Ortaköy

Güzel Hayaller

O söylediğin çok güzel bir hayal maalesef!Büyük şehirleride kuş sesi, kuku sesi, ot kokusu, doğal sisi görmek hayal. Zadece güvercin ve martı görerek hayal kurmaya çalışıyoruz.Geçmişi düşündüğümüzde ne güzel günlerdi! Her ailede 10-15 inek, yayla, göç, şenlik, komşuluk ve paylaşmak vardı. Şındı bunlar hayal!!!!!!!
      tepeler :) :) :)

Daglari sevelim
      Tepesinde gezelim
      Deresinde yüzelim
      En büyük hayalim

Daglari asalim
      Üzerinde kosalim
      Ormanina dalalim
      Bulutlari tutalim

Huzur verir insana
      Dag basina cikinca
      Temiz hava alinca
      Kalmak ister hayatinca

Okuyunca bunu her an
      Besir demir yazardan
      Güven buluyor o an
      Daga cikinca insan

:) :) :) :) :) :) :) :) :)

çiğdem senin yazdiklarinin yaninabu az gelir ama bende bir şeyler yazmaya çaliştim hemşin veortaköye selam

murat kardasıma

bencede ciğdem abla bıdaha zor gorur o ağustozda koy bak ben ne zamandan berı gıdemıyorum..yıllardır hıc aksatmadan gıderdım ve ılk gıdemedıgım yıl evlendıgım ılk yıl...ey gıdı muradum bıttı o rahat rahat gezmekler artık gıtsen gıdemesın ızın alsan vermezler zor ısın..evlılerın hayata hoşgeldun....bıde sen kılıbıksın yanmısın sen bız 2 senede zor gıdıyoruz ama cığdem ablam sana ıyılık yapmıs 2010 demıs bence 2015 anaca ......uzgunum gecmışolsun :D :D :D :D :D :D :D :D
      HEMŞİNLİ UTANMAZ

Hayatın tadıdır kuş cıvıltısıyla uyanıp mis gibi çiçek ve toprak kokusuyla sabah kahvaltısı yapmak.Orda şişmanlıkmış, diyetmiş düşünmezsin.Lokmayı taze kaymağa bandırdığında, tek düşüncen üzerine dökmeden ağzına nasıl götüreceğin olur,taze balla ne güzeldir o kaymak. O güzelim kral kahvaltısından sonra çıkarsın dışarı yavaştan bir rüzgar eser rüzgarmı
      esintimi belli olmayan serinletir seni 'ohhh' diye bir ses çıkar dudaklarından.Sessizlik sessizlik belki uzaktan bir motor sesi gelir,belki komşunun horozu öter,belkide Emine ebe tornuna bağırır(oro cık bostandan filizleri ezma)ama yinede sesizliktir o.
      Evin büyüğü bugün buraya gidelim der. İştir olacaktır çay alınacaktır ,ot biçilecektir,odun taşınacaktır.Koşarak giderler sonra yüklenirler bütün yükü sırtlarına ayakları titrer,bazıları katır yükü der yüklerine ama onlar gamlanmaz taşır yükü evlerine . Yorulur yorulsada nasılsa geçecek bir bardak çaydan sonra bütün yorgunluğu buda oraların havası işte…Dört saatlık yoldan ot getirir ,odun getirir ,mol getirir .Düşünsen onu ordan getiren perişan olur dersin ama onlar yorulmaz alır bütün yorgunlugu havasi ve soğuk suyu…
      İnsanı neşelidir her an gülebilir en acı gününde bile..Kavga eder kırar döker birdaha konuşmaz bitti dersin ertesi gün konuşur.
      Yağmurlu günleri vardır,en çok gençleri sever yağmurlu günleri; oh yağmur bugün uzak yerde çalışmak yok ,çay yok odun yok. Elişisini alır geçer pilitanın arkasına ,kızları çeyiz dokur anaları iki telli çorap.Konuşur, çekiştirir, yıkar, yapar ama temizdir kalplari yoktur içinde kötülük herkez dedikodu der yaptıklarına ama onlar için sohpettir ,yoktur o calışkan insanin o zamanlarda yapacağı bir şey..
      Hemşin insanı kötü değildir.Kazanınca bilir sevinmeyi,eğlenmeyi, gülmeyi, oynamayı.Kaybedince susar, kırmaz kimseyi kabul eder yenilgiyi,kutlar rakibini merttir..

Herkez kardeştir ne olursa olsun bakar yüzyüze yanlış yapmaz birbirine.Orda yaşayan belki bilmez oraların değerini; suyunun tadını, derenin sesini,kuş cıvıltısını ve toprağın mis kokusunu .Gurbetçi özler havasını bir gıdım cekmek için ,özlem duyar soğuk suyundan bır yudum içmek için. Yaz tatilini bekler Hemşin de olabilmek için…
      Hemşinli kardeştir iyisiyle kötüsüyle ,yamuğuyla düzüyle kardeştir. Kötü günleri olur, iyi günleri olur, üzüldüğü olur sevindiği olur. Hemşinli ne olursa olsun sever milletini, sever akrabasını ,sever toprağını ,sever suyunu deresini ,UTANMAZ taşından toprağından kuşundan yaprağından utanmaz hiç bir şeyinden utanmaz..GURUR duyar her Hemşin ismi duyduğunda,gururlanır .Her ismini anışında gururlanır utanmazzz utanmazzzzz...

ZATEN UTANANLAR HEMŞİNLİ SAYILMAZZZZ.

Hakan FIRAT
      Yazar: Hakan firat Tarih: 09.04.2009 Saat: 18:53

HEMŞİNLİ UTANMAZ

Hayatın tadıdır kuş cıvıltısıyla uyanıp mis gibi çiçek ve toprak kokusuyla sabah kahvaltısı yapmak.Orda şişmanlıkmış, diyetmiş düşünmezsin.Lokmayı taze kaymağa bandırdığında, tek düşüncen üzerine dökmeden ağzına nasıl götüreceğin olur,taze balla ne güzeldir o kaymak. O güzelim kral kahvaltısından sonra çıkarsın dışarı yavaştan bir rüzgar eser rüzgarmı
      esintimi belli olmayan serinletir seni 'ohhh' diye bir ses çıkar dudaklarından.Sessizlik sessizlik belki uzaktan bir motor sesi gelir,belki komşunun horozu öter,belkide Emine ebe tornuna bağırır(oro cık bostandan filizleri ezma)ama yinede sesizliktir o.
      Evin büyüğü bugün buraya gidelim der. İştir olacaktır çay alınacaktır ,ot biçilecektir,odun taşınacaktır.Koşarak giderler sonra yüklenirler bütün yükü sırtlarına ayakları titrer,bazıları katır yükü der yüklerine ama onlar gamlanmaz taşır yükü evlerine . Yorulur yorulsada nasılsa geçecek bir bardak çaydan sonra bütün yorgunluğu buda oraların havası işte…Dört saatlık yoldan ot getirir ,odun getirir ,mol getirir .Düşünsen onu ordan getiren perişan olur dersin ama onlar yorulmaz alır bütün yorgunlugu havasi ve soğuk suyu…
      İnsanı neşelidir her an gülebilir en acı gününde bile..Kavga eder kırar döker birdaha konuşmaz bitti dersin ertesi gün konuşur.
      Yağmurlu günleri vardır,en çok gençleri sever yağmurlu günleri; oh yağmur bugün uzak yerde çalışmak yok ,çay yok odun yok. Elişisini alır geçer pilitanın arkasına ,kızları çeyiz dokur anaları iki telli çorap.Konuşur, çekiştirir, yıkar, yapar ama temizdir kalplari yoktur içinde kötülük herkez dedikodu der yaptıklarına ama onlar için sohpettir ,yoktur o calışkan insanin o zamanlarda yapacağı bir şey..
      Hemşin insanı kötü değildir.Kazanınca bilir sevinmeyi,eğlenmeyi, gülmeyi, oynamayı.Kaybedince susar, kırmaz kimseyi kabul eder yenilgiyi,kutlar rakibini merttir..

Herkez kardeştir ne olursa olsun bakar yüzyüze yanlış yapmaz birbirine.Orda yaşayan belki bilmez oraların değerini; suyunun tadını, derenin sesini,kuş cıvıltısını ve toprağın mis kokusunu .Gurbetçi özler havasını bir gıdım cekmek için ,özlem duyar soğuk suyundan bır yudum içmek için. Yaz tatilini bekler Hemşin de olabilmek için…
      Hemşinli kardeştir iyisiyle kötüsüyle ,yamuğuyla düzüyle kardeştir. Kötü günleri olur, iyi günleri olur, üzüldüğü olur sevindiği olur. Hemşinli ne olursa olsun sever milletini, sever akrabasını ,sever toprağını ,sever suyunu deresini ,UTANMAZ taşından toprağından kuşundan yaprağından utanmaz hiç bir şeyinden utanmaz..GURUR duyar her Hemşin ismi duyduğunda,gururlanır .Her ismini anışında gururlanır utanmazzz utanmazzzzz...

ZATEN UTANANLAR HEMŞİNLİ SAYILMAZZZZ.

Hakan FIRAT

HAKAN SENİ TANIMIYORUM AMA BU YAZIN ...

MÜKEMMEL SENİ KUTLUYORUM.
      YUKAKAPİLİ
      SELAM HERKESE,
      UMARIM HERKES İYİDİR, FAZLA TAKİP EDEMİYORUM SAYFAYI.
      Hemşinli olmak ayrıcalıktır.Hemda ortaköy ve çapçaplı olmak tadına doyum olmaz DİYE YAZMIŞ. EVET RÜŞTÜ ORTAKÖY KISMINA KATILIYORUM. FAKAT SONUNDAKİ " ÇAPÇAP" BİZİ BOZAR. :) :)
      KENDİSİNİ ORTAKÖYLÜ HİSSEDEN HERKESE SELAM OLSUN.

SAYGILARIMLA...
      :D Elif Arslan :D
      Sevgili kardaşum Hakan yazını okuyunca durumunu düşündümde oyle sağa üzüldüm ki...Oğul benum emicemun oğli oğul en da dere boğul.Hakanum burda azda olsa ben koyi bulmişum.Heryer kara lağana.oro çiçek açmiş.Anlayacağın kotol bol.Ye allah ye....Karemişta bol. Yazın bol bol karemiş yiyeceğim.Pibillerinida kargoyla sana gönderirim.daha nedeyim.kestaneluktermi,kumarluklermi pehhhhhhh.baluk zebil.lağor yemakten bezdum.oro taze kaymak bile var.bokyenun yeri palovitmidu anglemedum gitti.yandan mandan angliyeceğun karadenizde yaşamak bir ayrıcalıktır.BARTINDAN TÜM KOYUMA KUCAK DOLUSU SEVGİLER.unutmadan hakanum pazar simidi bile var