İş Başvuru Cv (Özgeçmiş) Hazırlama

İş Başvuru Cv (Özgeçmiş) Hazırlama

İŞ BAŞVURUMUNDA YARDIMCI OLACAK CV(ÖZGEÇMİŞ) YAZMA TEKNİKLERİ.

CV uzunluğu

Her şeyden önce CV çok uzun veya çok kısa olmamalıdır. Gerçekte herhangi bir kısıtlama yapılmamasına rağmen CV ideal olarak bir sayfayı geçmemelidir. Bununla beraber genellikle CV’ler bir sayfayı geçmez diye, birçok önemli bilgiyi tek bir sayfaya sığdırmaya çalışmayın. Aynı şekilde bir sayfaya sığabilecek bilgileri gereksiz bir takım bilgilerle ve abartarak uzatmaya çalışmayın. CV’nizi yazarken potansiyel bir iş ilişkisi kurduğunuzu asla unutmayın. Gereksiz kişisel bilgiler yazmaktan sakının. Akılda kalabilecek nitelikte, anahtar kelimeler kullanmaya dikkat edin.

CV Neyle Yazılmalı?

Günümüzde içeriği rahat anlaşılır ve etkili bir CV hazırlamak ve gerektiğinde değişiklikler yapmak için bilgisayar kullanmanızı tavsiye ederiz. Bilgisayarda mevcut olan çok çeşitli karakterlerden istediğiniz birini kullanmanız mümkündür. Ancak CV’nizin tümünü tek bir karakter kullanarak yazmayı unutmayın. ‘Helvetica’, ‘Arial’, ‘Times New Roman’ ideal olarak kullanabilecek karakterlerdir. 11 ya da 12 punto ile oldukça okunaklı bir CV yazabilirsiniz.

Nasıl Bir Kağıt Kullanılmalı?

Bu konuda herhangi bir kural yoktur. Bununla beraber beyaz ve fazla parlak olmayan, orta veya orta-üstü kalitede kağıt kullanılmalıdır.

Fotoğraf Olmalı Mı?

Eğer fotoğraflı CV isteniyorsa mutlaka CV’nize vesikalık bir fotoğrafınızı ekleyin. Fotoğrafınızın sizin en doğal halinize yakın olmasına dikkat edin. Özellikle fotoğraf istenmemiş ise koymakta ısrar etmenize gerek olmayabilir.

Referanslar

Hiç bir işveren, CV’nizdeki referansları tek başına ele alıp, size iş vermez. Referanslar, sizin kişiliğiniz ya da çalışma sisteminiz hakkında doğru bilgileri verebilecek kişilerdir. Genelde 3 referans yeterlidir. Referans listesine yazılacak kişilerin adını, ünvanını/pozisyonunu, adres ve iş saatleri içinde ulaşılabilecek telefonunu mutlaka yazın.

HERKESİN BİR İŞİ OLDUĞU GÜNLERİ GÖRME DİLEĞİ İLE...
      Özgeçmiş elbetteki kişinin azda olsa eğitimi, tecrubesi vs. konularında bilgi verir ve İşverenler değerlendirme yaparkan bunları dikkate alırlar.

Olayın iki boyutu var kanımca. Özel kurulüşlar ve Kamu kurumları. Özel kuruluşlarda da her ne kadar akraba, tanıdık yada dayı dedğimiz şahıslar etkili olsada kamu kuruluşlarında bu durum daha belirgindir.

Gerçi şimdilerde her ne kadar KPPSS sınavı olsada genede mülakatlarda Milletveki, bakan, Parti İl yada ilçe başkanı müsteşar vs. den alınmış "kart hamili yakinimdir" yazan bir kart varsa yanınızda özgeçmişinizi saman kağıda da yazabilirsiniz hatta yazmanıza gerekte yok:D

Bir konuyu daha belirtmeden geçemeyeceğim Zeki abi umarım yanlış anlamazsın:)
      Şuna VC demesekte özgeçmiş desek hem daha iyi olur diye düşünüyorum. İlk duyduğumda Cv kelimesini bayağı düşünmüştüm nedir bu diye. Bi arkadaş " senin bilgisayarda hazır CV varmı diye sormuştu. ben vcd anladım ilk başta:D

Selam ve saygılar.