Hemşinli Abdullah Efendi (ölm. 1784)

Hemşinli Abdullah Efendi (ölm. 1784)

Hemşin'den yetişmiş ilim adamları içinde esbit edebildiğim en eski zat Hemşinli Abdullah b. Ebu Bekir b. Mahmud'dur(yani Mahmud'un oğlu Ebu Bekir'in oğlu Abdullah). Ne zaman doğduğu belli değildir. Gene bilinmeyen bir tarihte İstanbul'a gitmiş, çeşitli medreselerde müderrislik yapmıştır. Arapça'yı gayet iyi bildiği kaynaklarda yazmaktadır. Hicri 1198 miladi 1784 tarihinde ölmüştür. Fkıh, kelam gibi İslam ilahiyatı ile ilgili konularda birer risalesi vardır. Fıkıh usulü ile alakalı bir kitabı İstanbul süleymaniye Kütüphanesi Giresun koleksiyonunda kayıtlıdır. Matematik üzerine Risale min Hisab adlı bir kitap yazdığı biliniyor. Fakat bu kitabın bir nüshasına rastlanmış değil. Abdullah Efendi hakkında bilgi, 1926'da İstanbul'da ölen Bursalı Mehmed Tahirin Osmanlı Müellifleri adlı eserinin birinci cildi 367. sayfasında geçmektedir.
      Rica ederim benim vazifem. Aynı zamanda şunu da belirtmek isterim: Görüldüğü gibi rahmetlinin ölüm tarihi 1784. O zaman ilim tahsil etmek bu günkünden daha zor. En az altmışında ölmüş dolayısıyla 1720 tarihleri civarında doğmuş olmalı. Babasının adı Ebu Bekir. Bu da 1700'lerin başında doğdu desek; dedesinin adı da Mahmud o da tahminen 1680'lerde ya da daha önce doğmuş diye kabul etsek (bilindiği gibi bizim oralarda yayla havası sayesinde ömür Allah'ın izniyle uzun oluyor. Ben bizzat doksan-yüz yaşlarında bir kaç dede tanımıştım) elde var bir. Bir de bunun yanında bir bölgeden din ilimleriyle uğraşan birilerinin çıkması için en az bir-iki asır geçmesi gerektiğini düşünürsek, elde var iki, malum bir takım iddialara da iyi ve somut bir yanıt verilmiş olur kanaatindeyim.