İşte Kuku! Hem'de Sesi Bile Var

İşte Kuku! Hem'de Sesi Bile Var

KUKU

Hemşin’de şimdi tam da KUKU zamanı. Sabah daha gün doğmadan neredeyse gece karanlığında ötmeye başlar kuku.
      KUKU’nun sesini her duyduğumda aklıma ise rahmetli babaannemin neredeyse gecenin bir yazısı sayılacak saatlerde gelinine bağırmasını hatırlarım.
      “Ka kalkuuuuuuun ! Kuku öymeye başladiiiiiiii!”
      Kuku hakkında Hemşin’de çok faklı inançlar vardır.
      Kuku doğmadan kalkanın nasibi ve kısmeti bol olur derler. Eğer bir kadını yataktan çıkmadan Kuku üzerine öterse o kadının işleri asla rast gitmezmiş.
      Kuku hakkındaki bir başka inanç ise onun mübarek bir kuş olduğudur.
      O kadar mübarek bir kuş imiş ki kendisinden küçük çalı kuşları Kukunun ağzına zorla girmeye çalışırlarmış ki Kuku kendisini yesin. Çünkü Kukunun yediği bu kuş cennete gidermiş. Küçücük kuşlar adeta yalvarır ve kendilerini yemesi için zorla Kukunun ağzına girermiş. Bunu defalarca gören dedelerimiz de varmış. Bunun şahitlerinden birdi de benim dedem imiş.
      Oysa bu son inanışın ne kadar boş olduğunu İngiltere’de çekilen bir Kuku belgeselinde seyredince gördüm.
      Kuku ilginç bir kuş! Yumurtluyor ama kendi yuvasına değil. Köylerde bulunun minicik Çeyir kuşlarının (Mesurik Kuşu) yuvasına yumurtluyor.
      Önce yumurtasını bırakacağı bir kuş yuvası buluyor. İçinde yumurta olan ve yeni yumurtlanmış bir yuva bulunca hemen o yuvaya yaklaşıyor. Tabi ki minicik Mesurik Kuşu Kukuyu görünce kaçıyor. Kuku ise hemen yuvaya bir tane yumurta bırakıyor ve bir daha oraya gelmemek üzere orayı terk ediyor.
      Mesurik Kuşu yuvasına dönüyor ve yumurtaların üzerine yatıyor. Zaman geliyor ve yavrular çıkmaya başlıyor. Çıkan yavrulardan biri diğerlerinden çok çabuk büyüyor ve annelerinin getirdiği yer yiyeceği diğerlerinden önce kapıyor. Ama anne yine de diğerlerine de yiyecek veriyor. Kuku yavrusu ise anneleri yuvada değilken kanatları ile iteleyerek diğer yavruları yuvadan atıp öldürüyor. Bundan sonra gelen her yiyecek sadece kendisine kalıyor.
      Bu arada yavru hızla büyümeye devam ediyor ve bir müddet sonra yavru Kuku annesi ve babasından daha büyük bir hale geliyor. Neredeyse yuvadan taşmaya başlıyor. Çünkü Kuku kuşu bildiğimiz Kumru kadar bir kuş. Anne ve baba yavrularına yem taşırken ağzını açan yavrun ağzına yiyecekleri bırakıyor ama ağzı o kadar büyük ki Kukunun anne va baba neredeyse Kuku yavrusunun ağzında kayboluyor. İşte dedelerimizin gördüğü ve Mesiruk Kuşlarının “Beni ye!” diye tarif etikleri olay bu.
      Yani Mübarek bildiğimiz Kuku bu!
      Bu site ilk kurulduğu günden beri Kuku resimleri aradım ama bir türlü bulamadım. Nihayet dün gece Kelvdaliç (Göngör Görücü) kardeşimle sohbet ederken bana bir KUMRU resmi gönderdi. Hem de sesi de vardı. Ben kendisine bunun Kumru olduğunu söyledim. Sesini de dinledim. Gerçekten Kumru idi!
      Ama bu sırada çok daha ilginç bir şey gördüm. Güngör’ün gönderdiği resimlerden biri daha önce bu sitede gördüğüm bir Kuku resmi idi. Resmin üzerinde de adı Kuckuck olarak yazılmıştı. Hemen Google’de Grafikler bölümüne Kuckuck yazdım. Karşıma neler çıktı anlatamam.
      Şimdi bulduğum bu resimleri buraya aktaracağım ama size bir de müjdem olacak. Kevdaliçin gönderdiği adresler içerisinde bir de KUKU’nun nun sesi olan bir site vardı. Onu dinlerken köye gittim geldim sanki.
      İşte size gerçek kuku…
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

YUMURTALAR !

KUKU'umurtasını farkedebiliyor musunuz? Diğerlerine benziyor mu?
      Yumurtadan yeni çıkan yavru ise diğerlerinden çok farklı.
      Resimler
      • KUKU YMURTA (1).jpg

93.76 kB, 0×0, 8,847 defa görüntülendi
      • KUKU YMURTA.jpg

67.97 kB, 0×0, 1,186 defa görüntülendi
      • kuku yavrularý.jpg

62.25 kB, 0×0, 1,013 defa görüntülendi
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Kuku Mübarek kuştur ve diğer küçük kuşlar kendissnin yemek için ağızlarına giriyormuş ya. İşte bunlar da onların fotoğrafı.
      Anne Mesurik Kuşu (Çalı Kuşu) yavru ise KUKU olunca ortaya nasıl bir görüntü çıkyormuş.
      Dedelermiz de bu görüntüyü nasıl yorumlamışlar.
      Resimler
      • Drosselrohrsaenger_kuckuck_HB.jpg

142.32 kB, 705×657, 599 defa görüntülendi
      • kuckuck6.jpg

8.61 kB, 0×0, 858 defa görüntülendi
      • kuku yemek.jpg

70.28 kB, 0×0, 905 defa görüntülendi
      Kuku yavruları ve anne resimlerine devam...
      Resimler
      • kuckuck2.jpg

65.91 kB, 415×300, 1,064 defa görüntülendi
      • kuckuck7.jpg

143.81 kB, 0×0, 848 defa görüntülendi
      • kuckuckananyavru.jpg

51.08 kB, 0×0, 824 defa görüntülendi
      Birkaç tane de kuku resmi. Ama daha fazlasını bulmak istiyorsanız Google arama motoruna "Kuckuck" veya "cuculus conorus" yazın.
      Resimler
      • cuculus_canorus_551.jpg

24.01 kB, 0×0, 931 defa görüntülendi
      • cuculus_canorus_da3981.jpg

16.88 kB, 0×0, 885 defa görüntülendi
      • Kuckuck%2036.jpg

186.88 kB, 712×474, 1,112 defa görüntülendi
      Kuku resinlerine devam..
      Resimler
      • kuckuck.jpg

49.91 kB, 390×279, 945 defa görüntülendi
      • kuckuck_0327_060506.jpg

196.69 kB, 800×533, 1,084 defa görüntülendi
      • sm00043-kuckuck.jpg

90.75 kB, 481×340, 1,162 defa görüntülendi
      Bana KUKU resimlerini bulmakta yardımcı olan Göngör Görücü (Kevdaliç) Kardeşime sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu arada sakın Kuku'yu kötülediğimi zannetmeyin. Yaratılan her canlı insana bir şekilde hizmet etmek ve ibret almak için yaratılmıştır.
      Kuku memleketimizin en güzel sembollerinden biridir.
      Resimler
      • sm000433-kuckuck.jpg

81.29 kB, 440×340, 1,049 defa görüntülendi
      • sm000436-kuckuck.jpg

71.83 kB, 497×340, 789 defa görüntülendi

Laz Ebem İstanbul’dan Tornum Geldi Kuku Bugün Güzel Ötüyor...

SAKSU Emeğine Sağlık…
      Sesini Dinlerken Hemşin’in Dağlarında Atalarımı Hatırladım ve Karanlıkposta Gittim Yaşadım Yeniden.
      Bu Özlem İçinde Fırtınalar Koptu Hemşin İçin…
      Ben Değil Biz Varız
      Naci KOBAL 2000
      Sakır abı elıne saglık resımler super. Kuku deyınce aklıma bızım koyde yapılan kuku ıla ılgılı bırsey geldı sızlerle
      paylasmak ıstedım.Bahcede cay toplarken kuku otemeye baslayınca herkes br dururdu yuksek sesle kuku ben kac sene yasıycam derdıler ve kuku nun ötmesini sayardılar.Artık kac kere Ötecegi kuku ya kalmıs, sızde bır gun koye gıttıgınızde kuku ya bı seslenın bakalım sızın ıcın kac sene dıycek :)
      Sevgili Emin Kardeşim;

İnternette Kuku resimlerini tesadüfen buldum. Daha doğrusu çok arama yaptım ama hiç bir şey bulamadım ve tam umudumu kestiğim sırada Güngör Görücü'nin verdiği bir adresten Kuku'ya ulaştım. Meğer Kuku'nun literatürdeki adı "KUCKUCK" imiş. Eğe bu konuda daha fazla resim arıyorsan Google Görsel aratmaya KUKKUCK yaz ve onlarca resme ulaş. Hatta bazı sitelerde Kuku'nun sesi bile var.
      images.google.com.tr/imgres?im…um%3D1%26hl%3Dtr%26sa%3DN

İşte Kuku sesi. Sayfanın en altında sol tarafta. Kuku'yu memlekette dinleyemeyenler buradan dinleyebilir.
      Yapacağınız şey çok kolay.
      Gözlerinizi kapatıp kendinizi köyünüzde hayal edeceksiniz.
      Diakat etmeniz gereken tek şey Kuku'nun sizi basmaması. Yokse işiniz hiç doğru gitmez :D