DÜŞÜNDÜREN CEVAPLAR

DÜŞÜNDÜREN CEVAPLAR

Lafi uzatanlara ne yapmak lazim diye Farabi'ye sormuslar,soyle demis

-Uzun konusani kisa dinlemeli.

Ingiltere Krali George ile gorustugu sirada, Gandi'nin uzerinde her zamanki gibi beyaz ortusu vardir. Davetten cikinca bir gazeteci sorar
      -Kiyafetiniz, bir kralla bulusmak icin yeterli miydi?Gandi, hic aldirmadan cevap verir:-Kral, ikimize de yetecek kadar giyimliydi.

Necip Fazil Kisakurek vapurla Karakoy'e gecerken, yanina biri yaklasip
      -Ustad, diye sormus. Peygamberlere ne diye gerek duyuldu, biz kendimiz yolumuzu bulabilirdik.Necip Fazil, okudugu kitaptan basini kaldirmadan:-Ne diye vapura bindin ki, cevabini vermis. Yuzerek gecsene karsiya.

Kulaklarinin buyuklugu ile unlu olan Galile'ye hasimlarindan biri
      - Ustad, demis. Kulaklariniz bir insan icin biraz buyuk degil mi?Galile
      - Dogru, demis. Benim kulaklarim bir insan icin biraz buyuk ama,seninkiler de bir esek icin fazla kucuk sayilmaz mi?

Incili Cavus, Osmanli elcisi olarak Fransa Kralina gonderildiginde, elbiselerinin bazi yerlerinde yama varmis. Kral, bunlarigorunce dayanamayip:-Bana senden baska gonderecek adam bulamadilar mi? diye sorunca,Incili Cavus
      - Osmanlilar, adama gore adam gonderirler, cevabini vermis. Beni de sana gondermelerinin hikmeti bu olsa gerek.

Mezarlariniza koydugunuz pirincleri, oluleriniz ne zaman yiyecek?Cinli, basini kaldirmadan cevap vermis
      - Sizin oluleriniz, koydugunuz cicekleri kokladigi zaman.

Vaktiyle Fransa hukumet ricalinden biri Napolyon Bonapart'i bir muharebede tenkide kalkisip parmagini harita uzerinde gezdirerek
      -Once surasini almaliydiniz, sonra buradan gecerek otesini zaptetmeliydiniz, gibi fikirler yurutmeye baslayinca, Napolyon
      - Evet demis, onlar parmakla alinabilseydi dedigin gibi yapardim.

Bir ihtiyar, yaslandigi icin kendini yormamasini ve istirahat etmesini isteyenlere su cevabi vermis
      - Eger bir yarisa katilmis olsaydiniz, hedefinize yaklastiginizda yavaslar miydiniz?
      Bu Şehir Girdap Gülüm

Girdapda Mehtap Gülüm

Feleğin Bir Suyu Var

Su Değil Kezzap Gülüm...