Hemşinli Ana

Hemşinli Ana

Sayın Veysel Atacan'ın Mesaj Defterine Yazdığı Yazı

[MD]Hemşinli Ana'yı anlatabilmek için kaleme sarılmak... Ne büyük cüret değil mi? O'nu anlayabilmek kolay olsaydı, anlatabilmek de mümkün olurdu. Bu kutsal varlığı anlatabilmeğe her kalemin gücü yetmez.
      O, yayla çiçeği gibi temiz, yayla havası kadar saftır,
      O, Hemsin vadileri kadar derin, Hemsin dağlan kadar yücedir.
      O, Hemsin suları kadar duru, Hemsin balı kadar tatlıdır.
      O, Hemsin çağlayanları gibi çağıl, çağıl; Hemsin gökleri gibi, yıldız, yıldızlıdır.
      O tarlasında ter, ter; yaylasında duman, dumandır.
      O, Mutfağında hamarat, hamarat; beşiğinin başında şefkat, şefkattir.
      O, askerdeki oğlu için dua deryası,, gurbetteki eşi için vefa abidesidir.
      O, nüfus kâğıdına «yedi yaşında gurbet» yazılanların «nur yüzlü ana» sı, Hemşinli ailenin temel binasıdır.
      0, Orduya asker katar er, er; yurduna insan yollar sefer, sefer; Anadolu'nun dört yanına adam salar yer, yer.

O, gurbetten mektup bekler posta, posta; O, gurbete mektup yollar deste deste.
      O, Hemsin kayaları gibi sabır, sabır; Hemsin Ormanları gibi zümrüt, zümrüttür.
      O, teşekkül doludur hazine, hazine; Kanaat O'nda, uçsuz bucaksızdır.
      O'nda aile bağı kenet, kenet; evlât sevgisi kucak, kucaktır.
      Sorumluluk duygusu O'nun omuzlarında yük, yük; dirlik-düzenlik, O'nun gönlünün ülküsüdür Sadakat, O'nun göğsünde pırıl, pırıl, feragat O'nun alnının yazısıdır,
      O' Hemsin Evi'nin «ocak taşı», ailenin bel kemiğidir. O, her cefaya göğüs geren, iffet, izzet ve fazilet kalesidir.
      O, her zaman eşinin yükünü paylaşır; O, çok defa, ailenin bütün yükünü taşır.
      Hasret, O'nun gönlünün ev sahibi, u-mut O'nun kalbinin misafirdir.
      Hemsin O'nun gönlünde bütün yurt, bütün yurt O'nun gönlünde Hemşin'dir.
      Hemşinli Ana’nın gözleri, her zaman nemlidir bulut, bulut; fakat O'nun teiniz kalbi Allah'a bağlıdır ki bu, en büyük umut.
      Hemşinli Ana! Sonsuz şükranlar sana, engin minnetler sana, yüce saygılar sana, bitmez dualar sana. Sütünü, emeğini, ekmeğini ve «Allah Hakkı» olan hakkım helâl et.

Yazan: Hasan Basri ALBAYRAK
      Sn. Hasan Basri albayrak'ın yüreğine sağlık. analarımız, onları anlatmaya kelimeler cümleler yetmez. onlar ki dünyanın en yüce varlıkları,bağlılığın, fedakarlığın, cömertliğin, karşılık beklemeden vermenin ve sevmenin sembolleridir.
      Aynı Dili konuşanlar Değil , Aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir

MEVLANA
      Hasan Basri Albayrak analarımızı çok iyi anlatmış.Sağken nasıl olsa sağ diyorsun canı sağ olsun diyorsun görmesemde sağ olduğunu biliyorum sesini telefonda duyuyorum diyorsun ama kaybedince gelmeyeceğini onu görmeyeceğini sesini duymayacağını anlıyorsun.

Onun için annelerinizin kıymetini kaybetmeden bilin.

analarımız..

Hepiniz bilirsiniz Nokta Hala ( Ana ) Destanını. Orda yöremizde bir ananın söyleyeceği en derin, müstesna ve anlam dolu sözler vardır. O bazen çağıldayan bir dere, gülümseyen bir çiçek, nağmelelen bir türkü kaidesi ve en öenmlisi yaşanan bereketli bir yaşam abidesidir. Onların hakkını teslimle rızalarını alma temennisiyle...

Nokta anan etsun bi tava helva,
      Oturup yesunler Emine Heva,
      Oy ana oy ben ne edeyim,
      Bu derdilen nerelere gideyim, oy oy..
      Yetim kezlerume kim olsun arka,
      Senden s onra arkam yoktur Ahmedum..

...selamla..
      hemşin türkülerinde nakarat kısımlarında "Oy anam" diye acaba kaç tane türkü vardır. Tam olarak bilemiyorum ama çocukluğumda da böyle nakaratı olan bir kaydesi vardı.
      Hasan Basri Albayrak işte bunların tamamını toplamış. Diyecek o kadar şey var ki. Ama ben bu yazının üzerine hiç bir şey söylemek istemiyorum.
      Hemşinin tüm analarına selamlar olsun.
      Hasan Basri Albayrak' da gönüller dolusu şükran ve minnetler...
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...