Barış Manço Hemşinli Miydi?

Barış Manço Hemşinli Miydi?

ARKADAŞLAR DEMİN BİR YAZI YAZARKEN YEDİDEN YETMİŞYEDİYE
      HERKES HORON OYANAR DEDİM HEMŞİNDE VE AKLIMA RAHMETLİ
      BARIŞ MANÇO GELDİ.BARIŞ MANÇOYA HAYRANLIĞIM BENİM İLKOKUL
      YILLARIM SIRASINDA BİR OLAYLA BAŞLADI.BEN ÇANAVALIYIM VE O
      YILLARADA BİZİM KÖYE BARIŞ MANÇONUN GELDİĞİ SÖYLENDİ ;BİZ MALUM EKONOMİK SEPEPLERDEN KOBAL SABAHATTİN AMACALARIN (RAHMETLİ )ÇAYLARINI YARILIĞA ALIYORDUK VE KÖYEDE DEĞİLDİK GÖREMEDİK.GELİŞ AMCI İSE SÖYLENTİYE GÖRE BİZM KÖYDEN ŞİMDİ TAM İSİMLERİNİ HATIRLAMADIĞIM (MEHEMETAĞANKİLER OLABİLİR)AİLENİN ÇOCUĞU OLDUĞU VE İSTANBULA EVLATLIK VERİLMESİYMİŞ.KENDİ AİLESİNİ VE KÖYÜNÜ TANIMAKMIŞ(BELKİ GEZMEK İÇİN GELMİŞ RAHMETLİ).RAHMETLİ OLDUĞUNDA HAYATI ANLATILIRKEN EVLATLIK VERİLDİĞİ YAZILMIŞTI.GERÇEKTEN DE BARIŞ MANÇO HEŞİNLİLERE
      FİZİKSEL YAPI OLARAK BENZEMEKTEDİR.KİMSE YANLIŞ ANLAMASIN AMA BEN BURADA OLASILIKLAR, HATIRLADIKLARIM VE DUYDUKLARIM İLE İLGİLİ KONULARADA YAZI YAZDIM.KONU İLE İLGİLİ BİLGİSİ OLAN VARSA LÜTFEN YAZSIN .TABİ HEMŞİNLİ OLSUN VEYA OLMASIN ÖNEMLİ DEĞİL SADECE MERAKIMI GİDERMEK İÇİN BİLGİLERİNİZE İHTİYACIM VAR .

BARIŞ MANÇONUN HAYAT HİKAYESİ

BARIŞ MANÇO
      Bu bölümde, Barış Manço'nun hayat hikayesini bulacaksınız.
      Konya ovasında yaşayan Mançozade adlı büyük bir aile, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u alması ile birlikte Rumeliye göç etmiş ve Selanik'e yerleşmiştir. Birinci Dünya Savaşına kadar Selanik'de yaşayan Mançozade ailesi, savaşın hayat koşullarını güçleştirmesi nedeniyle tekrar İstanbul'a göç etmiştir. Mançozade'lerden Mehmet Abdi bey İstanbul'da bir konağa yerleşmiş ve arkadaşının kızkardeşi olan Nimet hanımla evlenmiştir. Yıllar sonra Nimet hanım Barış Manço'nun "Gülpembe" şarkısının ilham kaynağı olacaktır. Cumhuriyet devrimlerini yaşayan aile soyadı kanunu ile birlikte Mançozade olan aile adlarını değiştirerek Manço soyadını alırlar. Abdi bey ile Nimet hanımın oğlu Hakkı bey, Rikkat Uyanık ile evlenir. Hakkı bey ile Rikkat hanımın ikinci çocuğu 2 Ocak 1943 yılında doğan Mehmet Barış Manço dur. Barış Manço, Oktay Manço, Savaş Manço ve İnci Manço ile birlikte 4 kardeştiler. 2.
      Dünya savaşının sonlarında doğan Barış Manço, ailesinin savaşın bitmesine duyduğu özlem nedeniyle "Barış " ismini seçtiklerini söylemektedir. Döneminin Türk Sanat Müziği sanatçısı olan Rikkat hanımla, Hakkı bey Barış 3 yaşındayken ayrılırlar. Babasının yanında büyüyen Barış Manço'nun çocukluğu Kadıköy'de geçmiştir. İlkokulu Gazi Mustafa Kemal ilkokulunda tamamlamış, daha sonra Galatasaray Lisesine devam etmiştir. 10. sınıfdayken babasını kaybeden Barış Manço, Galatasaray Lisesinden ayrılarak Şişli Terakki Lisesine gitmiş ve oradan mezun olmuştur. Aileden gelen yetenekle 2 yaşından itibaren şarkı söylemeye ve Ortaokul 2. sınıf öğrencisiyken de amatör olarak müzikle uğraşmaya başlamıştır. Liseyi bitirince 20 Eylül 1963 yılında önce Paris'e oradanda Belçikaya ağabeyi Savaş Manço'nun yanına gider. Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisinde resim, grafik ve iç mimari okur. Lisede çok başarılı olmayan hatta müzik ve coğrafyadan ikmale kalan Barış Manço, bu okuldan çok iyi derece ile, okul birincisi olarak mezun olmuştur. Galatasaray Lisesinde başlayan müzik hayatı, Belçikada da devam etti. 1969 yıllarında yurda döndüğünde Dağlar,
      Dağlar şarkısını yaptı. Bu şarkı onun hayatında bir dönüm noktası oldu. Aynı yıllarda görüntüsü değişmekte, müziği ve kıyafetleri ile bir ekol
      oluşturmaktadır. Barış Manço insan ilişkileri konusunda çok iyidir. Bağlantı kuramayacağı hiçbir canlı yok denebilir. Zaten daha sonraki yıllarda da yaptığı bir röportajında " Kendimi, toplumla diyalog kuran bir iletişim aracı olarak görüyorum" diyecektir. 1971 yılında askerlik yılları başlayacaktır. Askerdeki ilk ayları, hem ani olarak askere alınması, hem de diplomasına rağmen üniversite mezun olmasının tartışılması ve de saçlarının kesilmesi gerektiği nedeniyle çok keyifli başlamadı. Askerliğini Polatlıda Topçu asteğmen olarak yaptı. Askerliğin son ayları ise güzel dostluklar ve askeriye de bir dizi
      konserlerle üretken bir hale dönüştü. Askerlikten sonra yine bir dönem Belçika günleri araya girmektedir. Barış Manço, sıra dışı kıyafetleri, takıları, enterasan el hareketleri ve şarkılarına çektiği klipler ile bizleri şaşırtmayı sürdürmeye devam eder. Sanatçının görevinin biraz da şaşırtıcı şeyler yapmak olduğuna inanmıştı. Yıllar geçtikçe bu davranış ve biçimlerin onun özgün kişiliği olduğunu daha iyi anlayacaktık. 18 temmuz 1978 yılında Kadıköy evlendirme dairesinde Lale Manço ile evlendi. Bu konuda da topluma örnek olmayı başaran Barış Manço, evliliğinde de İstanbul geleneğini sürdürdü. Bu evliliği, Lale Manço da 1998 yılında yaptığı bir röportajda " Barış içinde 23 yıl" diye tanımlıyor. Evdeki birliktelikleri, iş hayatında da devam eder, Lale Manço, televizyon programlarına yönetmen ve yapımcı olarak imzasını atar. Bu beraberliğe oğulları 19 Mayıs 1981 yılında Doğukan Hazar, 24 Temmuz 1984 yılında Batıkan Zorbey katılır. Dünya çocuklarının Barış abisi, kendi çocuklarıyla da iyi arkadaş olduğunu söylemektedir. Yoğun iş programı çocuklarını ihmal etmesine asla neden olmamıştır. Çocukları için en büyük öğüdü, yaptıkları işin en iyisini severek yapmaları gerektiğidir. Çocukları için tek kaygısının adam gibi adam olsunlar diye dile getiriyor ve hangi meslek olursa, tornacı bile olabilirler ama kendi deyimiyle onlar için "Doğukan usta, öyle bir vida sıkar ki başka türlü sıkar" denmesini arzu ettiğini söylemektedir. Doğu ile batının sentezini yapmıştı. Ona göre, doğunun herşeyi kötü, batının herşeyi iyi doğru bir kavram değildir. Oğullarına da Doğukan ve Batıkan
      isimlerini koyması doğu ve batının barış içinde olması dileğinden kaynaklanmaktadır. Barış Manço'ya göre Türkiyenin de bulunduğu konumun kesin bir sınırlaması yoktur. Türkiye, doğudan bakıldığı zaman batıda, batıdan bakıldığı zaman da doğudadır. Bu konudaki duygularını ise, Japonya konserinde 20.000 Japon'un Türk bayrağı çıkartıp sallamasından televizyon başındaki 60 milyon insanın gözyaşları içinde izlemesi gibi heyecanlandığını ve gurur duyması ile ifade ediyor. Barış Manço yabancı ülkelerdeki çalışmaları için yaptığı değerlendirmede "Japonlar beni sahiplendiler, milyonlarca Japon konserlerime geliyor, CD'lerimi alıyor, Japonlar bende doğru birşeyler buluyor. Şarkılarımı didik didik inceliyorlar, onlardan konferanslar hazırlayıp televizyon programları yapıyorlar. Türkiyede bunun onda biri yapılmadı. Belçikada ise, onların ülkelerini tanıttığım için Liege Prensliği onur ödülü verdiler. Törene limuzin ve dört eskort ile gittik. Belçikanın en büyük gazetesi birinci sayfada yarım sayfa ayırdılar. Türkiyede 40 yıllık sanat hayatımda baş sayfaya çıkamadım" gibi serzenişte bulundu. Ne yazık ki yıllar sonra baş sayfada bulunma nedenin "ölüm" olması çok hüzünlü idi. Önemli olmaktan çok değerli olmayı tercih ettiğini söyleyen Barış Manço, duygusallığını seçtiği bir yaşam biçimi olduğunu vurgularken, kendi deyimiyle kuzey kutbunu da asla kaybetmediğini de sözlerine ekliyor. Rus romantikleriklerinden, Korsakof, Musolski ve Çaykoski den etkilenerek, evinin dekorasyonunda da romantik çağı, 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyılın başını yansıtan tarzı tercih etmişti. Türkiyedeki en uzun ve başarılı televizyon programlarını yaptı. 200' ün üstünde şarkısı ona 12 altın, platin albüm/kaset ödülü kazandırdı. Şarkılarının bir bölümü Yunanca, Bulgarca, Arapça, Farsça, Japonca, İbranice, Fransızca, İngilizce ve Flemenkçeye çevrildi. Her ülkede şarkıları çok sevildi. Kongo'daki 12-13 bin kişinin katıldığı konserde "Domates Biber Patlıcan" ı söylerken, Kongoluların koro halinde şarkıya eşlik etmeleri şarkının evrenselliği hakkında bilgi vermektedir. Bu konuya başka bir örnekte Mısır da yaşanmıştı. Barış Manço, Mısır Televizyonunda canlı yayında Dağlar Dağlar'ı Arapça söylemişti, bu programın sonunda Mısırlılar sokağa döküldüğü gibi, program da defalarca tekrarlanmıştı. En büyük arzusunun ansiklopediler de yer almak olduğunu
      söyleyen ve Barış Manço müzesi kurmak isteyen Manço, " 20. yüzyılda yaşamış, o yüzyıla damgasını vurmaya çalışan bir Türküm, 20. yüzyılın Türk Müziğini yapıyorum" demektedir. Müzik ve televizyon hayatında sayısız ödüller alan Barış Manço 1991 yılında devlet sanatçısı ünvanı, yine aynı yıl Hacettepe Üniversitesi onursal doktora ünvanı, Uluslararası Teknoloji Ödülü, Japonya; Uluslararası Kültür ve Barış ödülü, Belçika Krallığı; Leopold II şövalyesi nişanı, Fransız Kültür Bakanlığı Edebiyat ve Sanat Şövalyesi nişanı, Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı; Türkmen Vatandaşlığı ödülleri kazanmıştır...

10.VEFAT YIL DÖNÜMÜNDE SAYGI VE RAHMET İLE ANIYORUM..BÜYÜK SANATÇI...

Barış Manço (d. 2 Ocak 1943, İstanbul - ö. 1 Şubat 1999, İstanbul) Türk besteci, şarkı sözü yazarı, gezgin ve TV programı yapımcısıdır. Türkiye'de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucu üyelerindendir. Müziğe başlangıcı Galatasaray lisesinde olmuştur.

Konu başlıkları [gizle]
      1 Profesyonel Müzik Yaşantısı
      2 TV programcılığı
      3 Sinema
      4 Ödülleri
      5 Diskografi
      5.1 Albümleri
      5.1.1 Albümlerin İçerikleri
      6 Dış bağlantılar

Profesyonel Müzik Yaşantısı [değiştir]1969 baharında "Dağlar Dağlar"la büyük bir çıkış yaptı. Albüm beş ayda 700.000 adet satışa ulaştı. Bu çalışma, sanatçıya Altın Plak Ödülü'nü de kazandırdı. 1971 yılında Moğollar'la çalıştı. Askerliğini Polatlı'da asteğmen olarak 1971 - 1973 yılları arasında yaptı. 1973'de Kurtalan Ekspres'ini kurdu. İlk klibini yine aynı yıl “Hey Koca Topçu”ya çekti. 1975’te ilk albümü “2023”ü yaptı.

1980 yılında Altın Orfe’de “Nick The Chopper” ve “Ben Bir Şarkıyım” adlı Bulgar şarkısıyla da altın madalyalar aldı. 1981'de çıkardığı "Sözüm Meclisten Dışarı" adlı albümündeki Dönence isimli şarkısı, ilk Türk Psychedelic Rock olarak kabul görür. Yurtdışında birçok TV programına konuk olarak katıldı, birçok ülkede konserler verdi. 1983 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’na “Kazma” adlı şarkısıyla katıldı. Ancak kendi isteğiyle bu parçayı ön elemeden çekti.

Bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısı, kendisine 12 altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı. Bu şarkıların bir bölümü daha sonra Arapça, Bulgarca, Flemenkçe, Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca, Kürtçe ve Yunanca olarak yorumlandı ve Barış Manço, kimi şarkılarını günlük hayatından aldı. “Domates, Biber, Patlıcan”, buna bir örnektir.Ayı şarkısında çocuklarıyla pikniğe giderken düşünüyor: Benim çocuklarım hayvanları tanımıyor diyor ve hayvanat bahçesine gidiyor...

TV programcılığı [değiştir]
      Şef kameraman Erkan Umut ve Barış Manço Teotihuacan, Meksika'da (1998)1988 yılının Ekim ayında TRT 1’de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı olarak başlayan “7’den 77’ye”, 1998 Haziran ayında 378. kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda ulaşılması zor bir rekoru kırdı. “Ekvatordan Kutuplara” isimli programında ekibiyle birlikte beş kıtada 100’den fazla değişik yöreye giderek 600.000 km.’ye yakın yol kat etti. Ayrıca “4 × 21 Doludizgin” adında bir talk-show programının yapımcılığını yaptı.

Sinema [değiştir]Baba Bizi Eversene-1975 (1975-01-02) sanatçının tek bir sinema filmi yapıtıdır.
      Mahir [Barış Manço], patron yardımcısı ve satış temsilcisi olarak çalıştığı ilaç fabrikasının sahibi Fazıl Bey'in [Hulusi Kentmen] kızı Sevim [Meral Zeren] ile yıllar önce bir aşk yaşamışlar; fakat Fazıl Bey buna karşı çıkarak kızı Sevim'i, Mahir'i unutması için yurtdışına göndermiştir. Yıllar sonra Sevim Türkiye'ye geri döner ve Mahir'le tekrar aşk yaşamaya başlar. Fazıl Bey, Mahir ile Sevim'in evlenme isteğine karşı çıkar. Bu arada, Fazıl Bey'in oğlu ve Sevim'in erkek kardeşi olan Erol [Sinan Ecer] ile birlikte olan Şermin [Serpil Nur], doğurduğu bebeği Erol'a bırakır. Erol, bu bebeğin kendisine ait olduğu yalanına inanarak paniğe kapılır. Mahir ile evlenmenin yollarını arayan Sevim, Erol ve Mahir'le anlaşarak, bebeğin kendilerine ait olduğunu söylerler ve Fazıl Bey'in bebek sayesinde kendilerini evlendireceğini düşünürler... Bundan sonra da komik olaylar gelişmeye başlar...

Adı: Baba Bizi Eversene
      Yapım: Erman Film
      Yapım Yılı: 1975
      TV Telif Hakkı: Show Tv, TGRT, TRT-1
      Sponsor: CIBA-GEIGY
      Yönetmen: Oksal Pekmezoğlu
      Senaryo: Ahmet Üstel
      Kamera ve Foto Direktörü: Kenan Kurt
      Renk Uzmanı: Türker Vatan
      Montaj ve Senkron: İsmail Kalkan
      Negatif Montaj: Mahmut Eskici
      Sesleri Alan: Necip Sarıcıoğlu
      Müzik: Barış Manço ve Kurtalan Ekspres
      Prodüktör: Hürrem Erman
      Stüdyo: Yeni Stüdyo
      Oyuncular: Barış Manço, Meral Zeren, Hulusi Kentmen, Serpil Nur, Sinan Ecer, Bilge Zobu, Diler Saraç, Ali Cağaloğlu, Feridun Çölgeçen, Erdoğan Gaq

Ödülleri [değiştir]Müzik ve televizyon hayatında sayısız ödül aldı. Bunlardan bazıları şunlardır:

1991'de Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanı
      Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Onursal Doktora unvanı
      Uluslararası Teknoloji Ödülü
      Belçika Krallığı Leopold II Şövalyesi Nişanı
      Fransız Kültür Bakanlığı Edebiyat ve Sanat Şövalyesi Nişanı
      Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen Türkmen Vatandaşlığı ödülleri
      200'ün üzerinde şarkısı olduğu için 12 altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandı.

Diskografi [değiştir]
      Albümleri [değiştir]Dünden Bugüne, 1972 (Sayan)
      2023, 1975 (Yavuz Plak)
      Sakla Samanı Gelir Zamanı, 1976 (Yavuz)
      Nick the Chopper, 1976 (Yavuz Plak)
      Yeni Bir Gün, 1979 (Yavuz ve Burç Plakçılık)
      20. Sanat Yılı Disko Manço, 1980 (Türküola)
      Sözüm Meclisten Dışarı, 1981 (Türküola)
      Estağfurullah... Ne Haddimize!, 1983 (Türküola)
      24 Ayar Manço, 1985
      Değmesin Yağlı Boya, 1986 (Emre Plakçılık)
      30 Sanat Yılı Fulaksesuar Manço-Sahibinden İhtiyaçtan, 1988 (Emre Plakçılık)
      Darısı Başınıza, 1989 (Yavuz ve Burç Plakçılık)
      Mega Manço, 1992 (Emre Plak)
      Müsaadenizle Çocuklar, 1995 (Emre Plak)
      Live in Japan, 1996 (Emre Plak)
      Mançoloji, 1999 (Emre Plak)
      Barış Manço Anıma

Albümlerin İçerikleri [değiştir]Yıl Albüm adı ve İçerik
      1981 Sözüm Meclisten Dışarı

01-Alla Beni Pulla Beni
      02-Arkadaşım Eşek
      03-Sözüm Meclisten Dışarı
      04-Şehrazat
      05-Gülpembe
      06-Adem Oğlu Kızgın Fırın Havva Kızı Mercimek
      07-Ali Yazar Veli Bozar
      08-2025 (Üçuncü ve Son Yolculuk)
      09-Dönence
      10-Bahçede Hanımeli
      11-Hamburger
      12-Ce Sera Le Temps

1972 Dünden Bugüne

01-Dağlar Dağlar
      02-Kirpiklerin Ok Ok Eyle
      03-Kağızman
      04-Küçük Bir Gece Müzigi
      05-Kol Düğmeleri
      06-Derule
      07-İşte Hendek İşte Deve
      08-Seher Vakti
      09-Anadolu
      10-Ağlama Değmez Hayat
      11-Lory
      12-Kâtip Arzuhalim Yaz Yare Böyle

1975 2023

01-Acih'da Bağa Vir!
      02-Kayaların Oğlu
      03-2023
      04-Yolverin Ağalar Beyler!
      05-Uzun İnce Bir Yoldayım!
      06-Yine Yol Göründü Gurbete
      07-Baykoca Destanı
      Gülme Ha, Gülme!
      Gelinlik Kızların Dansı
      Kara Haber Turnanın Ölümü
      Vur Ha, Vur!
      Durma Ha, Durma!
      08-Tavuklara Kışşşt De!
      09-Kol Bastı! (Dere Boyu Kavaklar)

1976 Sakla Samanı Gelir Zamanı

01-Gamzedeyim Deva Bulmam
      02-Gönül Dağı
      03-Nazar Eyle Nazar Eyle
      04-Bir Bahar Akşamı
      05-Hey Koca Topçu Genc Osman
      06-Ben Bilirim Ben Bilirim
      07-Ölum Allahın Emri
      08-Kalk Gidelim Küheylan
      09-Lambaya Püf De!
      10-Çay Elinden Öteye (Rezil Dede)

1979 Yeni Bir Gün

01-Sarı Çizmeli Mehmed Ağa
      02-Gesi Bağları
      03-Çoban Yıldızı
      04-Bir Selam Sana Gönül Dağlarından
      05-Ne Ola? Yar Ola
      06-Aynalı Kemer İnce Bele
      07-2024
      08-İkinci Yolculuk
      09-Ham Meyvayı Kopardılar Dalından
      10-Yeni Bir Gün Doğdu Merhaba
      11-Anlıyorsun Değil Mi?
      12-Ne Köy Olur Benden, Ne De Kasaba
      13-Elveda Ölüm
      14-Bir Kelebegin Yaşam Öyküsü

1985 24 Ayar

01-Söyle Zalim Sultan
      02-Bu Gün Bayram
      03-Mahkûm
      04-Dört Kapı
      05-La Casba Della Mamma Tulipano
      06-Old Pavlin
      07-Gibi Gibi
      08-Lahburger
      09-Abbas Yolcu
      10-Dut Ağacı
      11-You And I

1980 20. Sanat Yılı Disco Manço

1-Eğri Büğrü
      2-Hüseyni Selam
      3-Dağlar Dağlar
      4-Nazar Eyle (1)
      5-Gamzedeyim
      6-Ben Bilirim
      7-Nazar Eyle (2)
      8-İşte Hendek İşte Deve
      9-Kol Bastı
      10-Kâtip Arzuhalim
      11-Nick The Chopper
      12-Ne Ola
      13-Yemen Türküsü (Burası Muştur)
      14-Taksim
      15-Yeni Bir Gün
      16-Anlıyorsun Değil Mi?
      17-Ne Köy Olur Benden, Ne de Kasaba
      18-Elveda Ölüm
      19-Kervan (taksim)
      20-Dragon Fly

1988 Sahibinden İhtiyaçtan
      (Ful Aksesuar '88)

01-Nane Limon Kabuğu
      02-Ahmet beyin Ceketi
      03-Affet Beni
      04-Gönül Ferman Dinlemiyor
      05-Ömrümün Sonbaharında
      06-Anahtar
      07-Kalpler Beraber
      08-Zehra
      09-Sakız Hanım - Mahur Bey
      10-Sahilde

1987 Barış Manço Klasikleri
      Dağlar Dağlar

01-Dağlar Dağlar
      02-Derule
      03-Kağızman
      04-Seher Vakti
      05-Katip Arzuhalim
      06-Unutamıyorum
      07-Anadolu
      08-Bin Boğanın Kızı
      09-İşte Hendek İşte Deve
      10-Ay Osman
      11-Kol Düğmeleri
      12-Kipriklerin Ok Eyle
      13-Ağlama Değmez Hayat

1989 Ben Bilirim

01-Ben Bilirim
      02-Gönül Dağı
      03-Lambaya Püf De
      04-Kalk Gidelim Küheylan
      05-Ölüm Allah'ın Emri
      06-Gamzedeyim Deva Bulamam
      07-Yemen Türküsü
      08-Bir Bahar Akşamı
      09-Estargon Kalesi
      10-Gülme Ha Gülme
      11-Hey Koça Topçu
      12-Nazar Eyle
      13-Dere Boyu Kavaklar
      14-Fransızca

1989 Darısı Başınıza

01-7den 77'ye Fon Müziği - Delikanlı Gibi
      02-Can Bedenden Çıkmayınca
      03-Domates Biber Patlıcan
      04-Güle Güle Oğlum
      05-Günaydın Çocuklar
      06-Hatırlasana
      07-Hayır
      08-Kara Sevda
      09-Kezban

1992 Mega Manço

01-Süleyman
      02-Hemşerim Memleket Nire
      03-Ayı
      04-Gel
      05-Yine Bir Gül Nihal
      06-Allahım Güç Ver Bana
      07-Dıral Dede'nin Düdüğü
      08-Ayrılık
      09-Tutî-i Mucize Gûyem
      10-Rüya

1995 Müsaadenizle Çocuklar

01-Müsadenizle Çocuklar
      02-Bal Böceği
      03-Yolla Yarim Tez Yolla
      04-Al Beni
      05-Sarıl Bana
      06-Benden Öte Benden Ziyade
      07-Gül Bebeğim
      08-Beyhude Geçti Yıllar
      09-Yol
      10-En Büyük Mehmet Bizim Mehmet

1996 Live In Japan

01-Dönence
      02-Domates Biber Patlıcan
      03-Unutamadım
      04-Hemşerim Memleket Nire
      05-Dağlar Dağlar
      06-Yine Yol Göründü Gurbete
      07-Nane Limon Kabuğu
      08-Gülpembe
      09-Toki No Tabibito
      10-Kara Sevda

1999 Mançoloji

01-Dağlar Dağlar
      02-GülPembe
      03-İşte Hendek İşte Deve
      04-Sarı Çizmeli Mehmet Ağa
      05-Kara Sevda
      06-Hal Hal
      07-Kol Düğmeleri
      08-Unutamadım
      09-Aynalı Kemer
      10-Beydude Geçti Yıllar
      11-Nazar Eyle
      12-Can Bedenden Çıkmayınca
      13-Dönence
      14-Anlıyorsun Değil Mi?
      15-Gül Bebeğim
      16-Halil İbrahim Sofrası
      17-Yolla Yarim
      18-Nick The Chopper
      19-Alla Beni Pulla Beni
      20-Domates Biber Patlıcan
      21-Ben Bilirim
      22-Sakız Hanım İle Mahur Bey
      23-Gibi Gibi
      24-40. Yıl

http://tr.wikipedia.org/wiki/Bar%C4%B1%C5%9F_Man%C3%A7o
      Zaman su gibi hayatımızdan parçalarıda önüne katıp..akıp gider.
      Zamanımızı biz..bizi,bizim sevdiklerimiz..bizi sevemeyenler harcar.
      NAZAN T: