ABD'den Gelen Mektup

ABD'den Gelen Mektup

Az önce Kongar-Barlas ikilisinin Programına göz atarken anlattıkları bir olay dikkatimi çekti,hemen paylaşayım

" Türkiye Natoya üye olurken,Nato nun o dönemde şöyle bir politikası varmış.Nato askeri olarak dünyada görev yapacak ülkeler ne kadar asker verirlerse o kadar Nato dan yardım alacaklarmış.O dönemdeki Demokrat parti hükümetide daha çok yardım alabilmek için bütün askerimizi Nato askeri olarak görevlendirmiş.Doğal olarakta ülkemizin bağımsız hareket edecek askeri kalmamış.O dönem için pek sorun olmamış tabi bu durum.o dönemde ülke sınırları dışında askerimizin müdahale edeceği bi sorun yokmuş,taki kıbrıs barış harekatı düzenlenmesine kadar.Ülkemiz Kıbrıs Barış Harekatına karar verme aşamasına gelince ABD den bir mektup almış.Eğer Nato kuvvetlerini bu harekata sürerseniz nato adı altında aldığınız silahları bu harekatta kullanırsanız ambargoya uğrarsınız.Ama harekat kaçınılmaz olunca mecburen askerlerimiz Kıbrısa girmişler.Bunun üzerine ABD tarafından ülkemiz amborgoya uğramış.İlerleyen yıllarda ekonomik krizin gelmesi kaçınılmaz olmuş,nerdeyse 1978-79 yıllarında ülkemiz 1 cent e muhtaç olmuş.daha sonra ülkemiz akıllanmış ve İzmir de 8 ordu birliğini oluşturmuş, tamamen bağımsız...... Diyalog böyle devam etti...

Bu konuda yorum yapmayacağım ancak şunu söyleyeceğim bir hükümet bu kadar ileri görüşten uzak politikalar güder mi ( tabi anlatılanların doğruluğunu varsayarak) O dönemi bizzat görmüş abilerimiz daha iyi yorumlar yapacaklardır eminim :)
      Sevgi CAN
      Ben Ege Ordu'da Yedek Subay olarak görev yaptım. O ordu Ege Ordusudur. Bize bizzat O Ordunun Komutanları da bu şekilde anlattılar. Ben bu orduda görev yapana kadar böyle bir olaydan haberim yoktu. Ege Ordusu; Yunanistanla, Ege veya Kıbrısta bir savaş çıkması ihtimaline karşı Nato emirleri dışında kalmak için bilinçli olarak kurulmuş.
      Fakat ne kdar doğrudur bilmem, dedikodu ise çıkaranların ayıbıdır, Ege Ordu kapatılacak gibi şeyler dolaşıyor, ne oyunlar oynanıyor bilemiyorum. Bu konuda bilgisi olanın yazmasını isterim. Yalansa yalan desin, inşallah öyledir.
      Selamlar.
      Kulaksız işitmek dilsiz ifade
      Canım cananındır edem iade
      Vücut bir camidir vicdan seccade
      Onun bunun çıkarına seremem
      Atilla Yayla'nın 1925'e kadar olan dönemin panzehi olarak takdim ettiği dönem değil mi bu NATO'ya giriş dönemimiz?
      Yer, mekan, zaman değişiyor, işbirlikçi zihniyet değişmiyor.
      Böyle bir olay gerçekse (ki büyük ihtimal ile gerçektir) Atilla Yayla gibiler neyi savunuyor?
      O gün Türk Ordusununun tamamını NATO'ya kiralayanlar, bugün SOROS'un ağzından "Sizin pazarlayacağınız tek varlığınız ordunuzdur" diyorlar.
      Hala tanımamışlar / Hemşin'deki BİZ'leri / Hemşin temizleleyecek / İçindeki TİZ'leri...