Asfalt Olsunmu?

EVET BU KONUDA HAKLISIN AYMELEK AMA ; ONLARDA MAKRO PLAN YAPILRKEN ÖNCE COĞRAFYACILAR,JEOLOGLAR İKLİM VE ARAZİ YAPISINI ANALİZ EDERLER.ARİZİYİ YANİ YERYÜZÜ ŞEKİLLERİNİN ÖZELLİKLERİNE GÖRE VEDE DIŞ ETMENLER DEDİĞİMİZ ; YAĞIŞ,AKARSU ,EROZYON GİBİ ETKİLERİNİ DE HESABA KATARAK TASLAK PLANI YOL MÜHENDİSLERİNE VERİRLER.YOL MÜHENDİSLERİDE ORTAKLAŞA HAZIRLADIKLARI DETAY PLANI UYGULAMAK ÜZERE İNŞAATÇILARA VE MİMRLARA AKTARIRLAR.

BU ŞEKİLDE PLANLANAN YOLLARIN UYGULAMASI 10 YILDA TAM OTURMUŞ HALİNİ ALIR.BİZDE HİÇ COĞRAFYACILARDAN VEYA METEOROLOGLARDAN BÖYLE BİR İNCELEME İSTEYEN ; BELEDİYE, KARAYOLLARI YADA HERHANGİ BİR İLGİLİ KURULUŞ VAR MI ?
      İŞTE BU YÜZDEN BAŞARISIZ OLUR DİYORUM.SELAMLARIMLA.

NOT : BATI AVRUPA BUNDAN 50 YIL ÖNCE YERYÜZÜ KULLANIM HARİTASINI VE KANUNLARINI YAPTILAR,TARIM TOPRAKLARINI DA TOPLULAŞTIRIDILAR.NEREYE NE YAPILACAĞI , NE DİKİLECEĞİ BELLİDİR.BİZİM DAHA KADOSTRAMIZ TAMAMLANAMADI Kİ...

yaylalarımız da olsun ama

bizim yaylarımızdan önce hemşin karayolunun asvalt olması lazım.sonrada mahalle ve köy yollarımızın asvalt olması lazım ama dersenizki hayır bizim koy yollarımız yeterli diyecek bir şeyim yok . tabiiki kim istemez yollarımızın düzgün ve planlı bir şekilde asvalt olmasını. bir yerin gelişebilmesi için en önemli şeylerden bir taneside yoldur bence onun için hemşin grup yollarının bir anönce tamamlanması hatta mahalle ve köy yollarınında birbirleriyle bağlantı kurulması gerekir işte o zaman ulaşım kolaylaşır ve insanlarımızda sırtlarında yük taşımaktan kurtulur belki
      hemşinin sorunları bitmez hele hele yol sorunları hiç bitmez

konuyla alakalı

birgün mahallemizde kedici bir teyzemizle (evinde bir düzine kedi besler)
      konuşuyodum kendisi tam bir hayvan hakları savunucusudur
      ben teyzeme dedimki teyzecim önce insan haklarını savunmak doğru olmazmı memleketimizde yaşayan birçok insanın durumu içler acısı öncelik insanın olması lazım
      teyzemde dediki biz hayvanlar için uğraş veriyoruz sizde insanlar için birşeyler yapsanıza
      düşündüm teyzem gerçekten doğru söylüyor ve bu konuda fikirlerim değişti
      biz burda bir zamanlar hemşin kültür evi diye bir proje ortaya attık çok güzel fikirler çıktı hatta belediye başkanımızda sitemize gelip konuyla ilgili görüşlerini yazdı vs.vs.
      bazıları kardeşim dedi hemşinin bir sürü sorunu var kültür evinin sırasımı dedi bu kişilerin sayısı da bir hayli fazlaydı
      şimdi nereye gelicem arkadaşlar hepimiz hemşinin sorunlarını biliyoruz hemşinimizi tarla olarak düşünelim ama öyle sulak verimli bir tarla olarak değil taşlı bir tarla
      hepimiz bu tarladan bir taş kaldırsak nasıl olur

EN DOĞU YAZI

EVET YAZILANLARIN EN TUTARLISI.
      İSTANBUL-ANKARA-İZMİR GİBİ HEMŞİNLİLERİN KALABALIK OLDUĞU YERLERDE LOKAL, KÜLTÜR EVİ GİBİ HERKESİN EN AZINDAN ÇOCUKLARI İLE GELİP SOHBET EDECEĞİ AMA KESİNLİKLE TİCARİ VE SİYASETİN
      OLMADIĞI YERLER OLMALI. EN AZINDAN TANIMADIĞINIZ AKRABALARINIZI TANIRSINIZ. EY GURBETTE KALAN HEMŞİNLİLER KÖYLÜNÜZ OLUPTA TANIMADIKLARINIZ TANIDIKLARINIZIN KAÇ KATI Bİ DÜŞÜNÜN
      OLAAA AYMELEKK İSVİÇRE ÇOK Mİ HOŞUNGA GİDEEE

DAĞLERE BAKSONA SENUN DAĞLERUNGA BENZEMİİ

NERDE VAR AŞAĞIDAKİ GÜZELLİK GİBİ. İSVİÇREYİ BIRAK BURAYA BAK
      Resimler
      • köy1.jpg

275.29 kB, 0×0, 255 defa görüntülendi
      Bu Şehir Girdap Gülüm

Girdapda Mehtap Gülüm

Feleğin Bir Suyu Var

Su Değil Kezzap Gülüm...

fıkralık olaylar

Bagenli mahallesinden Maksut ve Nuri kaardeşler köpek yetiştirip satarak,bir ara geçimlerini sürdürken besledikleri köpeklerden biri hastalanır.Nuri,kardeşi İsak'a "bunu götür de as" der.İsak,ağabeyinin sözünü tutar ve köpeği asmaya götürür.Bir ağacın altında dururlar .isak,idam sehpasını kurmaya başlar.Bu sırada hasta köpet acaip sesler çıkarır.Birkaç kez "öşt,öşt..."der köpek yine hırlamaya devam eder.Bunun üzerine sinirlenen İsak"Ne çokta hıladın.Ben seni acıdım asıyorum Nuri olsa keserdi..."der.
      BENCE KESİNLİKLE YAYLALARA YOL GİTMEMELİ ARTIK O GİZEMLİ YAYLALARIMIZIN HALİ NE OLUR;
      HEMEN PRİKETTEN EVLER BAŞLAR,KAHVELER YAPILIR,ARABALAR,VE BENZERİ AARAÇLAR DOĞANIN KİRLENMESİNE NEDEN OLUR,ZATEN ESKİYİ ANDIRAN HİÇBİRŞEY KALMADI ,GERİYE KALAN 3-5 ŞEYDE YOK OLUR GİDER,TEKNOLOJİNİ GİRDİĞİ YERDE MALESEF ÜLKEMİZDE OTANTIK HİÇBİR ŞEY KALMAZ.GİDİN YOL GİDEN YAYLALARIN HALİNE BAKIN YOL YAPILACAKSA BİSİKLET YOLU GİBİ YOLLAR YAPILMALI,YAPILAN YOLLAR KIŞIN ÇIĞ NEDENİYLE HEYLANLARDA YOL AÇIYOR,BİZİM YAYLA OLAN PALOVİT YAYLASININDA MERTLİK BOZULMUŞ,HEMEN BİR KAHVE YAPILMIŞ TELEVİZYON GELMİŞ AKŞAMA KADAR KAĞIT OYNAYAN İNSANLAR VAR,YARIN MEYHANEDE AÇILIR.BU KONUDA HERKESİ DUYARLI OLMAYA DAVET EDİYORUM.ESKİDEN 70 YAŞINA İNSANLAR YAYALAYA YAYAN GİDİYORLARDI ŞİMDİ TERVİT YOKUŞUNU ÇIKAMAYAN DELİKANLILAR VAR,İŞTE YOLLARIN MARİFETİ.ALPLARDEKİ GİBİ KORUNACAKSA VE HEMŞİN YAYLA EV GELENEĞİNE YAKIŞAN EVLER YAPILACAKSA O ZAMAN BİRŞEY DİYEMEM.BENİM ŞAHSİ FİKRİM BIRAKIN ASFALT YAPMAYI KESİNLİKLE YOL GİTMEMELİ.

...ASFALT IYIDE...

...Çocukluğum kale yaylasında geçtı,oradan uzaklaştıktan sonra geçirdiğim on yıl boyunca hep hayalımde hep çobanlık yaptığım oyunlar oynadığım sığırları kovalayıp kıtıkapa topladığım cennet gıbı bır yer vardı...On yıl ustune yıne fırsatını bulup yayla yolunda kendımı bulduğumda yolda geçen dört saat boyunca çocukluğumda geçirdığim yerı kare kare aklımda canlandırdım..Ama ne zaman yaylaya çıktım hayatımın en buyuk şaşkınlığını yaşadım..Yayla eskı halınden çok sıyrılmış yol kenarları beton ev yığınlarıyla dolmuştu..Hayalımdekı her karede mutlaka ınsan elının değip bozduğu bişeyler vardı..
      ..... Asfalt olunca oralara belkı çok daha hızlı ve yol ezıyetı çekmeden ulaşıcaz.Ama güzellığe ne kadar kolay ulaşılırsa o kadar çabuk kemırılıp yok edıldığıde gerçek...Gereklı önlemı alıp koruyabılıyorsak ve engel olabılıyorsak guzellığının bozulmasına ne guzel, asfaltta yapılsın tabii..Ama cennetımıze kolay ulaşmanın karşılığı onun yok olması tehlıkesıyle bırakmaksa bırakalım olduğu gıbı zor halıyle kalsın..
      ....Yaylalarımızın ve oradakı hayatın değerını guzellığını bılen hiç yolu olmasada gelır bulur oraları,asfaltmış toprakmış hiç farketmez onlar ıçın...bılmeyenlerde gelmesın zaten,gelıpte bozmasınlar oraları..Onların gıdıp gezeceğı göreceği çok yerler var,bizimse yaylalarımız sayılı...
      Önemli olan zihniyetin bozuk olmaması. Bozmayı kafaya koyan, yani yaylalarda beton binalar yada yayla dokusuyla uyuşmayan yapılar yapmayı kafaya koyan yol olsada yapar olmasada yapar diye düşünüyorum.

Tabiki tartışılması gerekir her yönüyle. Yol yada asfalt yol ne getirir ne götürür diye. Bence yol medeniyettir, sağlıktır, ve gereklidir. Düşünsenize yayladasınız ve hastalandınız ve bir an önce doktora yetişmeniz gerekir. Yol yoksa nasıl olacak, katırlarla yada sallarla mı hasta taşınacak bu devirde. Yada yıllarını yaylalarda geçirmiş dedelerimiz ninelerimiz ayakları tutmasada araçlarla yaylaları giderek tekrar o havayı solumaları kötümü olur. Yada bir özürlü vatandaşımızın yaylaları görme hakkı olmasın mı. Anlatmak istediğim olayı sadece kendi açımızdan düşünürsek yanılırız. Yaylarala yürümek isteyenler gene yaya gidebilir yaylaya. Yol var diye arabaya binmek zorunda değilki:)

Yollara doğayı yada çevreyi bozar diye karşı çıkmak yerine şunu yapamalıyız diye düşünüyorum. Yollar yapılmalı ama doğaya ve çevreye en az zarar verecek şekilde. Kesilen ağaçlar yada bitki örtüsü kendini çabuk yenilyor zaten bizim memlekette. 5-6 yılda yol kenarları yeşerip ağaçlar boy göstermeye başlıyor.

Yol olursa yaylalar bozulur o zaman yol yapılmasın demektense yolları yapmalıyız ve insanları bilinçlendirmeliyiz. Yasal düzenlemelerle de kötü niyetliler önlenmeli. Bence çözüm budur. Geç kalınmış değil, mevcut beton yapılar bir an önce yıkılmalıdır.
      Özetle, Eğitim şart :)
      bence doğru dürüst asfalt önce büyük şehirlere gelsin ,kara lastiğim olsa rahat etmek için onları giyip yürücem valla:)
      ya bi de köylere yol olsun da, yaylara olmasın ya diktikleri elektrik direkleri - sokak lambaları bile garibime gidio benim ;o zaman oraların da buralardan bi farkı kalmayacak...