Bilen Varmı?

Bilen Varmı?

yöremiz de kullanılan aile isimleride, dil ve anlam açısından farklılık var..örneğin bizim köyde ev isimlerinin birçoğunun ne anlama geldiğini bilmiyoruz.. bilen arkadaşlar varsa lütfen cevaplasınlar..... ve bunun neden kaynaklandığını..

zuğa ( çamlıtepe )

partalun - kokenun - oskevretun - hotikun - pipirun-
      şutunanun - garabinanun - delun - kalyoncunun-doşun- eğanun-dertarun

terzi-abbas-recep-kantar-şeyh-topçu-efendi-çil- cevriye-

not:bu aileler arasın da etnik olarak da bir farklılığın olup olmadığını merak ediyorum..
      Sn memet ali abi öncelikle zuğa kelimesine değinmek istiyorum zuğa lazcada deniz anlamına gelir.Büyük bir ihtimal ile köyün ismi bu lazca kelimeden esinlenerek verilmiştir. Aile deki takma isimlere gelince birçoğu zaten soyisimlerindeki kısaltmalardan meydana gelmiştir.Örneğin topçun sülalenin soy ismi topçuoğludur, kalyoncun sülalenin soyismi kalyoncu vb. Bazı evlerin isimleride şivemizdeki kelimelerin yansımasıdır.Örneğin partalun: part bizim köy dilinde çayır yumağına denir. vb. Senin anlayacağın bu tip lakaplar yöremizde birçok yerde var. Herhangibir etnik farklılık olduğunu sanmıyorum.
      teşekkürler cevabın... için.. yanlız... zuğa kelimesi...lazca da deniz.. ermenice de yamaç anlamına gelmekte... ben özellikle bizim köyü örnek göstermek istedi, çünkü diyer köylerde ki isimleri bilmiyorum..yanlız bizim köyde senin de bahsettiğin bazı so isimleri kullanılan sülale isimleri ile aynı.. problem burda değil zaten..bunlar türkçe ve anlayabiliyoruz... benim öğrenmek istediğim.. diğerleri... ve neden aynı köyde dil yönünden farklılık gösteriyor...

Hemşin isimleri

Çok kiymetli hemşehrilerim,Çamlıhemşin veya hemşin yöresinde kullanılan yöre isimleri veya kişi lakaplarını sorgularken ,mutlaka bilimsel verilere dayandırmalıyız.Bu isimlerin herhangi bir antropolojik temeli yoktur.Türkiye Tarihinin Osmanlı dönemininin uygulamalarını hatırlarsak bizim anlamamıza yardımcı olacaktır.Osmanlı döneminde önceden denilen yer adları (yerleşim olsun veya olmasın ) genellikle aynen kullanılmıştır.Hemşin yöresi -dağlık yöre- olarak kullanıldığından bu bölüm daha sonradan bölgeye göçle gelenler iskan edilmiştir.Yöre adlarıda köy adı olarak kullanılmıştır.Örneğin Zilkale ,Kolona 18.yüzyılda kurulmuş köylerdir.Lakaplar ise bazen hicvetmek ,bazen de üstün tutmak maksadıyla yıllar içinde kullanılmıştır.Bazen lakapların hiç bir geçerlilğine rastlanmaz.Bazen de bir kişiden dolayı tüm aileye aynı lakapla hitapedildiğini görmekteyiz.Ekli dosyada Hemşin Tarihi ile ilgili değerli Hocamız Kafkas Tarihi Uzmanı rahmetli Fahrettin Kirzioğlu'nun makalesini yayınlıyorum.Saygılarımla.
      Dosyalar