Hemşin'liler Helinskiyi Duydunuzmu!

Hemşin'liler Helinskiyi Duydunuzmu!

SEVGİLİ HEMŞİNLİLER BU KONUDAN KİMSE BAHSETMİYOR BENCE ÇOK ÖNEMLİ LÜTFEN BU KONUYA EYİLELİM.......
      ŞİMDİ ÖNCE SİZE HELİNSKİ NEDİR ONU AÇIKLAYIM:
      HELİNSKİ DEDİKLERİ: Bir organızasyon.Bir grup turist (genelde israilli) helikopterle yaylalara götürülüyor ve burada kayak yapıyorlar tamam güzel turıst lerın gelmesi iyi ama;
      Sorun olan helikopter dağlarda bilirsiniz kı en ufak bir ses veya titreşimden çığ gelmektedir.E BU HELIKOPTER'in bildiğim kadarıyla sessiz ve tıtreşimsiz olanı daha üretilmedi.arkadaşlar.Diyeceksinizki bu seneye kadar helinski yapılmıyormuyornuydu yapılıyordu ama bu seneki kadar geniş kapsamlı deyildi.ALDIĞIMIZ DUYUMLARA GÖRE:kavron yaylasında çığ gelmiş evler yıkılmış.ÇATTAN YUKARIDA bir çok yerde çığ gelmiş.yaylalarımızın durumu tehlikeye giriyor.yazın yaylaya gittiğimizde evlerimiz yerinde olmayabılır.Arkadaşlar bu konu son derece önemli soruyorum size bu helınskı çığa neden deyılnı?bir kısım yetkılıler ve organızasyonu yapanlar hiçbir şekilde zararlı olmadığını söylüyorlar nıye çünkü eyı para geliyor.onlar içinde önemlı olan da bu.Bizim yaylamıza çığ gelirmiş yabanı hayvanlar ürkünüyormuşda insanlar zara görüyormuşda umurlarında deyıl...yahu ben askerde çalışan helıkopterin yanında ayakta duramıyordum da nasıl çığ gelmıyormuş açıklasınlar.Sayın hemşinliler lütfen bu konuya eyılelım.Bu konuya hep beraber karşı çıkalım yada zararını araştırıp yetkılıleri uyaralım...iş işten geçmeden bişeyler yapmamız lazım...zaten orman müdürlüğü de karşı çıkıyor bu organızasyona bizde halk olarak bu işin üstüne gitmemiz gerekıyor şimdilik söyleyeceklerim bukadar selam ıle...............
      Resimler
      • DSC00021.jpg

204.35 kB, 0×0, 1,593 defa görüntülendi
      Dün akşam ÇAHEV'deki bir toplantıda bu konu da gündeme geldi. Heliski bölgemiz için acaba ne kadar zararlı? Dünyada heliski sporu yapılan yerlerde konu ile ilgili bir çalışma var mı? Bu konuların araştırılması gerekiyor.
      Bundan 3-4 gün önce Yukarı Kavran Yaylasında çığ düşmesi sonucu bir çok evin yıkıldığını duymuştum ama dün akşam öğrendim ki sadece bir tane ev yıkılmış. O evin yıkılmasına sebep alan da Helikopter mi bilinmiyor.
      Heliskinin en büyük zararı çığ düşmesi ise bir başka riski ise doğal hayata yapacağı olumsuz katkılardır. Olayı bence bir çok boyutu ile tartışmak için konunun uzmanlarına ulaşılması gerekiyor.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      BENDE AYNI KANIDAYIM. HELİSKİLER BÜYÜK FELEKET YARATIYOR. BU HELİKOPTERLER YANLIZCA ÇIĞA NEDEN OLMUYOR HAYVANLARADA ZARAR VERİYORLAR. DAĞLARDA KEÇİ VE GEYİK KALMAMIŞ. PADOSK UN VE ZAMANIN TANIĞI EKİBİNİN ORTAKLAŞA YAPMIŞ OLDUĞU PAZAR'DAN BAŞLAYIP AYDER.KAVRUN,SAL,SAMİTAL,POKUT,ŞENYUVA ROTASINDA YAPILAN YÜRÜYÜŞTE HİÇBİR ŞEKİLDE BU HAYVANLARA RATLANMAMIŞTIR. HELİKOPTERDEN ÜRKÜP KÖYLERE KAÇMAKTADIRLAR. ONLARINDA CANLARI TEHLİKEDE. HEM 1 VEYA 10 EV YIKILMIŞ HİÇ FARKETMEZ ÇOĞUDA AZIDA HALKIN ZARARINADIR.
      PALOVİT TARAFINDA ÇIĞ OLMADIĞI NE MALUM.
      EV OLAN YERDE HELİNSKİ OLMAZ!
      DAĞLARIMIZIN HUZURUNU KAÇIRIYORLAR!
      www.padosk.com
      Sevgili Meryem Kardeşim;
      Yaylalarda ben bildim bileli çığ olur. Hatta sen de bilirsin belki. Bundan 10 yıl kadar önce Ayder'de köprünün hemen yanında çok güzel bir kafe yapmışlardı. 3 katlı bu binayı ertesi yıl geldiğimde yerinde göremedim. Gelen bir çığ binayı kökünden sökerek dereye atmıştı.
      Heliski konusu gerçekten önemli. Özellikle doğal hayatı nasıl etkilediği konusunda bilimsel araştırma yapılması gerekiyor. Çığ'ın sebep olduğu zararlar bir şekilde yerine konulabilir ama doğal hayata olan etkisini geri döndürmek mümkün değildir.
      Bölgemizin geleceğini turizmde gören biri olarak eğer Heliskinin doğal yaşamı tehlikeye düşürdüğü tespit edilirse bence bu konuda yasaklama getirilmelidir.
      Konu geniş kapsamlı araştırmaya muhtaçtır. Hiç bir bilimselk veri olmadan birşeye karşı çıkmak kanaatimce yanlıştır. Ancak bilimsel veri beklerken de olanları kaybetme tehlikesini göze alamayız.
      Yapmamız gereken acil iş Milli Parklar Genel Müdürülüğüne durumu bildirmektir.
      Size bir telefon veriyorum. Bu telefon Milli Parklar Daire başkanına aittir. Kendisini arayarak Heliski'nin bölgemize vereceği zararları sorabilirsiniz.

M. Yaşar KAMİLOĞLU
      Tel :(0312) 207 6058
      Faks :(0312) 207 6710
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...
      Kaçkar Dağları'ndaki heliski faaliyetinin
      yaban hayatını tehdit ettiği iddia edildi

RİZE (CİHAN)-Karadeniz Çevre Derneği (KAÇED) Başkanı Yaşar
      Yeğen, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi Kaçkar Dağları'nda yapılan
      heliski (helikopterli kayak) faaliyetinin yöredeki yaban hayatını
      tehlikeye soktuğunu iddia etti.Yeğen, Türkiye'nin ve dünyanın en
      önemli vahşi yaşam alanlarından biri olan Çamlıhemşin ilçesindeki
      Kaçkar Dağları Milli Parkı Yukarı Kavron Yaylası'nda geçen kış
      yapılan heliski faaliyetinin yaban hayvanlarını korkuttuğu ve bunun
      sonucunda da hayvanların düşük yaptığı görüldüğünü söyledi.Kaçkar
      Dağları Milli Park sahasında çengel boynuzlu dağ keçisi, karaca,
      yaban koyunu, ayı, kurt ve geyik gibi büyük memeli hayvanların
      düzenli olarak yaşadıkları bir alan olduğunu ifade eden Yeğen, "Kış
      sonu ilkbahar başı bu hayvanların üreme periyodudur. Yaban
      hayvanları milyonlarca yıllık edinimleri dışında yaşam alanlarında
      meydana gelen değişikliklere tepki verirler. Bunların başında da
      doğalarında olmayan yapay ışık ve gürültü gelir ve bunları
      kendilerine karşı tehdit olarak algılarlar." dedi.Yeğen, bu yapay
      etkilere karşın yaban hayvanlarının; habitatlarını terk etmek, yavru
      düşürmek, doğmuş yavrularını beslememek, gebeliklerini geciktirme
      olabileceğini, bu tehditlerin sürekli olması durumunda da yaban
      hayvanları çoğunlukla bu habitatları terk ettiklerini kaydetti.

Kaynak: EKONOMİ Gazetesi 15 OCAK 2007 PAZARTESİ
      Heliski ile ilgili bir çok yerde bir şeyler yazılıp çiziliyor, fakat bu güne kadar somut şöyle zararı vardır denilen hiç bir yazıya veya bilgiye rastlamadım.
      Şakirinde dediği gibi çığ her zaman olmakta ve olacaktırda bunu helikopterlere bağlamak doğru değil. Tabiki helikopterinde tetikleme katkısı vardır, Buda göz ardı edilemez, fakat genede çığ helikopterlerden oluyor dersek bundan evvel olan ve yaylalarda bir çok evi götüren çığ lara haksızlık etmiş oluruz.
      Hayvanlar konusundada maalesef sizlerle aynı görüş içerisinde olamıyabilirim, çünkü bazı şeylerden henüz emin değilim.
      Hayvanlar konusunda tek zarar görebilecek tür dağ keçileridir çünkü hem 3 , 4 metre karın olduğu hemde ağaçların olmadığı yerlerde geyik tipi hayvanları bulmak zordur. Heliski ise filmdede dikkat ederseniza dağların tepelerinden başlayıp 2.000 metrelik alanlarda bitiyor ve oradan tekrar helikopter alıp dağın tepesine çıkarıyor.
      Dağ keçilerinin ise o yüksekliklerde tek bir rota içerisinde hareket eden helikopterleri pek umursadıklarını söyleyemem. Sonuçta her hayvan kendisine zarar vermeyen dış faktörleri tespit edip yaşam şeklini bu duruma doğru değiştirebilmektedir.
      Bana göre helikopterlerin afrikadaki doğa bilimcileri kadar burun buruna hayvanlarla karşılaştıklarını zannetmiyorum. Burun buruna gelinse bile nasıl yaşandığınıda belgesellerden izliyoruz.

Dolayısıyla Heliskiye karşı olmamızın altında neyin yattığını bilmemiz lazım.
      Acaba kıskanıyormuyuz!!!!
      Benim topraklarımda millet keyif yapıyor, paralar kazanıyor da ben niye kazanamıyorum ve keyif yapamıyorum diye şahsen ben kıskanıyorum.
      Kedi uzanamayacağı ciğere mundar dermiş hesabı, Heliskiye körü körüne karşı çıkılmasınıda adalet kavramım kaldırmıyor.

Padlik nick name li arkadaşımızın 'DAĞLARDA KEÇİ VE GEYİK KALMAMIŞ. PADOSK UN VE ZAMANIN TANIĞI EKİBİNİN ORTAKLAŞA YAPMIŞ OLDUĞU PAZAR'DAN BAŞLAYIP AYDER.KAVRUN,SAL,SAMİTAL,POKUT,ŞENYUVA ROTASINDA YAPILAN YÜRÜYÜŞTE HİÇBİR ŞEKİLDE BU HAYVANLARA RATLANMAMIŞTIR.' demecinede katılmıyorum.
      Zaten helikopterde bu rotada uçmamaktadır.
      Ayrıca bu rotada defalarca gidip gelmeme rağmen bende hiç bir hayvana rastlamadım.
      Hayvanların ürkek ve sizlerin sesini ve kokusunu kilometrelerce öteden hissettiği şartlarda yol üzerinde hayvana rastlama ihtimaliniz yok denecek kadar azdır.
      Kaldıki hangi mevsimde bu gezi yapılmıştır.
      Hayvanlar yazın yukarda kışında aşağıdadırlar.
      Bütün bu şartlara rağmen köydeki evimin bahçesinde otlayan geyiğede bu sene rastladığımı ve resmini çekebildiğimide söylemek isterim.

Dağların namusu maalesef Cemal Gülas la birlikte gitti.

Bir çok turizm yatırımı bu bölgeye yapılacaktır.
      Bu aşamadan sonra neler yapabiliriz de en az zararla ve bölgeye uygun bir şeyler yapabiliriz diye düşünmek lazım.
      Metin Gültan :)
      Kaçkarlar'da Yaban Hayatı Tehlikede
      Türkiye'nin en önemli yaban hayatı sahalarından biri olan Kaçkarlar'da Heliski sporu, yabanıl hayvanlarda düşüklere yol açıyor. Uzmanlar, heliski etkinliklerinin, doğaya, geri dönüşü olmayan zararlar verdiğini söylüyor.

--------------------------------------------------------------------------------
      BİA Haber Merkezi
      30/09/2005 Uğur BİRYOL
      --------------------------------------------------------------------------------
      BİA (Rize) - Türkiye'nin en önemli yaban hayatı sahalarından biri olan Kaçkarlar'da geçen yıl yapılan heliski etkinlikleri, yaban hayvanlarını olumsuz etkiliyor. Heliski etkinliklerini bu yıl da iki helikopterle sürdürmesi beklenen şirketler, doğaya geri dönüşü olmayan bir zarar verecek.

Özkurt: Kaçkar Dağları Milli Park

Gazi Üniversitesi Kırşehir Eğitim Fakültesi'nden Yaban Hayatı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Biyolog Şakir Önder Özkurt yaban hayvanlarının yapay ışık ve gürültü nedeniyle yaşam alanlarını terk edebileceğine dikkat çekti:

"Kaçkar Dağları yaban hayatının gösterge organizmaları, çengel boynuzlu dağ keçisi, karaca, yaban koyunu, ayı, kurt, ve geyik gibi büyük memeli hayvanların düzenli olarak yaşadıkları bir alandır. Kış sonu, ilkbahar başı bu hayvanların üreme periyodudur.

"Yaban hayvanları milyonlarca yıllık edinimleri dışında yaşam alanlarında meydana gelen değişikliklere tepki verirler. Bunların başında da doğalarında olmayan yapay ışık ve gürültü gelir ve bunları kendilerine karşı tehdit olarak algılarlar. Bu yapay etkilere karşın yaban hayvanlarının verebileceği tepkiler, habitatlarını terk etmek, yavru düşürmek, doğmuş yavrularını beslememek, gebeliklerini geciktirmek olabilir. Bu tehditlerin sürekli olması durumunda yaban hayvanları çoğunlukla bu habitatları terk eder."

Kaçkar Dağları'nın dünyada özel bir ekosistem olduğu için Milli Park ilan edildiğini hatırlatan Özkurt, "Henüz sürdürülebilir yaşam ilkelerine dayalı planlaması yapılmamış bu alanda yapılacak her türlü faaliyet, yaban hayatını etkileyecektir. Bu etkiyi minimize edebilmek için faaliyete rehberlik eden kişilerin alan ve alan yaban hayatı konusunda ehliyetli olması gerekmektedir" dedi.

Yörede yaşayanlar heliskiye karşı

Geçen yılki heliski etkinlikleri nedeniyle kahvehanesi çığ altında kalan Abdullah Özcan, bölgede heliskiye karşı çıkıyor.

Ayder ve çevresi ile ilgili faaliyet gösteren Dört Köyler Birliği Başkanı Halil Saybaş, "Yöre turizmine hiçbir faydası olmayan ve birkaç kişinin faydalandığı ve çığ tehlikesi oluşturan bu faaliyete kesinlikle karşıyız. Doğayı perişan edip gitmelerine izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Evleri Yukarı Kavrun mevkiinde bulunan yaylacılar da, her sene çığ felaketinden bir sürü evin yıkıldığını, bu faaliyetin de çığı tetiklediğini söyleyerek, Yukarı Kavrun'da heliski yapılmamasını istedi.

"Otelciler: Başbakan destekliyor"

Öte yandan faaliyeti gerçekleştiren İsviçre merkezli Heliski Turkey ve Morris Turizm firmalarının önümüzdeki yıl iki helikopterle bölgeye gelip heliski yapacağını söyleyen ve gelenleri otellerinde ağırlayan Ayder Haşimoğlu Oteli'nin sahipleri de, "Başbakanımız da burada bir kayak pisti yapılmasını destekliyor, biz neden karşı çıkalım. Burası için çok önemli olan bu faaliyetin Kaçkarlar'da yapılmasından gurur duyuyoruz" dedi.

Heliski nedir?

Heliski kayak etkinliği için, doğanın dirençli alanları kullanılır. Bu aktivite sırasında kayakçılar helikopter tarafından dağların zirvelerine bırakılır; zirveden orman katına kadar, belirli bir parkur olmaksızın, adrenalin artırıcı kayışlarla düzlüklere ya da orman diplerine iner.

Bu inişler sırasında kayakçı heyecanı doruğa çıkarabilmek amacıyla helikopterden atlayışıyla birlikte, ses bombası kullanarak küçük çığlar oluşturup bu çığların önünden kaçar.

Bu uygulama, dorukların doğal çığ düzenini bozar ve belirli yerlere kar yığınımı oluşturur. Kayakçılar kayışlarının sonunda arkalarından gelen karla birlikte bir düzlükte dönerek durur, bu sırada bu düzlüklere karın sıkıştırılmış olarak yığılmasını sağlar. (UB/TK)

Kaynak:bianet.org/2005/09/30/68011.htm

1 haber daha

Her kafadan bir ses çıkıyor
      Turkey Heliski firması organizatörü Moris Kasar, heliskinin kesinlikle çevreye zarar vermediğini savundu.

Kasar, düzenlediği basın toplantısında, Kaçkar Dağları'nda yapılan heliski sporunun yaban hayatına zarar verdiğini yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.
      Heliskinin kesinlikle çevreye zarar vermediğini öne süren Kasar, ''Çevre konusunda sporcular son derece duyarlıdır. Kaldı ki sporcular 3 metre karın üzerinde kayıyor. Orada herhangi bir endemik bitki olması söz konusu değil'' dedi.
      Helikopter sesinin çığa neden olduğu yönünde de bazı iddiaların ortaya atıldığını belirten Kasar, ''Helikopter sesinin çığa neden olması diye bir şey söz konusu değildir. Böyle bir şey dünyanın hiç bir yerinde görülmemiştir'' diye konuştu.
      Kasar, yapılan faaliyetler sırasında çok az sayıda yaban hayvanına rastlandığını ifade ederek, şunları söyledi:
      ''İtalya'daki heliski alanlarında yaşayan hayvanlar, belli bir süre sonra kendilerine zarar verilmediğini gördükleri için artık kaçmıyorlar. Kaldı ki o kadar geniş bir sahada bu kadar az insanla, yaban hayatına zarar vermek mümkün değildir. Biz bu sporla ilgili bütün izinlerimizi aldık. Geçtiğimiz yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığından, bu yıl ise yetkinin valiliklere bırakılması nedeniyle Rize ve Artvin valiliğinden gerekli izni aldık. Ancak burada en önemli sorun ülkemizde heliski ile ilgili bir yönetmelik olmamasıdır.''
      Karadeniz Çevre Derneği Başkanı Yaşar Yeğen ve bazı sivil toplum örgütü temsilcileri, Kaçkar Dağları'nda yapılan heliski sporunun doğal hayata zarar verdiği ve çığa neden olacağı yönünde iddialarda bulunmuşlardı.

haber53.com/haber_detay.php?haber_id=12149&Grup=NORMAL
      Metin Kardeşim;
      Resim için özellikle teşekkürler. Bir benzerini hemen hemen aynı günlerde Hemşin İlçe Tarım Müdürü D.Ali Akpınar Zuğa'da çekmişti. Ben de bu sitede yayınlamıştım. Ama onun çektiği seninki gibi ceylan değil kocaman boynuzları olan bir geyik idi.
      Bu arada akluma bişe takıldı.
      Bu resim ile Heliski arasındaki bağlantı nedir?

HELİSKİYLE BAĞLANTI

Şakir senin bu içeriğinde komplo olabilecek arayışlarına bayılıyorum.
      Bu senin herhalde müffettişlikteki mesleki alışkanlığından kaynaklanıyor.
      Fakat inanki bu resim ile Heliski arasında hiç bir bağlantı yok.
      Millet geyik meyik deyince bende bir geyik resmi koyayım dedim.
      Geyiğin altında Buzağı arama :D
      Tabi herkesin görmesininde zor olduğu geyiğin, resmini çekmenin ayrıca ne kadar zor olduğunuda tahmin edebilirsiniz.

Av konusunu açan Maksut kardeşime ise sonuna kadar katılıyorum.
      Eylül ayından sonra yerli halkın boşalttığı yaylalara sahilden veya arkadan bir çok avcı gelmekte ve Futursuzca avlanmaktadırlar.
      Resmi görevlilerin bile yetersiz kaldıklarını açıkladıkları bu durum için görevliler halktan yardım talep etmektedirler.
      Vali ile yaptığımız sohbette bu gibi tespitlerin 155 ve 156 ya bildirilmesi durumunda gereğinin yapılacağını ifade etmişti.
      Duyarlı olmak lazım.
      Sevgiler
      Metin Gültan :)

İLLADA İSRAİLLİLER

EVET EVET MEVZUYU BAŞLATAN HAKLI. ÇIĞ DÜŞMESİ MADDİ ZARAR ZİYAN VEDE VAHŞİ HAYATIN BOZULMASI MUHAKKAKKİ ÖNEMLİ AMA BU TURİZM EĞLENCE VE PARA KAZANMALA İLGİLİ Bİ KONU BU AYRI MESELE , HELSİNKİ MELSİNKİ , BEN İSRAİLLİLERE TAKILIYORUM , EVET ASİL HEPSİNDEN DAHA Bİ ÖNEMLİ ENDİŞE UYANDIRICI KONU BU, NEDEN İSRAİLLİLER BURALARLA İLGİLENİYORLAR NEDEN BAŞI ÇEKEN ONLAR ,KAR HELİKOPTER, KAYAK, HELSİNKİ .ÖKUZUN ALTINDA BUZAK ARAMIYORUM, ENDİŞE VE KUYŞKU ÇEKİCİ ,ÇÜNKÜ BU ISRAILLİLER KAR OLMADIĞI ZAMAN YAZ AYLARINDADA TURİST MURİST AYAĞI İLE FIRTINA DERESİ ORMANLARINDA ÇAMLIKLARIN İÇİNDE KETER EDİP DURUYORLAR , GÖZLERDEN UZAK KARANLIK ORMANLARIN DERİNLİKLERİNE BU İLGİ NEDEN , BİTKİ MİTKİ TÜRLERİ İLE İLGİLENME HESABIYLA BAŞKA BİR MAKSATLARIMI VAR YOKSA ,HEM NEDEN ONLAR .ŞMDİDE KARA ULAŞIMININ OLMADIĞI MEVSİMDE EN ÜCRA YERLERİMİZDE . TELEFERİĞİN ARABANIN ULAŞTIĞI KAYAK MERKEZLERİNİN SUYUMU ÇIKTI, ŞİMDİDE ÜCRA KARLI DAĞLARIMIZDA . DUYMUŞTUM BİKERESİNDE HANGİ MİLLET BİLMİYORUMDA ,BİZİM YAYLALARDAKİ FARELERİ YANİ MORKULARI .TUTUP GÖTÜRÜYORLARMIŞ NEYMİŞ BİLİMADINA İNCELEME ,BAŞKA ÜLKEDE MORKU YOKMU ACABA AVRUPA DAĞLARINDA YOKSA ASIL ARADIKLARI BAŞKA ŞEYLERMİ Bİ ŞEYMİ TESPİT EDTMEĞE ÇALIŞIYORLAR .BUNLAR ŞÜPHELERİMDEN EN BASİT KESİTLER .HAKSIZMIYIM . HOŞÇA SELAMETLE KALIN .

İSRAİLLİ BELASI

ENALPARSLAN öncelikle bu konuya değindiğin için teşekkür ederim. Bu israillilerin bilindiği gibi vaadedilmiş topraklar diye bir hikayeleri var ve yalnış hatırlamıyorsam taaaa bizim buralara rizeye kadar uzanıyor. Ama bunlar hikaye dediğim gibi. Bunların asıl derdi su ve doğal ortamın zenginliği gerek canlı ve bitki örtüsü olarak gerekse yer altı zenginlikleri olarak göze batıyor, iştah açıyor. Düşünsenize arkadaşlar sadece rizedeki tabi ortamdaki bitki ve endemik hayvan türlerinin sayısı, avrupadaki ülkekerindeki tabi bitki ve endemik hayvan toplamından daha fazla. Yani anlaşılacağı üzre bu israilliler boş diiller birşeyle ilgileniyorlarsa sende ilgileneceksinki ne olduğunu neyin peşinde olduğunu anlayasın.Yoksa ne ile ilgilendiklerini anladığında çoktan onların elinde görürsün o artık onların olmuştur. Arkadşlar bu adamları görürseniz size gülecek size sıcak davranacaklardır KANMA SAKIN düş peşlerine ne arıyorlar öğren ,gizlice izle,takip et,araştır gerekirse rahatsız et ama işin aslını öğrenmeden gitmelerine İZNİ VERME. Yoksa sonumuz filistinden beter olacak. Bizler 3-5 senenin hesabını yaparken onlar asırlaın hesabını yapıyor ona göre adım atıp ona göre hesap yapıyorlar. ARKADAŞLAR LÜTFEN DİKKAT DİKKAT DİKKAT HEMŞİN İÇİN-RİZE İÇİN-KARADENİZ İÇİN-TÜRKİYE İÇİN

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
      NE MUTLU HEMŞİNLİYE
      GECENİN BİR VAKTİ BOĞAZDA TEK BAŞINA DOLAŞAN BİR ADAM GÖRÜRSEN BİLKİ O BENİM BİLKİ HEMŞİNE HASRETİM

Sayın ARSENLUPEN

HASSASİYETİNE GÖNÜLDEN TEŞEKKÜRLER. SENDE COZMUŞSUN ISRAİLLILERIN NE MAL OLDUKLARINI. AMA BİZ FİLİSTINLI DEĞİLİZ HEMŞİNLİYİZ. YAZINIZI İKİ KERE OKUDUM. ARKADAŞLAR LÜTFEN DİKKAT DİKKAT DİKKAT HEMŞİN İÇİN-RİZE İÇİN-KARADENİZ İÇİN-TÜRKİYE İÇİN BENCEDE DIKKAT DIKKAT DIKKAT.
      TOPRAĞIM HEMŞİN sana elbet bir gün geri dönücem.
      ARKADAŞLAR BECE HAYRET.

YAYLALARDA ÇIĞ HEP DÜŞER. VANAGLAR EĞER ARAŞTIRISANIZ. ÇIĞIN ALAMAYACAĞI YERLERE YAPILMIŞTIR. ÇIĞDAN ZARAR GÖRMEZLER. TABİ SİZ GİDER KAFANIZA GÖRE OLMAYACAK YERE EV YAPMAZSANIZ.

HEMŞİNİN BİR İSTİKBALİDE TURİZMDE DİR. TURİSTİN RAHATSIZ EDİLMESİ DE NE DEMEK. SİZİN DAĞLARINIZ TARİHİ ESERMİ KAYNIYORKİ ÇALSIN.? ÇALSA NASIL GÖTÜRECEK ÜLKE GÜVENLİĞİNİZE İNANMIYORMUSUNUZ ? ÇİÇEKLERİ ÇALAMAZLAR KORKMAYIN ONLAR ORDAN BAŞKA YERDE YETİŞMEZ. HEM YETİŞSE NE OLUR.?

İŞTE BİR SORUN DAHA. DAHA BİRBİRLERİNİ ANLAYAMAYAN HEMŞİNLİYE TURİZMİ ANLATMAK. ONLARI TURİSTLE TANIŞTIRMAKTA BİR MESELE.
      YUKAKAPİLİ