Huçka Tuzağı

Huçka Tuzağı

Şimdi memlekete kar düştü düşmek üzere. Yağan ilk kar tapulladi ve eridi. Yenisi yakında yağar. İşte o zaman geçmişin en büyük eğlencelerinden biri Kuş Tuzakları kurulur. Şimdi kuran var mı bilemem ama ben becerebildiğim kadar bir Huçka Tuzağı resmi yapmaya çalıştım.
      Ne Çeğa ve Karakuş tutulurdu ya.
      Gidi eski günlerim...
      Resimler
      • adsýz.jpg

27.08 kB, 0×0, 417 defa görüntülendi
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Muzaffer Kardeş;
      ZERDEVE Sansar adı ile bildiğimiz hayvandır. Ancak bu bence biraz tartışmalıdır. 3-4 farklı hayvanın Zerdeve şekli ile adlandırıldığını zannediyorum. Ben Pogina'da şahit olmuştum. Kurulan 3 tane ayı tuzağının 3 tanesine de Sansar düşmüştü. Onlar için kurulan tuzaklar da herhalde ayı tuzaklarının daha küçüğü olsa gerek.
      Burada 2 tane Zerdeve resmi, veriyorum. Eğer bir yanlışlık varsa sizler de bildiklerinizi asabilirsiniz.
      Resimler
      • martes_foina_4154.jpg

63.32 kB, 0×0, 5,519 defa görüntülendi
      • zerdeva.jpg

50.92 kB, 516×500, 608 defa görüntülendi
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Yine bölgemizde yaşayan ve renkleri bu resimden biraz daha farklı olarak Tekir Kediye benzeyen Karakulak ve Vaşak da yanlışlıkla Zerdeve olarak adlandırılmaktadır. Buradaki resimlerin ilki Karakulağa 2. ise Vaşağa aittir. Ben bu Vaşağın renkleri daha parlak olanını Cağalverde bir kaç kez gördüm.
      Resimler
      • adsýz.jpg

21.66 kB, 0×0, 379 defa görüntülendi
      • vaþak.jpg

54.33 kB, 682×500, 569 defa görüntülendi
      Bu da Fatma Keskin Kardeşimizin dedeği Elek Tuzağı. Bunun diğerlerinden farkı sürekli olarak başında nöbet tutmak gerekmesidir. İşip bir ucunu eve ya da saklandığımız yere kadar uzatmak, kuş eleğin altına girince çekmek lazımdır.
      Not: Resimler BMP türünde ve Paintte yapılmıştır. Dehe eyi birt program varsa önerenler de o programları kullansınlar.

2. Not: Maksut Kardeşim balık avcılığını avcılıktan saymıyor galiba. Ya da "Yeret Artık" derken bir ayağının çukurda olduğu şu dönemde gençliğinin avcılık günahlarını çıkarıyor galiba. :D:D:D
      Resimler
      • elek tuzaðý.jpg

26.87 kB, 0×0, 400 defa görüntülendi
      mevzuya karışmamış duramiyacağım iki kelam da bizden ,meksutun dediği gibi avcılık kıyamete kadar gitmez ,bu aç gözlülükle, bu arsızlıkla ,bu bilinçsizlikle ,bu bencillikle,bu vurdum duymazlıkla ,bu hayınlıkla ,bu doğa düşmanlığıyla ,bu sadece kendini ve sadece bugünü düşünmekle .birisi bana av fotoğraflarını gösterdi dört tane keçi vurmuşllar bi günde uzatmışlar bide yanında poz vermişler muzaffer bir kumandan edasıyla övünerek ,demekki on tane bulsalar onunuda vuracaklar üç kişiye bi keçi yetmezmi .kendi besledikleri ahırlarındaki keçileri ,dördünü birden ahırdan çıkarıp keserkermi hiç bigünde , kesmezler . böyle olmamalı ,bu avcılk deyil katliam sayılır ,yanlışmı düşünüyorum.
      Bundan bir kaç sene önceydi. Samistal Yaylasından Amlakit'e giderken Büyük Bahçe deniler yere yakın dere kıyısında suya girip oynamakta olan 2 tane ayıyı vuran bir adam ayıları nasıl vurduğunu ballandıra ballandıra anlatıyordu.
      Konuşmadan duramayan ben, Allah'a sığınıp sabrederek sonuna kadar dinledim. Adam poz binbeşyüz anlattıkça coştu. Bittikten sonra bir soru sordum.
      "O ayılar sana ne yapmıştı?"
      "Hiiiç!" dedi edepsizce.
      "Peki! O zaman nehe vurdun?"
      "Ben avcıyım" dedi.
      Tek cevap verdim kendisine.
      "Sen o ayılardan daha da HAYVANSIN"

O ayılar öldü ama unu vuran HAYVAN hala yaşıyor. Her karşılaştığımzıda kendisine "HAYVAN DAYI! NASILSIN?" diyorum...