Prof. Dr. İsmail YAKIT

Prof. Dr. İsmail YAKIT

Veysel Atacan’ın Rize ve Hemşin yöresi Osmanlı Mezar Taşları kitabını okuyunca bazı kitabe ve mezar taşlarında şiir il Ebcet düşüldüğünü fark ettim. Ebcet’i duymuştum ama ne olduğunu da bilmiyordum.
      Konu hakkında araştırma yapmak amacı ile google arama motoruna EBCET yazdım ve tarattırdım. Açılan birçok site içerisinde Babadağ Bölgesi Mezar Taşları ve Ebcet konulu bir yazıya ulaştım. Yazıyı okuyunca gördüm ki bu yazıyı ve araştırmayı yapan kişi Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Yakıt idi.
      Hemen telefondan 118’i arayarak bu isimde bir kayıt olup olmadığını öğrendim. Isparta’dan bir telefon verdiler. Açtım ve kendisi ile de görüştüm. Makamının verdiği tanınmışlığa rağmen inanılmayacak derecede mütevazi bir insanla karşılaştım.
      Kendisine Veysel Atacan’ın kitabından bahsederek bize yardımcı olup olamayacağını sorduğumda aynen şunu söyledi.
      “Bu ülkenin neresinde bir tek taş varsa oraya gider ve gerekli incelemeyi yaparım”. Kendisine sitemizin adresini verdim ve sitemize üye de oldu.
      Bugün yaptığım telefon görüşmesinde ise mezar taşlarına baktığını anacak bazılarında hata ve yanlış yazılmış kelimeler olduğunu ancak tamamını inceleyeceğini de söyledi. Sonucu da yine burada bize açıklayacağını söyledi.
      Bu arada mezar taşlarını yerinde de görebileceğini söylediği için kendisini Hemşin’e davet ettim. İnşallah Ağustos ayı içerisinde Hemşin’e gelerek misafirimiz de olacak.
      Bu arada üzerinde çalıştığı ve 2 sene sürecek “Sivas Yöresi Mezar Taşları” çalışması ile birlikte Hemşin Bölgesinde de gönüllü olarak incelemelerini yapacak.
      Kendisine hem Hemşin’e yaptığı hizmetten dolayı hem de gösterdiği mütevazılık ve ülke tarihine gösterdiği alakadan dolayı teşekkür ediyorum.
      Sitemize ve Bulutlar ülkesinin insanlarının arasına hoş geldin İsmail Hocam!

Prof. Dr. İsmail Yakıt
      PROF. D.R. İSMAİL YAKIT 1950\'de Denizlinin Tavas ilçesi Kızılcabölük Bucağı\'nda dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu memleketinde, liseyi Denizli\'de bitirdi. Yüksek tahsilini Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde (1970-1974) tamamladı. Milli Eğitim Bakanlığının burslusu olarak Fransa\'ya gönderildi. \"Paris-IV Sorbonne Üniversitesinde\" Doktora yaptı (1974-1979). Doktora tez çalışmaları esnasında, Sorbonne Üniversitesinde Mukayeseli Felsefeler Dalı\'nda İhtisas Diploması aldı (1976). Kahire (Mısır) Üniversitelerinde araştırmalarda bulundu (1976-1977). Paris Tıp Fakültesinin Juvisy Dokümantasyon Merkezinde araştırmalar yaparak \"Anthropologie Biologique\" sertifikası aldı (1978). 1979\'da İslam Felsefesi ve Mukayeseli Felsefeler dalın-da Paris-IV Sorbonne Üniversitesinde hazırladığı evrim teorileri üzerindeki Doktora tezini \"Pekiyi\" dereceyle savunarak yurda döndü. Erzurum Atatürk Üniversitesi İslami İlimler (İlahiyat) Fakültesine; Dr. Asistan olarak girdi (1980). KKTC\'nde Yedek Subay olarak askerlik yaptı (1980-1981). Yardımcı Doçent oldu (1982). 1984\'de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Türk-İslam Düşüncesi Tarihi Anabilim Dalma naklen tayin oldu. 1986\'da Doçent oldu. 1993\'de İslam Felsefesi Profesörlüğüne yükseltildi ve akabinde S.D.Ü. İlahiyat Fakültesi Dekanlığı\'na tayin edildi. Bu arada Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü; de uhdesine verildi (1993-1999). Halen İlahiyat Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktadır. Çok iyi derecede Fransızca ve Arapça bilen Prof. Dr. İsmail Yakıt\'ın şimdilik yayınlanmış 12 kitabı, 30 civarında makalesi, ulusal ve uluslararası kongre ve sempozyumlara sunulmuş 40\'ın üzerinde tebliği bulunmaktadır. Çalışmalarının bir kısmı İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca ve Japonca\'ya çevrilmiştir.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Prof. Dr. İsmail YAKIT Sitemize Hoş Geldiniz
      Sn. SAKSU
      Hemşin yöresi ile ilgili Osmanlı Mezar Taşları ve Kitabeleri Hakkında Çalışma Yaparak, olağan üstü çabalarının olacağını Sn. Veysel ATACAN ile birlikte konuşurken söylemiştin ve o nedenle de iyi ki seni tanıdım iyi ki varsın…
      Osmanlı Mezar Taşları ve Kitabeleri İle ilgili eksikliklerinin olduğu Hocamız tarafından beyan edilse de BİZ Mezar Taşlarının Orijin Resimlerini siteye aktarılması gerekiyorsa aktaralım ve ayrıca Tescilli Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunması için Prof. Dr. İsmail YAKIT Hocamızdan İlgi Bekliyor Ve Şimdiden Teşekkür Ediyoruz.

Rize Kültür Müdürlüğü Koruma Altına Alınan Tarihi Eserlerimiz( Müze Müdürlüğünde Kayıtlı Olanlar)
      HEMŞİN İLÇESİ:
      Dini Yapılar;
      Düz Mahalle Camii M 1884 = Yeni Köy
      Baltacılı Camii M 1791 = Baltacı mam.
      Bilen köyü Camii 18yy –1894 = Bilen Köy
      Ali Çelebi Camii = Yaltkaya Köyü

Sivil Mimari Örnekleri;
      Memişoğlu Konağı = Nurluca Köyü
      Taş Kemer Köprü = Çamlıtepe
      Taş Kemer Köprü = Levent Köyü

ÇAMLIHEMŞİN İLÇESİ:
      Askeri Yapılar;
      Zil Kale ( Arkeoloji Sit)
      Hisarcık- Kale-i Bala ( Arkeolojik Sit)

Taş Kemer Köprüler;
      8 Adet Taş Kemer Köprü = Fırtına Deresi-Hala Deresi
      2 Adet Taş Kemer Köprü = Fırtına Deresi-Hala Deresi
      1 Adet Taş Kemer Köprü = Fırtına Deresi-Hala Deresi
      1 Adet Taş Kemer Köprü = Çat Köyü Köprüsü
      1 Adet Çamlıhemşin Köprüsü = Fırtına Deresi

Koruma altına alınmayan eserlerimizin de koruma altına alınmasını sağlayalım.

Şu An Koruma Altında Olmayanlar;
      -Osmanlı Mezar Taşları Ve Kitabeleri
      -Tarihi Camiiler
      -Tarihi Konaklar
      -Tarihi Serender’ler
      -Tarihi Değirmen’ler
      -Tarihi Taş Kemer Köprüler
      -Tarihi Çeşmeler
      -Tarihi 250 Yıllık Bal Ambarı

İşte bizim Bölgemize Yapacağımız Kaçınılmaz Görevlerimizden Biri Daha...
      Bölgemizin Dernekleri Ve Sivil Örgütleri Bu Konuda Duyarlı Olmaya Çağırıyoruz. Bölgemizin Tüm Sitelerin Duyurulması İçinde Elimizden Geleni Lütfen Yapalım.
      Veysel ATACAN Rizeliler Kültür ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000