Hemşin HES Afiş ve El İlanları

Keşke yükardaki resimde olduğu gibi olsaydı oranın şimdiki görüntüsüde.
      Maalesef katledildi oralar. Santralden hemde çok önce. Tarihi kemer köprünün hemen yanıbaşına beton köprü yapıldı ve dere kenarları yüksek duvararlra adeka kanala çevrildi.

Keşke o zamanlarda sesimizi duyurup bunlara engel olabilseydik.

İşte durum aşağıdaki gibidir.
      Resimler
      • k_pr__2[1].jpg

54.2 kB, 226×150, 1,196 defa görüntülendi
      HARİKA TEK KELİMEYLE BUNU HERYERE ASALIM HATTA BEN GECE ÇIKIM BÜTÜN KÖPRÜLERE ANKARADAKİ HERYERE ASIM...

HAYDE GENÇLİK AYAĞA NE HEMŞİN NE DE KARADENİZİMİZE BİŞEY YAPABİLİRLER BİZ OLDUĞUMUZ SÜRECE....
      Hak(cc) kuluna eyler nazar
      Dört kalıptan Adem dizer
      Kalleş gelmiş CUMHURİYETİ bozar
      ATAM sana haber olsun

ENELHAK

firtina oyunu

merhaba değerli dostlar bir oyundur gidiyor hemşinde hes ile tepkiler atrtınca tabiidirki hemşine yapılsın baraj ama çamlıhemşine yapılmasın çünkü zaten karar olsa bileki karar fılan yok amaç hemşindeki hes ile tepkileri art plana bırakıp tepkileri fırtınaya çevirirp hemşindeki tepkileri gölgede bırakmaktır.çünkü fırtına bir şey yapamazlar ortada mahkeme kararı var ama hemşinde öylemi değil mahkeme kararı yok işi karanbola getirip zaten ihalesi de gerçekleşmiş bir çalışmayı hemen devreye sokmak oysa bizim tepkileri görmemezlikten gelecekler dıkkatlı olmamız lazım beyler bu bir fıtına oyunudur bak her gazete nasılda yazmaya başladılar niçin hemini yazmıyorlar çünkü oyun için oyun oynanıyor.

dursun ali yılmaz
      www.medyakaradeniz.com

www.beykozmedya.com

haber portallerim

www.dursunaliyilmaz.com.tr

kişisel sitem yapımda

haber portalı

DSİ’den 12.5 milyar dolarlık santral ihalesi

Devlet Su İşleri , toplam 752 yeni hidroelektrik santral yapımı için ihale yapacak. Toplam 12.5 milyar dolarlık yatırım sağlayacak ihaleleri, en yüksek hidroelektrik kaynak katkı payı vermeyi teklif eden şirketler kazanacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) HES ihalesi yapma yetkisini yasayla devralan DSİ’ye, özel sektörden 752 HES projesi için başvuru geldi. Toplam 12 bin 24 MW kurulu güce karşılık gelen projeler gerçekleştirildiğinde, beş adet Atatürk Barajı ölçeğinde yatırım gerçekleşmiş olacak. 12.5 milyar YTL tutarında olacak toplam yatırımla yıllık 36 milyar kWh üretim sağlanacak. Projelerin gerçekleştirilmesi için yedi yıl boyunca yetkili olacak DSİ, çoklu HES başvurularından fizibilitesi kabul edilebilir bulunanlar arasından birim elektrik başına en yüksek oranda hidroelektrik kaynak katkı payı vermeyi teklif edeni belirleyecek. DSİ, bu şirketi EPDK’ya bildirecek.

FİNANSMAN SORUNU: DSİ, uygulayacağı modelde, şirketlerin sağlayacağı finansmanı daha geniş bir zamana yayacak. Daha önce yapılan çoklu başvurularda lisans bedeli üzerinden verilen bedeller firmadan 90 gün içinde nakit olarak isteniyordu. Bu da, firmaların yatırıma başlamadan önce finansmanın büyük bir kısmını lisans bedeli olarak ödemesine neden oluyordu. DSİ’nin ihalede katkı payı yarışı ile işlerin inşaatı sırasında gerekli olan finansmanın sağlanmasında firmaların sıkıntı çekmesi önlenecek. Önceki uygulamadaki, DSİ’den fizibilitesi uygun bulunan ve EPDK’ya Lisans başvurusu yapılması istenen firmalar, lisans başvurusu sırasında beklenen yükümlülükler nedeniyle yaşanan gecikme de ortadan kaldırılacak.

HES projesi için müracaat yapan şirketler ve bu şirketlerin hangi şehir ve ilçeler için müracaat yaptığı aşağıdaki linkte yazılı arkadaşlar.Görmek isteyen bakabilir...

dsi.gov.tr/skatablo/Tablo2.htm
      ALLAH'ım sevgini ve seni sevenin sevgisini
      ve seni sevmeye beni yaklaştıranın sevgisini bana nasip et...

YAYIM-YAYIN

Anlamları aynı. Aynı sözlükte yer alıyorlar. Dili zenginleştirmek bu olsa gerek(!).
      Şaka bir yana ben Nil Kardeşimin hassasiyetine katılıyorum. Bu konularda daha dilkkatli olmak zorundayız.
      Buradaki yanlış kullanımları bir reklam unsuru olarak düşünelim. Bazı ticari malların tanıtımında "Z""S" benzeri harflerin ters yazılması gibi.
      Nil Kardeşimizin memleketi için neler yaptığını iyi bilen biri olarak bu konu üzerinde fazla durmasını doğru bulmuyorum.
      Bundan sonra hatalardan arınmış ilan ve duyurularda Nil Kardeşimizi daha aktif görmek istiyorum.
      Selam ile...
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

Rize Valisi Enver Salihoğlu

RİZE- Rize Valisi Enver Salihoğlu, Rize'de yapılması planlanan hidroelektrik santrallerini desteklediğini açıklayarak, santralleri eleştirenlerin değil, bilim ve hukukun söylediklerini dikkate aldıklarını söyledi.
      Rize'de Hemşin Deresi ve İkizdere üzerinde yapılması planlanan hidroelektrik santralleri üzerine başlayan tartışmalar sürüyor.
      Konuyla ilgili açıklama yapan Rize Valisi Enver Salihoğlu, santrallerin yapılmasından yana olduğunu belirterek, "Fırtına Deresi üzerinde santral yapılması söz konusu değildir. O bölge zaten SİT alanı ilan edilmiştir. İlimizde yapılması düşünülen bu santrallere ülkemizin ihtiyacı var. İddia edildiği gibi çevreye zarar verdiklerini düşünmüyorum. Herkes çevrecidir. Santrale karşı çıkan gruplar demokratik haklarını kullanıyorlar. Ama bizim için önemli olan onların söylediği değil, bilim ve hukukun söylediğidir. Herkes bildiğini söyler ama bilim ve hukuk ne derse o olur" şeklinde konuştu.

Rize Valisi Sayın Enver Salihoğlu Rize’de yapılacak HES’lere destek verdiğini söyleyerek yukarıdaki açıklamayı yapmış. Sayın Valimiz belli ki Proje Tanıtım Raporunu incelemeden görüşlerini bildirmiş. Eğer dosyayı incelemiş olsaydı Bilim ve Hukuku öne sürerek bu beyanatı vermezdi. Neden mi?
      Ben dosyanın tamamını inceledim. O dosyada bilim adına hiçbir şey olmadığı gibi hukuki olarak da gerekli dayanaktan yoksun.
      Sayın Valimiz "Fırtına Deresi üzerinde santral yapılması söz konusu değildir. O bölge zaten SİT alanı ilan edilmiştir” diyor ama belli ki DSİ’nin sitesinde ilan edilen iki adet Tünel Tipi HES projesinden de bu yatırımların önlenmesi için tekrar mahkemeye gidildiğinden de haberi yok.
      Hemşin Deresi üzerine yapılacak Tünel Tipi HES’in Proje Tanıtım Raporunda BİLİM’e aykırı o kadar husus var ki bu yatırım inanıyorum ki Sayın Valimizin çok güvendiği hukuk bu projeyi engelleyecektir.
      Proje Tanıtım Dosyası Cevre Genel Müdürlüğü tarafından dosya üzerinden incelenmiş ve dosyadaki bilgilere dayanarak yatırım yapılacak bölgede ÖN ÇED DEĞERLENDİRMESİNE GEREK OLMADIĞINA karar verilmiştir. Hatta yatırımcı firmadan dosyadaki bilgilerin gerçek olduğuna dair bir de Taahhütname alınmıştır.
      Dosyada çevresel anlamda çok önemli olan ve cevapları bulunmayan ya da üstünkörü geçilmiş bilgiler de mevcuttur.
      1- Hemşin Deresine yapılacak Tünel Tipi HES’ten dereye ne kadar su bırakılacağına dair hiçbir bilgi yoktur.
      Bu tür projelerde dereden akan suyun debisi ölçülmelidir. Hemşin Deresinde bu ölçümler yapılmamış ve örnek olarak Kaptanpaşa Deresinin ölçümleri baz alınmıştır. Kaptanpaşa Deresinde ise bu ölçümler 3 senedir yapılmaktadır. Oysa bilim bize bu ölçümlerin gerçeği yansıtması için en az 20-30 yıl müddetle ölçülmesini söylüyor.
      2- Hemşin Deresinde herhangi bir canlı türünün yaşamadığına dair Rize İl Tarım Müdürlüğünden görüş alınmıştır denmesine rağmen dosyada bu görüşlü destekleyen hiçbir bilgi yoktur. Tam tersine Tarım ve Bakanlığı yayınladığı sirkülerde Hemşin Deresinde balık tutulmasını tamamen yasaklamıştır. Rize İl Tarım Müdürlüğü ise yatırımcı firmaya böyle bir yazı göndermemiştir.
      3- Pazar Orman Şube Müdürlüğü ve Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü tarafından “Yatırım yapılacak bölge Orman Alanı Değildir” yazısı alınmıştır ama bu da gerçeği yansıtmamaktadır.
      Hemşin’e gelen kadastro memurları kapımızın önündeki Kızılağaç ve Kestaneyi orman sayarken Kito’dan Ortaköy’e kadar olan bölgenin orman alanı vasfında olmadığını söyleyenler de bu söylediklerinin cevazını Hukuk Karşısında vereceklerdir.
      4- Hemşin’e yapılacak Tünel Tipi HES projesi için yaklaşık 6 Km. tünel açılacaktır. Bu tünelden yaklaşık olarak 100 Bin metreküp hafriyat çıkacak. Çıkarılacak hafriyatın ne yapılacağı konusunda da raporda herhangi bir bilgi yoktur. Daha önceki bir çok projede olduğu gibi çıkarılacak hafriyat dere yataklarına döküldüğü takdirde deredeki canlı hayatın bitmesi ve denizlerin toprakla dolması sözkonusudur. Bu da bir çevre felaketi yaşatabilir.
      Konunun uzmanı olmadığım halde ilk etapta gözüme çarpan gerçek dışı beyanlar ve yalanlar bunlar. Bir de konunun uzmanları bu raporu incelediği takdirde kim bilir daha neler çıkacaktır.
      Hele hele hukukçu gözü ile bu doysa incelediğinde Çevre Kanunu, Maden Kanunu, Kıyı Kanunu ve altına imza attığımız Uluslar arası Sözleşmeler açısından kim bilir yasaya ne kadar aykırılıklar vardır.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

HES DAVASI

Bugün telefonda Hemşin'e yapılacak HES için açılacak davanın avukatı ile görüştüm. Haberler gerçekten sevindirici.
      Yakında bombalar bir bir patlayacak. Öyle davalar açılacak ki Türkiye'nin gündemine oturacak.
      Gelecek BİZ'lerindir.
      Adli tatilin bitimi ile birlikte inanıyorum ki Hacıbalta Taş Ocağı tarihe karışacaktır.
      Ayrıntılar önümüzdeki hafta şekillenecek.

HEMŞINDE BARAJ LA GELEN YIKIM

ARKADŞLAR BU BARAJ HIKAYESI HEMŞII HARITADAN SILMEK IÇIN DUZENLENEN BIR YATIRIM DIR BU GUNE KADAR HEMŞINI GORMEYEN DEVLET BUGUN HEM ŞINI SICE NEDEN HATIRLAMIŞTIR YOKSA ARAMIZDA KOSTEBEK LERMI VAR KI BU HEMŞİN BİR ANDE GUNDEME GELDI YOKSA BIRILERININ BİR BİR ÇIKARI OLMASA BU IŞIN PEK OLACAĞINI SANMIYORUM BUIŞTE KESINLIKLE BIRILERININ ÇIKARI ARDIR BEN GEÇEN HAFTA HEMŞINE GITIM VE GITODA ORMANI KESIYORLAR ACABA HIZLA ÇOL OLMAYA DOĞRU GIDEN BIR ULKEDE NEDEN BU ORMANLAR KTLEDILIYOR DERSENIZ BU YAPILMAK ISTENEN BARAJIN BIR ETKISI VARMIDIR TABIKI VARDIR ARTIK SIRA BU GUZELIM ORMANLARA GELMIŞTIR ÇUNUKU KERESTECILIK TE IYI PARA VAR BUNU DA IYI BILEN UYANIKLAR BU YOLA KESMENIN YOLUNU BULMUŞLAR YUZN YILARIN BUYUTUĞU AĞAÇLARI KESIP TAŞIYORLAR KIMIN CEBINE GIDIYOR BU PARALAR BU YORENIN INSANINA BIR KIŞYAKACAK ODUNU KESTIRMEYEN ORMAN IŞLETMELERI NEDEN GOZ YUMUYOR BIZ BU KATLIYAMI NASIL DURDURACAĞIZ DURDURACAĞIMIZI HIÇ ZAN ETMIYORUM ÇUNKU HEMŞİN SAHIPSIZ KALMIŞ HEMŞIN UYUYOR SIZE ŞUNU DA SOYLEYIM KI HEMŞIN TAŞ KOPRUDAN YOKARI KESILIP SULAR ALTINA GOMULECEKDIR BUNU HIÇ DUŞUNDUNUZMU ÇUNKU TUNEL SISTEMIYLE YAPILMASINA IMKAN YOK NEDEN MI SUYUN DEBISI AZ VE SUREKLI YAĞIŞ ALAN BIR BOLGE OLDUĞU IÇIN TUNELIN VERIM LI ÇALIŞMAYACAĞINI TAŞAN DERELERIN SUREKLI TAŞLARI AĞAÇLARI SURUKLEDIĞINI HERKES IYI BILIYOR VE BU NEDENLE BUNU YAPACAĞIZ DIYE HALKI KANDIRIP HEMŞINI YOK EDECEK LER BU YAPILMASI ITENILEN ŞEYLERIN TA KENDISIDIR NEDEN BU GUNE KADAR HEMŞINE DEVLET BİR ÇIV BILE ÇAKMADI NEDEN BİR FARBIKA YAPMADI ÇUNKU DEVLET BOŞA YATIRIM YAPMAZ ORAYA BIR GUN BARAJ YAPACAĞINI BILDIĞI IÇIN BU YATIRIMLARI YAPMADI YAPACAĞI DA YOKTUR YAPAMAK ISTEDIĞI ŞEY BARAJ MIŞ VE IŞTE ONU YAPACAK NEYISE ARKADAŞLAR BUNLAR BENIM FIKIRLERIM AMA BİR GERÇEK VARKI BU YAPILACAK OLAN HER NEYISE HEMŞININ SONUNU GETIRECEK DEMEK TIR BIRDE ORDA BARAJ YAPILSA BILE EN FAZLA ÇALIŞACAK INSAN LAR SAYIS ÇOK AZDIR BUNUDA BILMELIYIZ DERIM
      Sevgili Kadir Kardeşim.
      Hemşin’e olan sevdanı biliyorum ama konu hakkında bazen tutarsızlıklar sergiliyorsun. Bazen baraj taraftarı gibi yazıyorsun bazen de (son yazında olduğu gibi) gerçeklerle ilgisi olmayan şeyler söylüyorsun.
      Son yazına bu anlamda bazı açıklamalar getirmek istiyorum.
      Hemşin’e yapılacak HES’in Hemşin’i haritadan silmek gibi bir amacı yoktur. Burada sadece bir rant kavgası vardır. Parayı her şeyin üstünde gören ve “İstihdam için gerekirse doğayı da feda etmeliyiz” diyen bir menfaat grubunun yatırımı sözkonusudur.
      “Aramızda Köstebekler mi var?” sorusunda ise haklısın. Bu yatırımın ortaklarından 2 tanesi Hemşinlidir. Bir tanesi Hemşin asıllıdır diğeri ise Hemşin nüfusuna kayıtlı bir hemşerimizdir.
      Kerestecilik konusunda söyleyebileceğim tek şey vardır. Yerlerine yenileri dikilmek kaydı ile ağaç kesimine karşı değilim. Yeter ki dikilen ağaçların ömürleri ile orantılı ve kontrollü bir kesim yapılsın. Orman Sanayi her ülke için vazgeçilmez bir kaynaktır.
      Hemşin’de esas ağaç katliamı Kito Ormanlarında değil hemen herkesin kapılarının önünde gerçekleşiyor. Kadastro gelip arazisini orman yazacak diye millet yıllardır koruduğu Kestane, Gürgen ve Ihlamurlarını kesiyor. Ihlamur Ağaçlarını bile Orman gören bir zihniyetin sebep olduğu bu katliam Kadastro işlemleri bitene kadar da durmayacak gibi. Bundan yıllarca önce Hemşin’de çok büyük bir Gürgen katliamı yaşanmıştı. Şu anda aynı şeyler tekrar yaşanıyor. Herkesin kapısının önünde 2 kışlık gürgen ağacı görmekten gerçekten üzülüyorum.
      HES projesi gerçekleşirse Taş Köprüden yukarıda kalan kısımları sular altında kalması gibi bir şey sözkonusu değildir. Projede bir su Hilal Köy dibinde bir toplama havzası olacaktır. Burada toplanan su tünele verilecektir. Tünel girişinde ise tünelin dolmasını önlemek amacı ile setler oluşturulacaktır. Tünel dolsa bile temizlenmesi mümkündür. Çünkü tünel içerisine iş makineleri ve kamyonlar girecek kadar büyük olacaktır.
      Devletin Hemşin’e bu güne kadar herhangi bir yatırım yapmamasının sebebi diğer ilçelere yatırım yapılmaması ile aynı sebeptendir. Çünkü AB üye alacağı ülkelerdeki nüfus dağılımını Şehirler %85 köyler %15 olarak planlamakta ve bunu ülkemize dayatmaktadır. Bu sebeple birçok ilçeye yatırım yapılmayarak göç olayının desteklenmesi sözkonsudur.
      HES yapıldığı takdirde Hemşin’de iş sahası açılacaktır diyenlere de tıpkı senin gibi katılmıyorum. Çünkü Proje Tanıtım Raporunda inşaat süresince burada çalışacak işçi sayısı 25, iş bittikten sonra çalışacak işçi sayısı ise 15 olarak belirtilmektedir. Çalışacak işçiler işin uzmanı kalifiye işçi oldukları için Hemşin’den bir tek kişinin çalışması da sözkonusu değildir.
      Hemşin’de HES yatırımına karşıyım ama bunun sebepleri senin söylediklerinden çok daha farklıdır. Bunları da zaman zaman burada açıkladım. Konu hakkında daha teferruatlı bilgilere ulaşmak için konu hakkındaki yazıları tekrar okuyabilirsin.
      Selam ile…

BEN HEMŞİNI SEVIYORUM

SAYIN AKSU HEMŞEHRIM BEN HEMŞINI ÇOK SEVIYORUM AMA HEMŞINLIYIDE AMA HER HEMŞINLI HEMŞINI SEVMIYOR ONUN IÇIN BU HEMŞINE IYILIK YAPAN LAR DA VAR KOYULUK YAPANKARDA VAR AMA EN ACISI HEMŞINI BİR ADIM ILERIYE GOTUREMEDIK ONA UZULUYORUM BİRDE ORMANLARIN KESIMI KONUSUNDA ORMANI KIM KESIYOR NEDEN KESIYOR BU ORMAN HALKIN MALI DEĞILMINEDEN BU PASTADAN KIMSE FAYDALANAMIYOR DA BİR KAÇ KIŞI FAYDALANIYOR BUNU HALEN ANLAMIŞ DEĞILIM NEYISE BU BARAJ MESELESI GORECEK SINIZ HEMŞINI NASIL ETKILEYECEK ILERDE GORULECEK VE HEMŞİ ORTADAN KALKMADAN UMARIM BAZI GOZLER BUNU GORUR DE HEMŞINI HIÇETMEYIZ SAYGILARIMLA
      Kadir Kardeşim;
      Hemşin'i sevmeyen hiç bir Hemşinli yoktur. Herkes bir şekilde bu sevgisini gösteriyor. Ancak sevgiden farklı şeyler algılıyorlar.
      Benim için Hemşin sevgisi sahip olduğu herşeyini korumak ve kollamaktır. Ama bazılarının sevgi anlayışı Hemşin'in sahip olduklarını nasıl paraya çevirmek üstüne kuruludur. Ne kadar faydalanırlarsa o kadar çok seviyorlar.
      Bizim sevgimiz ağacına, bulutuna, deresinde balığına, yaylalarına ve bulutlarına vb. dir. Onlar yerinde kaldıkça bizim sevgimiz de devam edecektir.
      Hemşin'de ağaç kesimi bu bölümümn konusu değil ama bildiğim kadarı ile bu iş ihale ile oluyor. İhaleyi alan önceden damgalanmışl ağaçları kesiyor. Yerine de Karaçam dikiyorlar.

BU DA benİm GöRüŞÜm

İnsanları bilinçlendirmeden yapılan her çalışama böyle kötü sonuçlar doğuruyor.Hes olayının herkes tarafından tam olarak amacını anlaşıldığını düşünmüyorum bişeyler bilinenler tarafından yapılıyor ama bilmeyen izlemekle yetiniyor.Yapılmak istenen Hes olayını Hemşinde kaç kişi biliyor merak ettiniz mi?