değişikliler sadece günlerle sınırlı kalmaz saatleri de değiştirirdik. Çünkü eski hesap saatlerde Öğlen Vakti saat 12.00 değil 15.00 olurdu (Tam hatılamıyorum. Başka bir şekilde de olabilir). Bu sebeple saatimi de ebemin hesabına göre ayarlardım.
      Emrullah Abim; Ben saat hesabını unuttum. Sabah, öğlen ve akşam saat kaçta olurdu?
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...