Ali Ekber ÇİÇEK

Ali Ekber ÇİÇEK

Gönül gel seninle muhabbet edelim,

Araya kimseyi alma sevgilim,

Ya benim kimim var kime yalvarayım,

Kaldır kalbindeki karayı gönül.

Solmazsa dünyada güzeller solmaz,

Bu dünya fanidir kimseye kalmaz.

Yalan dolan ile sofuluk olmaz,

Mümin olan bekler sırayı gönül.

''Haydar Haydar'' ı bilmeyen var mı? Medya kuruluşlarımız pek önem vermediler ama Ali Ekber Çiçek'in Haydar Haydar'ı albümlerde, konserlerde, sohbet masalarında yayıldı, dilden dile, gönülden gönüle uzandı. Yanık sesli çobanlarıyla Anadolu yaylalarından İstanbul'un türkü barlarına kadar her yerde Haydar Haydar...

Ondörtbin yıl gezdim pervanelikte,

Sıdkı ismin duydum divanelikte.

İçtim şarabını mestanelikte,

Kırkların ceminde dara düş oldum.

Kırkların ceminde Haydar, Haydar,

Haydar Haydar, dara düş oldum.

Ali Ekber Çiçek öldü. Ama temsil ettiği, dile getirdiği, yükselttiği güzel felsefe yaşayacak. Tellerde, dillerde, gönüllerde...

Saygılar
      Halk müziğinin önemli bir temsilcisiydi.

Birçok usta gibi vefasızlığa ve haksızlığa uğradığını düşünüyorum. Hiçbirşey üretmeden her akşam televizyonlarımızı meşkul eden "magazin malzemeleri" kadar yer bulamadılar ekranlarda bu değerli insanlar.

Gece alemlerinde boy göstermeyen, her gün yeni bir skandala imza atmayanlar gündemde kalamıyor her ne kadar güzel şeyler üretsede. Maddi anlamda da hakettiklerini alamıyorlar ne yazıkkı. Haketmeyenler her nasılsa lüks içinde yaşıyorlar.

Bu büyük ustalar, bir mankenin yada ne olduğu belli olmayan sözümona sanatçıların! bir gecede kazandıklarını hayatları buyunca kazanamıyorlar belkide.

Ne acı bir durum..

Böyle olunca da gerçek sanatçılar zor yetişiyor.

Ustaya, Yüce Allahtan rahmet, sevenlerine ve yakınlarına başsağlığı dilerim.

türküler..

Türkülü yüreklerle, birliği ve öz benliği seslendiren ender sanatçılardan bildiğim Ali Ekber üstadın vefatı tabi ki sanat camiasını üzüntüye boğmuştur. Bende şuan herhangi bir çalışması veya albümü yok ama tanıdığım kadarıyla besteleri ve derlemeleri ile türkülerimizin çağımıza taşınmasında öncülük etiiği kesin. En önemlisi de bizi biz eden türkülerle toplumsal uzlaşıya yaptığı katkı, değişimin şu günlerinde daha anlaşılır olmalıdır. Selamla.
      " akıl ve gönül ; insan ...