İmdat!

Memleketten dönüyordum. Hemşin’den Pazara gelirken Apso’daki Taş Ocağında gördüğüm manzara beni adeta çılgına çevirdi. Kaç defa oradan geçmiş ama fark edememiştim.
      Taş Ocağında kocaman bir mağara açılmıştı. Mağara dediğim 7-8 metre kadar derinliği olan bir GALERİ (Yanından geçerken içeride bir ışık gördüm).
      Hemen Alo Jandarmayı arayarak adımı da vererek ihbarı yaptım. Karşımdaki ihbarı not aldı ama sonuçta bir şey yapılacağını da zannetmiyorum. Yanımda telefonum vardı ve galeri girişinin fotoğraflarını da çektim ama hafızada yeterli yer olmadığı için maalesef fotoğrafları kaydedemedim.
      Benim merak ettim başka bir konu var. O galeri bir günde açılmadığına göre kimsenin haberinin olmaması sözkonusu olamaz. Peki, o zaman devlet uyuyor mu? Hadi millet konuyu bilmiyor ya Devlet Görevlileri ne yapıyorlar?
      Karadeniz’deki Taş Ocaklarında Galeri atımı yapılarak Taş Üretilmesi yasaktır. Çünkü bölge 1. derecede heyelan bölgesidir. Bu sebeple Kırma-Patlatma usulü ile taş üretimine izin verilmiştir. Ancak bu yöntem pahalı olduğu için işverenler yasadışı Galeri yöntemini kullanmaktadır. İşverenler bu yöntemi menfaatleri için kullanabilirler de acaba o bölgedeki kamu görevlileri bunu neden görmezler, göremezler. İşverenin bu işte bir menfaati olduğu kesin ama acaba kamu görevlilerinin nasıl bir menfaati var?
      Vatandaş olarak yapabileceğim sadece bu kadardır. Fazlasına ne yetkim var ne de hukuk buna müsaade eder. Bu kadar uğraşmamıza rağmen hala devletin gözü önünde böyle galeriler açılabiliyorsa delinen dağlar değil devletin bağrıdır. Buradan bir daha sesleniyorum. Ama herkesin anlayacağı şekilde bağırıyorum.
      İmdaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaattttttt…
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...