Kazım KOYUNCU'nun Ölüm Yıldönümü

Kazım KOYUNCU'nun Ölüm Yıldönümü

RAHMETLE ANIYORUZ

Artvin, Hopa'da 1972'de doğan Kazım Koyuncu, 1993 yılında Mehmedali Barış Beşli ile birlikte dünyanın ilk Lazca rock müzik grubu Zuğaşi Berepe´yi (Denizin Çocukları) kurdu. Zuğaşi Berepe ile 1995'te "Va Mişkunan" (Bilmiyoruz), 1998'de de "İgsaz" (Gidiyor) isimli albümleri yaptı. Lazca müziğin ve Laz kültürünün gelişmesinde önemli katkıları olan Koyuncu 2001 yılında ilk solo albümü Viya´yı çıkardı. İkinci solo albümü "Hayde"yi Nisan 2004'te çıkaran Kazım Koyuncu, yaklaşık 6 aydır kanser hastalığıyla mücadele ediyordu.

Kapitalizme, egemen sisteme ve popüler kültüre yönelik eleştirilerinihiç gizlemedi. Artvin ve Bergama´da siyanürle altın aramalara, Akkuyu´daki nükleer, Gökova´daki termik, Fırtına Vadisi´ndeki hidrolik santrallere ve son olarak Samsun-Sarp Sahil Yolu Projesi´ne karşı sesini yükseltenlerdendi. Vicdani ret açıklamalarında, Irak işgaline, NATO´ya karşı düzenlenen pek çok konser ve etkinlikte şarkılarıyla yer aldı.

98 yılı sonunda çıkan Zuğaşi Berepe albümü İgzas´ta şöyle diyordu : "Toprak sahipleri, çokuluslu şirketler ve işbirlikçi yerlileri, çete sahipleri ve yalakaları, baş ve bakanları, milletlerin bekçileri ve sürülerinin olduğu yerde yer kavgası vermedik. Hiçbir yerdeydik."

Geçtiğimiz aylarda vereceği konser öncesinde kanser olduğunu öğrenen Kazım Koyuncu, "En iyi ihtimalle haziran ayına kadar konser veremeyeceğim. Kanser ve konser arada sadece bir harf farkı var. Hiçbir şey umurumda değil, ben konserimi yapacağım. Arkadaşlarım üzülmesin, her zamanki şımarık, kendini vermiş halimle çıkıp şarkılarımı söyleyeceğim." demişti.

1986 yılında Çernobil´deki nükleer kaza sonrasında; 14 yaşındaki Kazım, yakın bölgelerdeki pek çok başka insan gibi üzerine yağmur yağanlardan biriydi:

"Hepimizde tümörler var ve hayatımızın belirli dönemlerinde radyasyon veya başka etkiler tetikleyip kansere dönüştürüyor. Kaza sonrası adını anımsamadığım bir bakanın ´iyi gelir´ diyerek radyasyonlu çay içmesi yalnızca bir zekâ sorunu değil, suçtur. Çernobil´den sonra erken teşhisler için rehabilitasyon merkezleri kurulabilir, belki binlerce insan ölmezdi. Hangi şehirde, kaç insan kansere yakalanmış gibi bir istatistik bile yapılmamış. Bu ülkenin politikacılara, yalancılara ihtiyacı yok. Ben böyle duyarsız yöneticilerin halk düşmanı olduklarını düşünüyorum"

Kazım Koyuncu, dün yaptığı açıklamada, 27 Haziran Pazartesi akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda gerçekleştirilecek olan "Hey Gidi Karadeniz Gecesi"ne programda olmasına karşın sağlık durumu nedeniyle katılamayacağını bildirmişti. Kazım açıklamasında, "10 gün önce başlayan ve geçici olduğu düşünülen ses kısıklığım giderilemedi. Enfeksiyon kapma tehlikesi nedeniyle geceye seyirci olarak dahi katılamayacağım. 'Karadeniz, dev bir dalgadır, özgür bir sudur. Bir olguya bir kişiye bağımlı değildir. Bu nedenle 'Hey Gidi Karadeniz Geceleri' devam etmelidir" demişti. Kazım Koyuncu 26 Haziran 2005 Pazar günü Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda saat 11:00'da düzenlenecek törende sevenleriyle son kez buluşacak. Saat 18:00'da kalkacak uçakla Trabzon'a ve oradan da memleketi olan Hopa'ya götürülecek.

"... bir müzisyenim, ondan sonra bir Karadenizliyim ama hepsinin ötesinde bir devrimciyim. Ve gerçekten doğru bildiğim bir şeyi ortaya koymaktan çekinmem."

istanbul.indymedia.org/news/2005/06/35745.php?theme=default
      ALLAH'ım sevgini ve seni sevenin sevgisini
      ve seni sevmeye beni yaklaştıranın sevgisini bana nasip et...
      MERHABA HEMŞINLILER VE KARA DENIZIN ÇILEKEŞ VE ASIL INSAN LARI DUNKU AÇTIĞIM KONUDA DEDIĞIM GIBI BU KARADENIZN KADERI GERÇEK TEN KARAMI YOKSA BUNU BIZMI KARARTIYOZ BU ÇAERNOBIL PATLADIKTAN SONRE KARADENIZIN KADERI GERÇEK TEN KARARDI SADECE DENIZI DEĞIL HAVASIDA SUYUDA KARARDI VU BIR KARA BULUT GIBI ÇOKTU UZERIMIZE VE HER GUN BIR INSANIMIZI KURBAN VERIYORUZ VE BUNA SADECE SEYIRCI KALIYORUZ ÇUNKU ELIMIZDEN BIR ŞEY GELMIYOR VE ELIMIZDEN GELEN SADECE BU DURUMU SINEYE ÇEKIP KADERE RAZI OLMAK VE BU DA BIZIM KADERIMIZ OLMAMALIYDI BU DURUM ACABA TURKIYENIN BAŞKA BİR BOLGESINDE OLSAYDI NE TEPKI GOSTERIRDI VE BENZER DURUM LARIN OLMDIĞI HALDE SIYANURLE ALTIN ÇIKARMAYA HAYIR KAMPANALARIYLA TURKIYEYEI INLETIYORLAR VE BUNU DURDURA BILIYORLAR AM BIZ HERGUN BIR INSANIMIZI GENÇ YAŞTA KAYB EDIYORUZ DA KIMSENIN SESI ÇIKMIYOR BU DURUM GERÇEK TEN ÇOK ACI VE YARALAYICI BIR DURUM BUNU BIZE LAIK GOREN DEVLET BUYUKLERINE SORMAK LAZIMKI BIZ BU ULKENIN INSANI DEĞILMIYIZ YOKSA OY VERME MAKINASIMIYIZ DIYE GORUYORLAR VE KESINLIKLE DE OYLE GORUYORLAR BU DURUMUN BIRDE HUKUKU DURUMU VAR EYER DEVLET BIZI GORSEYIDI RUSYAYA TAZMINAT DAVASI AÇABILIR VE RUSYAYI BU DURUMDA TAZMINAT ODEMEYE MAHKUM EDERDI VU DEMEKI BIZI ZATEN ONEMSEMIYORLER VE GORMUYORLAR DAHA NE KAZIM LER KAYB EDECEĞIZ DAHA NE GENÇLERI KURBAN ETMEMIZ GEREKIYOR NEDEN DEVLET BIR TARAMA BAŞLATMIYOR VE BU TARAMASONUCUNDA ERKEN TEDEVI EN AZINDA OLUMU BIRAZ DAHA ERTLIYOR DUR BU BIZIM DOĞAL HAKIMIZ DIR GERÇI BIZ BU DURUMU HAK ETMEDIK AMA EN AZINDAN BUNU YAPA BILIRLER DIYE DUŞUNUYORUM VE INSANLARA ÇIKIP TE BU ÇAYDA BİR ŞEY YOKTUR DEYIP IÇEN O BAKANA SORMAK LAZIM KI VICDANI RAHATMI NASIL ŞIMDI MUTLU OLUYORMU GERÇI ONUN VICDANI OLDUĞUNA INANMIYORUM VE KIMSEDE INANDIĞINI ZAN EDMIYORUM VE O BAKANI VE ŞU ANDAKI HUKUMETIDE VE AÇAIKÇASI BIZI GORMEYEN GORUPTA DEVE KUŞU GIBI BAŞINI KUMA SOKAN BUTUN SIYASILERI KINIYORUM BIZ VARIZ HEP VARIZ HEP TA VAR OLACAĞIZ KARADENIZ INSANI HEP DEVLETINE BAYRAĞINE SAYGI DUYMUŞ VE DUYACAK ÇUNKU BIZ VATANIMIZ IÇIN SEVE SEVE CANIMIZI KANIMIZI VERIRIZ VERMEYEDE HAZIRIZ ARTIK DAHA KAZIMLER EMINELER KAYB ETMEYELIM YETER ARTIK BU ILETE BIR DUR DIYELEIM VE BUNU TAPLU HALDE SESLENDIRELIM BİRLIK TEN GUÇ DOĞAR GUÇ GUÇSUZLUĞUN DUVARIDIR BIZ BU DUVARI ORELIM EMI
      ÇERNOBİLDEN SONRA ELLERİNE ÇAY ALIP TV KARŞISINDA SHOV YAPANLAR ACABA NE ZAMAN CEZALANDIRILACAKLAR BUNU MERAK EDİYORUM VE AYRICA DEVLETİMİZN BAŞINA GEÇENLER SADECE KAZIM ABİNİN ÖLÜM YILDÖNÜM DE HATIRLAYARAK Bİ SONUCA GİDİLEBİLECEKMİ? TABİKİ "HAYIRRRRRRR"
      BENİM BÜTÜN AMCALARIM KANSERDEN ÖLDÜ TABİKİ ÖLÜM BU HAYATIN PARÇASI AMA BEN KENDİ ADIMA KONUŞUYUM EĞER ÖLECEKSEM ELİN GEVURUNUN SİYASİ PİSLİĞİ İLE ÖLMEYİM!!!!