Tepan'ın Güzide İnsanlarının Buluşma Sayfası

Sevgili Ercan
      Aşağıdaki resimdekileri iyi tanırsın, bende isim hafızası çok zayıf,
      sen isimlerini yazmak istersen yazarsın. Yer yine Hareki..
      Resimler
      • Image1.jpg

210.95 kB, 0×0, 32,432 defa görüntülendi
      Kulaksız işitmek dilsiz ifade
      Canım cananındır edem iade
      Vücut bir camidir vicdan seccade
      Onun bunun çıkarına seremem

Ayaktakı tulumlu olan Sevgili Yılmaz Gürdal (amcam) Onun yanındakı dız cöken dunya tatlısı Tevfik Gürdal , Yanındakı Mustafa Gürdal (lakabını sormadan yazamadım) Ayaktakı beyaz elbiseli Bayraktarlardan Bırol Kalkan(Halamın oğlu) onundekı ters yatan Esat Kalkan (halamın oğlu) en sondakı de bizim uykucu güzeli Hüseyin Gürdal (Mustafa Hasan Gürdalın ortanca kardeşleri) en baştakını tanıyamadım.
      TOPRAĞIM HEMŞİN sana elbet bir gün geri dönücem.
      Sevgili Ercan
      Yer Hareki, Zaten yazmıştım.
      Mailden neen fotoları istiyorsun.Siteden indirsene. Resmin üzerine imleci getir, sol başta KAYDET şekli çıkar, ordan kaydet, kardeşim. Öğren şu bilgisayarı artık. Ben bir çok resmi siteden aldım. Onları temizleyip, renklerdirdim bile. Sararmış , yırtılmış(çok fazla olmamak kaydıyla) fotoları olanların fotoları tamir edilir. Tüm dostlara duyurulur.

Selamlar

merhabalar

hemserilerim merhabalar

bugün bizum Osman Onat a soruyordum Erdogan in e-adresini biliyormusun diye: yok dedi tek ridvaninkini buldum. Bi baktim ki erdogan kardes siteye girmis . Tucegli arkadaslar sakin olun biz uzaklardan erdogani herhalde daha cok özlemisiz ve sizde biraz fazla bezdurduguguzden olacak size sirf pazar günlerini ayirabiliyor
      haftanin diger günleri bizimle beraber olacagini söylemek istiyor diye anliyorum.
      Ben yazeyim yalansa cevap vermesun tabiiki eger hatirliya biliyorsan.

Sene 1974- Vartevor- hava günesli mahmutoglu Fevzi, Mehmet, gürdal Tefik, ben cayir bicecegiz Erdogan kardes o sene yaylaci cobona gidecek bizden ayri ayri ve üzülerek gitti( hemde ovit tarafina) hep aklimda kaldi. Biz o gün mahmutoglu cayiri eglence ile bicerken tam tirpani biliyordum biri cok büyük bir balik tuttugunu söylüyordu ona bakayim derken tirpan kaydi isaret parmagimi kesti ve kemige dayandi. Yarayi tütün ve idrarla pansiman edip rahmetli haci oglu mahmut dedeye gittuk pansuman etti.

Ertesi gün garmesara ciktuk, erdogansiz -erdogan yine cobana gitti.

daha ertesi günde biz( Fevzi, mehmet, tefik,ben baska biri vardida hatirlimiyorsam özür dilerim) yaya köye döndük. Erdogan yaylada kaldi. calagonde kibris savasinin basladigini kahvede ögrendik . Köye gece saat 21: den sonra varmis bir de ne fircalar yemistik.

en heyecanlisi mollaveyisten köye olan bölümü idi ama simdi uzun sürer..

bizum köyden de ö gün bizi merasimle karsilamak isteyen biri varidi .. mahmutoglu .... zalum

görüsmek üzere.

soruya-cevap

Sevgili Ercan kardesim ,

Sordugun soruya sahit oldugum bir olayla cevap vereyim:

Ben herhalde ilk okulada gitmiyordum rahmetli ismailun Ahmet abi disarda bizum düzde bizim Besim de kabaklari pencereden ona atiyordu rahmetli orta annemde Besim in sacindan cekiyorduki kabaklari biraksin.

Öyle bir fotograf gibi aklim da kalmis.

Kendisi de kabagi ve patatesi calip sahibi ile birlikte birde sahibinin kizdigi kisiden caldiklarini anlatarak kendi malin gibi ye deyip yediklerini antlatir.

Selamlar
      Sevgili Dostlar
      Yıllar, yıllar önceydi,
      Bir çoğunuz henüz hayata teşrif etmemiştiniz.
      O zaman her bahçe çaylık değildi.. Mısır ekilirdi.
      Kalif kurulur ve domuz, ayı gibi yabani hayvanlara karşı mısır yani lazutlar korunur idi. Bir gün Mahmutoğullarının kalifine talip olduk. Çok geçmiş zaman, ama ben, hurşut, mehmet, tevfik, fevzi ve daha niceleri mahmutoğullarının kalife gittik. Ateş yaktık, kartopileri köze gömdük, lazut kıdık doyana kadar yedik.. Hayladık, eğlendik.. Sonra yattık... Sabah bir kalktık ki şerefsiz domuz yiyecek bir yer bulamamış gibi tam da kalifin etrafini tamamen yemiş, yerle bir etmiş. Bu şaka değil.. Ayniyle vaki.. Hiç ses etmeden kalkıp ordan kaçtık.. (şu an bile gülüyorum). Rahmetli Nazif abi bize çok sövmüş, haklı ama o domuza da sövmeliydi diye düşünüyorum. şerefsiz bari uzak bir yeri yeee. Koca bahçe, gelip ne bo.. diye kalifin etrafını yiyorsun, hiç şerefin yok mu senin?

Yani kabahat biz de değil o domuz ve ailesindeydi..
      Ey gidi geçmiş günler..
      Her şey gibi ömür de geçiyor..
      "Baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş"

Yarına hoş sadalar bırakın dostlar, baki kalan sadece bu, inanın.
      Gerisi yalan..
      Selam ve sevgiler.
      Arkadaşlar;
      Sizleri kıskanmadım desem yalan olur. Ercan Kardeşimin açtığı başlık altında güzel bir sohbet ortamı doğdu. Yaşayanlar anılarını tazeliyor o günleri yaşayamayanlar ise geçmişi okuyorlar.
      Hepinize bu güzel katkınız için teşekkürler arkadaşlar.

Buradan Bodolululara sesleniyorum.
      Millet aynı tür bir ortamı neden Bodollu başlığında yaşatmıyoruz?
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...

Sevgili Saksu

Sevgili Saksu: Ayrımız gayrımız mı var.Haydı sen de katıl bize. Biz Tepanlyız ama Önce Hemşinli aşığıyız. Gelenek aynı , görenek aynı, şive aynı, yaşantı aynı ,hatıralar aynı varmı bırbırımızden farkımız. Gecen hafta seninle tanıştığımızda senin dayı benım 40 yıllık komşum cıktı. Az kalsuın eniştemız de olacakmışsın :D
      Sevgili Mehmet. kabak aşırandakı tahmının doğru. Ama ben Besim abıyı fazla tanımıyorum. Köyumuzun renkli sımalardan biri olduğunu biliyorum. Eziz amcayı unutamıyorum. Ne iyi ınsanlarımız vardı. Mehmet sen anılarını anlatmaya devam et. Cok severek okuyoruz.
      Sevgili Ebrulı bacı, Koroğlu Erdoğan da burda. İsmaıllerın Yasın devamlı giriyor.Sanırım bu aralar işi yoğun ondan giremıyor.Dun MSN de gördum ama hemen duştu yazamadım. Bekleyin daha kimler gelecek kimler.
      Sevgili Mustafa, rahmetli şevki amcanın gelin kılığına gırıp de yapılan duğunu anlatsana ben yazmıştım ama atladığım ince ayrıntılar olabilir.
      TOPRAĞIM HEMŞİN sana elbet bir gün geri dönücem.
      en güzel anılarımdan bi tanesi markitlerin osman amcaların meciluğu var odunları taşıdık ikindi vakti dundu dediyukarda bizim toğ var gece orda kalırız herkes evinden izin aldı suligun meral şutunanun günay ben gürdalın saliha dundu bunları hatırlıyorum isim olarak evden epey yiyecek aldık mecilik olduğu için bayağı çeşit var akşam oldu yemeği yedik hikaya masal konuşmaduğumuz bişe kalmadi bir fırtına nasıl camın kepeklerini yerden yere vuruyor

korkudan titriyoruz kaldık ormanın içine korkudan kavga ediyoruz herkes ortada yatmak istiyor zannediyoruz ki cam kenarında yatarsak camdan gelecekler
      neysa erken satte uyanduk markida gittik rahmetli osman amca gece fırtınada bayağı tüfekle ateş etmiş korkmayalım diye tabii biz tüfek sesi falan duymamıştık buda benim için unutulmaz bir anıdır
      İnsanları yargılarsan, onları sevmeye zamanın kalmaz.
      RAHİBE TERESA.
      Sevgili Ercan, Akın Türkoğlu ismi hiç aşına gelmedi. Tanışmış olsaydım hatırlardım. Çünkü ismi akılda kalabilecekl bir isim. Sanırım benden sonradır. Ben 1971-74 yıllarında Pazar Lisesinde okudum..
      Selamlar..