Hemşine Mezbahane

Hemşine Mezbahane

Hemşin ilçemizde belediyemizin bünyesinde çalışan bir mezbahanemiz yok. Hayvan kesim işlemleri genelde kasaplar veya şahıslar sağlıksız ortamlarda kendi olanaklarıyla yapıyor. Bu konuda herhangibir önlem alınabilirmi bunu öğrenmek istiyorum. Ayrıca yapılacak bir mezbahane belediyemize de bir katkıda bulunabilir.
      Evet her proje güzel her fikir güzel burada biz birlik olduk o nedenle Hemşin’in geleceği bizlerin duyarlı olmasına bağlı bizler bu duyarlılığımızı genç arkadaşlarla paylaştıkça o genç arkadaşlarımıza duyarlı olmanın ne kadar önemli olduğunu anladıkça İnanın Hep Gözlerimizin İçi Güler.
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

Ne mezbahanesi Kuku!

Hemşin'de neredeyse 2 günde 1 tane seğer kesilur. Bunu için mezbahane kurulur mu Naci Kardeş?
      Hem Hüseyin Hoca tek başına mezbahane gibi çalışıyor. Hatta kurulacak bir mezbahaneden bile iyi çalışıyor. Memlekette ozak olanlara Hemin seğerlerinin etlerii kargo ile gönderiyor.
      Bu mezbahane fikri şu an olacak işlerden değil tabii ki. Sadece ileride yapılması gerekli işlerden biridir diyorum. Ayrıca Hüseyin Hocanın kasaplığına bir diyeceğimiz yok ama , yinede haftada bir sığır bile kesilse bunu belediyenin bünyesi altında yapılması gerektiğini düşünüyorum. Buradaki amacımız belediyeye zerre kadarda olsa bir fayda sağlamak. Bi düşünsenize hemşin belediyesinin finans kaynakları nedir.

Bu söylediklerimin şu an bir hayalden öte birşey olmadığını biliyorum ama ben yinede bu konudaki fikirlerimi ileri sürüyorum. Bu gün olmazsa hemşinin nüfusu artınca olur. Galiba bu söylediğimde bir hayal.

EE o zaman ne diye bizler yırtınıp duruyoruz. Bırakalım hemşin nereye giderse gitsin.
      Sn. Saksu
      Bir yerden başlamak lazım yıllarca söylüyorum Hemşine bir çivi çakılmamış ama artık Türkiye’de bazı şeyler değişiyor ve bu değişiklikten Hemşin’de nasibini alsın...
      Bu gün Akaryakıt İstasyonu Yarın Mezbahane. Büyük baş hayvan, arkasından Küçük Baş Hayvan neden olmasın.
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000

ŞİRKETLEŞME !

Hemşin'e elbette birşeyler yapılmalı ve yapılacak da ama önce bir planlama yapmak gerekmiyor mu? Yani acil ihtiyaçlar sıralaması yapılarak ona göre yatırımlar yapılmalı.
      Mezbahane belki ileride ihtiyaç olabilir ama şu anda bence gereksizdir. Yanlz bu konuda acil yapılması gereken haftada 1 hayvan da kesilse bu işi için sağlıklı bir yer düzenlemesi gerekmektedir. Bunun için çok fazla para da gerekmemektedir. Bunu Hüseyin Hoca yapabilir.
      Buraya yazan her arkadaş akıllarına gelen herşeyin yapılmasını istiyor. Tabi ki bu yanlış bir şey olmadığı gibi arkadaşlarımızın Hemşin'e birşeyler kazandırma çabalarının hatta bunun için kafa yormalarının göstergesi. Bu bile takdir edilmesi gereken bir davranıştır.
      Aslolan Hemşin'li zengin hemşerilerimizin bu bölge için birşeyler yapmasıdır ama onlardan da maalesef bir şey çıkmıyor. Günümüzde herşeyi özel sektör yapmasına rağmen bizde böyle bir girişim dahi yok. Yani yük gene belediyenin sırtına sarılıyor. Bu sebeple yapılması gereken ilk şey Belediye Başkanlığı bünyesinde acil olarak bir şirket kurulmalıdır. Eğer böyle bir şirket kurulabilirse belki zenginlerimiz bu şirkete ortak olabilirler. Kontrolü Belediyede kurulacak bir şirketle çok şey yapılabileceğini zannediyorum.
      Bu arada benzinlik fikrini ortaya atan arkadaşları da destekliyorum ama bir akaryakıt istasyonunun maliyetini biliyor musunuz acaba? Bir de her akaryatık istasyonu ana dağıtım firmaları ile bir İntifa anlaşması yaparlar. Yani aylık ortalama ne kadar yakıt satacaklarını garanti ederler. Eğer satışlar bu miktarın altına düşerse akaryakıt istasyonu sahibi garanti ettiği miktarı satamasa bile parasını ana dağıtım firmasına öder. Hemşin'in yaz-kış nufusu gözünüe alındığında böyle bir işe kimse asla girmez. Girse de zarar eder. Çünkü hiç bir ana dağıtım firması Hemşin'de satılacak akaryakıt miktarı için akaryakıt istasyonu kurmaz. Bu arada orta büyüklükte bir akaryakıt istasyonunun (Pazar'da olanlar kadar) kuruluş fiyatı 2 Trilyonun üzerindedir.
      Bazı teklifler elbette iyi niyetle yapılıyor ama işin içine girince kazın ayağının hiç de öyel olmadığı görülüyor.
      Acil olarak yapılması gereken Belediye Başkanlığı bünyesinde bir şirket kurularak Hemşin'li zengin işadamlarımızın bu şirkete ortaklığı sağlanmalı ve bir kalkınma modeli oluşturulmalıdır.

yoremiz icin neler yapilabilir

ne mezbahane ne petrol istasyanu gonul isterki hemsinde olsun fakat hemsinde bu alanlarda pazar simdilik yok gibi .sakir abinin dedigi gibi yonetimi belediye ye ait bir sirket kurulmasi halinde bilemiyorum yasalar geregi uygun olurmu ,eger boyle bir imkan varsa belediyelerin vekatilimci ortaklarla hemsinde mobilyacilik atolyesi kurulup uretim yapilabilir veturkiyenin hr yerine pazarlanabilir.hemsin civarinda her turlu kereste agaci mevcut olup boyle bir sektor icin kolaylik olur. yillarca zuga ve kantarlidan kamyonlarla tomruk tomruk agaclar nereye giderki .saygilarla