Tanri Misafiri

Tanri Misafiri

Sevgılı dostlar turk kulturundekı tanrı mısafırı anlayısı Hemsınde cok uygulanan bır gelenek olarak suregeldı . Maalesef uzun yıllardır Hemsınden uzaklarda hatta ulkemden uzaklarda yasıyorum ve bu sebeplede bugun bu guzel gelenegımızın ne durumda oldugunu bılemıyorum ama eskısıkadar uygulanabıldıgını sanmıyorum ,cunkı yasanan bnuca talıhsız olaylardan sonra ınsanların bıbırıne guvenı kalmadı.
      Yasadıgım bır ornegı sızlerle paylasmak ısterım .
      12-13 yaslarrmdaıdım ve rahmetlı anneannemle karonc da yaylacılık yapıyordum .Ben cobanlık yapardım oda evın ıslerını .
      Bır gece artık yatmaya hazırlanırken kapı calındı . Bılırsınız yaylada bu cok oalgan degıldır .Korka kaorka kapıyı actım karsıma ıkı adam dıkıldı tahmınen 25- 30 yaslarında . Bırtanesı anneanneme ; Hala biz karmik yaylasina gidiyoruz ama gece karanli ve sis var yolu bulamaz kayboluruz
      bizi bu aksam misafir edermisiniz dedi . Anneannem gelun usakle tabii ederem siz tanri musafirisiz dedi Ben hala korkuyordum ve bıze kotuluk edeceklerini dusunuyordum .
      Anneannem once onlarin karnini doyurdu sonra bize MARON da ottan bir yatak hazirladi ve misafirlerine bizim yatagimizi vedi ben butun gece korkumdan uyumadim desem yalanolmaz . Anneannem sabah erkenden kalkti ve guzel bir kahvalti hazirldi ,misafirler kahvaltidan hemen sonra yla cikacakken anneannam kucuk bir torbaile gedi ve OGUL DEHE HEPEY YOLUGUZ VAR BU AZUGI YONUGUZA ALUN YOLDE AC KALURSIZ SOGA diyerek torbayi uzatti misafirlerden biri torbayi aldi ve anneannemin elini operek anacigim hakini helal et bize yaptiklarini hicbir zaman odeyemiyecegiz dedi ve ayrildilar
      Ben hala anneanneme kiziyordum tanimadigimiz bu adamlari evimize aldi diye . Rahmetli bana donerek ogul tanri misafiri kapiden geri cevirilmez
      bu yarun senunda basuga gelur dedi ve gunluk islerine ger dondu .
      Yillar sonra Velioglu nusret ile lakuparda balik tutarken siddetli bir yagmur ve firtinaya yakalandik ve oradaki iki evden birinin kapisina dayandik kapi acildi yasli bir hala gelu usakle bu furtunade ne isuguz var diserde diyerek bizi iceri aldi ve durun siza bi HAŞİL yapeyım sızda ustuguzı kurutun dıyerek tavanın ıcınde bırseyler yapmaya basladı .Yaslı halaya bakarken rahmetlı anneannem gozumun onune geldı bana soyledıklerınde nekadar haklı oldugunu daha ıyı anladım bu arada PAPA nın bır adınında HAŞİL oldugunu ogrenmıs oldum .
      Evet sevgılı dostlar bu gercek bır hıkayedır ve gercek hemsınlının mısafırıne nekadar onem verdıgını vede bugun heryerde oldugu gıbı hemsındede bazı geleneklerın zayıflayarak yok olma noktasına geldıgını bıze anlatıyor sanırım .AMA BU KABAHAT NE BASKA YOREDEKI NEDE HEMSINDEKI GERCEK ANADOLU INSANINI DEGIL INSANLARIN GUVEN DUYGULARINI ORTADAN KALDIRANLARIN OLSA GEREK

SAYGILARIMLA
      SAYGILARIMLA