Huçka Tuzağı

EVET ARKADAŞLAR KONUYU AÇARKEN BUNLARI DÜŞÜNMÜŞTÜK. ÇÜNKİ YILLAR ÖNCE BU TÜR HATALARI HEPİMİZ YAPTIK. ŞİMDİ ONLAR CAHİLLİKTİ, GENÇLİKTİ BAHANESİNE SIĞINIYORUZ.

ANCAK BİZİM ARKAMIZDAN GELEN GENÇLERİN CAHİL OLMAMALARI İÇİN BUNLARI ANLATMALIYIZ.

EĞER SİTEDE DOĞA BİLİMİNE MERAKLI KONU HAKKINDA DAHA DETAYLI BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR YAZARSA ÇOK DAHA BİLİNŞLENİRİZ .
      YUKAKAPİLİ
      Yazar: saksu Tarih: 22.12.2006 Saat: 10:44

Yine bölgemizde yaşayan ve renkleri bu resimden biraz daha farklı olarak Tekir Kediye benzeyen Karakulak ve Vaşak da yanlışlıkla Zerdeve olarak adlandırılmaktadır. Buradaki resimlerin ilki Karakulağa 2. ise Vaşağa aittir. Ben bu Vaşağın renkleri daha parlak olanını Cağalverde bir kaç kez gördüm.

Bi kere bizim altıkulaç'ta bu birinci resimdeki hayvana benzer birşey görmüştüm, gözgöze gelmiştik aramızda bi on metre vardı ve ben kaskatı kalmıştım, ve çok korkmuştum hiç unutmam.Bizim yunusların Hanife halalar da yukarda çaylıklarındaydılar Allah razı olsun o seslendi bana da korkma kezum dedi biraz da casaret verdi, sonra hayvan kendiliğinden gitmişti hatırladığım kadarıyla..

Göz kaptırdığım renkten, kulak verdiğim sesten, affet SEN' den habersiz aldığım her nefesten... __ N. F. Kısakürek __

Yazar: saksu Tarih: 22.12.2006 Saat: 10:37

Muzaffer Kardeş;
      ZERDEVE Sansar adı ile bildiğimiz hayvandır. Ancak bu bence biraz tartışmalıdır. 3-4 farklı hayvanın Zerdeve şekli ile adlandırıldığını zannediyorum. Ben Pogina'da şahit olmuştum. Kurulan 3 tane ayı tuzağının 3 tanesine de Sansar düşmüştü. Onlar için kurulan tuzaklar da herhalde ayı tuzaklarının daha küçüğü olsa gerek.
      Burada 2 tane Zerdeve resmi, veriyorum. Eğer bir yanlışlık varsa sizler de bildiklerinizi asabilirsiniz.

YENİ FARKETTİM 8o BU İKİSİDE ''MUÇKİ''DU :D

BİRİNCİ BAY MUÇKİ,
      İKİNCİ BAYAN MUÇKİ :D :]
      YUKAKAPİLİ